Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   2 / 2
(#) p_istvan válasza kaszu hozzászólására (») Jan 11, 2011
Szervusz!
Itt is valami hasonlóról írnak: PCB/etching_cucl
(#) kaszu válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 5, 2011
Persze! Nem titkos a dolog. Elvileg vegyszer boltban kapható, de ha szereted a kémiát, magad is előállíthatod otthon (ha kell akkor leírom, de ehhez réz(II)-szulfát, szóda-bikarbonát, és sósav kell). A töménységétől függ (nem meglepő módon) hogy mennyi idő alatt marja le, ha kell elővakarom a receptet (bár én 4éve kevertem be magamnak amit most használok, így most fejből nem tudom , de ha Bp.-i vagy valamennyit tudok adni neked grátisz ) Közel azonos (!) idő alatt marja le a rezet, mint a peroxidos módszer, annak "mellékhatásai" nélkül.
Az elv (és a gyakorlat is ): CuCl2 + Cu -->Cu2Cl2
A regenerálás: Cu2Cl2 + 2HCl + 02---2cucl2 + H2O
Az oxigént simán levegő átfúvatássál (ez lassabb, egyébként ha sósavas az oldat, akkor a levegő oxigénjével is lassan lejátszódik a reakció), vagy kevés hidrogén-peroxid hozzáadásával lehet bejuttatni a rendszerbe. Az a vicc benne hogy a regenerálás során még nő is a marató mennyisége (itt is).
Amit most próbálok ki egy haverommal aki galvanizálni szokott, hogy mi lenne ha ilyen módon szednénk ki a felesleges rezet (elvileg lehetséges).
(#) zombee válasza kaszu hozzászólására (») Jan 4, 2011
Reakcióegyenletet tudsz írni?
Csak azért is érdekel, mert vas(III)-kloridos maratásnál réz(II)-klorid is keletkezik:
2FeCl3 + Cu --> cucl2 + FeCl2 + 2Fe

Egyébként ha ebbe vasszögeket vagy vasforgácsot teszel akkor a réz kiválik, a szögek pedig szivacsosak lesznek. A rézzel bevont szögeket/forgácsot szűrővel ki kell venni, réz nem maradhat benne. A maradékot ki kell szárítani, és hagyni pár napot hogy a maradék vas is kirozsdásodjon. Ezt fel kell önteni sósavval és kész is a vas(III)-klorid regenerálás, még több is lesz belőle
(#) ibpeti válasza xray hozzászólására (») Dec 5, 2010
Valóban, a leirás kicsit zavaros. STK4192 II kell bele, 18 lábú sima, beszerezhető könnyen, plusz szó van egy LC7818-as analóg bemenet választó IC-ről is, az a 30 lábú cucli. Az nehezebben beszerezhető, de átmenetileg átkötéssel is kiváltható 1 bemenetre.
(#) gulasoft válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 12, 2010
Hát ilyet még nem hallottam hogy nyákgyártók sósav hidrogénperoxiddal keverékkel maratnának, mert ott olyan mértékű klórgáz szabadulna fel (egy nap alatt 2-3 nm lapot biztos lemarnak) hogy a környéket katasztrófa sújtotta területté nyilvánítanák. Persze biztos elszívják meg megkötik, de ennél sokkal barátságosabb maratók is vannak.
Idézek a wikipédiápól:

Az első eljárás során sósavas (HCl) vas(III)-kloriddal (FeCl3) lemarják a megvédetlen rézfóliát. A sárgaréz-ötvözet cink része a sósavval reagál, így erre nem fogy a vas(III)-klorid. A folyamat kémiai egyenlete a következő:

\mathrm{2 FeCl_3 + Cu = cucl_2 + 2 FeCl_2}\,\!

Ha a maratófolyadékot használat után levegőn állni hagyják, a keletkezett vas(II)-klorid (FeCl2) a levegő oxigénjének hatására visszaalakul vas(III)-kloriddá. Ezzel a vegyszerrel a maratás lassú és a folyadék csúnya barna foltot hagy mindenen, valamint a nemesfémek kivételével szinte minden fémet megtámad.

A másik eljárás során hidrogén-peroxidos (H2O2) sósavat használnak. A rézfóliát a keletkező naszcens klór (Cl) támadja meg. Az eljárás veszélyesebb, mérgező klórgáz fejlődhet, valamint a vegyszer nem regenerálható, azonban gyorsabb.

Ma ezeket az eljárásokat csak a kis számban vagy házilag gyártott paneleknél használják.

Nekem a sósavas a 10 milnél vékonyabbakat szétkapta. Nem alámart, hanem szabályosan lemarta. A fóliást még nem próbáltam ki, de most felpiszkáltad a kíváncsiságom kipróbálom egy fóliásnál, mert a nyákgyártók viszont fóliát használnak.
(#) Lacika válasza rascal hozzászólására (») Jan 19, 2010
Mivel hogy a leírást nem találtam meg, megfogadtam saját tanácsom és megkérdeztem egy kémiatanártól. A következőt mondta: Mivel neked nincs szükséged labortisztaságú vaskloridra, hisz csak maratni akarsz, hagyd a kénsavat a békén, igaz, hogy azzal nagy tisztaságú oldat az eredmény, de az eljárás túl bonyolult.
Tehát a készítése egyszerűen, az oldat tisztaságával most ne törődj:
Fe2O3+6HCL, ebből lesz 2FeCl3+3H2O
Maratásnál: 2FeCl3+3Cu ebből lesz 3cucl2+2FE
Regenerálásnál: A leülepedett, kicsapódott vasat oxidálod, vagyis levegőn megszárítod, és lesz belőle Fe2O3 vagyis közönséges rozsda. És máris máris kezdhetsz készíteni egy új oldatot.
:eek2: :eek2: :eek2:
(#) McDeath hozzászólása Feb 6, 2009
Sziasztok volna egy icipici problémám egy tévével (típus: siemens f 212 ) ne találom hogy hol van az élességért felelős potméter, ugyanis szörnyen életlen a képe...(szerintem beállítás problémás...)
Tudna valaki tippet hogy merre keressem? (a nagyfesznél a képcsőre futó kábel végén lévő "cuclin" nicsen)
A segítséget és a tippeket előre is köszönöm :peace:
(#) kobold válasza Vacok hozzászólására (») Feb 29, 2008
De, úgy nagyjából

FeCl3 + Cu = FeCl2 + cucl
cucl + FeCl3 = cucl2 + FeCl2
cucl2 + Cu = 2 cucl
(#) nolex hozzászólása Márc 5, 2007
Gyerekek, ÖSSZEGEZNÉK!

http://www.sal.hu/jsp/folap.jsp?oldal=cikk&pozicio=01.01.03.01&cikk=6546
Ez a hangszóró jön meg holnap.Sztem ennek van az árkategóriában a legjobb karakterisztikája. mindössze 7200Ft postaköltséggel, pont annyi, amennyire vártam

Az IC egy TDA 7375 lesz, ami elég teljesítményt kell, de sztem nem lesz rá szükség, mert nagyon jó az érzékenysége a hangszórónak. Mindenképpen fadobozt akarok, egybe.
AZ akkse egy Yellowstone 7 Ah-s akksi lenne, az se sok pénzért, lehet h még a 10 Ah-sat akarom...Ha nem lépi túl a költségvetést
Nah ennyi, holnap jön a cucli
(#) nolex válasza frrrrr hozzászólására (») Feb 17, 2007
Értem...!
Akkor kutatok tervek után, amibe egy magas és mély megy, vagy maradok a 3utas hangszórónál(autó).
Ezt még majd el lesz döntve.
Úgyis a hangfalba lesz minden cucli, nem akarok 2 egyésget hordozgatni
(#) skynetpro válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 20, 2006
És Te hogy regenerálod a vaskloridot? gondoltam arra, h. akváriumpumpával egy NaOH-os gázmosón keresztül szárított levegőt fújok bele. esetleg dobok bele néhány vaszöget azért ,hogy cucl2 + Fe = FeCl2 + Cu
mivel a réz pozitívabb, le fog válni és a vas fog oldódni.
Az így regenerált vas(III)-klorid ugyanolyan jó, mint az eredeti.

esetleg jó lenne maratásra vas(III)-szulfát is?
(#) Frankye válasza tszaboo hozzászólására (») Márc 22, 2006
Hát, az biza nagy cucli!!! Mmint ha 2 dobozzal összeöntenek! Én még nem találtam rajta jelzést...
(#) Thom válasza deniel hozzászólására (») Márc 10, 2006
Fe(II)-vel nem fog menni, a molekulából több klór már nem tud kiszakadni.
CSAK Fe(III) fog menni!
2FeCl3 + Cu = 2FeCl2 + cucl2
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem