Fórum témák
» Több friss téma |
Nyílván nem, de ez miért érdekel téged ennyire? A hangszóróra jutó elektromos teljesítmény frekvencia függő. Senki nem fogja és nem is akarja így megadni, mert hangszórónként ez eltérő lehet, sőt hanszórónként és dobozonként és hangváltókként... De nincs is rá szükség. A hangszóró a névleges impedanciájánál nagyobb terhelést nem okozhat az erősítőnek, csak kisebbet, tehát nem terhelheti túl.
A valós hangteljesítmény meg amúgy sem attól függ csak, hogy mennyi az elektromos bevitel. De ebbe ne menjünk itt bele, mert ez a rész már nem az erősítőről szól! Még annyit, hogy itt csak az erősítő elektromos adatát tudod kimérni, ne keverd bele a hangszórót, mert nem azzal mérik.
Köszönök mindent.
Üdv!
Megint én vagyok. Most azzal a kérdéssel, hogy hogy lehet hidalt erősítő kimeneti teljesítményét mérni? Szkóppal bármilyen viszonyítási alapot is néztem ki soha nem volt 400mV-nál nagyobb a névleges feszültség ellentétben más erősítőknél amiket mértem. Fogadok valami apró banális hibát követek el.
Ugyanúgy. A szkóp egyik vége test, az erősítőnek meg nem, erre vigyázz! Testhez képest mérd az egyik kimenetet, és szorozd meg kettővel a mért feszt, és ezzel számolj.
Köszönöm szépen, minden világos
Esetleg ha a szkópod földfüggetlen (az újabban gyártottak közt sok ilyen van) akkor teheted simán a terhelésre is. Ez azért is jó mert egyáltalán nem biztos hogy a két félperiódus teljesen egyforma, ez főleg a fetes végfokokra jellemző a P és N típus eltérése miatt. Vannak végfokok amelyek a nagyobb (15-20kHz) frekiket már kisebb amplitúdóval és nagyobb torzítással viszik át. Egy buliban ez nem akkora probléma, mert azok amúgy is kisebb amplitúdóval vannak jelen.
Próbáltam így is de nem földfüggetlen pedig új, digitális szkóp. Köszönöm mégegyszer.
Ha kíváncsi vagy az eltérésre, akkor megmáred a másik kimenetet is és kettő összegével számolsz. A műterhelés természetes...
Mégegyszer köszönöm.
Egy elektronikai oldalon találtam ezt a szöveget.
"Hangszóró impedanciát megmér. Szkópot ráakasztm 100Hz-el ~10% torzításig hajt, majd a szkópon olvasható feszérték négyzetével elosztani a hagszóró impedanciát. P=U^2/R Parasztmóccer: 100Hz-el hallható torzításig hajtod, majd multival méred a kimenőfeszt és a fenti képlettel számolod." Ez így minden tekintetben igaz? Meg lehet határozni a valós teljesítményt?
Így sem az erősítő ,sem a hangsugárzód teljesítményét nem tudod lemérni.
Az erősítőt már bőven kitárgyalták alant, a hangsugárzó meg sok mindentől függ. Doboztípus ,csillapítás ,hangolás, váltó stb.
Sziasztok! Mostanában készült Végfokaimat külömböző frekvenciájú háromszög jellel ,és négyszög jellel vizsgáltunk. Szerintem sokkal pontosabban kielemezhető a szkóp ernyőjén mint a sinus jel. De nyugottan cáfolja meg aki másként látja.
Négyszögjellel azért nem szeretik elemezgetni az erősítőt, mert roppant flusztráló, mikor az egyébként gyönyörű hangú erősítőre adott négyszögjelből a kimeneten csupa
fog látszani a szkópon. (Felfutás, túllövés, "egyenes" szakasz, lecsengés). Én még legalábbis nem láttam olyan erősítőt, ami szépen viszi a négyszöget.
Én Láttam!! Az a neve hogy quad-405
100hz -es négyszögjellel hajtva, 8 ohmra 2*50Vtáppal kb110W -nál kezdett torzulni a jel. 10khz négyszöggel szintén ilyesmi volt az ábra. Nekem is meglepő volt ,tényleg szép sarkos volt a jel a szkópon. Az STk végfokomat már csak sinussal,és háromszöggel néztem. azok is hozzák a gyári adatokat.(szerintem)
Sziasztok ! Ha lehet légyszíves segítsetek már nekem mert nem tudom meg érteni hogy honnan állapítsam meg ,hogy valójában leadja e az adott teljesítményt a végfokom . A TDA2030 hídnál mikor csontra vettem a hang erőt az áram felvétel 0.8Amper volt. A TDA 2030+BDTransistor párral csinált erősítőmnél csont hang erőn 2*13voltos tápon 0.15amper . A műszeremmel lehet valami szerintetek ? Mert ezek az értékek kevesek szerintem . Szeretném megtudni azt hogy tudja e valójában a megadott teljesítményt .
Olvass vissza, le van írva részletesen hogyan kell, miután ez a topic erről szól!
Csinálj kantál, vagy cekász huzalból egy pontosan 8 Ohm-os műterhelést és azzal teszteld a végfokodat.
Hajtsd meg szinuszjellel és mérd meg egy normálisabb multiméterrel (néhány kHz-ig jól mérnek) a kimenő feszültséget, AC módban. Ezután a jól ismert I=U/R, P=U×I képletekkel kiszámíthatod a kimenő teljesítményt. A terhelt kimenetet mindenképpen oszcilloszkóppal kell nézned a mérés alatt és csak addig szabad hajtani, amíg alakhű szinusz jelet látsz.
400 Hz ig a legtöbb DMM jól mér.
Az enyém kb 7 kHz-ig megbízhatóan használható AC V mérésre Teszteltem szkóppal és generátorral.
Azt szeretném kérdezni, hogy vf6 erősítő 41voltról hajtva 8ohm-on hány wattot tud majd leadni? Előre is köszi.
Jo kozelitessel, mindenfele pontosabb szamolgatast es felteteleket mellozve 80-90W koruli teljesitmenyt lehet varni 8ohmon felteve ha a FET-ek is birjak a terhelest.
Köszönöm a gyors választ. Kaptam egy videoton dcr 3090 hangfal párt és azokhoz szeretném megépíteni. Remélem a Fet-ek bírni fogják.
Sziasztok!
Reggel lapozgattam talán az 2005-ös évkönyvet és találtam benne egy kapcsolást ami erősítők méréséhez biztosít NÉGYSZÖG jelet. (a cikket nem volt időm elolvasni) Eddig mindig azt láttam, hogy 1 kHz színusz jellel tesztelnek és mérnek. Mire jó a négyszög jel? Jobb mint a színusz?
Sziasztok.
Multival meg tudnám mérni egy végfok teljesítményét? 1khz helyet 50hz-en mivel csak itt pontos a multi.Szoval multival lemérem a kimeneti váltót és mivel szorzom meg?
Ez nem olyan, mint két sportoló, hogy melyik a jobb. A négyszögjellel más információkat is láthatsz, de van olyan erősítő, ami a négyszögjelet kiválóan átviszi, de a szinuszt meg nem jól, tehát ez önmagában nem sokat mond. Tehát mindkét jellel érdemes mérni. A szinusszal torzítást és teljesítményt, a négyszögjellel tranziens viselkedést. Ami mindkét jelet torzítattlanul áviszi, az egy tökéletes erősítő. No ilyen nem nagyon akad...
Itt van néhány mérés, 16V eff. kimeneti szintnél, ami 8 ohm terhelésen 32W. 10KHz négyszög kapacitív terhelés mellett sem mutat lényeges torzulást.
100Hz négyszög tetőeséséből, mély átvitele is megítélhető. 10KHz négyszöges mérésénél 8 ohm műterhelés +750n kondi , túllövést berezgést produkálhat, ami nem igazán jó, gerjedékeny erősítőre utalhat.
Ez igen. Akkor lehet, hogy megépítem azt a kapcsolást.
A 750nF kondit hol használtad? Bemenet ?
Műterheléssel párhuzamosa.., mint fentebb már leírtam.
Bemenetre 10KHz négyszög, kimenetre 8 ohm műterhelés, erre szkóp, mérés, majd terheléssel párhuzamosan a kondi, ismét mérés. Ha nem jelentkezik berezgés túllövés, akkor várhatóan komplex terhelés sem fog gondot okozni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |