Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum
Viszont én megpróbáltam erőforrást kímélni a pontos erősítéssel, de ha ez így nem megfelelő akkor ennek az erősítésnek a kétszerese lesz tehát 195x, így 400 °C-on 3,2V jutna az ADC bemenetére, és így csak 1x kell jobbra shiftelni.
Egyébként mi lenne ezzel a gond? Túl kicsi lett volna az erősítés és emiatt alacsonyabb hőmérsékleti tartományban nagyobb lenne a pontatlansága?
Köszi a válaszokat
![]() Rájöttem ![]()
Ez így elméletben nagyon szép, de gyakorlatban jó eséllyel nem így fog működni.
Szerintem mindegy az erősítés, csak megfelelő felbontást adjon. Utána már nem nagy dolog átkonvertálni a megfelelő értékre.
Üdv! Egy problémával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Van egy digitális forrasztóm PIC-es. Most átalakítottam hozzá egy pc tápot, a +12V-ról megy stab. ic-vel a PIC, és egy P csatornás FET-tel kapcsolgatja a +12V-ot a pákára, a fűtőszál másik végére a -12V megy. Működik is, de a hőelemen mért hőmérséklet az LCD kijelzőn nem egyenletes, ha pl. felfele lépked, közben vissza is lép, tehát nem egyenletes, olyan össze-vissza futkosás érzetét kelti, hagyományos trafóról tökéletesen ment, ezt vajon mi okozhatja? A hőelemen mérve egyenletes a változás. Valamilyen GND probléma lehet?
A hidegpont kompenzálva lesz, a műveleti erősítőnek OP07-et szánok szimmetrikus táppal, az offszet is nullázva lesz, a szűrésre is figyelek, az egyetlen problémám, hogy szeretném minél erőforrás kímélőbben de mégis viszonylag pontosan megoldani a mikrokontrollerbe való bevitelt.
Hello! A hidegpont kompenzációt akkor is meg kell oldani, és jobb ha nem1024 fokig mész, hanem 512-ig. Gondolom az is elég. (Átlagolni is kell valamiből.) De műveleti erősítő nem lehet egy "olcsó János", várhatóan kettős táp is kell. Amúgy a 3$-os MAXIM-hoz is kell a kontroller. üdv!
Igen, ismerem a hasonló ic-ket én is nézegettem, de mindenképpen maradnom kell a műveleti erősítő mikrokontroller kombónál azokból akarom kihozni a maximumot.
Ilyen IC-vel oldottam meg az új forrasztó állomásom, semmilyen más külső alkatrész nem kell. Sokkal jobb mint erősítés, controllerrel AD alakítás...
Üdv
Egy digitális forrasztóállomás építésén töröm a fejem. K típusú hőelemmel, 10 bites ADC-vel és 4,096V-os referenciával oldanám meg. Azon gondolkodtam hogy ha a hőelem jelét pontosan 97,6x-osra erősítem fel, akkor a mikrokontroller ADC-ének kimeneti értéke pontosan a a hőelem hőmérséklete lesz °C-ban. pl.: A neten elérhető táblázatok szerint a hőelem 400 °C-on 16,395mV-ot ad le, erősítés után ez 1,6V lesz, ezután az ADC-be jut ami 1,6*(1024/4,096)=400-at ad vissza. Esetleg erősítsek rajta még 2x ennyit, hogy az alsóbb tartományokban is pontosan mérjek? A 2-vel való osztást egyszerűen meg tudom oldani egy jobbra shifteléssel.
Hát természetesen nem működik
![]()
Téged is kedvellek, mint minden érdeklődőt: az előbb linkeltem a részletes leírást.
![]() Egy kérdésből sok mindenre lehet következtetni a kérdezővel kapcsolatban (milyen az elektronikai alaptudás?, hány kiló?, szereti-e a szőkéket? stb), épp ezért ne gondold, hogy kiszúrásra mennek a tanácsok, hozzászólások. Sokan rengeteget segítenek...
Szia! Ahogy ott le van írva nem tűnt olyan bonyolultnak, már áttekertem mindent, csak a feteket várom. Amúgy ezt nem értem, ott azt írtad pofon egyszerű, csak át kell tekerni a tekercseket, fet csere, most meg már életveszélyes, és nem ajánlott lett. (Nem arra gondoltam, hogy megnyaldosom majd a fetek lábait...) ...Érdekes ez a fórum itt is úgy működik, mint sajna az életben, hogy akik egymást ismerik, kedvelik azoknak részletes leírás van, akit nem annak ne csináld, mit nem értesz stb........bocs, ez nem konkrétan neked szólt, hanem úgy általánosságban.
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2013
Szia!
Ha kezdő vagy ebben a témában, nem ajánlom az átépítést, mert életveszélyes! Vagy leválasztott, vagy 230-as izzóval sorbakötött (vagy mindkettő ![]() Szükség lesz szkópra, de minimum egy LC-mérőre. Amit belinkeltél a másik topikban, ott mindent leírtam részletesen. A vasmagos tekercsről addig kell letekerni a huzalt, amig 55 uH nem lesz az induktivitása. A gyújtókondi és az izzóhoz való kimenetek nem kellenek. Bővebben: Link
Helló, kérném szépen segítsen valaki! Köszönöm! Bővebben: Link
Tegnap kész lettem a szeptemberben elkezdett forrasztóállomásommal
![]()
Oké, de ne itt, mert itt ez mereven OFF!
Köszönöm, értem.
Utána néztem (monjuk valóban nem itt), Diac működést is megnéztem, BT137 adatlapját is, ezért írtam hogy olvastam utána. De biztos nem vagyok magamban, főleg, hogy 220ra fogom kötni. Ami 220V azt inkább meg fogom kérdezni. Fő az óvatosság.
Hello!
Még szép, hogy a páka árama nem fog átmenni a potin.. Azért van a triac. (De utána kellene nézni a triac-diac működésének nem?) A 230V feszültségre nem teszünk negyedwattos vacakokat. Nem a teljesítmény miatt, hanem mert átüthetnek a kis méret miatt. 0,6..09W a normális méret. Potiban meg nem találsz ilyen nokedlikat, legfeljebb SMD-ben. A kondi fólia legyen, 100nF/63V-os. (De nagyobb feszültségű lehet ha az van.) Ha meg keresel valamit, elsőként miért nem itt a HE-n teszed? Szerintem cikk is van róla.. üdv!
Köszi, a modosítást. (majd otthonról ránézek, itt nem tudom megnyitni)
A diódáról: pont az a lényeg, hogy a rezonáns tagok NEM korlátoznak sem 140W-nál, sem sehol, ha nincs bent a 2db dióda!
Hello!
A digitális forrasztópákám NYÁK készítés alatt van, működik a tesztpanelen, köszönöm a segítséget. Közben kezdeném a 220V-os páka szabályozását is. Ehhez kaptam a fázishasításos kapcsolási rajzot. Kapcs rajz Olvasgattam utána, de nem tudom megmondani, hogy annak az ellenállásnak és a többi alkatrésznek milyen paraméterekkel kell rendelkezniük. Ha jól gondolom a páka fűtőárama nem fog keresztülmenni az ellenálláson és a potin sem, vagyis az kb mindegy, hogy mekkora pákát fogok vele fűteni. Viszont akkor az az ellenállás lehet megyed wattos? És a poti is? Azt olyan kicsinek érzem... Segtenétek beazonosítani az alkatrészek paramétereit? Köszönöm!
Hello
Igazad van. Ezt akkor kifelejtettem belőle, bár ez gondot eddig nem jelentett, de a biztonság kedvéért be lehet építeni. Szerintem azért hagytam ki belőle a diódát, mert nem lesz ezzel a trafó csúcsra járatva és a rezonáns tagok is bekorlátoznak 140W-nál. Ezt még a fetek kibírják. A tekercs primer oldalán van egy radiális bizti, ami azért megvédi a cuccot, ha nagy gáz lenne. Megmondom őszintén nálam nem kellett még annak a biztinek funkcionálni. Nem tudom volna-e olyan gyors, hogy megvédje a feteket. Itt a javított terv. Biztos még sokan megépítik ezt a jólsikerült forrasztó állomást. A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2013
Kicsit régi hozzászólásra írok választ, de kénytelen voltam rákeresni.
Eljutott hozzám mailban egy nyákterv ami Ebből a hozzászólásból származik (néhány kérdést tett fel benne a levélíró). Felhívnám a figyelmet, hogy a nyáktervről, és a kapcsolásí rajzból is (abban a hozzászólásban amire a választ írom) hiányoznak a rezonáns kondenzátorokkal párhuzamos diódák (míg más rajzokon szerepelnek). Emiatt a tápegység üzembiztossága jelentősen rosszabb lesz (tudom van akinek így megy régóta - de akkor is) ugyanis a diódák hiánya miatt a rezonáns táp tranziens áramkorlátozása nem működik (magyarul: egy kimeneti zárlattól tönkremehet, ha nem elég gyors az olvadóbizti). Csak javasolni tudom (ha egy modi olvassa), hogy a hibás kapcsolási rajzot és a hibás nyáktervet ki kelllene venni. Illetve ha emmzoleenak van energiája kijavítani, akkor a javított verziót betenni helyette. Régi hozzászólás, és én sem kerestem volna rá, ha nem jut el hozzám, de ezekszerint más is megtalálta, és még sokan megtalálhatják.
Hello!
Ha csak ki-be kapcsolgat a Fet, lehet huzalozni. De sokkal egészségesebb, ha a nyákon van, ügyelve arra, hogy a testáramok ne menjenek keresztül a PIC GND vezetékén. De miért nem nézed meg a DC/DC átalakító topikot, vagy egy PWM-es motorvezérlőt, hogyan oldják meg. De nyilvánvalóan amennyire csak lehet, széles vezetősáv kell, esetleg vastagon ónozva. (Ügyes ember tanulmányozza mások munkáját..) üdv!
Köszönöm a segítséget! Értem, belerakom.
Egy kérdés: a páka ugye időnként felvesz 4,5 A-t. Ezt (gondolom) nem igazán célszerű a NYÁK-on vezetni, olyan széles csíkokon, mint amin a PIC jelei mennek, igaz? Akkor ezt hogy lehet megoldani? Pl a IRLZ24N-nél. Az legyen légszerelt, és akkor kellően vastag vezetéket tudok használni, ahol a páka fűtőárama megy? Vagy milyen megoldást szoktak használni ilyenkor?
Hello! Mint itt csak nem relé, hanem páka van. üdv!
Igen. A bátyám véleménye, hogy a tudás tiltott, az elektronika eretnek lett
![]() Igen a leírásod alapján már én is rájöttem, hogy a PWM egyenlőre felejtős. a Gate-source-t bekötöm, köszi az ötletet. Viszont ez a táp dolog nem volt betervezve. A 24V-ot kötöm rá a pákára, és ugyanez megy a stab kockára is. A 7805 elé kellene egy dióda, meg szűrés? Most vadászok kapcsolási rajzokat, hogy megértsem a dolgot...
Hello!
Valamikor voltak műszaki könyvek és volt Műszaki Könyvkiadó sőt tagság is volt kedvezménnyel. Amikor még a tudás nem árucikk volt, és úgy gondolták, hogy aki tanulni szeretne annak legyen lehetősége, majd később megtérül. Bár a legtöbb fordítás volt, oroszról, azok meg az angolszász irodalomból fordították. De volt.. Hogy ma mi van, arról fogalmam sincs, viszont itt a háló. Ilyen lehetőség még sosem volt, csak a sok jó információ mellett sok a dezinformáció is. Azt sajnos tudni kell kiszűrni. De oktatással kapcsolatos honlapok is vannak, azt azért "forgatni kell". Nekem az a mottóm, hogy "A legbonyolultabb dolgok is apró egyszerű problémamegoldások halmazából áll." Ezeket egyszerű paraszti logikával el lehet magyarázni és megérteni sem gond. De viszont ebből több ezer van egy témakörön belül. Ez nehezíti a tudás megszerzését. Azt viszont el kel felejteni "hogy ezt már rég tanultuk", mint amit annyiszor hallottam már.. De off-nak vége.. A kapcsolás jó addig, míg a Fet-et hébe-hóba kapcsolgatod. De PWM szabályozás így felejtős. Egyébként a Fet Gate-Source közé, egy ellenállást kel kötni, mert amíg a proci Reset alatt van (pld. bekapcsoláskor) addig a PIC portjai bemenetként funkcionálnak. Vagy is lebegnek. Így a Fet könnyen hasmenést kap, mer "szabályozható ellenállás üzemmódba" kerülhet. A 100W-tól még a füle is világítani fog. Egyébként a tápot nem rajzoltad le. A pákának nem kell szűrni a 4,5A áramát. Az nyugodtan mehet az egyenirányított feszültségről, és egy diódával leválasztva kaphat a stabi tápot. ekkor a táp bemenetén csak a PIC áramfelvételének megfelelően kell szűrni csak. üdv! ![]() Ezer hála és köszönet. Ezt a leírást végre megértettem. Ilyen leírásokat lehet valahol találni? Egyben, "dióhéjban", érthetően? (csak azért dióhéjban, hogy megértsem nagy vonalakban, utána jöhet a könyv, leírás, adatlap, amit eddig nem fogtam föl) Az ilyet megértem, utána már mond valami érthetőt az adatlap és az "alap" könyv is. Hasonlót küldött Fizikus is. Semmi nem volt benne, amit nem tanultam volna fizikából, de így egyben, erre kihegyezve egészen másképp festett. UI: tetszik az elefántcsont torony hasonlat! ÉS akkor a kép a kapcsolásról! Remélem ki lehet nézni. Próbapanelen van, ott állítgatom össze, és ha működik, akkor szedem le a rajzot róla (Ez is vadbaromság igazából, hogy terv nélkül dugdosom össze. Elképzelés van azért, csak kész terv nincs) Remélem nem hagytam le róla semmi lényegeset. Jelenleg működik, de szívesen veszek minden kritikát, tanácsot, kiegészítést. (megj: ez egy "kattogós weller") És egy kép a valós kinézetről. (néha csodálkozom, hogy az asztalomat megtalálom ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |