Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2937 / 3976
(#) Jerrykoma hozzászólása Feb 7, 2017 /
 
Milyen típusú az a kábel, ami két kábel egymáshoz ragasztva? Hangszóróhoz találtam szerelve, és LED-eket szeretnék vele működtetni.


Köszi mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017

COL202.jpg
    
(#) borvendeg válasza Jerrykoma hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Kéteres egyszeresen szigetelt kábel. Amúgy a legtöbb helyen hangszóróvezeték néven ismerik.
(#) teszti válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Írtam a műveleti erősítős topikba, de kedves moderátorunk onnan törölte a kérdést, és nem innen... Mindegy. Tudtok nekem itt segíteni, hogy is nézne ki a kapcsolás egy opampal és egy referenciával (pl. tl431) ?
(#) Baxi válasza gyoran hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
A kapcsolást csak össze raktam, szemléltetésnek. A dióda hid ~ 20A. Az elko szépen lassan megy tönkre, üzem közben melegszik. A polaritás rendben van. A tesztelést még nem történt meg. Várom az alkatrészeket. Ez az 1.0 változata volt a töltőnek. Ez lesz a 2.0-as . Majd jelzem hogy megoldotta e a problémát a dióda.
(#) granpa válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ez kezdő kérdésnek hangzik, tehát itt a helye. Amúgy mi a cél, mire,-mihez kellene?
(#) teszti válasza granpa hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Az előző oldalon van a kérdésem, a cél, hogy 3volt alatt lekapcsolja az akkut és ne kapcsolja vissza a későbbiekben sem.
(#) granpa válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Elolvastam, de rajzolni nem tudok a gépen, valaki majd berajzolja.
(#) malak válasza Jerrykoma hozzászólására (») Feb 8, 2017 1 /
 
Szia!

Nos az egymáshoz ragasztott 2 eres kábelek szabványos megnevezése az MZSLKH vagy Müanyag szigetelésü Zsinorvezeték Lapos Különesen Hajlékony,ebböl a legvékonyabb az 2x0,5 ami neked szerintem vastag lessz neked talán a hangszoro vezeték lenne jó de ott figylned kéne arra hogy annak a szigetelése törpefeszültség vagyis kevesebb mint 12 volt ergo ha a ledeket 12 volton müködteted akkor a zsinoron mindig 12 volt lessz és lednél lessz az ellenálásod ami után lessz a 2 -3 volt.
(#) zamatőr válasza malak hozzászólására (») Feb 8, 2017 / 1
 
A képen javítottam a rajzot és még csináltam egy másik panelt , ha így megcsinálod és az alkatrészek jók akkor működnie kel.
(#) malak válasza zamatőr hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Köszönöm szépen a segitségedet

Ugylátom ez a probapaneles dolog kifogott rajtam pedig azt hittem hogy azon pikk pakk összedobom de ezek szerint belezavarodtam
(#) nedudgi válasza malak hozzászólására (») Feb 8, 2017 / 2
 
Ezt a mondatot el tudod mondani egy levegővétellel?
(#) teszti válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ez így milyen? Működhet?

circuit.png
    
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ez itt több sebből vérzik.
- Az LM385 nem jó már 3V-ra. Kimenete is maximum 1,4V-ra közelíti meg a tápot. Ki sem kapcsolná a Fet-et, mert itt Logikai Fet kellene.
- Az IRF viszont nem jó, mert a GSon küszöbfeszültsége magas. (bár nem írtad mekkora terhelés lesz.)
- Nem igazán lehet egy műveleti erősítő tápját elvenni, miközben terheled a pluszhoz képest a kimenetét.
- A D4 diódának semmi értelme, mert átvezetné az aksi feszültségét.
- Az LM385 kimenetét nem lehet a tápra kötni. A TL-nél mindenféle képen folyik áram az R1-en, mert valamiből működnie kell. Így az OPA kimenete mindig alacsony szintű lenne.
- Az OPA egyébként is csak erősítő szerepe lenne, így alapvetően felesleges.
- Az áramkör nem az aksit figyelné, hanem a Fet utáni feszültséget, ami terhelés és RDSon ellenállás függő.
- Végül mi fogja bekapcsolni az áramkört?
(#) teszti válasza proli007 hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Pfff... hát nem sokat értettem ebből. Igazából csak próbálkozok netes képek alapján, de fogalmam sincs hogy mit csinálok.
Azt hittem, hogy egyszerűen meg lehet ezt oldani, de olyan kapcsolásokat találtam a neten, hogy ihajjj. Esetleg nem lehet úgy megoldani, hogy csak egy fet van az egészben, és olyat keresek aminek a minimum gate feszültsége megegyezik a lemerült akku feszültségével? Vagy ez így nem lenne túl pontos, mert nem mindig ugyan ott kapcsolna ki?
Mi a különbség a sima fet és a logikai fet között? Miben más a vezérlésük?
A terhelés max. 1.5A lenne de lenne egy kisebb fokozat is kb. 700mA-val.
(#) nedudgi válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Miért akarod kisütni az akkut? Remélem, nem "formattálni" akarod. Léteznek olyan integrált áramkörök, amik azt figyeik, hogy a tápfeszültség meghalad-e egy szintet. Egy ilyen, vagy valamelyik rokona megoldja ezt a problémát. Tanulmányozd az adatlapját, és megtalálod a legmegfelőbbet. Reset IC, CPU supervisor néven kereshetsz hasonlókat.
A logikai MOSFET különösen alacsony, logikai szintű feszültséggel vezérelhető, ellentétben a "hagyományos" MOSFET 10V körüli vezérlőfeszültségével.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017
(#) teszti válasza nedudgi hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Tesztelni akarom az akkukat, ami nem bírja a nagyobb terhelést az kuka... Amik kb. egyformák azokat egy-egy csoportban felhasználom.
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Kb. Így lehet megoldani a problémát. Az "Rt" a terhelő ellenállást imitálja. Az Aksi egy generátorral van helyettesítve, melynek feszültsége az idő függvényében változik 2,8..4,2V között.
De azt írtad, a kisütést már megoldottad. Azt megmutathattad volna, mert lehet oda kellett volna beavatkozni, nem külön kapcsolni a tápot. Félő, hogy két teljesítmény fokozat van.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017

LIPO-OFF.png
    
(#) teszti válasza proli007 hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Köszi a segítséget. A kisütést ezzel végzem: Bővebben: Link A 17. oldalon lévő current source alapján. 10v bemenő feszültséget ír, de kb. 1.2v-ig működik az ic, és kihasználom a 1.4A-s current limitet is.
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ja, akinek ilyen áramkörei vannak.. De a 17. oldalon ott van, hogyan lehet kikapcsolni, az R1 ellenállás rövidrezárásával.. És már sem kell csoda kapcsolóáramkör, csak komparátor. hogy néhány mA marad, az meg nem túl sokat számít, úgy sem hagyod az aksin ez után egy éven át.
(#) teszti válasza proli007 hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 

Ehhez is kérhetek egy kis segítséget, hogy nézne ki a a komparátoros kapcsolás?
(#) proli007 válasza teszti hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Tessék! A végén az áramgenerátor és a 100kohm az már az LT3080-ban/nál van.

LIPO-COMP.png
    
(#) szvicsa hozzászólása Feb 9, 2017 /
 
Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni egy 4 lábú 12V-os ledes kapcsoló bekötéséhez. Melyik lábra mi megy? Kaptam hozzá még egy ellenállást, gondolom a led miatt. A kapcsolón a két kicsi lábnál van feltüntetve egy + - jel. Válaszokat előre is köszönöm.

09027KE.jpg
    
(#) cupika97 válasza szvicsa hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Szerintem a + - a led. A másik ketto meg a kapcsoló.
(#) teszti válasza proli007 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Szuper, köszi proli a segítséget! Ez kikapcsolás után kikapcsolva is marad?
(#) Pafi válasza proli007 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Szia proli007!

Ez sem az igazi.
- LM393 bemenete csak akkor tud jól működni, ha Vcc-1,5V alatt van a feszültsége (ez itt nem áll fenn).
- LM431 csak akkor ad stabil feszt, ha több mint 0,5 mA folyik rajta (ez itt nem áll fenn).
- A bipoláris tranyó szaturációs feszültsége (és az áramgenerátor IC esetleg rossz irányú offset feszültsége) miatt nem 0-ra csökken a terhelő áram, hanem pár mA megmarad, ehhez hozzáadódik a te áramköröd fogyasztása is, ami egy eleve kisütött aksinál nem évek, hanem pár óra alatt okoz mélykisütést.
(#) Pafi válasza teszti hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Én így csinálnám.

A bal oldali telep+kondi+ellenállás hálózat az aksi valamivel reálisabb modellje. A jobb oldali dióda+áramgenerátor a terhelő generátor modellje.

A lekapcsolási feszültséget a LED nyitófeszültsége befolyásolja, piros LED-del kisebb is beállítható.

Indítható a folyamat az aksira kapcsolással, vagy a kondi pillanatnyi rövidre zárásával. Nincs fölös áram, és egyedül a logikai szintű FET ami nem található meg bármely fiókban. De NPN tranyóra is simán átméretezhető.
(#) jocka0012 hozzászólása Feb 9, 2017 /
 
Üdv!
Van egy tuner-em , amihez nincs sajnos tápegységem , de 16V AC-vel megy.Van egy 24V AC transzformátorom.Az lenne a kérdés , hogy tudok ebből előállítani egy próba erejéig 16V AC-t?
(#) RoliNyh válasza jocka0012 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Teljesítményellenállás osztóval, ha nem nagy áram kell neki. (De tényleg, csak egy próba erejéig...)
(#) jocka0012 válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
8W-ot fogyaszt a tuner.Esetleg az nem működne , hogy az ellenállás osztóra rákötnék egy feszültség követő műveleti erősítőt , és akkor nem kéne nagy teljesítményű ellenállás.
(#) RoliNyh válasza jocka0012 hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Ezt én passzolom, majd válaszol rá olyan, aki keni-vágja az opa-kat.
De oda már akkor stabilizált egyenáram is kell... (Lehet egyszerűbb lenne megcsapolni a trafót.)
Következő: »»   2937 / 3976
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem