Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   86 / 248
(#) pimi9 válasza gabor80 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Nekem se világos teljesen a rajz.
36.-ik oldalon van a triggerfokozat, ott a levelpoti, stb...
T8 a triggerfokozat bemenete, egy emmiterkövető hogy nagy impedanciás legyen a bemenete, ezt követi T9 T12 kb. egy komparátor, aminek a kimenetei ellenfázisban vannak, így lehet választani azt hogy fel- vagy lefutásra triggereljen. T13 emitterkövető, T15 T18 egy schmidtt trigger, T20 emmitterkövető, utána egy érdekes valószínüleg áramgenerátoros fűrészgenerátor...

A trigger bemenettől kell a schmidt trigger kimenetéig megvizsgálni, valahol ott van a hiba.
Nézd át a nyákot azon a részen, pukkadt elkó, elengedett forrasztás, stb...

ui: enyhe ütögetésre változik valamit?
ui2: 26. oldalon mintha munkapont adatok lennének, de egy mukkot se tudok oroszul...
Ha leírja valaki mi micsoda, akkor könnyen ellenőrízheted...
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2012
(#) gabor80 válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Köszi, úgy néz ki elbénáztam a dolgot, de hát ez van ha nincs olvasható nyelvű leírásom
A ext/int kapcsolót int-re tettem, és az vára/aut gombot is benyomtam, ekkor a level-lel meg tudtam állítani a jelet, egész jó minőségben. Csak kiizzadtam, köszi a segítséget mindenkinek, jó éjt.
(#) Pityu9 hozzászólása Szept 5, 2012 /
 
Üdv! A segítségeteket szeretném kérni egy C1-94-es szkóp javításával kapcsolatban: a hiba eléggé összetett, a szkóp képernyőjén durva visszafutási csíkok jelennek meg, és kHz nagyságrendű frekvenciákon, de még a mS-os állásban a képet 1mm-es átmérőjű pontokból rajzolja ki (pedig egybefüggőnek kellene lennie). Ezt a pöttyösödést nem tudom mire vélni, más szkóppal ezt nem tapasztaltam. A kapcsolót uS-os állásra átváltva a pöttyösödés megszűnik, viszont a durva visszafutási csíkok megmaradnak. A csatolt képeken a leírt problémák szerepelnek. A segítséget előre is köszönöm.
Üdv!
(#) pucuka válasza Pityu9 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
A fényerőt egy picit vissza kellene venni, a sugárt is jobban lehetne fókuszálni, és a visszafutás is eltűnne.
(#) pimi9 válasza Pityu9 hozzászólására (») Szept 5, 2012 /
 
Biztos a kioltó áramkör hibásodott meg. A visszafutás idejére ki kéne oltania a katódsugárt, de nem teszi, ezért látszík a csík. A "pöttyösödést" is a kioltó áramkör hibája okozza, a katódáram változásával változik a fókusz is, ezért szélesedik ki periodikusan a sugár, és ezért pöttyös.
A Gerenk által feltöltött djvu-ban a 35. oldalon a jobb felső sarokban van a kioltó áramkör (T4, T6) ami egy schmitt trigger, ott érdemes átnézni a dolgokat, megmérni a feszültségeket (óvatosan, elég nagy negatív potenciálon van az a rész)
(#) pucuka válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Nem feltétlenül hibásodott meg a kioltó áramkör, egyszerűen csak a nagy anódfeszültség miatt elcsúszott az egész feszültség lánc, és kevés a kioltó áramkör feszültsége. Az, hogy nagy a fényező, és a fókuszt sem lehet jól beállítani erre enged következtetni. Ha csökkentené a fényerőt, mindkét gondja megoldódna, sőt a ks is hosszabb ideig élne.
(#) Pityu9 válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Üdv!
Kösznöm szépen a segítséget, a fényerőt csak a fotózás miatt vettem nagyobbra (este fotóztam), egyébként alig látszódó fényerő mellett is jelentkezik a hiba.
Üdv!
(#) pimi9 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
A katódáramba nem szól bele az anódfeszültség, az csak az elektronok sebbességét, vagyis a fényerőt és a fókuszt befolyásolja. Csak a katód, és a fényerő rács pot. különbsége szól bele a katódból kilépő elektronok számába.
(#) pucuka válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Bocsánat, pontatlanul fogalmazta, hiszen a ks csőben (legalábbis az ilyen egyszerűbb csövekben) nincs is a hagyományos értelemben véve anód (bár ha van, akkor inkább utángyorsító elektródának nevezik). A sugáráramot az elektródák egymáshoz képesti potenciálja befolyásolja, ill határozza meg, így minden elektróda potenciálja. Ha az egyik gyorsító rács potenciálja túl nagy (fényerő) akkor a ks cső lezárásához nagyobb negatív feszültség szükséges, ahogy minden más elektroncsőnél is. Ilyen értelemben mondtam, hogy a kioltó tranzisztor által szolgáltatott feszültség lehet, hogy nem elég a cső lezárásához. Ezért lett volna célszerűbb, ha a fényképek üzemi állapotról készültek volna. Meglehetősen sok szkópnál előfordul, hogy igen nagy fényerő, és alacsony eltérítési frekvencia esetén látszik a visszafutás. És ez a szkóp sem a szkópok csúcsa. Ettől még persze lehet az áramkör hibás, de szerintem előbb vizsgálni, mérni, és csak utánna bontani.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2012
(#) pimi9 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Arra gondolsz, hogy katódból kilépő elektronokat a sebbességeloszlásukat tekintve egy haranggörbe írja le és ahoz, hogy teljesen megszakadjon a sugáráram nagyon nagy negatív pot. különbséget kell kialakítani, hogy a haranggörbe szélén lévő nagyon nagy sebbességű elektronokat lefékezzük?
Mást nem tudok elképzelni. Az elektródák között nem folyik áram, mivel nem tud belőlük elektron kilépni. Csak a katódból kilépő elektronok tudnak beleütközni az elektródákba (egy részük beleütközik) Viszont itt számít a rácsok sorrendje. Az első rács teljesen körbeveszi a katódot, és nagyon kicsi a lyuk rajta, így mindenféle egyéb visszahatást kiküszöböl. És ott az elektronoknak csak annyi energiája van, amennyi a termikus elektronemisszióból származik, vagyis nem sok, n*10eV.

Nekem -1kV helyett -2.5kV-on van a katód, a kioltóáramkör az eredeti, és jól működik...
(#) zenetom hozzászólása Szept 8, 2012 /
 
Hali!
Van egy Hameg HM203-7-es szkópom, a csatolt képeken lévő problémája van. Simpi kolléga és a topicban olvasottak szerint kioltási probléma van (mikor az x eltérítő visszaáll "bal oldalra").
A hiba jelentkezik minden állásban, továbbá ha be van nyomva a 10-es nagyítás x tengelyre (X magnitude x10), akkor a fényerő változtatásával kicsit változik a (nem kioltott) hullámforma alakja (a mérendő jel változatlan).
Adatlap (német), benne kapcsolási rajz 34. oldaltól: http://www.hameg.com/downloads/man/HM203-7_deutsch.pdf
Angol adatlap: http://www.hameg.com/downloads/man/HM203-7_english.pdf (kapcsolási rajz nincs benne).
Szerk.: a fényerő csökkentésével nem tűnik el, csak halványodik a mért jellel együtt.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) pimi9 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Két helyről kap jelet a kioltás, 40. oldalon található fűrész generátortól, ill. a 37. oldalon található elektronkapcsólótól, de ha bármelyik is hibás lenne akkor nem működne az egész szerintem.
Szóval a 41. oldal T307-305-304 körül keresd a hibát.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) zenetom válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Köszi a választ!
Holnap szétnézek azon a környéken.
(#) zenetom válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
A T304-es tranyó (BF440) meg van jelölve, viszont forrasztási oldalon nem látható, hogy cserélve lett volna. Kiforrasztom, megnézem mit mutat rá a műszer.

T304.jpg
    
(#) zenetom válasza zenetom hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
No nem hiába van az megjelölve... A kollektor-emitter kivezetés zárlatos.
Már csak az a kérdés, honnan szerzek BF440-et.
Szerk.: HQ-nál van, szuper.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2012
(#) pimi9 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Ha csak a T304 E-C között lenne zárlat (hiba), akkor az opto nem kapna áramot, így T307 nem kapna bázisáramot, és a katód alapból emelt potenciálon (-1890V) lenne az első rács potenciáljához (-1975V-től -1913V-ig) képest, vagyis teljesen kioltva lenne, és nem lenne kép.
Amondó vagyok, hogy T307-et és IC302-t is ki kéne mérned, illetve a 68p/3kV-os kondikat is ellenőrizned kéne (sőt, inkább kicserélni) ha nem akarsz majd naponta boltba járni 1-1 alkatrészért.
(#) zenetom válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Igaz, köszi, megnézem ezeket is!
(#) zenetom válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
A T307 bázistól függetlenül átereszt. Az IC302 mérés alapján jó, ki is próbáltam, és úgy is működik. A T308-at most vettem észre, hogy meg van jelölve, de mérés alapján jónak tűnik.
A 68pF-os kondik jóknak tűnnek, bár a műszer ilyen kis kapacitást már nem nagyon tud mérni, de kb. ugyanazt az értéket mutatta mind a 4 kondinál és zárlatot se mutatott a műszer.
Természetesen minden alkatrészt kiforrasztva vizsgáltam meg.
(#) zenetom válasza zenetom hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
T307 = BF199 (csak már nem engedte szerkeszteni a hozzászólást).
(#) pimi9 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Rendben, akkor a kondik maradhatnak. Tegyél be a tranzisztorok helyett valamiket hasonló paraméterekkel amik vannak otthon neked pl. BC547, 557, stb... (működni fog, csak nem lesz olyan precíz)
Ha csak ezek voltak hibásak, akkor menni fog a kioltás.
D318-at még ellenőrizd.
(#) zenetom válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Kicseréltem a T307-et (BF199) BC545AB-re, a T304-et (BF440) pedig BC327-re, és tökéletesen működik, eltűnt a hibajelenség!
De azért majd szerzek be BF tranyókat, mivel a lábkiosztás nem stimmel, szóval kicsit kókányul néz ki...
Köszönöm a segítséget!
Továbbá simpi kollégának is köszönöm a skypeon nyújtott segítséget!
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2012
(#) moltam hozzászólása Szept 9, 2012 /
 
Helosztok.
Van egy Grundig w2/13 as csöves szkópom. Két problémája van: az egyik, hogy a visszafutás látszik(ez ahogy visszaolvastam, lehet csak a nagy fényerő miatt volt, most a koliba van nem tudom kipróbálni), a másik hogy a vízszintes csík nem marad középen, hanem melegedéssel egyre feljebb mászik, a végén kiér az ernyőből. Sajnos rajz csak pénzért van. Mi lehet a baj? Valaki véletlenül nem tud hozzá rajzot?
(#) pimi9 válasza moltam hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Annyira nem bonyolult megjavítani.
Az eltolódás attól van, hogy a vízszintes eltérítő cső munkapontja eltolódik melegedés közben (a fűrészgenerátor nem okoz álltalában ilyen problémát, mert AC csatolással veszik le róla a jelet) szóval meg kell keresned a csőt, és nagy valószínűséggel ki kell cserélned.
A kioltást álltalában a fűrészgenerátorról kapja a cső egy kondival (ha kapja).
Amúgy a csöves szkópok nagyrésze vagy dísznek, vagy játékszernek jó.
(#) (Felhasználó 1542) hozzászólása Szept 9, 2012 /
 
Sziasztok!
Van egy rft eo-211 oszcilloszkópom. abban kérném a segítségeteket,hogy az eltérítő fokozat félvezetőinek cseréjével;vagy új fokozat építésével lehet-e növelni a határfrekvenciáját?
(#) pimi9 válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Segít a félvezető csere is, de a sávszélességet döntően a cső érzékenysége, és az erősítő/illesztő fokozatok száma határozza meg.
Ilyen tranzisztoros végfokot nem érdemes építeni. Inkább a TDA6101Q, TDA6111Q, vagy TDA6120Q közül kell választani pénztárcát illetően.
TDA6120Q D14-250GH-t kb. 5ns fel-/le-futással vezérli ki teljesen, de sajnos az elötte lévő fokozatok lekorlátozzák nálam a sávszélességet 40-45Mhz környékére.
Figyelembe kell venni még azt, hogy ezek az IC-k 200V-os tápot igényelnek, és a DC szintet 100V-ra kell beállítani náluk, szóval ha egy ilyenre cseréled a Y végfokot, akkor az X végfokon és a tápegységen is módosítani kell.
(#) sector99 hozzászólása Szept 9, 2012 /
 
Sziasztok !


Már régi "ügy", de most újra van időm egy kicsit foglalkozni vele.... 1568/A szkópomnak nagyon kicsi - szinte alig látható - fényereje van, teljesen feltekert fényerő poti helyzetben is.
A rajzok: http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/dd/dd46f6cb1d584fd3d5a21...5a.jpg és http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/03/03adb72b67ff2818e1dad...84.jpg
Előzetesen az a kérdésem, hogy meddig a pontig mérhetek szonda nélkül ? (ne akarom a multit se tönkretenni és a szkópot se...)
Utána majd mérek és leírom az eredményeket.
Üdv: sector99
(#) pimi9 válasza sector99 hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Multival nem mérnék 500V fölött, viszont ha ismered a multid bemenő ellenállását, akkor könnyen tudsz hozzá csinálni osztót nagyobb feszültséghez. (sorba kötsz pár Mohm-ot, 500k, vagy 1M-ból)
Majd a C65 és C60 kondikon ellenőrizd a feszültséget. Illetve C68 környékén nézz körül.
(#) sector99 válasza pimi9 hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Köszi! Akkor máris csinálok egy osztót, mert azokon a a kondikon sejtésem sincs, hogy mekkora feszültségeknek kell(ene) lenniük. ( a rajzból - számomra - nem derül ki)

Tudom, hogy nem ide tartozik, de az új felületen hogyan lehet elnevezni egy beszúrt linket ?
(#) pucuka válasza sector99 hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Csak a 8,5 kV utángyorsító fesz mérése problémás, annak meglétét tudod csak ellenőrizni. A többi feszültség nem annyira kritikus, ha csak az elektródák közötti feszültségeket méred.
Linket uagynúgy tudsz beszúrni, ahogyan a z offba is. A link gombra kattintva megjelenő tagog közé bemásolod a linket.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2012
(#) sector99 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 9, 2012 /
 
Igen a beszúrás megy, csak saját nevet nem tudok neki adni mint régen...
Következő: »»   86 / 248
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem