Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   82 / 189
(#) zool válasza proli007 hozzászólására (») Okt 23, 2011 /
 
Idézet:
„Hello! Ha négy vezetékes (csak most néztem) akkor gond egy szál sem.. Itt a megoldás. üdv! proli007”


Köszönöm szépen! (meghajlás ) Jövő héten szólok az eredményről
(#) Petibá hozzászólása Okt 29, 2011 /
 
Sziasztok
Egy olyan kapcsolásra lenne szükségem ami kb 50 hz-es négyszögjelet ad,s a kitöltési tényezőt én állítom pl egy potméterrel,mondjuk 10-től 90 %-ig. Az 555 segédprogramjába hiába irok különbözö adatokat, az 50%-os kitöltéstől nemnagyon tér el. Megoldható ez az 555-el?
(#) pcroland válasza Petibá hozzászólására (») Okt 29, 2011 /
 
Én is észrevettem, hogy csak 50-től 100%-ig lehet állítani. Lehet valami inverter kell.
(#) proli007 válasza Petibá hozzászólására (») Okt 29, 2011 /
 
Hello!
Építsd meg ezt a kapcsolást, és akkor oda állítod, ahova akarod. És függetlenül a frekit a kitöltéstől.
üdv! proli007
(#) Petibá válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
Igen,utólag gondolkodtam a dolgon s arra rájöttem h 2db 555-re lesz szükségem,de igy a konkrét kapcsolást nem tudtam volna kitalálni. Kösszépen a segítséget!
(#) proli007 válasza Petibá hozzászólására (») Okt 30, 2011 /
 
Hello!
Meg lehet oldani egyel is, de így sokkal korrektebb, és csak egy IC-vel több.
üdv! proli007
(#) Dániel X hozzászólása Nov 2, 2011 /
 
Üdv!

Lenne itt 3 kapcsolás és nem igazán tudom mit is csinálnak.
Megfejtéseket előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza Dániel X hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
Hello!
Kicsit kereshettél volna.
- Metronom: a zenéhez használt ütemet adó "óra", vagy is beállított ütemmel katog.
- CW a régi Morse ütemjelekkel kommunikáló eszköz. Egyik egy Morse gyakorló billentyűzethez, a másik egy vevő, mely az antennán vett billentyű leütésre csippan egyet.
...---... avagy SOS
üdv! proli007
(#) Dániel X válasza proli007 hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
Üdv!
Köszönöm szépen.
(#) Lac364 válasza Petibá hozzászólására (») Nov 2, 2011 /
 
Tehetsz 556-ost is.Bővebben: Link
(#) Atielectronic hozzászólása Nov 3, 2011 /
 
Szép jó estét mindenkinek!
Az alábbi kapcsolást találtam neten: http://pcbheaven.com/circuitpages/555_Breathing_Pulsing_LED/
és az érdekelne hogy az a kapcsolási rajz,azokkal a paraméterekkel amik meg vannak adva jó-e...és tényleg ugy működik-e mint a videón...Mivel eléggé kezdő vagyok a szeren ezért fordulok a tapasztaltabbakhoz...És még az lenne a kérdésem hogy az a két tranzisztor nem-e helyettesíthető bc547-essel...csak mert mindegyik npn tranzisztor...vagy van jelentősége a típusnak konkrétan ebben a kapcsolásban?Röviden ennyi lenne a kérdésem...előre is köszönöm hogy segítetek!
Tisztelettel: Kovács Attila
(#) proli007 válasza Atielectronic hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Hello!
Miért ne működhetne. A tranyók is jók lesznek bele. De a táp ne legyen se több se kevesebb, mint 5V, mert akkor a dióda-tranyós meghajtó szintillesztése nem lesz megfelelő.
üdv! proli007
(#) Atielectronic válasza proli007 hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ további szép estét
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Hello!
De ez helyett a "kritikus tranyós fokozat" helyett, inkább ezt építsd meg, jobban illeszkedik az 555 1,66V..3,33V kimeneti jeléhez. Akkor nem kell az ellenállásokat cserélgetni, ha más a Led nyitófeszültsége.
üdv! proli007
(#) Atielectronic hozzászólása Nov 3, 2011 /
 
Nekem pont az lenne a lényeg ami a videón is látszik...hogy nem simán villog,hanem felerősödik,és elhalványul...és állítható a periódusideje....és lehetőleg ne mikrokontrolleres legyen...mert az nekem még macerásabb :S meg költségesebb is S:
(#) SPORE válasza Atielectronic hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Én megépítettem, és tökéletesen működik. Ha úgy állítod be a potikat, stroboszkópnak is jó.
(#) Atielectronic válasza SPORE hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Nagyon szépen köszönöm
Strobi nem kell...van olyan kapcsolásom de azért köszönöm azt is További szép estét
(#) pooler hozzászólása Nov 10, 2011 /
 
Sziasztok!

Elnézést az esetleges tudatlanságomért, kissé fapados az elektronikai tudásom

Egy olyan áramkörre lenne szükségem, ami mondjuk 5 percenként megszólaltat egy csipogót fél másodpercre.
Ha jól néztem akkor az 555-össel ezt meg lehetne csinálni.
Ha esetleg tudtok valami ehhez hasonló kapcsolást linkelni azért nagyon hálás lennék

Köszönöm előre is..
(#) proli007 válasza pooler hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Hello!
A fél másodpercet lehet késleltetni 555-el, de az 5 percet aligha. De nézd meg ezt hátha szimpatikusnak találod. Mindössze a C4 helyett egy 10µF-ot kell beletenned.
üdv! proli007
(#) pooler válasza proli007 hozzászólására (») Nov 10, 2011 /
 
Uhh szuper! Nagyon szépen köszönöm
(#) bodisjani hozzászólása Nov 17, 2011 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy egy 555 4db IRF540-et meg tud-e hajtani és ha igen mekkora gate ellenállást válasszak?
A választ előre is köszönöm!
(#) nagy_david1 válasza bodisjani hozzászólására (») Nov 18, 2011 /
 
Szia!

Mekkora lenne a kapcsolások közti sebesség? Nagy frekvencia esetén már adódhatnak gondok.
(#) bodisjani válasza nagy_david1 hozzászólására (») Nov 18, 2011 /
 
Max 1-2 KHz.
(#) nagy_david1 válasza bodisjani hozzászólására (») Nov 18, 2011 /
 
Szerintem akadálytalanul meghajtja az 555 a 4 FET-et még ezen a frekvencián. Esetleg ha van oszcilloszkóp közelben akkor ellenőrizheted a jelalakot. A FET-ekkel mit kapcsolnál?
(#) zozz12 hozzászólása Nov 26, 2011 /
 
Sziasztok!
LED Dimmer -t kerestem a neten és rátaláltam egy ilyenre.
15W -os, 12V -os LED szalag lenne vele vezérelve.
Kérdéseim:
- Működik rendesen az a kapcsolás?
- Mekkora a max. bemeneti fesz.?
- Hogyan lehet maximálni a kimeneti feszt.?
- A C1 -nek és C2 -nek mennyi az értéke?
- A GND -nek van valami szerepe, be kell kötni valahova?
- A terhelhetőség csak a tranyótól függ?

Köszönöm
(#) Lac364 válasza zozz12 hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Szia.Igen működik.A max bemeneti vesz 16-18v lehet de gondolom ic típus függő.Nem értem mit akarsz maximálni a kimeneti veszülcségen.A tranzisztor által kapcsolt feszültség a tápfeszülcség is egyben.Az hogy mekkora áramot kapcsolsz vele az tranzisztor függő.De jobb egy fettet kapcsoltatni vele takarékosabb főleg nagyobb áramoknál.c1-c2-értéke100n és 10n valószinüleg.A c1 kondenzátorral tudod a villogási frekvenciát álitani míg a potival a kimenet kitöltési idejét.Gdn a negatív feszt persze lekötheted ha egy fém dobozba rakod ösze a doboz oldalához pl egy csavarral.Gdn-nek ezen kapcsolásnál nincs túl sok jelentősége talán erősítőknél árnyékolás vagy zavar védelem véget.
A terhelhetőség a tranyótól függ. De készítheted mondjuk irfz44-gyel az 50Amperrel is terhelhető.Annyi biztos elég lesz,csak a bekötésre vigyázz.
(#) zozz12 válasza Lac364 hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Köszi a választ!
Van egy AC11,5V -os kapcs üzeműm, amit ha egyeirányítok lesz kb. 15V. De ha ezt a 15V -ot eresztem a LED -ekre, jó eséllyel megdöglenek, ezért akarnám a max. kimeneti feszt. leszabályozni. Írtad, hogy a C1 kondival lehet a villogás frekvit szabályozni....akkor ez most nem folyamatosan világít, hanem villog? Olyan túl nagy terhelés nem lesz, max. 12V 1,3A. A tranyó helyére egyszerűen berakok valami kisebb teljesítménű FET -et, pl. IRF510 -t?
(#) zozz12 válasza zozz12 hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Alkottam hozzá egy NYÁK -ot, bár nem vagyok róla meggyőződve, hogy nincs rajta hiba...
(#) Lac364 válasza zozz12 hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
Villog 131Hz/s sebeséggel.A kitöltés kb 1%-99%-ig szabályozható.Igy szabályozza a fényerőt.ledeket miért nem kötöd soros párhuzamos rendszerbe rendszerezve.
(#) proli007 válasza zozz12 hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
Hello!
- Van hiba a nyákon, az 555 8-as lába nem kapja meg a plusztápfeszültséget, a tranyó emittere, pedig nem kapja meg a negatívat.
-A tranyó helyére berakhatod a Fet-et. Legfeljebb az R2 ellenállást érdemes lecserélni egy 47ohm-ra, hogy a Fet gyorsabban tudjon kapcsolni.
- "De ha ezt a 15V -ot eresztem a LED -ekre, jó eséllyel megdöglenek," Ennek így semmi értelme, a Led-eken nem a feszültséget, hanem az áramot kell beállítani. Ezt elvégzi a soros előtét ellenállása. Ezt kell helyesen méretezi, és a Led típusa és tápfesz szerint megválasztani az ellenállásokat. Vagy is több Led-et is érdemes sorba kötni ahogy a rajzon is látható.
- Így van, ha a PWM frekvenciája gyorsabb mint a szemed észlelési sebessége, akkor fényerő változásnak látod a PWM jelet, ha lassabb, akkor villogásnak látod majd.
- Ezek szerint a tápod egy halogén égőhöz készült táp, de azt ellenőrizni érdemes, hogy szereti-e az egyenirányítót és az ezt követő pufferkondit, és az 1,3A terhelő áramot.
üdv! proli007
Következő: »»   82 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem