Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   51 / 54
(#) ferci válasza bigHEL hozzászólására (») Ápr 21, 2008
1., A 12v 12A és a 24V 7A egy időben is kell? (ha csak rövid ideig, akkor is érdekes..)
2., a két rendszer negatívja vagy pozitívja közös-e vagy nem ?
(#) bigHEL hozzászólása Ápr 21, 2008
Hello Mindenkinek!
Az lenne a kérdésem hogy milyen teljesítményű toroid trafóra van szükségem, egy időszakosan 12VDC-t és folyamatosan 24VDC-t igénylő fogyasztóhoz.
A 2x12V toroidra gondoltam, de nem tudom mekkora teljesítményűt vegyek, ha a 12V terhelés kb.12A de csak időszakosan, majd az ág terhelése megszűnik.
A 24 V ág indításkor kb 7A, ( motor ) majd kb. 4 A- re esik, és folyamatosan órákon át megy.
Milyen egyéb problémáim lehetnek ilyen asszimetrikus terhelésnél?

Köszi előre is!
(#) EcoPityu válasza Bence60 hozzászólására (») Ápr 21, 2008
Most hétvégén , mivel szép volt az idő, és az Asszony sem nyaggatott, beépítettem a maradék akksipakkot is a csomagtartóba. A váltóérintkezős mágneskapcsoló hátra került. Ha nyomom a Gázpedált, /villanypedál/ akkor egy fokozatkapcsolót tologat, Keresztreteszelve két mágneskapcs. kapcsolja a 24v-ot, ez egy jó erős alapjáratnak felel meg, majd a másik MK átvált, hátra a 48v-os leágazásra, majd a hátsó MK átvált a 48v-ról a legvégére a 72v-ra. Naggyából feltöltöttem/12v-onként/ mert még nem dobtam össze a töltőt, de már meg van minden hozzá.:1000VA-es 76v /12A-es trafó, árammérő 25A-ig, Fázishasítós teljesítményszabályzó a primerre, és így akár 6v-tól 100v-ig lesz változtatható, bármekkora akksi tölthető vele 12A-ig.
No szóval kiálltam, nyomtam a pedált, és meglepődtem, mert abszolút nem érződött megugrás a feszültségléptetésben, nem győztem váltani! Így alig töltött akksikkal, 4-esben közel45-el ment, amíg el nem fogyott a szomszéd utca, és fékeznem kellett. Bizonyára kiforgott volna 50-ig, ha van ideje felgyorsulni, hátmég ha fel lesz normálisan töltve.

Bence, ha már te ily jártas vagy az e-autó építésben, kérdés.: jót tenne az én jó kis párhuzamos gerjesztésű motoromnak, ha kisebb gerjesztőfeszültséget engednék rá véggázon, merthát akkor jobban felpörögne??Csak nem tudom, hogy ott van-e elég nyomatéka, és, hogy nem.e árt neki??
(#) Skyline válasza szilva hozzászólására (») Ápr 11, 2008
Pedig elég"combos" Fet-ek vannak benne,megnéztem az adatlapokat és ha jól emlékszem egy fet 12A-t képes elviselni és van belöle 8 de a nyákba akár 10-et is lehet tenni.
Ezért zavart meg ez a teljesítményadat mert én 2 ohmon szeretném hajtani és nem tudom a pontos kimenöteljesítményt igy nem tudom h mekkora trafót vegyek hozzá
Ezért kértem h valaki aki jobban ért az erösitökhöz mint én vizsgálja meg h mégis mit tud és h mire számítsak!!
Elöre ie köszönöm!!
Üdv!!
(#) deguss válasza Gery hozzászólására (») Ápr 3, 2008
Uraim, egy kicsit tévednek, hogy 9V/(4*20mA). Ez hibás megállapítás!

Soros kapcsolásnál: R = U / I, ahol U a tápfeszültségből levont, sorosan kapcsolt LED-ek nyitófeszültsége, I pedig egy LED árama!

Tehát 9V - (4 × 2.1V) = 0.6 V. Ezt kell 20mA-ra korlátozni, tehát R = 0.6V / 0.02A = 30 Ohm.
Szükséges teljesítmény P = U × I = 0.6V × 0.02A = 12mW. Tehát még egy 1/8W-os ellenállás is elég!
(#) Árpy válasza robe hozzászólására (») Márc 24, 2008
Vagyis a gyári leddel kötöttél párhuzamosan még egy ledet? Akkor nem csoda, hogy gyengébben világított. Mert akkor két led lesz párhuzamosan kötve, és velük sorban egy alaplapon lévő ellenállás, és mivel ennek az értéke nem változik, ugyanakkora áram fog folyni a körben.

Azért kell vele sorosan egy ellenállás, mert az korlátozza a leden átfolyó áramot. Ha a megengedettnél nagyobb áram folyik rajta, akkor tönkremegy a led. Az ellenállás értékét úgy lehet kiszámolni, hogy a tápfeszból kivonod a led nyitófeszét, aztán osztod a ledárammal (pl 20mA=0,02A).
(#) Vacok válasza gyula86 hozzászólására (») Márc 22, 2008
A neten rengeteg olyan kapcsolás van, amiben feteket tesznek a végfokba, úgyhogy szerintem akkor erre is használható, ha már valaki megtervezte. Tegnap találtam egy Marshall kapcsolást, amiben meg IRF fetek voltak. Mondjuk ezek a fetek egyáltalán nem voltak párba válogatva, adtak egyet az üzletben az egyikből meg egyet a másikból, én meg beletettem. Amúgy az IRF530 12A-t, az IRF9530 xsak 12A-t bír ki.
(#) Gery hozzászólása Márc 19, 2008
Hellosztok!
Szereztem egy autó generátort. Tán egy IFA-é volt, de nembiztos, mindenesetre 14V és 42A-es. Meghajtottam egy fűnyíró motorral, satuba befogva, ékszillyal. Forgott rendesen, de feszültséget nemmértem rajta. Itt egy kép róla mértem több helyen is de semmi. Szerintetek milehet a baj? Vagy melyik lehet a kimenete ahol feszt kéne látnom?
(#) kocici17 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Márc 17, 2008
tic126d 12A 400v to220
bt151-800r 12A 800v to220 és sot-78 90,80Ft
2n6508G 25A 600v to220 154,70FT
bt145-800R 25A 800v to220 211,50FT
a lomexnél.
(#) proli007 válasza oatis hozzászólására (») Márc 17, 2008
Hát Én egyszerűsíteném a helyzetet, az ábra szerint.
A potival kb. 3 és 10A között beállíthatod a kimenőáramot. A dióda, csak azért kell, mert ha a poti kontakthibás lenne, akkor sem menne a töltőáram 12A fölé. Így nem kellenek külön shunt ellenállások.

üdv! proli007

Darling.jpg
    
(#) proli007 válasza oatis hozzászólására (») Márc 17, 2008
Nem igazán értem a kérdést!

Azt, hogy mennyivel fog tölteni, alapvetően a trafó, egyenirányító shunt ellenállás értéke, és a tranyók béketűrése fogja meghatározni. Tehát a Te szándékod és az alkatrészek képessége szerint.
A töltőnek fogalma sincs a rákapcsolt aksi kapacitásáról. Ezt Te határozod meg úgy, hogy a töltőáramot kb. a kapacitás 1/10-re állítod.
Ha azonos kapacitású aksikat töltesz, akkor felesleges a fokozatkapcsoló. Beállítod az IC-re menő shunt értékével az általad kívánt töltőáramot és kész.
Megjegyzem, 10A mellett, már méretes, kis átmeneti ellenállású és üzembiztos kapcsoló szükséges.

Eredetileg a kapcsolás kis zselés aksikhoz készült, ahol a kapacitás akár 1 és 12A között változhat. Ezt vedd figyelembe.

