Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DC motor/lámpa PWM szabályzása
 
Témaindító: redcar, idő: Márc 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   118 / 151
(#) Massawa válasza ferci hozzászólására (») Ápr 7, 2016 /
 
Nem egészen, de nem erröl szol a feladat.... Várjuk ki mit mond a kolléga.
(#) mr.Cara válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 7, 2016 /
 
Bocsi urak !
De ezt már elhalasztom holnapra...
Délelőtt M62-es komcsiba mikavágás a műsor, és utána a szórakozás....
Addig is köszi a tippeket !
(#) mr.Cara hozzászólása Ápr 8, 2016 /
 
Nem tudtam aludni ... Csináltam 3db 680ohmosból meg egy kétszínű ledből "detektort" . Tettem egy egymikrósat a C1-el párhuzamosan... A motor tényleg szaggat (betettem a kimenetre egy kiszuperált autóspumpa motort) A led szépen villog. C4mellé 330nF.... semmi változás . C5 mellé 100nF. Nem érdekli.... Szkópra sajnos nem tellik.. Kicsi lenne a 47ohmos? Bár a második időzítőnek a kimenetén l, vagy H szintnek kellene lenni... Na megyek melóba, majd délután!
(#) Massawa válasza mr.Cara hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Most látom, hogy a rajzon hiba van. A második idözitöben te a Cv-re kötltt kondival akarsz idöziteni. Az nem jo, a THR-n levö kondin lehet ezt csinálni Monostabil
(#) ferci válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Szerintem a monostabil rész jó, mert a THR-Dis lábakon van a kondi és a hozzá tartozó ellenállás ( C4-R4 ).
A CV lábon lévő kondi csak hidegít, nem időzítésnek van, a potis rész pedig a belső osztót változtatja, ami bejátszik viszont az impulzus szélességébe ( generátornál frekimoduláció ).

mr.Cara...
Inkább a C5-öt csökkenteni kellene, nem növelni, mert növeléskor összefolynak az impulzusok.
Ha a motorod már szaggatva tud menni, akkor egy finombeállítás kell, pl. R4 helyére 22 kohm és egy soros 47 kA-s trimmer. Le kell csökkenteni az impulzusszélességet és talán lelassul a motorod is.
(#) ferci válasza mr.Cara hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
A kondit elírtam..( C5..) - C4-et kell csökkentened. A C4-R4 11 ms kb., ami a generátor frekijéhez nagyon magas, ami ugye 600 Hz körül van. Ezt az időt valszín nem tudja eléggé lehúzni a CV lábnál lévő poti.
A 11 ms 90 Hz kb., tehát az R4-et vedd le, ahogy írtam és a C4-et is 22...33 nF-ra.
A C1 pedig lehet 15 nF, ezzel lassítod a generátor frekijét ( első 556 darab ).
Az alapfreki impulzusszélessége nem lehet kevesebb, mint a monostabilé.
(#) ferci válasza mr.Cara hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Hogy lásd, miről lehet szó.. a jobb oldali részen nem látszik "0" szint, mert mielőtt megszűnne az impulzus, közben már több triggerelő is befut és újraindul a MS időzítés.
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2016

mr.Cara.JPG
    
(#) Massawa válasza ferci hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Nem jo, mert a poti a Cv kondira megy és nem a THR kondira. A Cv valoban csak hidegit igy oda semilyen poti nem mehet.
(#) ferci válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Én azt írtam, hogy a THR-Dis lábra menő R4 ellenállatot kell lecserélni 22k + 47kA potira, így csökken az impulzusok szélessége, állíthatóan, a frekit pedig 556/1-nél kicsit csökkentni kell.
Direkt ezért csatoltam be a skiccet, hogy jobban látszódjon az esetleges "összehangolási" hiba.

A CV láb potis befolyásolása az értékek miatt nem működik valszín ebben a szituban, különben másképp jó lenne ( belső rajzból is látható ).
(#) Massawa válasza ferci hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
A Cv poti semilyen befolyásolása nincs hatással az impulzus szélességre sem a frekire. Ezért rossz a rajz. Az elsö áramkörben sincs a Cv lábra a kondin kivül más kötve - ez igy jo. A másik multivibratorban viszont teljesen rossz az idözités. Az R4-t kell változtatni és a THR lábra kötött kondit.
Én nem a jelekröl beszélek,hanem a kapcsolásrol.
Ha jol értem, hogy mit akar a kolléga az elsö oszcillator 600Hz-s jelével triggerelné a másikat, ahol az impulzusszélességet kivánja változtatni ( ezért elég nyügös az ilyen kapcsolás mert össze kell hangolni a 600Hz-t tüimpulzusokat a második fokozat idözésével - ami nyilvánvalo nem lehet hosszabb mint az elsö fokozat periodus ideje.)
(#) ferci válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Oké, akkor légyszi nézd át a CV láb funkcióját a belső rajznál, adatlapon.
A többit pedig felesleges ismételned, mert már leírtam.
(#) Massawa válasza ferci hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Mutass egy olyan kapcsolást ahol a Cv lábon szabályoznak valamit is az 555-ben.
A Cv a belsö oszto stabilzácioja. Azt csak meg lehet eröszakolni, de teljesen felesleges, mert minden más eljárás jobb....(ráadásul az egy olyan láb amivel könnyen kinyirhatod az 555-t.).

Ennyi.
(#) ferci válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Sajnálom, de ezen nem akarok vitázni... több alkalmazás is használja klf. célra.
Idézet egy doksiból:
Astabil kapcsolásban a Control bemenet segítségével a komparálási
szinteket állítva változik a frekvencia, így egy feszültségvezérelt oszcillátort
(VCO) kapunk.
Ha egy váltakozó jelet kapcsolunk a Control-ra, akkor annak függvényében
változó frekvenciájú kimeneti jelet kapunk: ez frekvenciamoduláció
(ezért hívják a Control bemenetet sokszor FM-nek).
Természetesen már 30 évvel ezelőtt is használtam(-tuk) bizonyos kapcsolásokban ezt a lábat.
Kinyírni pedig az nyírja, aki nem ismeri eléggé.
Egyébként a rajz nem tőlem származik, nem védeni akarom, de ami nem okés, azt leírtam, megmutattam...
A hozzászólás módosítva: Ápr 8, 2016
(#) Massawa válasza ferci hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Nem kell mellébeszélni. Itt nincs VCO meg egyébb aproság, egyszerü primitiv áramkör csak valaki rosszul tervezte meg.ilyen müködö áramkörök ezrei vannak a weben meg a HE gyüjteményében is, azt kellett volna lemásolni s nem a spanyol viaszt fejleszteni..
(#) ferci válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Bocs, de én nem beszélek mellé. Igenis van annak a lábnak olyan funkciója, amiről írtam és idéztem.
Az egész kapcsolás átalakításáról megírtam párszor, mit és miért kell tenni mr.Carának, az meg már nem téma órák óta.
(#) csornijcuppo hozzászólása Ápr 8, 2016 /
 
Meg tudná valaki mondani nekem mi lehet ez és, hogy működik?

Valami PWM- vezérlőnek tűnik számora, de nem vagyok otthon az elektronikában.

Köszönettel: csornijcuppo
(#) Massawa válasza ferci hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Te is csak mondod a mondokádat ahelyett, hogy megnéznéd mi van a kolléga rajzán. Ott ugyanis söntöli a belsö 3x5kOhm-s osztot egy külsö 220+5k+200 ohmos osztoval egy 1 kOhmos ellenállás közbeiktatásával. Azaz teljesen szétrugja a belsö osztot. Szoval ha VCO lenne, akkor is másképp kéne csinálni. Erre a feladatra meg teljesen helytelen a kapcsolás.

Nincs mit tovább ehhez hozzáfüzni..
(#) ferci válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Nincs hát... a VCO-t csak azért említettem, mert arra is jó az a láb.
Nem értelek.. nem olvasol? Már 2-3x leírtam, hogyan alakítsa át a rajzot.
(#) proli007 válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Hello! Bocs, hogy beleszólok, de felesleges ölre menni ezért a kapcsolásért. A kollégának azért nem működik, mert fel van cserélve a C5 és C4 értéke. És a kapcsolás hibáját is már kifejtettétek, miszerint probléma lehet, hogy a triggerelő idejének összhangban kell lenni a monostabil időzítésével.
De abban, hogy a Cv feszültsége változtatva van, nincs semmi perverzió. Sokszor alkalmazzák, és én is alkalmaztam már több esetben. Pld. ebben a kapcsolásban, ami mentes ettől a hibától. Mert a triggerelő fűrészjelét használja, az így mindig "szinkronban van". A második fokozat itt csak egy RS tároló, és komparátor szerepét tölti be. Így a frekvencia tetszőlegesen nagy tartományba állítható, független lesz a kitöltés beállított értékétől..
(#) Massawa válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 8, 2016 /
 
Igen sokan alkalmazzuk a Cv vezérlését, de nem igy. Csak ez a baj....(ráadásul itt teljesen felesleges).
Én csak erröl beszéltem, s miután a kolléga elég kevés tapasztalattal rendelkezik sokkal jobb lenne standard alkalmazások felé terelni, mint ilyen bonyolult megoldások magyarázatával tölteni az idöt. Ha egyböl oda lett volna terelve ( lásd a sok 100 ilyen megoldást) akkor már lehet, hogy menne is neki.
De igy csak egymást szorakoztattuk.



Abba is hagyom.
(#) mr.Cara hozzászólása Ápr 9, 2016 /
 
Megtaláltam egy, a kapcsoláshoz hasonlót Bővebben: Eisenbahnmodelltechnik.
De ha úgy tűnik nyűgös kapcsolás átalakíthatom.
feci javaslata szerint kicserélgettem a cuccokat, de maradt minden a régiben.
Megnéztem a proli007 által idézett kapcsolást. Itt annyi a változás, hogy a monostabil triggere direktben van az astabillal, és a monostabil thr össze van kötve az astabil thr+tr lábbal. Ezzel stabillá változik a kapcsolás?
(#) Massawa válasza mr.Cara hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Ez jobb,de pontosan nem tudom mi a célod. Ezt is egy külsö bemenetröl (R) lehet állitani. Ha nem kell, akkor köss a 3. lábra egy 10-100nF kondit és a 2. potival R4) szabályozhatod a kimenetet. A végerösitö ma már kicsit idejemult, oda rakhatsz FET-t stb. Ne felejts az 5 -s lábra egy LED-t egy soros ellenállással kötni, azon fogod látni a müködést.
Ez akapbol lassubb mint a te kapcsolásod ( ~ 80-100Hz), de majd meglátod.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Ápr 9, 2016 /
 
Sziasztok

készítettem egy szabályzást 12V-os autó fűtőventillátorhoz.
555 adja a jelet (egyenlőre, de később PIC) BUZ11-es n-csatornás mosfetnek, működik is, de piszkosul melegszik a fet, mivel a fűtőventi 12 volton 100 watt körül dolgozik.
Van-e valakinek ötlete hogyan tudnám a hatásfokot javítani, ill ehhez jobban passzoló végfokot ajánlani?
üDV
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Szia!
Tegyél rá nagyobb hűtőbordát.
Mekkora a gate-be menő ellenállás?
Ha pedig majd pic-kel hajtod, megfelelően illesztett meghajtás is kell hozzá.
Remélem, nagyáramú gyors dióda is van a motorodon..
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2016
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Szia
Köszi, hűtőborda nem gond, védődióda be van építve a motor kapcsaira, engem leginkább az érdekelne, hogy tudnám a hatásfokot növelni, szóval nem ezzel akarok fűteni
Üdv
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Ezen nem nagyon fogsz javítani, max ha találsz egy olyan fetet, aminek kisebb az Rds(on)-ja és kisebba bemenő kapacitása. .
Nem válaszoltál arra, mekkora az ellenállás az 555 és a gate között.
Milyen frekin megy különben?
A védődióda különben jobb lenne a panelnél, mert ha messze van a panel a motortól, az a kábel is egy induktivitás.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2016
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Valószínűleg az elégtelen Gate meghajtás miatt melegszik nagyon. Megkérdezem én is, hátha. Mekkora a Gate ellenállás és mekkora frekvenciával hajtod a FET-et?
(#) zsoltee0001 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Megcsináltam pic-el, 100 hz.val megy, 1 kohm a gate ellenállás, most nem vagyok ott, de holnap kipróbálom ha lesz időm, erre nem gondoltam, hogy azon is múlhat.
Üdv
(#) ferci válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Amennyit bír a pic kimenete, annyira vedd le az ellenállást.. a gate fesz se vmi sok és így eléggé gyenge az a meghajtás. Ide már egy TC4420 féle kellene.
Mondjuk 100 Hz-en elhanyagolható a jel fel-és lefutás ideje a vezetési állapothoz képest, de az a tuti, ha nem kell azzal számolni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2016
(#) Bakman válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Ez így harmatgyenge. 5V Gate feszültség kevés, mindenképpen meghajtás fog kelleni, a többit ferci leírta.
Következő: »»   118 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem