Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   535 / 3961
(#) hapro válasza kopaszs hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
A trafóból kijön a váltó feszültség, erre ráraksz egy-egy graetz hidat, és annak a plusz illetve a minusz vezetékeit kötöd az erősítő paneled plusz illetve minusz csatlakozásaira. Az általad belinkelt oldalon alul pont ilyen van, csak hagyd el a puffer elkokat és máris ahhoz a rajzhoz jutsz amit kérdezel.
(#) proli007 válasza Kicsa hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Hello!
Elvileg nem rögzítik a lemezeket (kivétel, ha hegesztve van). A módszer, mindenképpen az összes I lemez kiszedése, az után az E lemezek. De valóban aaz első E lemezeket keservesen lehet kiszedni, ha "ki van sámfázva" a trafó. Én óvatosan az I lemez beverésével (Két E közepe felé) szoktam próbálkozni. Aztán lehet egy kis óvatos egyengetést is tenni kalapáccsal (kicsit ferdén, ide-oda elcsúsztatni az E vasakat). Néha a felrögzítő furatba helyezett csavarhúzó ütögetésére jön ki. Ekkor nem nyomod, hanem "húzod" a vasat.
De ha a trafó impregnálva van vassal együtt, akkor elég reménytelen a vállalkozás. A lakk sokszor hőre keményedő, és igen szívós. Be is hatol minden résbe, így a lemezek közé is.
üdv! proli007
(#) Kicsa válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Igen valami lakkal van rögzítve,le van folyatva az egész.Megpróbálom valahogy kiimádkozni,az I lemezek még viszonylag könnyen mennek,bár végig kell vágni mindenhol szikével és csak úgy jön ki kalapácsos ütögetéssel. Tegyük fel hogy sikerül szétszedni és áttekerni : vissza mivel rögzítsem? Körömlakk esetleg?
köszi szépen
Üdv Kicsa
(#) proli007 válasza Kicsa hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Hello!
Semmivel nem kell rögzíteni. Csak ha minden jól megy, akkor tudsz minden lemezt vissza is tenni. A lemezeket kézzel meg kell tapogatni, és keresni a kivágó szerszám miatti sorjás felét. Ezeket egy irányba kell behelyezni (tehát pld, hogy minden sorja felfelé nézzen). Így megy be a legtöbb vas. Összehúzás mértékét kell jól megválasztani, hogy ne zizegjen-zúgjon semmi. (már ha ez számít az alkalmazásnál)
üdv! proli007
(#) Kicsa válasza proli007 hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
De ha kijön minden lemez,áttekerem,akkor vissza is kellene pakolni. Gondolom ha minden jól megy,a közép visszarakásnál is szorul,gondolom úgy kell majd visszaütni az utolsót. De az I vasak? Vagy elvileg semmit nem kell csak összelegózom és jó is lesz
köszi szépen
Üdv Kicsa
(#) kopaszs hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
nem értek valamit csináltam már régebben egy szimetrikus tápot 2darab 4700uf 50v kondival és knpc1006
diodával.Na most ha ráteszek egy 12 v trafót azzal le agya a plusz mínusz áramot de viszont ha rákötök egy 25v trafót akkor meg semmi pedig a váltó 25v agya mert megmértem.Akkor hogy van ez?
(#) hapro válasza kopaszs hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Kicsit érthetőbben fogalmazz!

A puffer kondik szűrnek és itt kisímítják a graetz által levágott és modifikált színusz hullámokat.
Ha 25V váltóra teszel egy graetz hidat, akkor (25X1,4)-kb1,2V=kb 33,5V egyen feszültséged lesz a 25V váltóból.

Még mielőtt bármit is teszel olvasd el az itt található tápegységes cikket talán deguss publikálta vagy már nem emlékszem ki, de mindenképpen hasznos, nincs benne mellébeszélés, amit esetleg én elkövettem, hanem a tényeket írja le és kész.
(#) kopaszs hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Na így talán érthetőbb
(#) danelnagy95 hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Helló!

A kérdés: Ezt a kapcsolást szeretném megépíteni sztereóban 2x16 leddel. Így a tápnak elég 12V vagy 24V kell?
kösz
(#) hapro válasza kopaszs hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Két dolog lehetséges:
- a Graetz rosszul van bekötve
- halott a graetz-ed.
- a harmadik meg valamelyik vezetékedben szakadás van.
- a negyedikről még Chuck Norris sem tud.
(#) norby1 válasza danelnagy95 hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Szia!

Sztereóban ugye kettő ilyen áramköröd lesz. Ezeket párhuzamosan rákötöd 12V-ra.
Nem a feszültséget kell megduplázni, hanem az áramfelvétel lesz kétszeres. Tehát lényeg, hogy a tápegységed teljesítménye elegendő legyen a dupla áram leadására.
(#) danelnagy95 hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Értem, köszi szépen a gyors választ!
(#) kopaszs válasza hapro hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Ezeket én is gondoltam.Csak ha ezek közül valamelyik hibás akkor a 12v leadó tekercsel mért műkődik ugyan ez az elkészített panel
(#) kopaszs válasza kopaszs hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Minden esetre köszi
(#) moltam hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Hellosztok!
Ide miért nem kell bázisellenállás?
Bocsánat Drawdio.jpg

dravdio.JPG
    
(#) kopaszs hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Trafóval kapcsolatban kéne segítség.Találtam ithhon egy tekercset csak az a gondom hogy nem tudom melyik láb melyik pl: melyikre kell kötni a 220v
(#) Amarton válasza moltam hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Én raknák rá bázisellenállást.
Az IC adatlapja alapján a tápfesz az out lábára FET-eken keresztül van kikapcsolva.
Szóval elméletileg kellene.
(#) Vacok hozzászólása Jún 21, 2009 /
 
Sziasztok!

Az kivitelezhető, hogy ha egy pc-s ventilátort megfelelően feltekercselek, akkor 50Hz-es váltóáramról működjön?
(#) moltam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Nem rajtoltam át igy volt publikálva itt
(#) moltam válasza Vacok hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
50Hz freki de hány V?
(#) moltam válasza moltam hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Ha megfelelő a fesz (12V) akkor se menne szerintem váltóról, egyenirányitani és pufferelni kéne mert egy speciális hall szenzor kapcsolgatja a tekercseket.
(#) moltam válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Na ezt mostmár tényleg nem értem.Azt olvastam ha az NPN tranzisztor collectora tápon van akkor nem kell előtét ellenállás. Vagy a 10k a PNP nek kell?És a 10k nem befolyásolja akkor a BC337 et? Itt most az történik, hogy C3 T1 en keresztül feltöltődik és amikor a NE555 3 as lába negativon lesz akkor a kondi a bc327 on és a hangszórón keresztül kisül?
(#) Vacok válasza moltam hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Gondolom az majd eldől a tekercselés után. A tekercs ellenállása és a huzal keresztmetszete határozza meg. Nem gondolok nagy feszültségekre mint pl. 230V, csak törpefeszültségre 5V vagy 12V.
(#) proli007 válasza kopaszs hozzászólására (») Jún 21, 2009 /
 
Hello!
- Ha a trafódat csak a multiméterrel mérted, lehet nincs is meg a 25V, esetleg csak két tekercs közötti kapacitív feszültséget mértél. Terheld meg valamivel (pld. 24V-os izzó) és úgy mérjed a trafót.
- Ha a trafó két szekunder tekercse nem ellen fázisban kapcsolódik össze, akkor a két szélen mérhető a24V a középkivezetéshez képest, de a két szélső láb között, nem 2*24V azaz 48V mérhető, hanem 0V van.
(Olyan hogy "agya" nincsen. A szótő az "ad" tehát helyesen "adja") :no:
(#) Balaa16 hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Mire jó a varisztor? Egyáltalán hogy néz ki? A válaszokat előre is köszönöm: Balázs
(#) Mather hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Sziasztok!
Van 6 gitártorzítóm, és egy tápról szeretném meghajtani őket.
Van köztük: - egy ami 12volt 10mA körüli
- egy ami 10volt szerintem max. 200mA körüli
- és 4 db. 9voltos, ezekből kettő 100mA-es, egy 200mA-es, az utolsó pedig szintén szerintem 200mA lehet.
A kérdésem az, hogy ilyenkor hogy alakul az áramerősség, megcsinálhatom-e a tápot egy asztali dvd lejátszó tápjából, illetve, hogy hány amperes stabil IC-ket vegyek hozzá?
Ha tudna valaki segíteni azt megköszönném!!

Légy szíves, kerüld a felesleges sortöréseket! Köszönöm. Frankye
(#) Mather válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
köszi!
Akkor szerinted a dvd tápot felejtsem is el?
(#) Mather válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Aha, értem.
És a szűrést hogyan tudom megoldani?
Köszi!

Légy szíves, kerüld a felesleges sortöréseket, és figyelj kérlek, a mondatkezdő nagybetűkre, meg a helyesírásra. Köszönöm. Frankye
(#) Mather válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Köszi szépen! Ennyi biztosan elég hozzá? Nyákkal kell majd bíbelődnöm vagy van esetleg valami más módszer is?
(#) Izeg. hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Sziasztok
Ha egy 555-ös kimenetéről egy BC337-es tranzisztort akarok kapcsolgatni, akkor mit tegyek az IC kivezetésére, hogy ne haljon meg a tranzisztor? Feszültségosztó?? Az úgy jó, ha mondjuk egy 3v-os feszültséget állítok elő a tranziszor bázisának?
Vagy mit csináljak?
Következő: »»   535 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem