Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2169 / 3960
(#) kérdező válasza pucuka hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
OK. Jó lesz a BC 550-560.
Nincs annyi csövem.
(#) zozoharp hozzászólása Nov 25, 2013 /
 
sziasztok egy kis segítséget kérnék :
van egy kéthengeres kétütemű (csónak) motorom aminek mágneses gyújtása van.
-Mágneses gyújtású motorhoz létezik fordulatszám mérő?
-Nekem van egy elektromos gyújtáshoz való fordulatszámmérőm (2ütemű motorhoz való és 2-6 hengerig lehet beállítani), össze lehet valahogy hozni hogy működjön?
-csak két tekercs van, tehát nincs töltő tekercs esetleges fogyasztókhoz. Esetleg meg lehet oldani egyenáram 12 voltot? Elég durván változik ha pörgetem picit a motort simán 50-80 voltot is produkál (kb. 7000 a max ford száma a motornak Tisztában vagyok hogy akksit nem tudok vele tölteni de esetleg egy ledet vagy izzót működtetni vagy talán egy üzemanyag szint mérőhöz feszültséget előállítani?

köszi
(#) krisztian990621 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Ez egy olyan dolog amivel kicsit jobbá tudom tenni hogy a rádió jobban fogja az adót vagy hogy úgymond ne recsegjen.
(#) gkari válasza zozoharp hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
A gyújtótekercsről nem ajánlatos akkutöltést táplálni, legyengíti a gyujtásintenzitást - esetleg a motor el sem indulna. Csakis külön töltőtekerccsel lehet jól megoldani (lehet, hogy az alaplapon ott van a helye, és extraként beszerezhető). A gyújtóáramkőr primerről ford. szám kijelzés vezérelhető, de kérdés, hogy a Te műszered jelbemenete tűri-e a több100V-os
(ált. negatív polarizációjú) impulzusokat.
(#) gaben110 hozzászólása Nov 25, 2013 /
 
Sziasztok!
Van egy 125w os Higanygőz lámpám amihez kell előtét (fojtó), de én 3 darab 40w os rendes neoncső fojtóval szeretném működtetni úgy hogy a 3 fojtót párhuzamosan kötöm, kipróbáltam szépen begyujt bemelegszik szépen világít de nemmertem pár percnél tovább működtetni.
Kérdésem az hogy üzemeltethető biztonságosan a 3 drab 40 w os neon fojtóval?Én gondolatom szerint a 3 darab 40w os ugyanaz mintha 1 darab 120-125w os fojtó lenne elötte.
Köszönöm!
(#) depi52 hozzászólása Nov 25, 2013 /
 
Üdv egy 6W-os power lednek feltétlen 6W-os előtét ellenállás kell?
(#) nedudgi válasza depi52 hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Nem feltétlenül. Minél nagyobb, annál jobb, de legalább akkora teljesítményt kell elviselnie, amennyi a rajta átfolyó áram, és a rajta eső feszültség (tápfeszültség mínusz a LED nyitófeszültsége) szorzata.
(#) mikrokapcsolo válasza depi52 hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Ezzel ki tudod számolni, mekkora fog kelleni, ennél eggyel nagyobbat illik választani.
(#) depi52 hozzászólása Nov 25, 2013 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek tudtam van ilyen számoló de nem rémlett hogy az ellenállás teljesítmény értékét is megszabja
(#) pucuka válasza krisztian990621 hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Ha a rádión műsorvevő rádiót értesz, akkor kell csinálni egy jó, érzékeny vevőt. Az adó úgysem a te kezedben van. Ha az adót is te készítetted, akkor is sokat jelent egy tisztességes vevő építése. Az adóteljesítményt úgysem lehet korlátlanul növelni. Ennek azért technikai, jogi korlátai vannak.
(#) mikrokapcsolo válasza pucuka hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Jut eszembe, meddig lehet jogilag tisztán sugározni fm tartományban? Mekkora adóteljesítményig?
(#) tadid válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Hello! Na sikerült a segítségeddel a feszültségeket kimérni, és meg is lett a hiba. Az egyik ellenállás elszállt, vagyis végtelen ellenállású lett. Az a bibi, hogy van két ilyen kozmetikus gyanta melegítő. Mindegyikben van két-két fakk, amihez tartozik egyenként egy-egy elektronika. Ezek közül 3 elszállt, és mindegyikben az ominózus ellenállás lett végtelen . 7,5 ohm értékűek. Mellékletben található, hogy melyik ellenállásról van szó.
Mi okozhatta ezt a gondot, hogy így elszállt mind a 3 a 4-ből?
Még egyszer is köszi. Üdv!
(#) tadid válasza tadid hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Mellékletben a hibás ellenállás és a helyes érték
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2013

Hiba.JPG
    
(#) pucuka válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Adni bármilyen sávban engedéllyel lehet frekvenciától és teljesítménytől függetlenül.
A 100 MHz -es műsorszóró sávban van lehetőség 50 nW ERP, ez az ún. FM transzmitter. De jogilag csak kész, gyárilag előállított, és megfelelőségi nyilatkozattal ellátott berendezést árulhatnak, amit aztán engedély nélkül használhatsz. Ilyen kaliberű kb, néhány méter hatósugarú adókat szokás barkácsolni a lebukás minimális veszélyével.
(#) mikrokapcsolo válasza pucuka hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Értem. Nem mintha sugározni szerettem volna, csak mondott egyszer nekem valaki erről valamit régen, csak elfelejtettem mit, ezért kérdeztem. Valami olyasmi rémlett hogy van egy minimális adóteljesítmény, ami alatt lehet használni különösebb engedély nélkül.
(#) reloop válasza tadid hozzászólására (») Nov 25, 2013 / 1
 
Szia! A 220nF-os kondenzátort (0.22uF!) a négy diódát és a bekarikázott ellenállást így kell elképzelni. A link-beli LED helyén nálad egy Zener dióda van. Ez biztosítja a az elektronika tápellátását.
A 7,5 ohm szokatlan alacsony érték, bátran cserélheted egy nagyságrenddel nagyobbra. Ha szerencsétlen fázis-pillanatban kap áramot a készülék, az ellenállás túlterhelődik. P=U2/R képlet alapján a nagyobb ellenálláson kisebb lesz az igénybevétel.
A 220nF reaktanciája 50Hz-en 14500 ohm. A vele soros ellenállást büntetlenül módosíthatod egy kicsit. Szívem szerint 220 ohm 1W-ot ajánlok.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2013
(#) kadarist válasza gaben110 hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Szia!
Nem neon, hanem fénycső és igen, jó lesz a megoldásod hosszú távon is.
(#) tadid válasza reloop hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Szia!Köszönöm neked is a segítséget.
Hát én is kis értéknek tartom azt az ellenállást, de a meglévő 4db-ból ez volt az egyedüli mérhető. Igaz fura értékű.
Mellékletben van egy kép(bocs, a gyenge minőségért) az ellenállásról. A csíkok: kék-szürke?-arany-arany.
(#) reloop válasza tadid hozzászólására (») Nov 25, 2013 /
 
Vannak ilyen gyártók, ebből volt sok raktáron, belerakják majd lesz vele valami.
(#) proli007 válasza tadid hozzászólására (») Nov 25, 2013 / 1
 
Hello! Az ilyen tápoknál, a kondenzátor váltakozóáramú ellenállását használják előtét ellenállás gyanánt. Ennek értékét az Xc=1/2*Pi*f*C képlet adja. A képletben látható hogy a "f" frekvencia is benne van. A hálózat frekvenciája 50Hz. Csak mindaddig, míg egy tranziens zavarjel (Pld. rossz kapcsoló) nem érkezik. Ennek frekvenciája arra a pillanatra sokszorosa lehet a hálózati frekvenciának. Így a kondi ellenállása is erre az időre a töredéke lesz. Ekkor az áramot a mellékelt 6,8ohm (lenne) korlátozza. 230V mellett, viszont a 6,8ohm 34A csúcsáramot is megengedhet. Így az megfekszik ebben a pillanatban. Vagy is ahogy Reloop írja, sokkal nagyobb ellenállás is használható erre a célra, akkor sokkal kisebb lehet a csúcsáram. Kellő teljesítményű ellenállást nem a melegedés, hanem a nagyobb impulzustűrése miatt célszerű alkalmazni. (Gyártanak kimondottan impulzustűrő nem réteg, hanem tömör ellenállásokat is, csak áruk miatt ilyen kommersz készülékbe azt nem teszik bele. Vagy jön a gazdasági szakember és kicserélteti egy forintos darabra..) üdv!
(#) efraim válasza tadid hozzászólására (») Nov 26, 2013 / 1
 
Ha a harmadik sáv arany, akkor az 0,1-es szorzó, vagyis 6,8 Ohm és a negyedik arany sáv 5%-os tűrést jelöl.
(#) billiboyy hozzászólása Nov 26, 2013 /
 
Sziasztok !
Nagyon kezdő kérdésem van..... de hátha "megszán" egy igazi profi ! Tehát. Van egy nagyon régi
4 rekeszes ceruza és mikró akkukat töltő készülék, ami működik is. 1 db. transzformátor van benne meg egy egyenirányító, diódákból. Szeretnék ezzel elemeket regenerálni. A kérdésem az, hogy egyáltalán lehetséges-e és ha igen akkor mit kell tennem, hogy a feszültséget ne, csak áramot csökkentsem. Arra gondoltam, hogy 100-200 mA töltőáram elég is lenne. DE. Hogyan.
A legegyszerűbb megoldás lenne a legjobb.
Kösz ha válaszoltok
(#) bbalazs_ válasza billiboyy hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Az elemnek van egy "belso" ellenallasa. Ha rakapcsolsz egy feszultsegforrast kialakul EGY bizonyos aram, ezt onamagaban nem csokkentheted. Ahhoz a feszultseget is csokkentened kell.
Szoval egyszeruen tegyel ra egy potit es egy arammerot koss sorba, aztan tekerd le addig, ameddig kivanod.
De vigyazni kell, mert ez idoben valtozni fog.
(#) bence666699 hozzászólása Nov 26, 2013 /
 
Sziasztok

Van egy jackdugós fülhallgatóm és az egyik fele tönkrement . Szeretnék csinálni belőle egy olyan hangszórót amit nem kell fülbe tenni csak mondjuk az asztalomon van és ha beledugom a telefonomba akkor arról tudok zenét hallgatni.azt is szeretném ,hogy mobil legyen. ebbe szeretnék segítséget kérni.Ha valaki tud segíteni annak megköszönném
(#) Balaa16 válasza bence666699 hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Üdv! Szerintem nagyon kicsi a teljesítménye ahhoz, hogy elég hangosan szóljon.
(#) bence666699 válasza Balaa16 hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Köszönöm.

De úgy gondoltam hogy másik hangszórót tennék bele.
(#) billiboyy válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Köszönöm. Az, hogy ez időben változni fog , erre nem gondoltam, de átgondolva teljesen jogos. Segítenél még abban, hogy milyen értékű potit használjak. ?
Régen árultak egy motto nevű elem regenerálót. 4 db ceruzaelemet kellett (( valóban kellett ))
belerakni oszt annyi. Két nap múlva konnektorból kivesz és működött .
Tudjátok mi van írva a pap sírkövére: Tanulmányait befejezte.
(#) proli007 válasza billiboyy hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Rosszul tudod. "Vizsgázni mentem!"
(#) usane hozzászólása Nov 26, 2013 /
 
Na most már teljesen tanácstalan vagyok uC táp ügyében.
Már tettem bele TVS-t, RC szűrőt, varisztort, RC snubbert a betápra, semmi sem segít.
Még ha nem is a relével kapcsolom a 2X15W fénycsövet hanem csak simán ugyanabba az elosztóba dugom, akkor is reseteli a PIC-et, másik konnektorba dugva már nem zavarja.
Már kipróbáltam gyári SMPS LED táppal táplálva, ugyanabban az elosztóban használva mint a fénycsövet az sem ér semmit.
Max az RC-n módosíthatnék, de nem tudom mekkora az iduktivitása a 30W-os helvár trafónak.
Van még valami javaslat mivel tudnám kiszűrni?
Persze az akkus tápláláson kívül.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2013
(#) gaben110 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 26, 2013 /
 
Köszönöm szépen!
Következő: »»   2169 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem