Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Az általad ajánlott relés megoldáshoz majdnem több alkatrész kell (a relével párhuzamosan kötendő szabadon futó dióda lemaradt), mint a relé nélkülihez, és a 16 darab relé helyfoglalása jóval nagyobb. A dual led adott, 16 darabot nem fognak kicserélni azért, mert külön ledekkel könnyebben megcsinálható a feladat - ha igen, akkor az már nem ez a feladat. Ha a relé szabadon futó diódáját a piros led és a táp közé tesszük, az általam javasolt megoldást kapjuk. Már működhet is (ha elég kicsi a kimenet maradék feszültsége). A két megoldás között pontosan 16 db relé (annak költsége, helyigénye, teljesítmény igénye, karbantartása - mozgó alkatrész!!) a különbség. Szia
Mindenkinek köszönöm a segítséget és a jobbnál-jobb ötleteket. Végül a fix 24V-os tápra csatolt plusz soros diódákkal lett kiküszöbölve a probléma (a csatolt rajz szerint). Mind többen is felvetettétek, az volt a probléma, hogy a PLC kimeneti feszültsége alacsonyabb volt (23,18V) mint a fix 24V, így a tranyó nem zárt le rendesen.
Szívesen.
Te voltál az egyik, aki rávezetett a diódás megoldásra. A többi rajz is jó lenne, de mivel az általam vázolt kapcsolás már megépítésre került, így a legegyszerűbb megoldás a két soros dióda volt. Ehhez nem kellett a nyákon se változtatni, meg újratervezni se.
Szia!
Nem kötözködésképp,de: 1. 1 db alkatrész szerintem jóval kevesebb, mint 7. (pont hattal, vagy ha úgy jobban tetszik 7x ) 2. Momentán én ilyen relére gondoltam:->lásd melléklet. (24V 500mA) 3. Ebből adódóan a méret szerintem nem nagyobb, mint a félvezetősé. 4. Ne féltsd a mozgó alkatrészt. Többet kibír, mint gondolnád. A LED már rég meghalt, amikor a relé még kapcsolni fog. 5. Az ára valóban lehet, hogy több, de ez nem szerepelt a feltételek között, csak az egyszerűség. 6. Amúgy meg igazad van. Mibe kerül ez nekem?
Én is azt hittem, hogy pl. egy Hamlin relé szinte soha nem romlik el. Aztán mikor az egyik kb. két hónapi kapcsolgatás után feladta, elkezdtem megnézni az adatlapját és számolgatni kezdtem. Igaz, hogy egészen kis áramnál akár 1 millió kapcsolást is kibír (a kapcsolt áramtól is függ az élettartama), de pl. 10 másodpercenkénti kapcsolással napi 8 órában egy év alatt letelik az 1 millió kapcsolás.
1 millió kapcsolást egy sima tranzisztor 10 másodperc alatt elvégez, és erre évekig (évtizedekig) képes. Mikor kiszámolgattam, hogy 20 mA áramnál szinte "törvényszerűen" döglött meg két hónap alatt a Hamlin relé, lecseréltem tranzisztorokra. Több mint két éve, napi 24 órában 10 másodpercenként kapcsolgatnak (a napkollektorom hőmérőit kapcsolgatják), eddig kb. 7 milliószor kapcsoltak már, egyiknek sincs semmi baja. |
Bejelentkezés
Hirdetés |