üdv! proli007
(#) Szarvas Zoltán hozzászólása Márc 16, 2008
Helló!

Van egy szennyvíz búvárszivattyúm 220v os 900w 2900f/p
6,9A-6,32A az áramfelvétele 80˘f-os az inditó kondi
de sajnos ugy veszem észre, hogy tönkrement.
Utána néztem ugyan ilyen XSENON kondit hol találok.
Egy helyen találtam de 20e körül beszélték az árat.
Ara szeretnélek kérni benneteket valami olcsobb és hasonlóan tökéletes megoldást tudnátok-e.
Próbálkoztam már MIHA-C relével igaz az egyik 550W os
motorhoz ez állandóan rajtahagyta akondit.
A másik egy 1500W os volt ez pedig nem tette rá,
Igaság az hogy nem volt vízben a szivattyúm.
Előre is köszönöm. zoli

(#) hapro válasza Skyline hozzászólására (») Márc 15, 2008
IRFP460 N-MOS 500V 20A 280W

IXFH26N60 N-MOS 600V 26A 360W
IXFH26N60Q N-MOS 600V 26A 360W

IXFH32N50 N-MOS 500V 32A 360W ez szerezhető be a hqvideonál akit érdekel nézze meg mennyiért...

(#) proli007 válasza oatis hozzászólására (») Márc 14, 2008
Hát ez elég egyszerü!

Ha pld 12A töltőáramot akarsz három fokozattal hajtani, akkor egy tranyóra 4A jut.
Az ellenálláson létrejött teljesítmény P=I*I*R aza 4*4*0.22=3.5W
Ennyi!

üdv! proli007
(#) potyo válasza tepizoli hozzászólására (») Márc 3, 2008
Idézet:
„egyszer megmértem hogy menyit fogyaszt majdnem 12A-t és igy a 14,4v-os feszkobol a kocsiban mindjárt leesik 14 voltra”

Ez a leesés attól is függ, hogy hol mérted. Mert a generátor kivezetésén megmarad a 14,4V, csak az ide-oda menő vezetékeken esik feszültség.


Idézet:
„és akkor még nem is beszéltünk arrol ha hideg van és bekapcsolod a fütő ventit az is marha nagy fogyasztó”

Azt nem kötelező bekapcsolnod.


Idézet:
„Én azt figyeltem meg hogy a motor szebben jár ha magasabb a fesz ugyhogy szerintem minél jobban terheljük a generátort anál nagyobb lessz a fogyasztás is.”

Ez így van, az energiamegmaradás törvényét nem lehet becsapni. De a különbséget csak alapjáraton érezni a motor hangján. Egyébként az izzók nem számottevő fogyasztók az autóban, úgyis mondhatni, hogy elenyésző a fogyasztásuk. Csak a többi (gyújtás, injektorok, hűtővíz szivattyú, elektromos vagy hidraulikus szervó, stb). állandóan kell, hogy működjenek, azért nem tűnik fel, hogy mennyivel könnyebben járna a motor, ha azokat kikapcsolnád.


Idézet:
„Ez is egy olyan törvény aminek az a célja hogy több pénzt huzanak ki a zsebünkből mert nehogy azt mondja nekem valaki hogy nappal joban lehet látni egy autot csak azért mert be van kapcsolva a világitása.”

Világos nappal nem lehet jobban látni. Csak olyan országokban, ahol nem kötelező bekapcsolni, van egy rakás barom, amelyik esőben, ködben sem kapcsolja be a tompított fényt, hanem jobb esetben is csak a helyzetjelzőt. Illetve képesek ugyanígy szürkületben is csak a helyzetjelzőt bekapcsolni. Na az ilyenek miatt kell az, hogy legyen mindig bekapcsolva. Mert nem kell azt hinni, hogy a magyarországi sofőrök külömbek...


A lámpa nem mindig azért kell, hogy lássunk, hanem sokszor azért, hogy (jobban) látszódjunk!
(#) tepizoli hozzászólása Márc 3, 2008
Én ezért mondom hogy nagy szemétség a hatoságoktol hogy nappal is égetetik velünk a kocsi lámpáit mert egyszer megmértem hogy menyit fogyaszt majdnem 12A-t és igy a 14,4v-os feszkobol a kocsiban mindjárt leesik 14 voltra és akkor még nem is beszéltünk arrol ha hideg van és bekapcsolod a fütő ventit az is marha nagy fogyasztó.Én azt figyeltem meg hogy a motor szebben jár ha magasabb a fesz ugyhogy szerintem minél jobban terheljük a generátort anál nagyobb lessz a fogyasztás is.Ez is egy olyan törvény aminek az a célja hogy több pénzt huzanak ki a zsebünkből mert nehogy azt mondja nekem valaki hogy nappal joban lehet látni egy autot csak azért mert be van kapcsolva a világitása.
(#) watt válasza norbi03 hozzászólására (») Feb 21, 2008
A PICKit2 ezeket a 24-es sorozatú eepromokat tudja égetni:
24LC/AA/C00
24LC/AA01B, 02B, 04B, 08B
24LC/AA16B, 32A
24LC/AA/FC64, 128, 256, 512
24LC/AA/FC1025

Ez megfelelne?
(tud a 25 és 93-as sorozatból is egy párat...)
PICKit2 Device support
(#) Atis57 válasza Macsek71 hozzászólására (») Jan 25, 2008
Szia!
ha tudnám milyen rendszerú? /Ni-Cd,,Ni-Mh,,Li-TIOH ?/
illetve kiszedéskor nem állt-e az élettartama VÉGÉN?
AMÚGY:
töltés-kisútés --párszor-- majd terhelés--kiderúl mit tud.
A 2v Pb zselés akkura utal . kisütve 1,8v max feltöltve 2,45V A töltőáram 2 Ah-nál 02A kisutő max 0,5A..
ha gyenge akkor csökkenteni kell mindkettőt töltésnél tegyél sorba 1 izzót a táppal, az áramot soros ellnállással mérjed. Az 1X-ű DVM nem vló AMPEROS MÉRÉSHEZ---gyatra sönt+ a mérőzsinór is 2,,,5 szálból áll.
SZÉTÉGHET...!
(#) Jo-SEf hozzászólása Jan 20, 2008
üdv mindenkinek!mivel lenne érdemes szabájozni egy 800w 2,9Nm 24v3000rpm 42A állando mágneses DCmotort elöre is köszi
(#) szilva válasza GTI hozzászólására (») Jan 11, 2008
Akkor valószínűleg csak át kellene tekerned a gyűrűmagot, és a gyűrűmag utáni induktivitásokat - ha vannak - egyformára cserélni vagy kiiktatni.

Én most direkt megmértem a sajátomat, ami a poziív és negatív ágon majdnem teljesen szimmetrikus felépítésű, egyedül annyi a különbség, hogy a pozitív ágban egy duál 12A-es dióda van, a negatívban pedig két szóló, 5A-es. A gyűrűmagra együtt lett feltekerve a pozitív és negatív ág 20-20 menete 1mm-es CuZ huzalból, a többi tekercselést én lebontottam teljesen. Eredmények:

21.3V/-20.3V; a pozitívon nincs terhelés, a negatív ág 3.3 ohm-mal terhelve
-22.5V/+21.2V; a negatív ág levegőben lóg, a pozitívon 3.3 ohm terhelés

A 3.3 ohm 9db 3.3 ohm /11W ellenállásból van összerakva, 22V-nál ez kb. 7A, azaz 140W terheést jelent. Ehhez képest a szimmetria nem nagyon mászott el.
(#) djtometkow hozzászólása Jan 8, 2008
lenne még egy kérdésem

a roller szabályzója 30A és az akku 12A
ha beleraknék egy pl 25A es akkut nem sütné meg a szab.-ot?vagy ha az akku és a szabályzó közé tennék egy áramkorlátozó valamit ami csak 12A-t enged át
az úgy jó lenne?

csak mert a 12A nem bírná elég ideig
(#) szilva hozzászólása Jan 5, 2008
Épp ma jutottam olyan állapotba egy PC-s táp átalakítással, amiről már érdemes írni is.

A kiindulás valami Skyhawk vagy hasonló, noname, elvileg 250W-os ATX táp, amit hibásan vettem.

A készenléti tápja rossz volt, a trafó primer oldalán mindkét tekercs szakadt, ezzel nem akartam bíbelődni, kihajítottam az egész készenléti táp részt. A nagyfeszültségű kapcsolótranzisztorokat kicseréltem MJE13009-re, valamint mindkettőre forrasztottam a B-C lábak közé egy-egy SMD 470k-s ellenállást.

A szekunder oldalról az egész kimeneti részt kiszereltem, a kimeneti gyűrűmagról letekertem a tekercseket. A teljesítménytrafó eredetileg 12V-hoz használt középleágazásos tekercseire tettem egy 12A/200V-os ultrafast diódapárt pozitív egyenirányításra, és két, egyenként 5A/100V-os ultrafast diódát negatív egyenirányításra. Az egyenirányított ágakba visszakerült az egyforma vastagságú vezetékekkel újratekercselt gyűrűmag (2x18 vagy 19 menet fért rá), a kimeneteken egy-egy 220u/35V van.

A vezérlés tápfeszültségét a +12V-os egyenirányító diódák közös, gyűrűmagos tekercs előtti pontjáról egy újabb diódával és egy 47u/50V-os elkóval, csúcsegyenirányítással állítottam elő. A vezérlés tápfeszültségét rákötöttem az eredetileg a készenléti 5V-ot előállító 7805 bemenetére is, így a feszültségellenőrző tranzisztoros áramkörök megkapják az 5V-ot most is.

A TL494 letiltására volt két dióda, az egyik ág a rossz tápfeszültségek esetén aktív, a másik - gondolom - a túláramvédelem. Ezeknek a diódáknak egyelőre ki van emelve az egyik lábuk, hogy a vezérlés működni tudjon.

A szabályozási visszacsatolás eredetileg a +5V-ból dolgozott, a visszacsatoló ellenállást kiemeltem, egy nagyobbat tettem a helyére, aminek a másik vége a "+12V"-os kimeneten van.

A tápegység a következőket tudja:
- a vezérlésnek a csúcsegyenirányításnál +25V alakul ki
- a kimenetek a visszacsatolás által +15.2V és -15.2V-ra állnak be
- a táp a 230V rákapcsolásakor automatikusan indul
- mindkét ágat 7-7A-rel terhelve is stabil marad a kimenet, ilyenkor a műterhelésen 210W teljesítmény esik.
- nagyon aszimmetrikus terhelésnél is csak kb. 1V eltérés tapasztalható a két tápág között
- a kapcsolótranzisztorok hűtőbordája a 210W terhelés mellett is teljesen hideg, a kimeneti oldalon lévő egyenirányítók kicsit melegszenek. Jelenleg nincs benne ventilátor.

A 25V körüli csúcsfeszültség arra enged következtetni, hogy nagyjából 18-20V-ig biztos fel tudom tornászni úgy a kimenetet, hogy még szabályozási tartalék is legyen, és tudja tartani 200W körüli terhelésnél is a kimenetet.

Ez a táp kisebb erősítőkhöz elég jónak tűnik. Például lehetne TDA2030-akból csinálni 5.1-es hangosítást, ami szinte beleférne az eredeti tápdobozba mindenestül. Mondjuk a doboz tetejére kerülne egy teljes felületet lefedő hűtőborda, amin az IC-k lennének.
(#) liman válasza abraboro hozzászólására (») Dec 22, 2007
Aha jol nezki.
most sikerult bedobozolni.Borzasztoan eros fenye van de sajnos asztalilampanak nem tul jo mert ha kozelre vilagitok vele akkor nagyon egypontba fokuszalt a fenye.
az elozo panelon osszevissza voltak belerakva igy minden iranyba vilagitottak az nagyobb teret vilagitott meg.
viszont kulteri reflektornak nagyon jo este kiprobaltam az utcan kb az 50m-re levo villanyoszlopot teljes egeszebe megvilagitotta.
kozben sikerult megmernem a fogyasztast is 24V 0.42A

1.JPG

2.JPG
   
(#) Pittt hozzászólása Dec 20, 2007
Sziasztok! Lenne 1 kérdésem. Volt 1 hagyományos trafós feszültségforrásom, diszkólámpába. a kimeneten volt 12V, ami meghajtott 2 motort, ütemvezérlővel, és egy 36V - os kimenet, ami egy 400W-is izzót hajtott. A trafó elszállt, és nagyon úgy néz ki, hogy a tekercselő iszonyat lusta, mert már 3hónapja ott van...... ennyit erről. Tudna valaki rajzot admi, hogy meglehet -e ezeket a kimeneteket kapcsolóüzemű táppal? Uki= 12Volt, max 1A, és 36V - 400Watt (12A). Köszi előre is a tanácsokat!
(#) szilva válasza Szárnyas hozzászólására (») Dec 15, 2007
Ha a MAXX a +12V-on zárlatos volt, akkor van rá esély, hogy kinyírta a +12V egyenirányítóit. A 250-300W-os tápokban általában 2db, egyenként 3A-es, legjobb esetben is csak ultrafast dióda van, miközben a tápokra szemrebbenés nélkül ráírják a 8-12A kimeneti terhelhetőséget ezen az ágon.

Én első körben ezeket a diódákat ellenőrizném, ha netán ezek jók, akkor a többi ág (+5V, +3.3V) kettős diódáit is. Valószínűleg ilyen zárlat miatt nem indul a tápod.
(#) JZoli válasza koboraram1221 hozzászólására (») Dec 3, 2007
Ezt a kapcsolást nézd meg nekem is egy nagyteljesítményű (32A) motort "szabályoz" egészen stabilan.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Nov 26, 2007
Hali
Van egy Pedrollo tipusú (230V, 0,75 Kw) szivattyúnk(hidrofol tartályal) , eredetileg bele van építve egy nyomáskapcsoló ami a motor működését szabályozza, namost ez a nem túl jó minőségű kapcsoló 1 évet bírt ki, a sok ki-be kapcsolástól elég rendesen beégtek az érintkezői, ezután azt csináltam, hogy beiktattam egy 12A-es triacot, ezáltal nem a kapcsolón megy keresztül a terhelés, hanem a triacon.
Ez a megoldás nagyon tökéletes volt (annak látszott)
1 évet bírt a masina miután nem tudni miért de a triac zárlatba vágta magát és a motor megállás nélkül ment . .... Miután kicseréltem a hőtől szétdeformálódott szivattyú műanyag belsejét (6000FT) úgy döntöttem , ahhoz, hogy megbízhatóan működjön a masina, minimum 2 egymástól független védelmi rendszert kell kiépíteni. Ennek a megoldására várnék ötleteket....
előre is köszi
(#) Einstein21 válasza Dzsoni hozzászólására (») Nov 21, 2007
Beforrasztottam először kettőt, nem történt semmi, legalábbis nem mertem sokáig bekapcsolva hagyni, aztán csak egyet, akkor meg egy pillanat alatt átszaladt rajta 12A és az irfz48N-re odakozmált az ujjam. Igen megsütött.
(#) proli007 válasza ccs hozzászólására (») Nov 21, 2007
Ha Jóska lett volna kiírva, akkor nem, de mivel Klaudia, természetesen segítek.

Azért a szebb, az lenne, ha jómagad számolnád ki, az ismertek alapján, tekintve, hogy ez egy elektronikai fórum. Szép dolog a "barkácsolás", de ha közben tanulhatunk valamit, akkor még értékesebb.

Nézzük akkor áramgenerátor nélkül:

R=Ut-(db*Uled)/Iled
R: A kapott ellenállás értéke ohm-ban.
Ut: A tápfeszültség értéke. Itt most 30V-al számolunk, mert a trafó feszültségesését és a hálózati feszültség valós értékét, nehéz megjósolni.
db: a Led-ek darabszáma (14,11,18....)
Uled: A leden mérhető feszültség Voltban, a kiválasztott áramérték mellett. Itt most 1,5V-nak vesszük a piros Led-ek miatt. (De az lenne az igazi, ha megmérnéd)
Iled: A Ledeken átfolyó áram értéke Amperben. Itt most önkényesen 21mA-t választottunk, tehát 0,02A.

Most már nincs más dolgunk, mint a számolás:
14db-nál: 450ohm
11db-nál: 675ohm
18db-nál: 150ohm
A többit szépen kiszámolod magad!

Nézzük az ellenállások szükséges teljesítményét:
P=Iled^2*R (Iled^2 ez a led-áramok négyzete azaz Iled*Iled)
P: A teljesítmény Watt-ban
Iled: Led árama, mint fent. (0,02A)
R: A kiszámított soros ellenállás értéke, ohm-ban

Tehát:
450ohm: 0,18W
675ohm: 0,27W
150ohm: 0,06W
A többit Te fogod kiszámolni!

Természetesen a legnagyobb teljesítményű ellenállás a 7db-os Led-hez kell, mert ami a diódákon nem fog hővé alakulni, az veszteségi teljesítményként, az ellenállásban alakul hővé.

Alkatrészek tényleges kiválasztása:
Természetesen nem igen találunk olyan értékű ellenállásokat, amit kiszámoltunk. Ezek szabványos értéksorban kaphatók. Azt az ellenállást választjuk, amelyik az általunk kiszámított értékhez legközelebb esik. (Ha a határértékhez közeli Led áramot választottunk volna, akkor természetesen a nagyobbat, mert akkor így kisebb az áram, és biztosan nem lépjük túl a határt.

Tehát az ellenállás értékek:
450ohm > 470ohm
675ohm > 620ohm
150ohm > 150ohm
és így tovább…

Teljesítmény értékek:
Az ellenállások teljesítményét a számítás alapján határozzuk meg, de csak nagyobb lehet, kisebb nem!
Ha kiszámolgatjuk sorban, akkor láthatjuk, hogy a 0,6W-os ellenállás mindenhova megfelelő.

Led meghajtása:
Ha nem építünk áramgenerátort, akkor a hőtermelés, a soros ellenállásokban lesz, nem a BD-ben.
A tranzisztor veszteségi teljesítménye: P=U*I.
Mikor amikor a tranzisztor "ki van kapcsolva" (Led nem ég), az áram nulla, így a teljesítmény is nulla.
Mikor a tranzisztor "be van kapcsolva" (Led ég), akkor az áram ugyan folyik, de a CE feszültség kicsi. Ha 20mA-nek vesszük az áramot és 0,6V-nak a nyitott CE feszültséget, akkor a teljesítmény : 0,012W! Hát látható, hogy ezt egy kicsi és olcsó BC182 is elviszi.
(A ki-be kapcsolás alatti veszteséggel, most nem foglalkozunk, mert azok száma nagyon kicsi 4-5 sec)

Remélem, ezek után már komplett a kis áramköröd, mert szerintem így is kimerítettük a kollegák idegrendszerét.

üdv! proli007
(#) O.Lee hozzászólása Nov 6, 2007
A Progi neve: express pcb (a *.* pcb és a *.* sch)

"SEJTEK" !
csináld az enyémet az tuti, igaz a mosfet melexik, de hűthető és kb 12A megy át rajta full üzemben!
Következő: »»   51 / 54
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem