Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 0-10 V és 4-20mA érzékelő működési elv kérdés
Lapozás: OK   1 / 1
(#) spiderman hozzászólása Jan 17, 2010 /
 
Sziasztok!

egy kis információt, segítséget szeretnék kérni. Automatizálásban léteznek mindenféle érzékelők, induktív közelítés, nyomás, hőmérséklet, stb, amiket egy egy eszközhöz, berendezéshez kapcsolnak, Például:
egy folyadék nyomás mérő szenzort egy frekvenciaváltóhoz, ami egy motor fordulatszámát szabályozza, így egy szivattyús alkalmazásban szabályozni lehet, hogy mindig a kívánt nyomás eléréséhez, csak akkora fordulaton működjön a szivattyú motor, mint amennyire szükséges lenne, de millió más alkalmazás is szóba jöhet. Általában ez a kétféle analóg bemenet szerepelhet, vagy 0-10V vagy 4-20mA bemenet, vagymindkettő, tehát az érzékelő által küldött jel feszültsége pl 0-10V között kell lennie.

Kérdés: a 4-20mA es bemenet/ illetve ez a verzió pontosan mit jelent. Maga a szenzor a mért értékkel arányosan 4-20mA közötti áramotenged át? adott konstans feszültségen, tehát szabályozza az átáramló töltés mennyiésget?

mik az érvek / ellenérvek a két megoldás, jel között? melyiket érdemes, stb használni, ha mindkét verzió rendelkezésre áll?

köszi, üdv
(#) Kera_Will válasza spiderman hozzászólására (») Jan 17, 2010 / 1
 
Ipari környezetben mindenféle zaj és zavaró impulzák vannak a hosszú drótokon.

Mert a mérés és feldolgozás általában nem közvetlen egymás mellett van ezért a távadókon folyó jelet valamilyen módon hibatűrővé kell tenni.

Ezért inkább áram hurkot használnak.

Áram jelet sokkal nehezebb zavarni mint feszültséget ahol áram folyik ott teljesítmény is van .Nagyon egszerűen így fogalmaznám meg .
Feszültség akkor is van amikor fésülködsz a fésűddel több 10kV is ... de áram meg nincs .

Tehát a 4-20 0-20 mA távadók jobb választásnak tünnek.

0-20mA esetén nehezebb eldönteni a vezeték szakadást
ezért a 4-20mA távadók jobb választás hibajelzés felderítés könnyítése érdekében.

A kijövő áramjel 4-20 vagy 0-20 arányban van a mérendő mennyiséggel.
Ezt a távadóban lévő elektronika mérőátalakító érzékelő határozza meg amikben alsó / felső határértékek .. erősítés ... linearizálás ..stb ..stb beállítható .

Röviden ennyit a távadók lelki világáról.

(#) micsi válasza spiderman hozzászólására (») Ápr 20, 2011 /
 
Az előző hozzászólással egyetértek, de kiegészíteném egy kicsit.
1.) A 0-10V és a 0-20mA -es távadók 4 huzalosak, hiszen a távadó elektronikának biztosítani kell az energia ellátást. A 4-20mA -es távadók általában 2 huzalosak, mert a 4mA-t használják energiaellátásra.
2.) a feszültség kimenetűek csak közel lehetnek a feldolgozó egységhez és a rossz kontaktusok hibás mérést eredményeznek.
3.) A nagyobb távolságok áthidalására (vezeték ellenállás) költséghatékonyabb, egyszerűbb általában a 4-20mA -es típust használják.
4.) Az utóbbi időben terjednek a digitális távadók.
(#) tpeter222 hozzászólása Szept 29, 2017 /
 
Sziasztok!

A következő problémát szeretném egy kicsit bővebben körbejárni:

Egy S7-1200as Siemens PLC analóg moduljára vezetek be 4-20mA-es áramjelet ami egy pneumatikus nyomásmérőről jön. Erről tudni kell, hogy az analóg modul 12 bites felbontásából eredően 8uA = 1Pa. Nekem 60Pa-os nyomásesést kell mérnem fix nyomáson, szivárgásból eredően.

A kérdésem az lenne, hogy analóg áramjelre mennyire vannak hatással a külső zajtényezők? (Ipari kisfeszültségű környezet.) Mekkora hibára számíthatok ilyen pontosságú mérés során?

A válaszokat előre is köszönöm.
(#) eSDi válasza tpeter222 hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
Üdv!

Pontos adatokkal nem tudok szolgálni. Mi sok helyen használunk 4-20mA kimenetű szenzorokat, elég hosszú vezetékkel. Szerintem nem lesz gond, csak árnyékolt legyen a kábel. Nekünk inkább a kontaktok megnövekedett átmeneti ellenállása okozott problémát, de amíg át bírja hajtani rajta az áramgenerátor a megfelelő áramot, addig nem lesz ilyen gond. Igaz a mi gépjeink olyan öregek, mint az országút és a környezet is poros és meleg. S7-1200-ról pedig csak álmodni mer a főnök is.
(#) Pafi válasza tpeter222 hozzászólására (») Szept 29, 2017 /
 
A zajra való érzékenység a feldolgozási sávszélességtől (a szűrést is ideértve) függ. Ha gyorsan mintavételezed, de aztán nagy időállandóval szűröd, azzal hatékonyan lehet csökkenteni a zajt.
(#) _JANI_ hozzászólása Jan 25, 2018 /
 
Sziasztok! Egy konkrét feladatnál kérem a hozzáértők segítségét.
Adott egy DMU318 (Keresd : PAL_DMU318_400_1600_en_50135817.pdf ) ultrahangos távolságérzékelő. Annak az analóg áramkimenetét szeretném szintjelzésre használni.
Kijelzésre egy Kubler Codix 529 ( Bővebben: Link ) digitális kijelző lesz beüzemelve.
A gondom a két áramvezérelt egység összefésülése.
Tápfeszültség közös 24V/DC.
Szeretnék kicsit többet tudni az áramvezérelt rendszerekről is, hogy az ultrahangos szintjelző jelét fej tudjam használni más kijelzőhöz is, ha a Codix 529-es kijelző mégsem felelne meg a méretei miatt.
Előre köszönöm a segítőkész válaszokat!
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Úgy látom ezt a házi feladatot magam kell megoldjam.
Majd utánaolvasok a témának. Köszi!
(#) Droot válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 31, 2018 /
 
Google a barátod.
Nem rosszból írom, hanem ebből tanul az ember, akár még nyelvet is mert sokminden nincs magyarul meg. Ez van sajnos, az ember csak magára számíthat, de arra mindig. Kivéve most, mert azért egy kicsit segítettem.
(#) eSDi válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 31, 2018 / 1
 
Üdv!

Nem egy bonyolult dolog, van egy 4-20mA kimenetű szenzorod és egy ugyan ilyen bemenetű kijelződ. Összekötöd árnyékolt vezetékkel és már használhatod is. Ha további eszközt akarsz ráakasztani a szenzorra, akkor egyszerűen sorbakötöd az eddigivel.
4mA alatt vezeték hiba van, a többi egyértelmű. A kimenetét házilag átalakítani feszültségre áramtükörrel tudod, vagy megveszed a megfelelő eszközt, ha már ipari elektronikáról van szó.
(#) _JANI_ válasza eSDi hozzászólására (») Feb 14, 2018 /
 
Lassan megérkeznek a kijelzők és az érzékelő is, s tudom tesztelni a kapcsolást.
Közben itt rátaláltam pár teszt áramkörre amikkel az árambemenetű vezérlést és az áram/feszültség átalakítás is megvalósítható. Egy egy áramkört össze fogok állítani ezekből tesztelési és tanulási céllal. Sajnos nem volt alkalmam még az áramvezérléssel alaposan foglalkozni. Most viszont itt az ideje belevágnom. Kösz a segítséget!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem