Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1076 / 2208
(#) zoliee hozzászólása Szept 30, 2010
szia!

köszi, ment válasz is!
(#) zoliee hozzászólása Szept 30, 2010
sziasztok!

ezek

erről a csőről vélemények?
ehhez lennének kimenők, a 4 cső lenne 40 ropi, és eddig ez a lejobban befutó. ár/érték/W
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 30, 2010
Ennek a változatnak gondolom nem jó a 2,5K-3,5K illesztés?
Csak mert most szereztem 6E5P csöveket hozzá.
(#) bakos13gab válasza zoliee hozzászólására (») Szept 30, 2010
4 cső még nem erősítő...
Mit építenél belőlük?
(#) lpcollector válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 30, 2010
Idézet:
„...most szereztem 6E5P csöveket hozzá.”


Az Urbánnál is olyan olcsó mint a Börzén?

Nekem nagyon bejön ez a kis tetróda.
Lassan végleges formát ölt a belőle készült füles erősítő is...
(#) bakos13gab válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 30, 2010
Aha. Éppen pont 200 forint (erről pontn em írtam). Lehet turkálni 200-ért bizonytalant vegyesen (többnyire E81L) és 6-800-ért "ellenőrzött forrásból...". Én maradtam a 200-as és dobozosoknál (volt egy 6P15P és egy 6N1P illetve ECC85, ezek újnak tűntek).

Azért a börze olcsóbbnak tűnik.
(#) Gubán_Gábor válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 30, 2010
Hello

GU50 PP-d még mindig nagyon tetszik

A csöves tápot nem lenne nehéz megcsinálni hozzá.
Az EAG is megcsinálta, az AV760/c ben. És tökéletesen megy otthon 80W/oldal 2-2 AZ4 és egy bazinagy trafó, mint ami abban is van 700W és máris készen van.
(#) Malfox válasza lpcollector hozzászólására (») Szept 30, 2010
A metal base-es orosz csövet használd,az nagyon jó.Üdv
(#) hgy válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 30, 2010
400 V tápfesznél (vagy felette) a GU 50-et már illik 4-5 Kohmra illeszteni. Két párthuzamos cső esetén ez 2-2,5 Kohmot jelent. 3,5 K is jó, kicsit kisebb a teljesítmény-és a torzítás is-.
(#) bakos13gab válasza hgy hozzászólására (») Szept 30, 2010
Az nekem az Ágoston tervezésű trafónál nem volt tiszta, hogy mekkora az illesztése (tudom, hogy van rá képlet, de egyelőre béna vagyok hozzá). Azt is néztem, ami CIROKL galériájában van. Ezt terveztem megtekerni az erősítőmhöz SM85b magra. A tápfeszem amúgy magasabb, mint 320V, mivel ennyi a váltófesz (valójában 450VDC és R-C szűréssel 400V körüli, de csöves egyenirányítást is tervezek esetleg, hogy ne legyen ennyire magas a feszültség). Én 1xGU50-et gondoltam csak. Van SM102a jelű magom is esetleg hozzá. Melyikre érdemes tekerni és mit?
(#) cruisher válasza zoliee hozzászólására (») Szept 30, 2010
Én a helyedben nem ilyen drága csövekkel kezdenék bele a csöves erősítőkkel való ismerkedésbe. Ilyen drága csövekkel szvsz akkor érdemes építkezni, ha szerzel hozzá megfelelő minőségű körítést is (trafók, kondik stb)
különben nem tudod kihozni belőlük úgyse azt amit tudnak.
Inkább kezdj pl egy 6l6-tal, később ha akarsz akkor még úgyis feljebb tudsz lépni.
(#) hgy válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 30, 2010
Hát trafót Nem teljesen világos, mekkora is lesz a táp. 50 V-ot ejteni RC szűréssel nem célszerű. Csöves ei. + fojtó már jó, de ott a hálózatival szemben mások a követelnények. Ráadásul az ei. cső típusától függően. Az meg még ráadásul befolyásolja az első puffer értékét....stb, stb. Nem egyszerű.
(#) bakos13gab válasza hgy hozzászólására (») Szept 30, 2010
Értem. Azt hallottam, hogy a csöves ei.-nek van megadva valami Rtrafó érték. Én 5U4C (esetleg AZ4, de ennek bonyolult a foglalata) csövet raknék bele egyelőre, mivel ilyenem van (oldalanként 1-et, ez a cső ha jól emlékszem 122mA kezelésére is alkalmas). A trafó 2*320V (van leágazása 130Vnál), illetve a fűtőfeszültségek. Jelenleg 100ohmos 10W-os ellenállásokkal ejtek feszültséget (azért ezt a megoldást felszámolnám, mert hát feleslegesen fűt). Szóval ez van, amikor Fletától kértem, inkább lelkes voltam, mint átgondolt a feszültségeket illetően...
Jelenleg két kisebb kimenő van benne 3,5K illesztéssel. Ezzel sem rossz a hangja, de azért mondjuk ki, mélyhiányos. Ehhez szereztem az említett SM85b magokat (az SM102a egy leendő Williamsonhoz lett betárazva). Most jutottam el odáig, hogy van időm és ismerősöm a megtekerésükhöz. Én azt akartam megtekerni, ami az Ágoston könyvben van (5*3*160 menet primer (2400) és 4*68menet szekunder (272)). Ugyanakkor gyanítom, hogy ez az ott javasolt 320V-os tápfesznél optimális. Fojtót is raknék bele, ehhez van 2 db kicsi SM55-ös traffancs beszerezve. Szóval picit tanácstalan vagyok a kimenőt illtően, mert nem akarom azt, hogy sok munkával egy nem túl jó trafót kapjak.
Na, közben utánanéztem és 4,7K ellenállást kíván az 5U4C az anódkörben. Gondolom ez a kimenő és a fojtó összeadva...
(#) lpcollector válasza Malfox hozzászólására (») Szept 30, 2010
Köszönöm a tippet! ...de tudod az egész úgy kezdődött, hogy szert tettem néhány magnovál foglalatra...
(#) sturbi válasza zoliee hozzászólására (») Szept 30, 2010
Csak bátran, segítünk ha kell (már sokkal többet tudunk, mint mikor kevesebbet tudtunk, neked már kevesebb buktató jut). 2*18 W-ig SE-ben el lehet menni vele (úgy értem csak tervezés kérdése, hogy ennyi legyen).
(#) nikolatesla válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 30, 2010
Ez nekem is meg van.
De nekem ez nagyon nem tetszik!
A G2-re max 250v mehet. Ehhez a tápfeszhez legalább egy 2K ellenállás kel.

UI.. Mi az a "Y3O
(#) klemo86 válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 30, 2010
Az УЗФ-re (UZF) gondolsz? Valami stabilizátor és/vagy szűrő cucc (én már megkérdeztem kíváncsiságból, és meg is mondták konkrétan, csak már nem emlékszem - ígyis-úgyis kihagytam volna, és kész…), de ezt elhagyhatod! Szerintem tökéletes kapcsolás, csak G3-at katódra kötném, G2-t egy-egy 100Ω-os ellenálláson +200-220Voltra… És máris olyan kapcsolásod van, hogy soha jobbat
(#) hapro válasza Pioneer hozzászólására (») Szept 30, 2010
köszönöm
(#) hgy válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 30, 2010
Valamit elnéztél/elírtál. Holnap folyt. köv.
Ja, és ha lehet, egy jó fénykép többet mondana. Mondjuk pl a kimenőkről, vagy az egészről.
(#) nikolatesla válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 30, 2010
Na akkor holnap ha veszek ónt össze dobom deszka modellben. De már vigyázni kell vele múltkor is az arcomba robbant egy kondi. Ez kb 30W lehet, nem?

UI.: Hogyan lehet olyat csinálni,hogy folyamatosan lilás legyen a cső egész erősen?
(#) klemo86 válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 30, 2010
Folyamatosan lilás fénye lesz 800Volttól Egy ismerősöm azzal játszott, és tényleg nagyon szép látvány volt egy darabig… Egyébként ha fogod a kis tápod, és elkezded neki ereszteni, akkor egy határon megállsz, ahol még nincs szétnyúzva a cső totálisan, és azt a formát véglegesítheted…
(#) nikolatesla válasza klemo86 hozzászólására (») Szept 30, 2010
Na akkor a VTTC-ben lilás lesz 1500v-tól
Tehát akkor maradjon a sima 320v-on? A 800v-os anódfesznél kb mennyi idő alatt megy tönkre?
(#) klemo86 válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 30, 2010
Tanulmányozd… 1750 üzemóra után 15Wattal kevesebbet képes disszipálni az anód normális használatkor. A normális használatba belefér az Ua=800V Ug1=-30V és Id~80mA esetén.
(#) bakos13gab válasza hgy hozzászólására (») Szept 30, 2010
Szia!

Kép itt van róla: GU-50SE

Egy ideje nem hallgatom (valamiért az egyik oldal nem szólt és másba fogtam bele). Most jutottam el odáig, hogy újra elővegyem. A kapcsolás itt van: elektroncso.hu
A segédrács ellenálláson át csatlakozik az anódhoz (tudom, hogy kevés, de akkor úgy voltam vele, hogy jó lesz az). Azóta arra gondoltam, hogy külön tápot kapna a 130VAC leágazásról (kb. 180VDC).

Ja igen, az ECC85 csak mutatóban van benne (eredetileg Müszi kapcsolása lett megépítve, de nem jött be).
(Megnéztem a leágazást, csak 120V-os)
(#) Ricsi89 válasza nikolatesla hozzászólására (») Szept 30, 2010
Hamarabb, mint gondolnád. Egyébként is ilyen feszültségre a kimenőtrafó sem mindegy, hogy milyen(bár kisebbre sem). Szóval nem ugyanolyan trafó kell 400 vagy 800V-ra. Egyébként is honnan veszed, hogy párhuzamosan kapcsolt csövekből kijön 30W? Általában a Gu50-el 8-10W-os Se erősítő építhető, akkor a párhuzamos kapcsolással hogy triplázódna meg a teljesítmény? Maximum duplázódhatna. Nem ajánlatos ilyenekkel játszani, főleg, hogy nem sokat konyítasz a dolgokhoz, az írásodból ítélve.
(#) bakos13gab válasza nikolatesla hozzászólására (») Okt 1, 2010
Ezzel kapcsolatban azt nem értem teljesen, hogy az általam épített kapcsolás esetében direkt van kötve a segédrács. Nem sok ez neki alapesetben? Anno betettem egy ellenállást is, de valamiért nem lett jó tőle az erősítő. A nagy tápfesz ejtést részben emiatt csináltam, részben a brumm szűrése miatt.
(#) hgy válasza bakos13gab hozzászólására (») Okt 1, 2010
Ha a rács külön tápfeszt kap, akkor már a cső pentódaként fog dolgozni, teljesen más előfeszt igényel azonos áramhoz.
El kell dönteni: Trióda bekötés- max. 10 W vagy pentóda beállítás a maga primeroldali 18 W-jával, (gyári adatlap) nagyobb torzítással. Ez esetleg egy Quad kapcsolással linearizálható. Mindhárom megoldást meg kell hallgatni.
Nekem a legszebb jelalakokat 50 % ultralineár bekötés + quad kapcsolás adta, igaz kellett neki 40 V effektív (120 V p-p) meghajtófesz 15 W-hoz.
8 W felett pedig az SM102a méretű vas ajánlott mindenképpen.
(#) hgy válasza bakos13gab hozzászólására (») Okt 1, 2010
Elvileg sok neki, a gyakorlatban elbírja. Ne felejtsük, a max. 250 v Ug2 1000 V os anódfesznél van specifikálva.
(#) bakos13gab válasza hgy hozzászólására (») Okt 1, 2010
Értem. Én mindenképpen maradnék a triódás változatnál (amúgy a mostani trafón van 50%-os leágazás, kötöttem oda is, de valahogy nem jött be a hangja, ami akár a kicsi vasnak is betudható). Mivel nem bömböltetem, elég a 7 watt is. Ami érdekesség most eszembe jutott, az hogy nem tudtam beállítani rendesen a két oldalt. az egyik oldal áramfelvétele 100mA körül mozgott (ez már bőven határadat), míg a másik simán ment 60-70mA körül (ugyanazzal az előfeszültség beállítással). Ez a csövek cseréjével sem változott, pedig a két oldal elvileg teljesen azonos.
Tegnap végeztem számítást 10W kimenő teljesítményre ennek az oldalnak a segítségével. Az eredmény 4500ohmra 3020 primer menet és 127 szekunder menet lett 8 ohmos terhelés mellett. Lehetséges ez?
Ja igen, a számításnál az SM85b 13,1 négyzetcentiméterét vettem figyelembe. Az SM102a kisebb keresztmetszetű, hogy lehet, hogy mégis "jobb", többet tud?
(#) joepapa válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Okt 1, 2010
Átfutottam, ebben a 2 kötetben majdnem minden benne van, az a kár csak Magyarul tudok, igaz ez szakmai angol, így a lnyeget értem de néha googli fordít nekem, esetleg ugyanez Magyarul?

De nagyon köszi, mégeggyszer tökéletes irományok.

Még egy kérdésem van FŰTÉSEK?

Azaz PL 6P14P datasheet alapján 6,3V és van max7V min5,3 (ez nem biztos) áram 760mA +-6mA

Most átépítettem vasig bontás után profin az EL84SE-t FÉMRÉTEG 2W és csillagpontos föld, a fűtést be szeretném állítani, mert 890mA volt a 6P14P nek és 7,1V az új táptrafó...elkezdtem 33Ohm 1/4 W okat párhuzamositani, és mértem ...és forrasztottam, mértem, kb 50 db párh egy 6P14P nek azaz aa 2db csőnek 50+50 db azaz 0,66Ohm nál járok...most 6,25V van a 4-5 lábon és 780mA a két cső nem tök egyforma... mennyire menjek még fel? gondolom a 6,3V*0,76A teljesítmény t kellene betalálni, illetve inkább 5 százalékkal fölé menni, mert később úgyis csak csökken...elég a +5 százalék fűtő teljesítmény? emeljek 10 et? 760+60 a felső határ az is sacc 10 százalék amit elbír bár ezt lehet nem 6,3 V ra hanem 5,3 ra írták, azaz úgyis beáll és kössek sorba 0,33Ohm 1W okat 2-2 db, vagy 0,66Ohmot 1-1 dbv ot csövenként.

******
Következő: »»   1076 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem