Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1106 / 2208
(#) tunerman válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 3, 2010
Valószínűleg nagyfrekvenciásan begerjed a katódkövetőd - ezt a végcső rácsába sorosan kötött 1 kohm-os ellenállással ki lehet védeni. A fűtések lábaknál való NF hídegítése is javaslott.

Üdv: TJ.
(#) sturbi válasza joepapa hozzászólására (») Nov 3, 2010
Vegyük inkább viccnek. Nem megy földelt rácsúként a cső. Amúgy arra gondoltam hogy, ha nincs hidegítve a katódellenállás akkor földelt rácsúként is működik ugyanúgy, mint a helyi (katódellenálláson fellépő) vissacsatolás a vezérlőrács felé ( a katódellenálláson keletkező váltófesz visszahatása bármelyik rácsra földelt rácsú kapcsolásként értelmezhető, miközben a rácsra közvetlenül ható vezérlőjel szemszögéből földelt katódos a kapcsolás). A fő vezérlés szempontjából természetesen (az egész) földelt katódos a kapcsolás. Nem tudom miért tulajdonítottam ennek jelentőséget tegnap. Az alacsonyabb segédrácsfesznek akkor van jelentősége, ha a segédrácsot is vezéreljük kívülről (mert el kell férnie a vezérlőjelnek abba a tartományba, ahol lineárisan vezérelhető a segédrácson keresztül is a cső. Ugyanúgy mint ahogy a negatív vezérlőrácsra vezetett nagyobb vezérlőjelhez, nagyobb rácselőfesz kell, a segédrácsnak is nagyobb előfesz kell, csak itt a tápfesztől növeljük a távolságot, a vezérlőrácsnál meg a testtől növeljük a távolságot). A te kapcsolásodnál ez nem így van, mivel pont azt nem akarod, hogy a segédrácson is legyen vezérlés, ezért nyilván minél magasabb értéken rögzített segédrácsfeszt érdemes alkalmazni (de nem túllépve a határértékeket úgy, hogy még szimmetrikus vágást lehessen beállítani, ekkor a legnagyobb a kivehető teljesítmény). Sima külső ellenállásos osztó kevésbé elterjedt talán, mint ha csak a táp felé van ellenállás, és az van hidegítve testre (vagy valamilyen stabilizátor van használva), de végülis semmi kivetnivaló nincs az ellenállásos osztásban sem.
(#) Bassmester válasza tunerman hozzászólására (») Nov 3, 2010
Hali!
Végül is 470-et raktam oda, a korábban épített 6N13SZ -em mintájára és valóban ennek hiánya okozta a problémát.
Köszi szépen a segítséget

Egyébként pedig jól szól ez a 6E5P :yes:
Hatalmas a dinamikája, ami főleg mélyben érzékelhető leginkább.
(#) bakos13gab válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 3, 2010
Hát most felcsigáztál, megcsinálom én is. Nekem 6n1p, ecc88 és társainál az volt a bajom, hogy picit erősnek érzem a mély tartományt. Ebből a szempontból ez nem bíztató, de ha pattogósabb lesz, az csak jó.
Ha jó lenne, az jó lenne, mert szerencsére ez még egy "filléres" cső.
(#) Bassmester válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 3, 2010
Végül is egy próbát megér(het)... bár szerintem sokkalta kellemesebb hallgatni a 6N23P-t és a 6N1P-t, a 6N13SZ -es OTL fülesben, mint a 6E5P-t
(#) joco63 hozzászólása Nov 3, 2010
Sziasztok!
EL 34-el szeretnék egy SE erősítőt építeni, csöves egyenirányítással. Ha valakinek van olyan rajza amit esetleg meg is épített, vagy csak javasolná, akkor tegye fel, vagy küldje el priviben. Köszi.
(#) joepapa válasza sturbi hozzászólására (») Nov 3, 2010
Ok.
A segédrácsfeszt Ug1 et és a tápot azaz az egészet sikerült nagyon pontosan 4k ra szimmetrikus vágásra állítani, amit szinte sajnálok, mert ha 0,5W minusz árán kicsit alulvágós, akkor valahogy jobb mélyátvitel, és az egész levegősebben szól.
Persze a 6w os erősítőt 2W on hallgatom így is úgy is de a levegősség már érződött. Vagy csak beképzelem? Rosszul emlékszem..Vagy azóta megsüketültem?
Most a keresztváltó magas kondikat cserélgetem, avval is így vagyok, mintha az előbb lett volna jobb? Vagy nem?
(#) Moszkvai válasza zoliee hozzászólására (») Nov 3, 2010
Amíg nincs bedobozolva leárnyékolva rendesen, addig nem fog megfelelően működni. A trafót is érdemes külön dobozolni, mert amit megszór azt akár 100-szorosára is erősítheti. A fűtést is érdemes felkötni +30,+40 voltra.
Ha rajzot tennél fel akkor tisztább lenne a kép.
Van RIAA-s topik ITT
(#) klemo86 válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 3, 2010
Mondtam én Egyébként nekem nagyon csupasznak tűnik a kapcsolás Kicsit olyan fapadosnak, a minimalizált dolgok nem mindig jók…
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Nov 3, 2010
Azt nem látom át, hogy miért kell bele a két cső közé a kondi? Direkt csatolás nem lenne jó?
(#) klemo86 válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 3, 2010
Ne viccelj… Ugye nem szeretnéd, hogy a rácsra vidd azt a pár szár voltos egyenfeszt az anódról? (Jó, itt csak 150V, de akkor is!) Helyes, akkor ezt megbeszéltük (Ugye a kondenzátor váltakozóáramú szempontból vezet, egyenáramú szempontból szakadás.)
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Nov 3, 2010
Na jó, ezt akkro rövidre zártuk . (Akkor ebben a kapcsolásban miért nem kell: Bővebben: Link). Tudom, lehet hogy hülye kérdés, de ha nem kérdezek, akkor nem tanulok.
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Nov 3, 2010
Persze, azt tudom, hogy a kondi leválasztja a DC-t és csak a "hang" megy át.
(#) Ricsi89 válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 3, 2010
Mert ez egy DC csatolt erősítő, itt a második cső katódja magasabb feszültségen van, mint a rácsa, így megvan a kellő negatív rácselőfesz.
A másik rajzon csak 1k van a második cső katódjában, így ott kisebb a fesz, tehát tuti nem lenne meg a rácsán a negatív előfesz.
(#) klemo86 válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 3, 2010
Eléggé el vagyok már fáradva, úgyhogy a legegyszerűbben fogalmazok: mert itt a katódról veszed le a kimenetet. Tudod, ha van kimenőtrafó, és SE-ről beszélünk, akkor a primeren átnyomod a betápot az anódnak, és a szekunderről veszed le a jelet. És akkor a fázisviszonyokról még nem beszéltünk…
(#) bakos13gab válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 3, 2010
Megvan! azt hiszem kezdek megvilágosodni. Köszönöm a választ.
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Nov 3, 2010
Ez a része körülbelül világos (mármint a kimenőtrafós SE változaté). A rácsi is érthető, hogy negatívnak kell lennie a katódhoz képest, mert különben elfüstöl a cső. Szóval az 1 kohmon eső feszültség nem emelné el eléggé a katódot a földtől (tekintve, hogy a 6e5p gyanúm szerint magasabb anódfeszt lát a kisebb anódellenállása miatt)?
(#) klemo86 válasza bakos13gab hozzászólására (») Nov 3, 2010
Pozitív feszültséget kapcsolva a rácsra nem füstölne el a cső, csak nem fékezné az elektronokat, hanem gyorsítaná (a nagy rácsáram persze vezethetne meghibásodáshoz, de maradjuk emberi viszonyok közt).
(#) bakos13gab válasza klemo86 hozzászólására (») Nov 3, 2010
Na jó, a füstölés túlzás volt.
(#) vikipapa hozzászólása Nov 4, 2010
Helló mindenkinek. Szeretnék majd a közeljövőben egy csöves erősítőt építeni. Ezt a kapcsolást szeretném megvalósítani. A leírásában azt olvastam hogy 50mV érzékenységű (de lehet hogy az előerősítőre igaz és rosszul értelmeztem a leírást), de én 775mV-al "hajtanám". Ehhez milyen átalakításokat kell a kapcsolásban eszközölni? Csak a végerősítőt szeretném megépíteni. Segítséget előre is köszönöm.
(#) cruisher válasza vikipapa hozzászólására (») Nov 4, 2010
Az előerősítővel együtt 50mV a bementeti érzékenység, ha ezt te nem építed meg akkor mehet a végfok bemenetére a 775mV os jel.
(#) smiler79 hozzászólása Nov 4, 2010
Nézegettem, de nem tudtam kihámozni, van pár 6P3C-E-m itthon szeretnék kezdeni vele valamit, leginkább erősítőt építeni! Tudna ebben valaki segíteni működő kapcsolás, és kimenő rajz!
(#) vikipapa válasza cruisher hozzászólására (») Nov 4, 2010
Helló. Tehát akkor itt a "Hangszín szabályzótól" pontra köthetem a nagyobb jelet, vagy a "Volume" potméterre? Bocsánat hogy értetlenkedek, de inkább rákérdezek még egyszer, mint hogy tönkretegyek valamit. Köszönöm.
(#) mark.budai válasza vikipapa hozzászólására (») Nov 4, 2010
A "Hangszín szabálytótól"-ra kösd a bemenő jelet, a PL500-aknak kicsit kevés lenne a 775mV..
(#) vikipapa válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 4, 2010
Köszönöm szépen a segítséget, most már világos
(#) mark.budai válasza vikipapa hozzászólására (») Nov 4, 2010
Annyit még hozzátennék, hogy a kimenőtrafó szekunderén a 180 ohm-os ellenállás legyen 2W-os, a PL-ek katódjánál a 200ohmos ellenállások meg legyenek 5W-osak.
Ja, és az ECC85-ös SRPP fokozata és a hangerőpoti közti 100nF-os kondi 400V-os legyen. És lehetőleg az 1µF-ok is.
(#) (Felhasználó 1947) válasza smiler79 hozzászólására (») Nov 4, 2010
(#) CHZ válasza vikipapa hozzászólására (») Nov 4, 2010
Én meg azt javasolnám , hogy a hangerő potit tedd a bemenetre , úgy elhagyhatod a 100nF kondit és a bemenet is védettebb lesz az esetleges túlvezérléstől .
(#) mayky válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 4, 2010
Az ECC83-asokat nem próbáltad SRPP-be kötni?
Én nem szívesen használok olyan megoldást ahol pl. egy kettős trióda fele van csak használva. (ha jól látom így van megoldva)
(#) vikipapa válasza CHZ hozzászólására (») Nov 4, 2010
Köszönöm a tanácsokat, megfogadom őket Viszont megint lenne egy kérdés: a hálózati trafót SM102a hiperszil vasmagon (csatoltam) szeretném megcsinálni. Ez a vasmag elég ehhez az erősítőhöz? (205W-osnak írja a táblázat)
Következő: »»   1106 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem