Fórum témák
» Több friss téma |
Update: a diódát 1N4148-ra cseréltem, ami a 100 leírás közül csak 1-ben szerepelt és most rendben megy a 30 sec-es időzítés
Ettől még örülnék, ha valaki elmondaná miért ez volt a baj! Szeretném érteni, de nem tudom hol kezdjem ennek a kiderítését. (Datasheet-et olvasom, de nem látom a lényeget..)
Szia!
Idézet: . Ha véghelyzetbe tekered a potmétert, akkor a 7-es láb közvetlenül a tápfeszültségre kötődik, amitől tönkremehet az IC. Ezért a potméter és a táp közé érdemes egy ellenállást betenni, hogy ez ne következzen be. Itt az 1 kohm-os ellenállás az. „Ezt nem tudom értelmezni, ne haragudj.” A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2013
Hello!
- Mert Te egy Schottky diódát tettél a kapcsolásba. Ráadásul 1A-eset. Nos, igaz hogy ennek kapcsolása gyors, nyitófeszültsége kicsi, csak éppen a reverz árama adatlap szerint 25 fokon 1mA körüli. (150 fokon meg akár 10mA is lehet) Az 1N4848 meg 25nA/50uA. Cseppet más. A kondi kisütésekor, ami a hosszú időt adja, a dióda zárva van, de záróirányú áramával söntöli a 2Mohm-os ellenállást. Ezért a gond. - Jelenleg a kondi kisütőárama 0,7..1,4uA között változik. Ezt könnyen befolyásolja a panel szigetelésének átvezetése/szivárgása. Mint ahogy a dióda záróirányú árama is magasabb hőmérsékleten. üdv! A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2013
Köszönöm mindenkinek a segítséget, ez lett a végleges verzió (csatolt kép). A trimmert nem fogják állítgatni, így kihagytam az 1k-s biztonsági ellenállást, de 4,5V-ról (3x 1,5V ceruzaelem) is megy.
Ha valakinek van megjegyzése ehhez a verzióhoz, szívesen venném! Üdv és köszönöm! misi2096
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Ezzel a kapcsolással, hogyan tudom megoldani, hogy a bekapcsolt állapot rövidebb legyen, mint a kikapcsolt. Konkrétan 0,1 s-ig legyen bekapcsolva, 0,5s ig kikapcsolva. Előre is köszönöm a válaszokat. A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2013
Hello! Egy kérdést, egy helyen teszünk fel! Ott már megválaszoltam. üdv!
Szia proli007! Elnézést amiért két helyen tettem fel a kérdésemet, de itt május óta a madár sem járt. A válaszra visszatérve nekem az a kapcsolási rajz nem mond semmit. Én ezt a villogót, amit egy 48w-os szivattyú vezérlésére szeretnék használni, mindenféle elektronikai jártasság nélkül raktam össze. Itt a segédprogramok között találtam azt a számolósdit az astabil multivibrátorhoz de az időket nem tudtam megfordítani. tehát a t1 mindig hosszabb, mint t2. Azt tanácsolták, hogy egy relét vezéreljek meg a triakkal és a nyitó érintkezőjére kössem a szivattyút, de az kattog és nem bizok benne, hogy a relé hosszú távon bírni fogja ezt a gyors ki-be kapcsolást. Én csak úgy fogom megérteni a segítséget, hogyha konkrétan megmondod illetve megmondjátok, hogy mit hova kössek. Köszönöm.
Hello! Miért nem mond semmit a rajz? Ugyan ezt az áramkört kell megvalósítanod, csak azokkal az alkatrészekkel, amiket odaírtam. Csak nem rajzoltam meg az egészet, mert mindössze az 555 időzítéséről volt szó. Az impulzus megfordításáról a dióda gondoskodik.
Az időzítést arányát a C2 kondenzátorod töltési és kisütési ideje határozza meg. Mivel itt töltődni az R2+R3-on keresztül tud, kisülni meg az R3-on keresztül, így a töltési idő mindig hosszabb lesz. Ha az R3-at egy diódával "megkerüljük", akkor töltődni az R2-őn, kisülni az R3-on fog. Így már lehet a töltési idő kisebb, mint a kisütés, ha R2 kisebb mint R3. Ennyi az egész, nem több. Neked a kapcsolásodban csak az R2-R3-C2 értékét kell kicserélni, és az R3-al egy diódát (polaritás helyesen) betenni. ÉS már kész is vagy. De ha ez gond, szívesen belerajzolom a rajzodba, csak ne egy légypiszok legyen az egész, mert szinte elolvasni sem tudom. üdv! ui: Ha nem tesznek kérdést fel egy topikba, akkor persze nem jár benne senki..
Helló proli007! Na igy most már "megértettem" és köszönöm szépen.
Helló proli007! Sikerült, még egyszer köszönöm szépen a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2013
Sziasztok!
Ha egy LED-esre akarom megcsinálni az astabil multivibrátort 555-ös IC-vel, akkor az egyik LED-et simán ki szabad venni?
Melyik kapcsolásról van szó?
Passz. Nem innen néztem, mindjárt keresek egyet.
Ilyesmi: http://static.electro-tech-online.com/imgcache/420-555test.gif A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
Ha erről van szó, akkor igen, az egyik LED és a hozzá tartozó ellenállás elhagyható. Én a LED-hez tartozó ellenállást 330 Ohm-osra cserélném.
Nem ez lesz megépítve, ez csak egy példa. Az ellenállást azért kellene nagyobbra cserélni, mert ha elhagyom az egyik LED-et és a hozzátartozó ellenállást, akkor a másik LED-nek nagyobb előtét ellenállás kell?
Szerk.: vagyis ez lesz megépítve, csak nem ekkora lesz a tápfesz, így az előtét ellenállás értékek is mások lesznek. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2013
Nem. 5 V-os feszültség mellé kb. 330 Ohm-os ellenállás kell a normál LED -nek, 9 V mellé a 220 -at keveslem, még akkor is, ha az IC maradék feszültségét leszámítom. Elvileg bírja a LED, de 330 Ohm -mal nem lesz sokkal kissebb a fényerő, viszont sokkal kevésbé van terhelve a LED -> nagyobb élettartam.
Rendben. Akkor csak simán kiveszem onnan a LED-et és az ellenállást és kész?
Igen.
Köszönöm a segítséget.
Sziasztok
Nekem olyan problémám lenne, hogy astabil multivibrátor alapján szeretnék készíteni futófényt, addig működik is a dolog, hogy hozzá építek még egy „fokozatot”, szépen felvillan az első, a második, majd a harmadik LED is, de ha hozzá építek egy negyedik fokozatot, akkor 2-2 LED párban villog, amivel ugyan azt érem el, mintha lenne 1 sima astabil multivibrátorom, csak 2-2 LED van rákötve az oldalaira. Viszont ha már az 5.-ik „fokozatot” is ráépítem akkor már csak világítanak a LED-ek, tehát zárva vannak a tranzisztorok... Ha valaki tud erre megoldást, vagy magyarázatot azt szívesen veszem.
Inkább a rajzát tehetted volna fel, ami készítettél, ha már mindenáron ezzel szeretnéd megoldani. (Mondjuk én meg sem tudom nézni amit belinkeltél.) üdv!
Na akkor csináltam egy rajzot, elnézést a minőségért, de az Eagel-el még nem vagyok jóban. Illetve így biztos működik a link.
Hello! Én összedugtam, és nálam működik. Bár szerintem ez látványosan három fokozattal működik. De azért lett ez így összekutyulva a csatolások, hogy lehetőleg nehezebben lehessen kiigazodni rajta? üdv!
A hozzászólás módosítva: Dec 23, 2013
A kuszaságért a tapasztalatlanság a felelős.
Újra össze raktam az áramkört és kénytelen voltam rájönni, hogy működik, de mint ahogy az előzőekben írtad az tévesztett meg, hogy a három és a négy fokozatos között mekkora különbség van. Köszönöm a segítséget, és külön köszönet a rajzért. Ez egy jó lecke volt, hogy megtudjam, mire jók és mire nem a tranzisztorok... (A projekt az általad javasolt úton halad tovább az ünnepek után.)
Sziasztok!
Astabil kapcsolásnak (555) nagyságrendileg jó értékválasztás a 10s-nak: R1=10k R2=310k C=47uf És 30s-nak: R1=1K R2=95K C=470uF (Segédprogrammal méreteztem.) Vagy ha nem jó, milyen nagyságrendek között kell méretezni? Előre is köszönöm a segítséget. A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
Hello! Jó, ha pld. 10sec magas, majd 10sec alacsony szintet szeretnél. Ellenállások között nehezen találsz ilyen értéket, és vedd azt is figyelembe, hogy a kondi kapacitásának is van pontatlansága. üdv!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |