Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3808 / 3965
(#) Remci hozzászólása Dec 10, 2022 /
 
Üdv!
Tudom,ostoba kérdés,de az átváltásokba mindig bele zavarodok. Van egy lég magos tekercs, aminek az induktivitása műszer szerint 0,02mH. Ez uH-re átváltva 20uH ugye?
(#) antiktelefon válasza Remci hozzászólására (») Dec 10, 2022 / 1
 
Hát ez inkább matek, érdemes akkor nyomtatni egy prefixum táblázatot, de mindegyiknél 10^3 a váltás, vagyis 3 helyiérték tolás, csak jó irányba toljad De annyi.
(#) Remci válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Köszi. Azt tudom hogy 1000 a váltószám, csak a tolás nem mindig megy arra amerre szeretném
(#) tbarath válasza Remci hozzászólására (») Dec 10, 2022 / 2
 
Parancsolj: Bővebben: Link
1 milliakármi mindig egyenlő 1000 mikroakármivel.
(#) DonThomasino hozzászólása Dec 10, 2022 /
 
Higanygőz izzóból létezik 60W os ?
Egy boltban sem találok.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2022
(#) antiktelefon válasza DonThomasino hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Higanygőz izzó nem létezik
(#) DonThomasino válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Akkor mi az amit úgy hívnak?
(#) tufatofu válasza DonThomasino hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Itt kapható, de szerintem 125W a legkisebb.
(#) antiktelefon válasza DonThomasino hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Nagynyomású kisülőlámpa. De szerintem le van kopva és 160W lesz az.
tufatofu: az igen, és képesek voltak ők is izzót írni a webáruházban...
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2022
(#) Tomi111 válasza DonThomasino hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Szia! Higanygőz lámpából 80W-os volt a legkisebb.( régi utcai lámpák), de volt 125W-os, 250W-os és nagyobbak is. Boltban már nem fogsz találni, régóta nem gyártják. Írd be itt az apróban kérésnek, biztosan van valakinek otthon. ( nekem is, bár csak 125-ös és régi 400-as) Ehhez kell ám fojtó is!!! ( Tungsram HGL és HGLI típusok)
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2022
(#) vrbr válasza DonThomasino hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
(#) Tomi111 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
A 160W-os a kevertfényű.( Tungsram HMLI típus) Ahhoz nem kell fojtó. Beépített izzószál van sorbakötve a csővel benne. Ebből is létezett 250W-os is.(E40-es foglalattal)
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2022
(#) DonThomasino válasza tufatofu hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
80W ost már találtam, de nekem 60W kéne.
Már ha létezik E27.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2022
(#) antiktelefon válasza Tomi111 hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
No igen, de ez a linken HGLI, nem HMLI, és izzót írnak rá.
De nyilván nyák levilágításhoz HGLI kell, mert az izzószál nem szereti a levegőt. (Már ha ahhoz kell.) A HMLI meg ugye kevertfényű fényforrás, de adatlapból látszik azért nagyon messze nem izzó, fényforrás. Amúgy egy okos dolog, csak már elavult.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2022
(#) jimitek hozzászólása Dec 10, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy egyszerű kérdésem lenne. Annyira egyszerű, hogy nem tudok rájönni.

Vannak ugye bár a termisztorok.
Értem a működésüket, típusaikat, de egyetlen paraméter értelmezésére nem tudok rájönni.
Mi a fene az az "anyagállandó B"?
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2022
(#) antiktelefon válasza jimitek hozzászólására (») Dec 10, 2022 /
 
Steinhart-Hart-koefficiensből a fő tag. C-t elhagyva, egyszerűsítve.
Bővebben: Link
A hőmérséklet-ellenállás görbét írja le.
(#) vrbr válasza jimitek hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Ezen az oldalon láthatóvá tehetö a "B" állandó :
https://www.molex.com/molex/ntc-calculator
(#) jimitek válasza vrbr hozzászólására (») Dec 11, 2022 /
 
Csodás, köszönöm!
Akkor ha jól értelmezem, minél alacsonyabb az érték, annál "lineárisabb" az ellenállás változás görbe. Leegyszerűsítve.
(#) Fats Domino hozzászólása Dec 12, 2022 /
 
Jó reggelt!
Ez egy hálózatról üzemeltethető másodvillanó. A teszteléshez a kis glimmlámpa világít,de semmi válasz nincs a tesztgomb megnyomására. Azt gondolom,,ahogyan más vakuk is ennek is kellene „sípolni” töltéskor. Melyik alkatrész felel a nagyfesz előállításáért, és hol kellene keresnem a hibát?, A hatlábú kis IC 4N33
(#) proli007 válasza Fats Domino hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Hello! Nem ismerem a dolgot, de vélhetően ez sípolni nem fog. Mert a kondi (ha jól látom, mert sokat nem lehet látni) 330V-os, így a hálózati feszültségből közvetlen tölt a diódán és a két megsült ellenálláson keresztül. De ha ég a Glimm, akkor van feszültség a kondiban, ergo a gyújtással lehet gond. A 4N33 optocsatoló, feladata, hogy leválassza az indító vezetéket a hálózatról, nehogy megrázzon ha tapizod.
A gyújtópanel (vagy csak a trafó) meg csak alatta lehet, mert a gyújtótrafó tekercsét itt nem látom. Ránézésre a gyújtóáramkör a zöld kondi meg a mellette lévő "tranyó" (ami szerintem tirisztor lesz) körül lesz a probléma. Vagy pld. szakadt a gyújtó nagyfesz tekercse.
(#) Fats Domino válasza proli007 hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Szia, jó reggelt!Nem látok tekercset a panel alatt,találtam viszont egy levált vezetéklet, ami fogalmam sIncs honnan esett le? A "megsült" ellenállásokat megmértem, mindkettő 450 Ohm. Jobb felső részen piros vezeték forrasztása lóg

012.JPG
    
(#) proli007 válasza Fats Domino hozzászólására (») Dec 12, 2022 / 1
 
Az ellenállások nyilván jók, mert töltik a kondit. A trfó úgy néz ki, hogy az a zöld tetejű "torony" lesz (08.jpg), aminek kivezetése fehér szigetelésű. Vélhetően ide csatlakozik a vaku fehér vezetéke is alul. Ott kellene lenni a kb. 5kV-os gyújtóimpulzus. De hogy mi honnan szakadt le, azt így megmondani elég lehetetlen. Ha kirajzolod a kapcsolást akkor várhatóan meg lehet tudni.
(#) Fats Domino válasza proli007 hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Köszi, sokat segítettél már így is! Megpróbálom megrajzolni a nyákot a beültetett alkatrészekkel, az segíthet ?
(#) bbalazs_ válasza Fats Domino hozzászólására (») Dec 12, 2022 / 1
 
A leszakadt vezeték általában nem kihúzódik, hanem bent marad pár szál a rézből, onnan lehet azonosítani (szerencse, hogy csak egy van). Nagyító, esetleg mikroszkóp előny.
(#) proli007 válasza Fats Domino hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Persze, meg az is, ha tudható, hogy ez a rengeteg drót hova megy. Mert így elég kuszának néz ki a dolog.
(#) Baxi hozzászólása Dec 12, 2022 /
 
Sziasztok!
Kis iránymutatást szeretnék kérni.
Gyerek ülésbe akarok/szeretnék ülésfűtést rakni. Amibe kicsit elakadtam hogy hőfok függő legyen vagy időzítéssel játsszak, szerintetek?
Elképzelés hogy szivargyújtóról kapja majd az energiát, vezérlését meg eldugom valahova az ülésbe.
Esetleg ha nem jó top pik, előre is bocsánat.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2022
(#) Régi motoros válasza Baxi hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Véleményem szerint, mindenképpen hőfokfüggő kellene, és túlmelegedés ellen is biztosítani.
Ha az időzítőd tönkremegy, kigyújtod az ülést.
Tehát ha megfogadod a tanácsot, minimum két védelmet teszel bele.
Egyik az üzemi hőmérséklet szabályozás, a másik pedig hőkioldó biztosíték/kapcsoló ami az üzemi hőmérséklet felett kapcsol le 5-10°C -al, vagy igény szerint (esetleg kísérleti úton meghatározva).
Lényeg, hogy ne legyen túl forró akkor sem, ha a második védelemnek kell életbe lépnie.

Ui.: Ja és természetesen a túláram védelmet sem szabad kihagyni mondjuk egy olvadóbiztosítót beiktatni mindenképpen ajánlott még.

És egyébként még hozzátenném, az időzítős megoldásod nem veszi figyelembe a környezeti hőingadozást, így -20°C -ban hidegebb lenne az ülés mint -5°C -ban.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2022
(#) Epu2 válasza Baxi hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Mivel a gyerekülések nagyon hőérzékeny anyagból vannak, a fűtés akkor sem lehet magasabb fokú, mint amit lazán elbír. Ha a szabályzó elromlik, nem lenne szerencsés, ha az üléssel a gyerek is felszeletelődne.
(#) Jonni válasza Baxi hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Volt már útólag beszerelhető ülésfütésem. Elvileg van egy maximuma aminél nem tud többet (valahány Watt) fűteni de hamarabb megy tönkre mint kigyullad . De azért valami hővédelem jó lehet ha nem vagy biztos a készülékbe
(#) Fats Domino válasza bbalazs_ hozzászólására (») Dec 12, 2022 /
 
Szia! Köszi, jó ötlet volt, megvan a vezték helye, működik a vaku. proli007-nek is köszi a segítséget. üdv
Következő: »»   3808 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem