Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vasklorid
 
Témaindító: licert, idő: Aug 4, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   16 / 23
(#) qvasz2 válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Olvass kicsit vissza!Bővebben: Link
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Szept 13, 2010 /
 
visszaolvastam és nem tudtam meg a kérdésemre a választ
(#) Stewe válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Ha kényszerhelyzetben vagy, akkor elképzelhető a házartási sósav, és a Hyperol tabletta kombinációja, de nagyon agresszív, még jól szellőző helyen sem javaslom, csak szabadban próbáld meg. Gyors, de a maszkolást is megviselheti, én csak akkor használtam, mikor szigetelőszalaggal maszkoltam a panelt durva rajzolattal.
(#) (Felhasználó 54221) válasza Stewe hozzászólására (») Szept 13, 2010 /
 
Köszi, még valami ötlet vkitől?
(#) qvasz2 válasza (Felhasználó 54221) hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Akkor lefordítom neked, amit olvastál:
a vasklorid : Fe2O3+6HCL, ebből az első az a rozsda (vasoxid), a második a sósav. Ha ezeket összeengeded, megkapod a vaskloridot. Persze nem árt átszűrni, mielőtt maratnál vele.
(#) (Felhasználó 54221) hozzászólása Szept 14, 2010 /
 
szuper, köszi
(#) scooby_ hozzászólása Okt 5, 2010 /
 
Sziasztok!
Nem rég váltottam Hidrogén-Peroxidról Vasklorid maratószerre. A flakonon olvastam hogy 5-15%-ban tartalmaz sósavat. Ebből én azt veszem le hogy szabad keverni vele,na de van annak valami értelme ha töltök mellé még egy kicsit? Esetleg gyorsabban végez a rézfelülettel?
(#) Gafly válasza scooby_ hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Nem értem a kérdésedet.
Bő harminc év alatt sohasem kellett sósavat öntenem a vaskloridba.
De öntsél bele ha az neked jó és "ezt vetted le"...
Ha engem kérdezel akkor tedd inkább "fejjel lefelé" a maratandót
Vagy esetleg mozgasd...
(#) lapose válasza Gafly hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Szia!

Itt írja, hogy miért nem árt bele egy kis sósav:Bővebben: Link
(#) Gafly válasza lapose hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Értem, lecuppanok a témáról...
(#) scooby_ válasza lapose hozzászólására (») Okt 5, 2010 /
 
Értem.
Én ilyennel most először marattam. Ugyan úgy marattam vele mint az előző anyaggal,tehát a rézfelület került fölülre és mozgattam,úgy mint ahogy a flakonon írta. Szerintem nem volt 5 perc a maratás ideje,igaz Hidrogén-peroxid két perc alatt végez a nyákkal viszont az nagyon "agresszív" anyag.
(#) Frankye válasza scooby_ hozzászólására (») Okt 7, 2010 /
 
Hidd el, nem kell bele a vaskloridon és a vízen kívül semmi más, csak a maratandó NYÁK.
(#) Nagy Tamás hozzászólása Okt 7, 2010 /
 
Sziasztok! A hidrogénperoxid +víz +háztartási sósav kotyvalék gyönyörűen működik. A víz azért kell hozzá hogy fékezze a reakciót. A sósav és a hidrogénperoxid arányát 1:1 re szoktam venni.(nem biztos hogy ez a megfelelő arány)
Gyors egyszerű olcsó! hidr.per.ox. -ot fodrászboltban lehet kapni. (De az unió ezt is be fogja tiltani!)
(#) Frankye válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Igen, sokan ismerik a készítményt itt is. Egyfelől várhatóan meg fog szűnni, mint fodrászkellék, a hidrogén-peroxid, és csak gyógyszertárban lesz beszerezhető, tabletta forában. Így viszont elég drága.
A másik hiányossága, hogy elbomlik, így nem tárolható.
(#) Nagy Tamás válasza Frankye hozzászólására (») Okt 8, 2010 /
 
Nekem körülbelül 5 éve van meg egy bontott flakonnal és még jó! Szerintem nem bomlik az oly gyorsan.
(#) Frankye válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Ha már össze van keverve a hyperol és a sósav, akkor bomlik. Külön-külön természetesen nem.
(#) zombee hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Sziasztok!

Kezd elhasználódni legelső adag bolti gyorsmaratóm(vas-kloridos), és a keresgélés közben idetévedtem.
Lényeg, hogy már melegítve is több mint 1 óra kell a maratáshoz(korábban 10-15 perc).
Kiönteni az elhasznált maratót csúnya dolog, főként akkor ha a szer regenerálható.
Korábban volt aki írt ülepítésről meg ilyenek, a gondom hogy nem ülepszik ki semmi.
Az oldatom már majdnem fekete, gondolom a kicsapódott vas szemcséktől.
Maratáskor pedig nagyon fékony fémes bevonat keletkezik a fotólakkon, gondolom ez is vas...

A kérdésem az, hogy az oldat puszta kiszárításával, majd sósavval feloldásával regenerálható?
más: a rezet ez még nem tünteti el, elvileg vasszögekkel megoldható a réz kivonása.
Mivel értek a kémiához, ezt én a szárítás előtt végezném, mert utána a sósav a szögeket is megeszi...

tapasztalatok?
(#) telectro válasza zombee hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Az enyém is már ilyen lett. Mondjuk van vagy 15 éves

Ha kiszárítod és újra vizezed azzal nem érsz el semmit sem. Nem vagyok kémiás, így csak a valahol olvasott infók szerint valamilyen ionok ide meg oda vándorolnak és azt egy sima szárással szerintem nem tudod vissza állítani.

Én arra gondoltam, hogy a régi löttybe teszek 1 kg kristályos vaskloridot. Ezzel javítok a dolgon vagy az újat is elrontja ?

Ja egyébként nagyon szép réz bevonatot lehet csinálni a használt vaskloriddal a vastárgyakra, így megelőzhető rajtuk a rozsda. A vas cuccot zsírtalanítás (mondjuk NaOH) után háztartási sósavba fémtisztára maratni (ez minden rozsdát leszed) majd mindenféle öblítés nélkül a használt vaskloridba tenni és gyönyörűen rárakódik a réz.

Visszatérve a marató folyadékhoz én jelenleg átálltam a hidrogénperoxidosra és nekem bevált. A lentebb leírt receptek tökéletesen jók. Egy hátránya van, hogy amit bekeversz azt el kell használni néhány órán belül mert 1 nap alatt teljesen elbomlik.
(#) telectro válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Idézet:

Ugyan úgy marattam vele mint az előző anyaggal,tehát a rézfelület került fölülre


Miért jó az, hogy a maratandó felület van felfelé ?
Én úgy tanultam, hogy annak lefelé kell lennie és közben mozgathatjuk is, esetleg lehet melegítni is.

Ha felfelé van akkor nem tud távozni a felületről a már lemart anyag.
(#) Akashi hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Pakolás közben találtam 2 liter vaskloridot amit régen használtam. Már nagyon sötét a folyadék. Én is azon gondolkodom, nem lehet-e valahogy "újraaktiválni" a cuccot?
Ez a vassal való rézkivonás működik? Jó lenne valahogy újrafelhasználhatóvá tenni, nem szeretném kiönteni.
(#) zombee válasza Akashi hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
A rézkivonás okés, de szerintem az elemi vassal is kell valamit kezdeni!
Az enyémben már annyi van, hogy maratáskor a fotólakkon vékony fémréteg rakódik le.
Kimértem multiméterrel, vezeti az áramot szóval csakis vas lehet!

Azért említettem a szárítást, ekkor a levegőn elemi vas vas-oxiddá alakul.
A vas-oxid sósavval feloldásával újra vas(3)-klorid lesz.

Már csak az a kérdés, hogy mi a jó frászt kezdek a rézkivonáskor keletkezett vas(2)-kloriddal?
Az már nem mar az tuti, de legalább jóval ártalmatlanabb, ergo vécébe lehúzható...
(#) Akashi válasza zombee hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Akkor ha jól értelmezem, hiába teszem a vasat a használt oldatba, az már újra nem mar? Tehát nem lehet "újraaktiválni"? Mivel nem vagyok járatos a kémiában, csak gondoltai síkon elmélkedtem, hogy talán elektrolízissel megoldható, bár ez inkább kérdés mint kijelentés...
(#) rascal válasza Akashi hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
Én is próbálkoztam vasklorid megújítással. Jobb lett, bár azért nem olyan mint egy új oldat. Kb 10 évig pihent az erkélyen használatlanul és azalatt szépen szétvált egy zöld folyadékra és egy sárgás üledékre (1-es kép). Felkevertem, és a teljes mennyiséggel próbáltam lemaratni egy 200-250 cm2-es nyákot. Végül sikerült, de órákig tartott. Azután bukkantam erre a fórumra és próbáltam meg én is a felújítást. Ráérősen csináltam, hagytam ülepedni jó sokáig, és időről időre leszívtam a zöld folyadékot. A 2-es kép a felrázása után 1 hónappal, a 3-as kép valamikor télen készült félig fagyott állapotban, látszanak a zöld részben a jeges rétegek. A fagy egyébként segített, a felengedéskor a sárga üledék sokkal gyorsabban leülepedett, mint enyhébb időben napok, vagy hetek alatt. Amikor már csak fél liter volt az egész, akkor leszűrtem. Ennek az eredménye a 4-es képen látható. Sajnos sok üledék a szűrőpapírba ragadt, ezért gondoltam egyet, és miután megszáradt hőlégfúvóval egy nagyobb konzervdobozban porrá égettem (nem otthon a lakásban). Finom sötétvörös por maradt, amit hozzákevertem a kiszáradt üledékhez és így kaptam valamivel több mint 100g rozsdá(nak kinéző anyago)t. Ehhez öntöttem sósavat (1g rozsda 4.5g 30%-os sósav arányban). A 6-os és 7-es képen rotyog a keverék. Jól felfórosodott, büdös gőzöket eregetett, a teteje habos volt, csokibarna, és az egész keverék átlátszatlan. Fél napig hagytam, majd "palackoztam". A lenyugodott folyadék is átlátszatlan már 1-2 cm mélységben is. Ennek is volt üledéke, ez egy sötét trutyi, ami amikor kapirgáltam ki az üvegből csikorgott rajta. Végeredményben az eredeti 2 literből most fél liternyi oldat lett és a napokban marattam vele egy kb 150 cm2-es nyákot, amivel 35-40 perc alatt végzett.

Zombee: Valahol olvastam talán a wikipédián, hogy a vas(2)-klorid levegőn szép lassan vas(3)-kloriddá alakul.
(#) zombee válasza rascal hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
A zöld tetejével mi lett? Gondolom abban maradt a réz-klorid, a sárgában a vas és a maradék vas(3)-klorid.

Jó vagyok kémiából, de az átalakulást még nam hallottam.
Ha tényleg átalakul, akkor honnan szedi a klórt? Legfeljebb csak arra tudok gondolni hogy a maradék sósavból köti meg.

Közben gondolkodtam kicsit, a vasszöges rézkivonás nem biztos hogy megoldást jelent. Ugyanis a kimerült marató még mindig marat(csak kb. 2 órán át), azaz ha ki is csapódik a réz a szegeken, azt vissza is marná...
(#) rascal válasza zombee hozzászólására (») Nov 8, 2010 /
 
A zöld része a csatornában végezte, de azért óvatosságból bőven hígítottam vízzel.

"Ha tényleg átalakul, akkor honnan szedi a klórt?"
Azt nem tudom, csak rémlik, hogy ilyesmit olvastam. Lehet, hogy pont fordítva működik.
(#) Ge Lee hozzászólása Dec 2, 2010 /
 
Ha valakit érdekel a Donauchem-nél van 40%-os oldat 90Ft/kg körüli áron. A kisebb kiszerelés 25kg, a műanyag kanna amiben adják ! 3000Ft !, célszerűbb egy üreset vinni és átönteni.
(#) zombee válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 2, 2010 /
 
Kipróbáltam a nátrium-perszulfátot, lehet hogy az jobb a maratáshoz.
Nincs alámarás, csak kontúros vonalvezetés.
Elhasználódás után MAJDNEM ártalmatlan vegyületek keletkeznek.
A réz-szulfátot pl. szőlőpermetezésre lehet használni.
A nátrium-szulfát(glaubersó) teljesen ártalmatlan és 33 fokon olvad, nagy olvadáshővel(a víznél 82-szer nagyobb) miatt passzív napcellákban is használatos...
(#) Ge Lee válasza zombee hozzászólására (») Dec 2, 2010 /
 
És azt lehet kapni valahol elfogadható áron is? Nem sok jót olvastam róla, a maratási idő 2x, 3x hosszabb mint a kloriddal.
(#) kaszu hozzászólása Jan 4, 2011 /
 
Bocsánat, hogy bele kotyogok. De azt veszem észre, hogy senki nem használja az egyik legegyszerűbb és elég gyors maratást, a réz(II)-klorid oldatost. Pedig ezt használják nyomásmérőkben és mérlegekben használt bélyegek készítésére is (én is egy ilyen helyen dolgozó ismerőstől láttam először), mert szépen, és gyorsan mar! Ráadásul nem büdös és REGENERÁLHATÓ! Azóta én is ezt használom.
(#) kaqkk válasza kaszu hozzászólására (») Jan 4, 2011 /
 
Egy kicsit többet meg lehetne tudni erről a módszerről ??
Hol és milyen árban lehet beszerezni a rézkloridot ?
Következő: »»   16 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem