Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2221 / 3975
(#) kadarist válasza Lamboo hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Szia!
Igen, van ilyen megoldás: Bővebben: Link. Találsz még többféle áramkört a kereső segítségével.
(#) kokesz185743 hozzászólása Jan 20, 2014 /
 
ezen a a címen láttam egy digitális óra kapcsolást:
http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=aMHXW7IEIg

nem igazán értem a rajzokat, mert két féle számláló ic van az áramkörben: az egyik 9-ig számol (74LS90), a másikat nem ismerem, de mivel a másodperc perc és óra 10-eseket mutatja, úgy sejtem, hogy azok nem 9-ig számolnak, hanem csak 5-ig, mert a másodperceknél és a perceknél is 59 az utólsó szám, utána nullázódnak az értékek, amit viszont nem értek a következő:
az óra tizesekhez is a 74LS90 van berakva de a képeket nézve látszik, hogy 24 órás a rendszere, tehát az óra tizesek 23:59:59-kor le kell, hogy nullázódjanak, de a 79LS90-es IC miatt szerintem nem fognak, hanem az óra tizeseket is simán 9-ig számolja ami éjfél után jelent problémát...
(#) proli007 válasza kokesz185743 hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Hello! Nem 23:59:59-nél kell nullázni, hanem 24:00:00-nál. És ott a kapu, ami az órákat nullázza 24-nél. A többi meg magától is nulla. üdv!
(#) speedbump hozzászólása Jan 20, 2014 /
 
Sziasztok,

Van egy állólámpám két izzóval. Az egyiket egy sima kétállású kapcsolóval lehet kapcsolni, a másiknál egy potméterrel lehet szabályozni a fényerőt. A kapcsolódoboz eltört ezért gondoltam, hogy lecserélek mindent sima kétállású kapcsolóra (fényerőszabályozás nuku, így is jó)

Eddig is gyanús volt, hogy vajon miért ilyen nagy a doboz. A dobozt tartalmát lefényképeztem. Az alu hűtőre szerelt alkatrész egy BTa008-600b triak.

A kérdésem, hogy mi volt a célja ennek az egész áramkörnek? Az izzók lágyindítása? Mert igazából arra számítottam, hogy van benne egy kétállású kapcsoló, meg egy poti és kész.

Köszönöm a segítséget.
(#) Medve válasza speedbump hozzászólására (») Jan 20, 2014 / 1
 
Szia, a triak feladata az izzóra jutó teljesítmény szabályzása. Csak egy potival nem lehet szakszerűen a fényerőt szabályozni.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
(#) speedbump válasza Medve hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Szia. Miért nem? Eddig abban a tudatban éltem, hogy egy sima feszültségosztóval szabályozhatnám az izzó fényerejét. Köszi
(#) efraim válasza speedbump hozzászólására (») Jan 20, 2014 / 1
 
Egy 4,5 V-os zseblámpaizzóét igen.
Nézd meg egy potenciométer adatlapját, hogy hány wattos. Aztán gondolkodj el rajta, hogy használhatod-e feszültségosztóként egy 100 W-os izzóhoz.
(#) speedbump válasza efraim hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Hopp, tényleg!
Köszöntem!
(#) samtron77 hozzászólása Jan 20, 2014 /
 
Sziasztok!

Egy számotokra talán "egyszerű" kérdésem lenne csupán!
Autóm generátorában van egy zavarszűrő kondenzátor a következő értékekkel:
5µF 100V talán fóliakondi.
Ezt sikeresen eltörtem és sajna nem találok ilyen alkatrészt hozzá.
Találtam a "cukros" dobozomban (egy 4,5uF100V és egy 0,5µF 160V) olyan fóliakondikat amiket párhuzamba forrasztva kijött a keresett érték.
Összeadható ilyen módon a kapacitásuk?
Működőképes az ötletem?
Kösz!
(#) ujfalusi válasza speedbump hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Szerintem a 4,5-ös elég bele.
(#) nagym6 válasza samtron77 hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Igen, összeadódik a kapacitásuk párhuzamosan kötve. Tehát jó az elképzelésed.
De az 5µF helyett a 4.5µF kondi zavarszűrőnek ugyanúgy jó, amivel kevesebb, elenyésző.
Nem kell párhuzamosan kötni vele semmit.
(#) speedbump válasza Medve hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Hosszas szerencsétlenkedés után sikerült átrajzolnom a NYÁK-ot, és a csatolt kapcsolás jön ki belőle (egyúttal csatolom az dobozról készített fényképet is, mert az kimaradt korábban)

Két kérdésem lenne
1, a 0.1µF-os kondinak mi a szerepe ebben a kapcsolásban? Működne a dimmer anélkül is? Miért pont 0.1uF?
2, Nálam a potival sorba kötött ellenállás értéke 4.6k, viszont a poti 250k-tól 400k-ig állítható. Azt feltételezem, hogy meghibásodott, mert gondolom gyakorlatilag rövidzárat is kellene tudnia. (nem tudja, többször mértem. Csak 250k-400k tartományban állítható az ellenállása). A poti felírata 470k505m

köszönöm

(a panel kapcsolása annyiban tér el a csatolt rajztól, hogy az "n" és a kondi között van még egy tekercs, illetve az "a" és "n" között egy kondi.)
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2014
(#) enpesta válasza samtron77 hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Egy autó motorterében meglehetősen mostohák a környezeti feltételek: -20+70 Celsius, pára 100 %ig..., mechanikai hatás - rázás - jó ég tudja. Szerintem ilyesmiket is figyelembe kell venned, mielőtt a szivarosdobozodban talált megfelelő kapacitású és feszültségtűrésű alkatrészt beépítesz. Szia!
(#) speedbump válasza speedbump hozzászólására (») Jan 20, 2014 /
 
Találtam egy nagyon jó leírást a dimmer-ekről itt: http://home.howstuffworks.com/dimmer-switch.htm

Ez meg is válaszolta az összes kérdésem.
(#) SzT3 hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Sziasztok! nem tudom hova is tegyem a kérdésemet ezért pakolom ide! aztán ha ugy alakul nyitok neki egy új topikot!
Modellezésnél használatosak az adó vevő modulok, országonként különböző lehet 27-72-430-2400 Mhz stb stb! 4-6-8 stb csatornás!
ha jol tudom ezek minden csatornán ppm jelet adnak ki!? ugye? helyesebben egy frekire rárakják a 4 csatit vagy 6-ot és azt ppm jellel vezérlik a vevő oldalon pedig ezt a ppm jelet a frekiről újra szétszedi a csatornákat a vevő és a ppm jel "mértéke " alapján minden csatornán kitéríti a szervokat adott irányba és mértékbe!
Namost nagyon sokan csinálják a nagyobb hatótáv érdekébe hogy a távirányitó jelét ( elvileg ppm) bevezeti mondjuk egy 72 MHz-s vagy 430 MHz-s rádióba ahonnan 10-20-30W al küldi ki!
Ami a kérdésem lenne, hogy lehet illeszteni az adót a rádióhoz? tudok e ppm jelet létrehozni (model) távirányító nélkül ha megelégszek a -100% 0% +100%al minden infót segítséget szívesen veszek!
(#) nagym6 válasza SzT3 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Teljesen felesleges ekkora teljesítmény. Ha egy repülő 150-200 méterre van, már jóformán azt sem látni, jön vagy megy. Ezért irányíthatatlan.
A "ppm" vezérlés mellett van újabb "pcm" digitális kódolással történő vezérlés is.
(#) SzT3 válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Ebbe igazad van, de ha teszel a gépre egy cctv kamerát egy 1,2 adóval aluláteresztővel vagy egy 5,8 adóval szűrővel! antennának egy málnakeverőt a földre egy tripleget gp-t vagy ha extrázni akarsz akkor helicalt akkor hamar gyorsan 8-10 km repkedsz, netlántán van egy rbp osd-d akkor már biztonságosan is!!
Ebbe a részébe profi vagyok hidd el!
Most kisérletezés céljából lenne szükségem az említett megoldásra!
a PCM..... igen csak jelen pillanatban kevés vevő tudja kezelni és drága is! a régi szabvány ppm-es 7-8-9 csatisok meg 1-3 ezer forintok!
De köszönöm! már megvan a helye Köbzolinak köszönhetően, már csak már csak fel kell rázni a topikot!
(#) Tarbur hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Sziasztok!
Power ledekből létezik villogó fajta? Ami külön áramkör nélkül villog, hasonlóan mint a kicsi 5mm-es társaik?
(#) usane hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Hello!

Tudom, hogy a törpefesz és a 230V vezető között a nyákon kb 7mm a minimális távolság.
Ezért kérdem, szerintetek ez nagyon gáz, ha 230V-ot akarok kapcsolni?
(#) nedudgi válasza usane hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
(#) usane válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Köszi.
Találtam kisebb teljesítményűt is.
Az áramfelvétel kritikus tényező azért kérdeztem.
(#) nedudgi válasza usane hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Így kisebb lehet a gond. Az R1 és a LED a jelfogó áramfelvételét minimalizálja, a kondenzátor a meghúzást segíti.

Relé.png
    
(#) usane válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Rendben, köszi.
(#) illesoszkar hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Üdv mindenkinek,egy nagy kérdésem lenne,szészedtem egy állólámpát .kettő db izzó volt benne ami felfele vilégitott az 1000 vattos izzó volt benne olyan mint az épitkezézeken használnak és mozgó karon egy pot lámpa,mind a kettőt egy pot méteres kapcsoló vezérelte. A nagyobb teljesitményűvel lehet vezérelni egy aksitöltő betápját ? köszi oszkár
(#) krisztian990621 hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Szeretnék tőletek segítséget kérni "kezdő vagyok" hogy egy kis távolságu lehet akár 1km vagy 500m es hatótávú wifi vevő ha valaki tudna egy egyszerő kapcs rajzot akkor legyen szives elküldeni. Előre is köszi
(#) zolika60 válasza krisztian990621 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Olyan egyszerű rajz nincs. Vegyél egyet készen.
(#) krisztian990621 hozzászólása Jan 21, 2014 /
 
Hát nem tudom készen az a helyzet nem akarok venni most. DE hát mennyire bonyolult?
(#) eSDi válasza krisztian990621 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Üdv!

WiFi-nél az 500-1000m már nem számít kis távolságnak. Házilag erősítőt építeni még megfelelő műszerezettséggel is szinte lehetetlen. Másrészt adni is kell, nem csak venni a jelet. Házilag ami kivitelezhető és működni is fog, az egy írányított antenna. Viszont ennél is be kell tartani pontosan a megadott/kiszámított méreteket, mert különben nem lesz jó.
(#) krisztian990621 válasza eSDi hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
És annak meg tudnád adni egy kapcsolási rajzát ha megkérhetlek légyszives.
(#) krisztian990621 válasza krisztian990621 hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Vagy tényleg nem is kell nagy táv elég mondjuk 200m ig. Az nekem már nagyon jó lenne.
Következő: »»   2221 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem