Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Habvágó készítése
Lapozás: OK   7 / 25
(#) Gyuresz válasza spiro hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Egyedül amire nagyon oda kell figyelni az a Trafó hőmérséklete, mert, hogy zárlatba megy és melegedik. Azért tettem én hőmérsékletérzékelést, és coolert hogy hüljön. A hővédelmet meg úgy álítottam be, hogy mikor a tekercs kezd nagyon melegedni, de nem éget, akkor lekapcsoljon. A hőérzékelő ellenállást beraktam a tekercsbe, mert úgy jobban átveszi a hőmérsékletet, aztán a veszélyességig kimelegítettem, paraszt módra vastag drót, rovidzárlattal,aztán beálítottam és ok.
Aztan másnap beraktam az ellenállásdrótot, és bekapcsoltam teszt képpen... Valami 4 óra elteltével állott le a hőmelegedés miatt, a max-ra felhúzva, munkavégzés nélkül, azóta így van és jól müködik.
(#) vilmosd válasza Gyuresz hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Hali
Azert lehetoleg ne adjunk mar olyan tanacsot ami nem teljesen szakos. Lehet hogy neked igy jo, de ha a masik kollega leeget 1-2 trafot, akkor teged fog szidni. Ez a hofokkapcsolo, es egyeb varazslasok nem biztos, hogy megvedik a trafodat. Mindemellett meg esetleg balestveszelyes is lehet. Ateg a szigeteles, es a szekunderen is megjelenik a 230. Amikor 110 fokon lekapcsol a hovedelem, a tekercs belsejeben mar 150 foknal is melegebb van. A zomanc pedig nem nagyon szereti ezt. A trafo sokkal dragabb, mint egy PWM elektronika. Van itt nalam egy par 250 VA trafo, amit a gazdaja hasonlo modon forralt fel. Olcsobb volt ujat venni mint megtekerni, mert a csevet is szetegette.
(#) spiro válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Na ez már most megint magas nekem. Egy kapcsolót még be tudtam volna kötni, de hővédelem meg stb. Sosem tanultam és nem is foglalkoztam elektronikával. Lehet jobb lesz ha keresek valakit és megcsináltatom. Pedig én akartam megcsinálni
(#) spiro válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Gondolkoztam megint a dolgon.Nekem homlokzati hőszigeteléshez kellene és a szál felmelegedése után kb 10másodperceket menne míg 1-2táblát levágok. Annyi idő alatt is lefüstölhet?
(#) vilmosd válasza spiro hozzászólására (») Jan 13, 2011 /
 
Hali
Lehet hogy 10 masodperc alatt nem eg le, de azert nem csak addig fogod uzemeltetni. Ajanlanek egy dolgot: vegyel valami villamossagi boltban (ha kapsz) vasalo futo spiralt. Ne csofutotestet. Merjel ki belolle amennyi neked kell. Feszitsd ki es az egyik veget kosd ra a trafo 12 voltos oldalan az egyik kivezetesre. A masik veget, kosd ra a maradek spiralra. Majd a 12 volt masik agat probalgasd addig kozeleiteni a spiralon, mig el nem ered a kello hofokot. Ott rogzitsd a masik kivezetest, es hasznalhatod egyszeruen. Ez igy tulajdonkeppen egy valtoztathato elotet ellenallas. Kell hozza egy 230/12 volt 150-200 VA trafo, az ad eleg teljesitmenyt. A primer oldali szabalyzast ne probald ki az elobb emlitettek miatt. Amennyiben uzemszeruen akarod hasznalni, arra az esetre ajanlanam a vazolt PWM szabalyzas megepiteset.

HABVAGO.JPG
    
(#) spiro válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 14, 2011 /
 
Na ez így menni fog. Köszönöm.
Most megint gondoltam valamire. Van egy régi fűtőcsöves hősugárzóm amit nem használok. Abból esetleg lehet valami egyszerű megoldással megépíteni a gépet? Arra gondoltam hogy egyszerűen a fűtőcső helyére a vezeték meghosszabításával betenni az ellenálláshuzalt. Lehet hülyeséget kérdezek, de így tanul az ember.
(#) phosphero hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérésem,kérdésem lenne,hogy van egy Makrai féle me.tre-30.66216/bsr féle táp-modulom,ami 16,5V 1,81A-t leadni (30VA). egy viszonylag rövid, 4szög alakú vastagabb huzalt szeretnék fűteni vele. (hordóban lévő anyag kinyerését,mivel ömlesztve van a polimer, kb 70 fokon olvad),tehát mint egy forró kést használnám. Ez a táp meg bírná hajtani? köszönöm a segítségeteket!
(#) vilmosd válasza phosphero hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Nem hiszem. Nem tudom milyen meretu a futoszal, mert ez az adat nagyon fontos a tapegyseg megepitesehez. Amugy ezek olyan 5-10 amper korul kezdenek futeni, es ha rovid, akkor alacsony par volt feszultsegen.
(#) goran hozzászólása Jan 16, 2011 /
 
sziasztok en is uj vagyok ebben a forumban meg a hab vagasban is.epitettem 1 asztalt meg vago eszkozt amivel tob fele hoszusagu szarny profilt vaghatok mivel nekem erre celra kell.meg persze csinaltam hozza 1 egyenes vago szerszamot is.titanium otvozetu huzalt hasznalok amit kaptam a sogoromtol mivel o habvago uzemben dolgozik es cnc gepeken hasznaljak ezt a huzalt.gravitacios mozgatasu asztalt epitettem.hamaosan el keszul a tapegyseg is ami szabajozhato lessz.hamarosan fel toltom a kepeket az asztalrol vago szerszamokrol,meg fel toltom a tapegyseg komplett rajzait csak elosszor bizonyosodjak be h mukodik is.kulomben akkutoltovel mar teszteltem a habvago asztalt az tokeletesen mukodik.csak kell amivel birom szabalyozni az ampert mivel kulombozo hosszusagu a huzal.udv mindenkinek Goran Vajdasagbol
(#) Tapti hozzászólása Feb 2, 2011 /
 
Üdv. Mindenkinek!

Gondoltam egyet és habvágót szerettem volna készíteni amúgy csak a hecc kedvéért. Jó ideig csak elmélet maradt, majd mit ad isten anyám fólia hegesztője (konyhai, mélyhűtős csomagolós) kukába került én meg kivettem hogy hátha van még benne valami ami jó lehet?!
Semmi baja, csak a vákuumozó része volt rossz. Na ebből lett habvágó némi formai módosítással, viszont ezen nincs hőfok szabályozó. Ezt hogy tudnám pótolni? Esetleg poti a 12V-s ágba? Nem vagyok elektronikai zseni, igazából kész dolgot meg nem nehéz használni.

Előre is köszönöm!
(#) reloop válasza Tapti hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Volt már ilyen esetem, ablakos ismerősömnek kellett. Tettem egy triacos fényerőszabályzó áramkört a trafó elé, állja helyét. Úgy keresd: dimmer.
(#) vilmosd válasza Tapti hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Olvass egy kicsit vissza! A dimmer hasznalataval tenyleg kukas lesz az egesz, mert leegeti a trafot.
(#) reloop válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Trafója válogatja, úgy olvasom Gyuresznek is bejött. Amit megépítettem abban egy 400 VA-es trafó van 6,18,24 V kivezetések banándugóval választhatóak. Jövő héten találkozom a sráccal aki használja, majd rákérdezek.
(#) vilmosd válasza reloop hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Idézet:
„úgy olvasom Gyuresznek is bejött”
Igen, de 2 hatalmas ventillatorral huti, es bele van epitve egy klixon, ami lekapcsolja az egeszet mikor forr a trafo. Mondjuk akkor mar keso. Van nalam vagy 10 doglott 250 VA-s trafo ami hasonlo kiserletezesnek esett aldozatul. Dragabb megtekerni mint ujat venni.
(#) reloop válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Helló! Ez a melegedés érdekes kérdés, biztos van benne valami, 10 trafó az már nyomós érv.
Nincs a kezem ügyében se dimmer, se cekász, jó lenne tudni, hogy 1 méter cekaszra hány W-ot kell szálmolni (mennyi feszültség esik rajta és mennyi áram folyik) amikor jól viszi a hungarocellt. Ebből már lehet számolni a trafó minimális teljesítményét.
A dimmernél az valóban aggasztó, hogy msec nagyságrendű idő alatt kapcsolódik a hálózati feszültség pillanatnyi értéke a primer tekercsre ami lehet akár 310 V-is. A 9. ábrán nem látok jelentős áram, vagy feszültség csúcsot. A csöves erősítők kimenőtrafói dolgoznak hasonló körülmények között. Biztos ettől bonyolultabb jelenség okozza a melegedést.
(#) vilmosd válasza reloop hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Hali
Nalam ugy mukodik ez a dolog, hogy egyeniranyitom a szekundert, es egy egyszeru, olcso 8 labas PIC segitsegevel, PWM uzemmodban egy FET viszi a futest. Nem sokkal dragabb (foleg ha nem kell uj trafokat venni), biztonsagos, hosszu eletu. Bonuszkent kulso vezerles lehetseges.
(#) reloop válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Gratula! Nekem sajnos a PIC még nem megy, választ köszi.
(#) reloop válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
A PWM-mel bogarat tettél a fülembe, elkezdem bizergálni a jó öreg 555-tel.
(#) vilmosd válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
A hegesztotrafo es egy kis trafo nem egy kategoria mint meretezesben mint vasanyagban. A kisteljesitmenyu trafoknal a fazishasitas miatt megno a vasveszteseg, es ezzel a primer aram is. Ebbol kovetkezik, hogy a az azonos keresztmetszetu huzal nem fogja elbirni a megnovekedett aramot. Nalam kulonben is kitetel volt a tavvezerles es a tavszabalyzas. Az arban viszont mar nem latok jelentos kulonbseget, ha csinalsz egy triakos, vagy egy FET-es vezerlest. Viszont a vesztesegek a FET javara dontenek. Nalam 10 cm 1.2 mm kanthal huzal volt a cel. Tudok aramra is szabalyozni ha kell. Ja es napi 10 oraban mukodik a masina, nem havonta 2x 10 perc.
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Teljesen technokrata hozzáállás. Rengeteg gyárban használnak profi vágoszálakat amikbe abszolut semmi elektronika sincs, még egy vacak dioda sem.

Ti meg PIC meg teljesitmény tranzisztort stb. használtok.


Az én vágomban egy kiégett biluxos autoizzó megmaradt fele (45W) sorbakötve a vágoszállal elvégez minden stabilizáciot, meg védelmet is. (Ha rövidzár lenne akkor világitana). Ennyi, egy kicsit el kell szorakozni (a szál ellenállásától függ meg a trafo feszültségétöl - lehet akár kapcsolo üzemü is), de ha meg van minden, akkor évekig megy nem kell semmit szabályozni. A hömérsékletet ugy szabályozom, hogy megfelelö helyre vezetem az áramot a kifeszitett huzalban.
(#) vilmosd válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Egyszeru a megoldas. Csak egy kimondottan erre a keszulekre meretezett futoszalat hasznalhatsz vele. Masmilyet nem. Nalam pl hasznal 1.2m 0.5mm huzaltol 10cm 1.2 mm huzalig. Erre mit lepnel? Csinaljunk 1-1 keszuleket minden huzalhoz?
(#) Massawa válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Ha jol válogatod meg a szálat, akkor semmit nem kell tenni, ha ez nem lehetséges, akkor nyilvánvaloan ki kell minden szálra kisérletezni a megoldást, és egyszerüen ahhoz a ponthoz csatlakoztatom (kapcsolom) amit egyszer már kikisérleteztem - pl. trafoleágazás, más izzo stb.
Mind egyszerü, olcso és áttekinthetö.

Én pl. ugy csináltam meg a szálat, hogy alul fixen van befogva, fent meg egy csigán elfordul 90 fokban, majd kb 30 cm-vel késöbb egy feszitö rugoban végzödik.
A rugo meg a csiga között van a mozgo kontaktus, ahol a tápot kapja. Ezt odanyomom ahova kell és pillanatok alatt beáll a kivánt egyensúly ill. hömérséklet.
(#) vilmosd válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Persze. Egyszeruen meretezek egy trafot 15 kulonbozo kimeneti feszultseggel, es megtekertetem 5x annyi penzert mint amennyit a kedves kuncsaft hajlando fizetni a komplett keszulekert, vagy veszek egy kesz olcso trafot es keves penzert csinalok hozza valami szabalyzot. Tudod a keres imigyen jon : " univerzalis, olcso, tegnapra, 100 ev garanciaval" Ja es napi 10 ora hasznalattal. De ez mar szerintem OFF. Az biztos, hogy van sok megoldas, de mindenki a sajat szajize, es lehetosegei szerint csinalja.
(#) Massawa válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Nem tudom hol vagytok, nem kell sem 15 feszültség sem egyébb nekem egy sima 16 V/4 A trafom eddig abszolut mindent megoldott én is vágtam vasdrottal meg kantállal is, van 2 darab 45Ws égö meg banánhüvelyek.....
(#) vilmosd válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Igen, de mint irtam ez egy olyan emberke, aki sok tipusu, formaju styropor arut keszit napi 10 oraban, heti 6 napon. 5-25 centis gombot, kockakat, lapot vag, stukkot gyart, tehat szeles skalan mozog a huzal merete. Viszont a szep munkahoz eleg pontosan illik tartani a homersekletet. Lehet hogy barkacsolasra jo ez a megoldas, de ha 5000 darab egyforma gombot kell legyartani, ott mar azert a barkacs megoldasok nem johetnek szamitasba. Illik valami komolyabb keszuleket alkotni.
(#) Massawa válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Az ilyen gépeken nagyon ritkán szoktak sokféle huzallal dolgozni. (Legalábbis én még nem találkoztam ilyen profi géppel)
Van egy tipus huzal és azt használják mindenre.
Čn is egy ilyen iparostol kaptam az egész tekercs kantált. Nekem ez 100-200 évre elég, neki egy ilyen tekercs kb. 1 évig tartott ki.
Szintén mindent vág a szivacstol kezdve a dekoráciokig, amikor rendbe tettem a CNC vezérlését akkor adott ajándékba egy tekercset. Max 40 cm vastag anyagot vághat (annyi fér a hid alá).

Az eredeti gyári gépen sem volt semilyen szabályozás. A tulaj elöször egy fali villanyszabályzoval akarta megoldani a kérdést, de az mindig leégett neki (indukcios terhelés).
Akkor hivott.
Elöször én is egy primérkörben levö sokkal jobb szabályzoval probálkoztam, de nem vált be, mert nyügös volt a összekapcsolás a CNC egységgel.
Ekkor lett az izzolámpa ill. meg egy dioda, igy a szálat elö lehet melegiteni (félárammal a diodán át), majd meg, ha vág, élesre kapcsolni (a CNC vezérlés teszi automatikusan). Már több éve megy a dolog hibátlanul.
(#) reloop válasza Massawa hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Innen indultunk (#910766) Tapti.
Mi legyen Taptival?
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Azt hiszem már mindent megirtunk neki.
A primért hagyja ugy ahogy van.
A szekunder körbe meg sok változatból válogathat:
A legegyszerübb elötétellenállástol kezdve (ami lehet maga a vágoszál egy része), diodátol, az egyszerü elötét izzon (-kon), triakos vezérlésen át (pl. rengeteg akkus furogép hentereg a rossz akkuk miatt, amik cseréje többe kerül, mint az uj furogép, remek szabályzok vannak bennük) a PWM-es megoldásokon át egészen a PIC-ig.

Választani már neki kell!
(#) Massawa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Elnézést hogy kifelejtettem az AVR-t, meg az Intel Atomot is....
(#) szancsopanza hozzászólása Márc 17, 2011 /
 
Sziasztok,
Szükségem lenne egy fűtőszál vezérlőre ami digitálisan állitható, hogy ne keljen állandóan az eltekeredett potméterrel bajlódni, hogy értsétek a habvágóban fűtőszál vezérlésre egy 12V 2A trafó szolgál előtte egy világitászabályozó dimmer. A fűtőszálat néha cserélni kell és nem mindig van kéznél ugyanolyan ill. általában két féle habot szoktunk vágni és ezekhez más hőmérséklet kell, ezért ilyenkor állitani kell a fűtést.
A problémám hogy a tekerős potméteres dolog néha elmozdul és analog dolog révén nehéz a beállitás a két tipusú anyag váltásakor.
Arra gondoltam a mostani 'PWM'et kiváltanám egy szintén PWM-es Pic-es dologgal, a következő képpen: a pic adná az impulzusokat amit gombrol állitanék 0-99 között ez jelentené az impulzus szélességet százalékban, a beállitott értéket a Pic mentené az eprom-ba igy a gép bekapcsolásakor mindig az előzőleg beállitott értékkel indulna. (esetleg menthetnék két értéket igy a két anyaghoz csak váltani kelenne, 2 vagy 3x7segm. led kijeltő, stb).
A kérdésem az hogy szerintetek mennyire elvetemült ötlet egy Pic-et használni ilyen célra?
Következő: »»   7 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem