Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Írtam az elején. Egy erősítőt szeretnék építeni, amivel BH görbét mérnék, 0-5V tartományban, az áram meg kb. 10A legyen (a 2N3055 és a komplementer pár tudja ezt).
Nyilván az embernek ki kell indulnia valamiből. Ez egy cikkben van benne, amit a szerző meg is épített. Elfogadom, ha valami nem oké, csak nyilván a megoldás lebeg a szemem előtt. A legtöbb ilyen kapcsolásban valóban nem trimmerrel van beállítva a munkapont. De ez akkora baj? A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
Nem látom a cikket
Látatlanból az mindkét irányban 5 Volt? Szerintem igen. És miről táplálnád? A tíz amper rendben, ez is egy információ...
Parancsolj (:
Első körben ezt szeretném megérteni majd esetlegesen módosítani. BH_measuring_cikk A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
Érteni vélem, bár a célját nem igazán.
Függőleges tengelyt mivel indikálod az oszcilloszkópon? Tényleg akarod a frekvenciát (első körben felesleges) változtatni?
Nem ástam még bele magam egyenlőre a mérésbe, persze megnézem majd, amint lesz rá idő. Csak a paramétereket tudom.
Az én feladatom az erősítő elkészítése. A cél az, hogy a gerjesztő jellel irányíthassuk a kimenetet. Csak azért vetettem fel, mert hátha valaki lát benne olyat, amit érdemes másképp csinálni (vagy el tudja mondani amit nem értek a kapcsolásban).
Szia! A "Not great, not terrible" -jut eszembe a kapcsolási rajzról. Ami igazán laikus benne, az a végtranzisztorok párhuzamos kapcsolása. Ahhoz, hogy a terhelés valamelyest arányosan oszoljon el a párhuzamos tranzisztorok között, emitter-ellenállással kell őket ellátni. Mintaként szolgálhat a témájában alaposan kitárgyalt ST151-re keresztelt erősítő.
A kérdéseidre a válaszok: - a TR8-at nagyjelű erősítőnek nevezzük. A bázisa és kollektora közötti kondenzátor célja, a visszacsatolt erősítő fázismenetének olyan korrekciója, hogy az egységnyi erősítés határáig a fázistolás 180° alatt maradjon, azaz ne váljon az áramkör oszcillátorrá. - az R1, R2, R5 ellenállások az őket meghajtó tranzisztorok munkapontját stabilizálják. A rajtuk folyó áram miatt kisebb mértékben változik a tranzisztorok árama azzal szemben, ha mindössze a következő fokozat bázisáramával terhelnénk. Eredménye a lineárisabb működés lesz. - A TR7/R4 a végtranzisztorok nyugalmi áramát állítja be és stabilizálni is képes, ha a TR7 együtt melegszik a végtranzisztorokkal. A hozzászólásom elején említett végtranzisztor emitter-ellenállások abban is segítenek, hogy korlátozzák a nyugalmi áramot míg a termikus egyensúly ki em alakul. - a műveleti erősítő kimenete rosszul viseli a kapacitív terhelést, az R12 választja le róla TR9 Miller-kapacitását. - az R10 a bemenetnek ad referecia-feszültséget arra az esetre, ha a műveleti erősítőt leválasztanánk róla véletlen/szándékosan. - R6,R13 szokványos negatív visszacsatolás. Az erősítés 1+R6/R13. - a C4+R11 a terhelés impedanciamenetét javítja, bővebb információt Zobel-tag, Boucherot-cella keresésre találhatsz. - a soros R8, R9 határozza meg a differenciál erősítő emitter-áramát. Azért van két részre osztva, hogy C5 szűrje a táp hullámosságát.
Mindig van hova fejlődnöm.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Ha a kimenetet mondjuk Darlingtoba kapcsolnám? Alkalmas lehet a kívánt célra az áramkör?
+/- 5 V és 10 A
Ehhez lehet nem a hifi erősítők sémáját lenne célszerű követni. Amúgy jó lenne tudni a frekvenciát, ami gondolom nem túl nagy, és talán nem nagyon változik...
Abban igazat kell adjak, hogy a HIFI nem valószínű, hogy jó út. Voltak hasonló próbálkozások (audio erősítő), de azt hiszem tönkre is ment a cucc.
Az Epstein keretekkel lemezelt vasmagokat szoktak tesztelni (M530, M330 stb.). Itt 3D nyomtatott vasmagokról lenne szó, max 10kHz-ig kellene ezt tudnia. Az egy fél audio erősítő tartomány
Az emitter ellenállásokat mi alapján tudom méretezni? A bázis emitter feszültség (ami mondjuk 0,6 osztva a kimeneti áram fele)?
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
Akkor ennyivel is közelebb vagyunk, ez egy jó anyag, aki nem akar egyedileg keresgélni.
A jelalak megőrzése érdekében az erősítőnek kb. 50 kHz-ig kell egyenletesen átvinnie, ha 10 kHz-ről járatod. Ahogy a szerzőnek, úgy neked is meg fog felelni.
Begépeltem a kapcsolást szimulátorba. Milyen a vizsgálójel, háromszög?
Ezt szinusszal szokás csinálni.
Én is megnéztem egyébként Ltspice-al. De egyébként köszönöm, ha nem mondtam volna! (:
A C3 jelű kondenzátor 4,7 nF-os értéke falsnak tűnik, 10 kHz szinuszhoz az inkább 470 pF.
A C4-gyel soros ellenállás pedig 10 Ω-os. Idézet: „Ha a kimenetet mondjuk Darlingtoba kapcsolnám?” Az már Darlington struktúrájú így is. Azzal a módosulattal, hogy a nagyáramú tranzisztor két párhuzamos darab. Javaslom az "Egyperces: Darlington és Sziklai-pár" cikk elolvasását. Itt találod a cikkek között.
Üdvözletem.
Kölcsönadtam egy buliba az erősítőmet és persze visszakaptam..hibásan.(apollon ar-550) Elvileg valami folyadék beleömlött, az összes végfok(2sb688,2sd718) hibás volt a biztosítékkal együtt. Kicseréltem az említett alkatrészeket, bekapcsol az erősítő de a relé nem húz be. Van esetleg valakinek ötlete hogy mi lehet még a probléma? Előre is köszönöm.
Mostanra mind a négy végfok megszólalt, úgy tűnik hogy a negyedik valami gyári hibával érkezett, mert semmi olyat nem láttam, mértem a nyákján, ami az én hibámra utalt volna. Lenne még valami tanácsod a végjátékra vonatkozóan? Innentől a második szekundert is csatlakoztathatom, és a 3k3 nélkül együtt már indítható a 4 végfok, vagy tudnék még más óvintézkedést is beiktatni?
Köszönöm
A második szekunder bekötéssel és az előtét ellenállás felszámolásával még várnék.
A CON7 csatlakozóról induljon el híd másik fele. A kimenetén legyen 0 V. Ezután mehet rá a két slave panel. Indítás előtt még érdemes ellenőrizned a master/slave párokon a 6, 11, 12 IC lábak kifogástalan kapcsolatban állnak-e egymással. A 6, 7, 8 csatlakozó köti össze őket. Ha nincs jó kontakt nem szinkronizálnak egymással a párhuzamos panelek és egymásra nyithatnak a végtranyók. Ha még mindig jó, visszaalakíthatod a szekunder rákötését és végül kiveheted a primer közi izzót (ha volt benne).
Jó kis vintage cucc. Kár, hogy semmi rajz nem lelhető fel a neten róla. Legalább is én nem találtam. Nélküle meg csak vak vezet világtalant.
Sajnos én sem találtam semmit róla,pedig nagyon jó kis erőteljes hangja van.
Idézet: „Nélküle meg csak vak vezet világtalant.” Igen! Ezért jó, ha legalább félszemű, aki javít! A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2024
A bordára a meghajtó tranzisztorokat is rá szokták tenni, hogy együtt melegedjenek termikusan, azaz TR5, 6 és 8-as tranzisztorok.
Jól gondolom?
A TR7 bázisa ellenállásosztóra van kötve, az ellenállások arányában (ahogy a trimmert állítod) sokszorozódik a bázis-emitter feszültsége. A TR7 kollektor-emitter feszültsége négyszerese a bázis-emitter feszültségének, ebből következik, hogy a nyugalmi áram akkor lesz viszonylag stabil, ha a meghajtók és a végtranzisztorok a TR7-tel együtt melegednek. Az R4 trimmernek jó minőségűt válassz, mert a csúszka érintkezési hibája végzetes az erősítő számára.
A TR8 nagyjelű erősítő a nyugalmi áram kialakulásában nem vesz részt. Az R3 értékéből következőn kevesebb mint 10 mA folyik rajta, 11 V feszültségesés mellett. Ez 0,1 W disszipációt jelent, nincs igénye hűtésre.
Sziasztok! Kezembe került egy, NORDMENDE PA1200. Sajnos STK IC-s. Mind a kettő kuka, szerencsére a relés védelem tette a dolgát. Úgyhogy ick kifele, korszerűsítés végett kapott két darab lm3886os ict. Betápoltam a régi stk ic helyéről, minden működik, tényleg az analóg deprez műszerek, előfok, minden, viszont brummal szenvedek, már kipróbaltam a házrol levenni a jelkábelek gnd pontjat, a kis panelek direkt gndt kapjanak a trafó középkivezetéséből. Esetleg valami ötletetek mit tehetnék? Megjegyzem a dugvilla természetesen földelés nelküli. A brum leginkább jel hiányában hallható, de hát nektek ezt a csodálatos “földhurkot” nem kell bemutatnom.
Hűtőbordán keresztül lehet földhurok?
Nem találtam utalást az LM adatlapjában, hogy hűtőzászló mivel van kapcsolatban...
A hűtőfelület rendszerint a negatív tápsín, de a földhurkot nem ez okozza. Az ilyen kész modulokon szinte kivétel nélkül a nagyáramú föld a bemeneti jel földdel össze van kötve. Ebből ered a gond.
Ha ugyanazt az adatlapot nézzük, akkor a második oldal alsó része:
Idézet: „The LM3886T package TA11B is a non-isolated package, setting the tab of the device and the heat sink at V− potential when the LM3886 is directly mounted to the heat sink using only thermal compound. If a mica washer is used in addition to thermal compound, θCS (case to sink) is increased, but the heat sink will be isolated from V−.”
Ezt kerestem de elsiklottam felette! Tehát negatív tápon van a hűtőfelület, akkor gondolom ment alá szigetelő lemez.
Idézet: „Az ilyen kész modulokon szinte kivétel nélkül a nagyáramú föld a bemeneti jel földdel össze van kötve.” Valahol találkozniuk kell, de csak egy helyen. Kérdés, hogy ennél ez erősítőnél ezt eredetileg hogy találták ki. |
Bejelentkezés
Hirdetés |