Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Stabilizált kimenetű rezonáns tápegység Stabilizált kimenetű rezonáns tápegység
Szerző: lorylaci, idő: Dec 27, 2011, Olvasva: 48493, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Az elemek méretezése komoly körültekintést igényel. A számítási menetet az IC-hez kiadott Application Note tartalmazza. Gondolom többeknek problémája van az angol nyelvvel, és annak ellenére, hogy mindenkit én is az angol nyelv tanulására buzdítok, megértem, hogy egy ilyen szakszöveggel mindenkinek meggyűlik a baja. Valamint sokan nem kíváncsiak a számolások részletére, ezért már korán magamnak is összeállítottam egy Excel táblázatot (frissítve 2012.12.27), a számítások megkönnyítése érdekében. Ezt ajánlom mindenkinek, az itt leírtakat is ezen keresztül kövessük. A bonyolultabb képleteket számolásokhoz a kiegészítések részben található, így senki sem retten el, aki pedig kíváncsi, azt ott falatozhat. Először tápláljuk be a táp kívánt paramétereit:
A lágyindítás kiválasztásánál lehetőleg 25ms feletti értéket válasszunk, különben a szekunder oldali kondik töltődésénél könnyen bekapcsol a rövidzárvédelem, ha a FETünk Rdson-ja relatíve nagy. A fontos számolások a következő munkalapon folytatódnak. A táblázat kiszámolja a szükséges menetarányokat a következő képlet alapján: . Itt megjegyzendő, hogy a számoláős bizonyos dolgogat még figyelembe vesz, példáulazt, hogy az üresjárati szabályozás gyenge, valamint azt hogy van -e üresjárati terhelés.
Ezek után ki kell választanunk egy fontos paraméterértéket, a -t. Ez azt mondja meg, hogy milyen arányban van a mágnesező induktivitás a szórt induktivitáshoz képest. Ha ezt túl nagyra vesszük (>10), akkor a mágnesező induktivitás elhanyagolható lesz, és emiatt ezáltal meghatározott mélyebb rezonanciafrekvencia jobban eltolódik. Így azonos szabályozáshoz sokkal szélesebb frekvenciatartományban kell dolgozni, ami pedig korlátozott, így a szabályozás gyenge lesz. Amennyiben túl kis értéket választunk (3>), vagyis kis mágnesező induktivitás, akkor pedig üresjáratban nagy meddő áram fog folyni, ami nagy üresjárati veszteséghez vezet. A k ajánlott értéke 3 és 10 között van. Az én esetemben bizonyult kívánatosnak. Ebből a táblázat kiszámolja az LLC rezgőkör jósági tényezőjét:
Most ki kell számolnunk a minimális kapcsolófrekvenciát. A program először arányát számolja ki, majd ebből pedig a minimális frekvenciát
Ezek után számoljuk ki a szekunder terhelést: . Ebből a táblázat kiszámolja, hogy ebből a primer mennyit lát a transzformátoron keresztül. Az előbbiek ismeretében kiszámolja a rezonáns tagokat:, valamint a szórt induktivitásból a korábbi szám alapján megkapható a mágnesezési induktivitás és a primer teljes induktivitása.
A rezonáns kör szempontjából így minden értékünk megvan. A következő oldalon folyatom a transzformátor méretezésével. A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |