Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Bizonyára nehéz a szót leírni: Bővebben: Link
Köszönöm! ,de az Levegőztető Időzítő.
Nem a teljesítményét szabályozzák, csak a légszállítást egy állítható csőszorítóval. Ha kevesebb a levegő kisebb lesz a zaj is.
A felfutó élek számolása is jó módszer, a tüskék nem fogják zavarni. Cak arra kell ügyelni, hogy a tüskéket véletlenül se számolja impulzus élnek. Ezen segít egy monostabil, jól megválasztott impulzus idővel. Ha ebbe esik a zavaró tűimpulzus, és a monostabil nem újrainduló, a tüskéket eliminálja. A feszültség komparálással nem biztos, hogy eredményre jutsz. Az 1 µF kondi sem biztos, hogy jó, a zavarok csökkentésén kívül az impulzus éleket is elnyalja, és nem tudod majd feldolgozni.
Tanulmányozd az adatlapját: 74121 A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2015
Az adatlap 4. oldalán ott az igazságtáblázata. Két engedélyező lába van, ha ezek körül bármelyik tiltva van, akkor az összes kimenet magas impedanciás lesz. Egyébként pedig a jelszinteket másolja, puffereli (non-inverting), pl. a kevésbé terhelhető jelből készíthetne terhelhetőt, pl. LED-nek, de ez pont egy CMOS verzió, ami nem terhelhető, tehát csak leköveti a bejövő jelet. Párhuzamosan tudod kötni az IC-k kimenetei, maximálisan 2^2 db-nyit, vagyis 4-et, és az OE lábakkal 2 vezetéken tudsz választani, hogy melyik bemenő 8 jel legyen a kimenetre másolva. Tehát 32-ből tudsz 8-at kiválasztani.
A hozzászólás módosítva: Okt 27, 2015
A neve busz meghajtó. A buszon több IC bemenete is lehet, ill hosszabb vonalon lehetnek összekötve. Mindezek jelentős kapacitást képviselnek, és hogy ez minél kevesebb gondot okozzon, kis impedanciával kell meghajtani. A kis kimeneti impedancia egyben nagyobb teljesítményt is jelent, erre használják a teljesítmény erősítőket (buffer). Hogy a logikában ne okozzon gondot, ezért a nem invertáló kimenet. (létezik invertáló is, ha épp ilyenre van szükség) a kimenet 3 állapotú, egy bemenettel nagyimpedanciás állapotba lehet vezérelni a kimeneteket, így több is párhuzamosan köthető, de mint adó, mindíg csak egy lehet aktív.
A tokban praktikusan 8 db van, mert a buszok szervezése általában 8, 16 stb. bites párhuzamos.
Köszi a gyors válasz, világos, viszont amit nem értek, hogy az 1. és 19 lábon magas 5 v van, erre nem tér ki az igazságtábla, ha az egyik inputot állítom 0-ról 5v-ra nincs változás annak kimenetén, viszont a processzor (ami ezt fogadja) fölfogja.
Üdv
Igen, 3 ic van párhuzamosan, gondolom, hogy a mikrovezérlőn kevesebb lábat pazaroljanak.
Egy picit ez nekem magas, lehet félrerakom. Üdv
Itthon találtam egy komparátor kapcsolást mire való?
Hello! Ellenállást nem találtál? Mert arról is lehetne beszélni "mire jó".
![]() De egy komparátor, általában analóg jelből diszkrét kétállapotú jelet hoz léte. Vagy is két valamit hasonlít össze és megmondja hogy egyik nagyobb-e a másiknál. De van logikai komparátor is, ami számokat hasonlít össze < = > jeligére.
Relét kapcsolgat. Ha Ut=12v bemeneten 0v van akkor kapcsolja relét ha bemeneten is 12v akkor nem.
Az igazából nem biztos, hogy komparátor, lehet hogy csak egy inverter. Ennyit már egy szem tranyó is tud.
Rá van írva hogy komparátor 2db 25k trimer potival lehet álítani a kapcsolási értékeke. Holnap le fotózom
Közönséges fényszóróizzó, H4-es, 60/55W-os, párhuzamosan kötve a két izzószál. 2 db 18 Ah-s akku sorba kötve.
Egy darab 18Ah-hoz, vagy 2db párhuzamosan kötött 18Ah-áshoz használnám, akkor elvileg nekem is jó lesz.
Egy komparátornak van küszöbfeszültsége, ami felett/alatt komparál. Várhatóan ezt lehet állítani az egyik potival. És az esetek többségében van hiszterézise. Vagy is a be és kikomparálási feszültség nem azonos nagyságú. Ez célszerű, mert ha a feszültség pont az átváltási pontban van, akkor hiszterézis nélkül "kattoghatna" a relé, mert a jelen amit figyel, mindig lesz valamekkora zaj/ingadozás. Ha a zaj/ingadozás kisebb mértékű. mint a be és kikomparálási feszültség közötti különbség, biztos lesz az átváltás. Várhatóan ennek értékét lehet állítani a másik trimmerrel.
De a fotó (Ha nem a "négert ábrázolja az alagútban", vagy a sűrű homályt, biztos közelebb hoz a problémához.
Ha a bemeneten nincs feszültség akkor relé nagyon gyorsan kattog.
Látatlanban ne találgassunk. De lehet, hogy a bemenet "nem lóghat a levegőben". Vagy is lezáró ellenállás kell számára. Avagy a szakadt bement nem azonos a 0V bementi feszültséggel..
Az X=don't care. Vagyis tökmindegy, hogy mi, magas, alacsony, 2.5V, 3.14V...
Ha jól sejtem, akkor 3x8, vagyis 24 vezeték/gomb/akármi szintjét olvassa be a proci 8+2 lábon. Jó kis spórolás, de lehetne jobb is!
![]()
igen, így van
Sziasztok,
Kezdek nagyot hallani, emiatt fejhallgatóval nézném a Tv-t, hallgatnám a rádiót, stb... úgy hogy a családot ne zavarjam, de ők is hallhassák. Ha bedugom a fejhallgatót akkor ők nem hallják. A kérdésem, hogy a zenei erősítőre, hátul a hangfal kimenetnél rá lehet-e illeszteni fejhallgatót ? Ha igen, drótost és cordlesst egyaránt ? Belevezetnék minden "zajforrást" és 2 csatornán én hallgatnám a fülessel, a másik 2 csatorna meg vagy szól, vagy nem kell. Vagy milyen lehetőség van még ? Köszönöm. J
Meg lehet oldani az erősítő kimenetén, pl. ahogy a kapcsolási rajz jobb alsó sarkán csinálták az orionnál: Bővebben: Link De komolyabb megoldás lehet egy fejhallgató erősítő, amit a vonali kimenetekről lehet táplálni, ez tv esetén az AV RCA jobb-bal (piros-fehér) kivezetése.
Sziasztok!
Ha egy H híddal +- négyszögjelet állítok elő és van az áramkörben egy tekercs is, aminek a visszahatását meg szeretném akadályozni, azt hogy lehet? Most nem árulhatom el a részleteket, de lényegében olyan mintha egy relét +- tápfeszültséggel kapcsolnék, de nem tehetek bele diódát vagy akkor azt vezérelni kéne, hogy melyik polaritásnál melyik gátolja meg a tekercs által létrehozott feszültségtüskéket. Milyen eszközök és megoldások léteznek erre?
Ilyensmire gondolsz ?
http://elektronika.teszvesz.hu/hi_fi_asztali_audiolejatszo/erosito_...6.html Nekem az erősítőre kellene. nemcsak a Tv-re. A tv-t is bekötném az erősítőre.
Képzeld el a H-hídat pl. 4 fettel. Mindegyikkel van párhuzamosan 1-1 gyors dióda.
Hello,
Egy ilyen antennát mivel lehet használni? Esetleg kell hozzá erősítő? Volt egy antenna, amit ismerős eladott, és a vevő panaszkodik, hogy nincs vele jel.
Szia!
Ilyen antennát csak a tévéadó közvetlen közelében lehet használni, mert annyira keveset erősít. |
Bejelentkezés
Hirdetés |