Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Akkor, ha jól értem ez egy soros tekercses indukciós hevítő IGBT-vel. Már én is szemeztem a felépítéssel, csak a meghajtás nem volt tiszta ezeknél a kínai cuccoknál. Gondolom a tiedben is egy komparátor figyeli a hullámokat.
Nekem is az az egyetlen problémám, hogy kell egy nagy indukciós tekercs hozzá. Jelenleg most a pimi9-es kivitelre tervezek egy egyedi smps tápot. Megpróbálok egy 4-5 KW-ot kiharcolni belőle. Persze itt a neheze a táp lesz. A hevítőből vígan kijön 2KW egy 24V-os trafóval. Persze a freki csak nehezen stabilizálható.
Ha már smps tápot csinálsz, akkor szerintem felesleges ráakasztani a pimi9 féle önrezgő hevitőt. Én magára a tápra akasztanám a rezgőkört, és a frekit szabályoznám, valamint az áramot is lehetne szabályozni stb. Nekem is igy van, ráadásul "hülyebiztos is "
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2015
Nos igen ez lenne a végső cél. Mihelyst tudok akkora tápot építeni. Jelenleg még csak egy Fly-Back tápom van Még kellene egy normális U mag ekkora táphoz, ha jól sejtem. Minden esetre a lorylaci által közölt stabilizált táp szerintem tökéletes lenne hevítőnek, de addig még sokat kell tanulnom meg kísérleteznem, hogy menjen is
Indukciós hevítővel (pl Pimi féle) lehet Alumíniumot olvasztani?
Üdv.
Próbáltam(Pimi 9),már pontosan nem emlékszem meddig lógott az aluminium a munka tekercsben,de nálam semmi,még langyos sem lett. De egy vastégelyben ,szerintem minden további nélkül.
Nekem olvasztja
Bővebben: Link
Szerintem tégely nélkül nem nagy értelme van,mivel egy darabig "főzni" kell,hogy a salak anyagot el lehessen távolítani,valamint formába lehessen önteni.
Én is tégelyes olvasztásra gondoltam.
Van egy másik fajta hevítő is ami 27,12MHz ipari frekvencián megy, meg az itt alkalmazott közepes frekvenciájú nx10kHz, meg az 50Hz-es. Mikor melyiket célszerű alkalmazni?
Ennyire azért nem vagyok jártas a témában.V-body -nak volt fenn videója,ha jól emlékszem, Ő grafit tégelyben olvasztott,a Pimi9-féle kapcsolással.
Iyen indukciós hevítő/főzőlap/levitron-szerű dolgokból nem lehetne olyat csinálni, ami hangfrekvenciásan lebegtetve rezegtet egy lemezt, vagy gömböt, vagy katikát?
Nem lenne jobb a hatásfoka egy ilyen hangszórónak?
Nem, mert nagy lenne az örvényáramú veszteség, illetve a fémtárgy nehéz, tehát a hangszóró tehetetlensége nagy lenne.
Minél magasabb a frekvencia, annál jobban hevítené a fémet (illetve a tehetetlenség is jobban jelentkezne), így a magas hangok eltűnnének.
Sziasztok
Egy gépbe kellene fűteni egy kb egy kilós alutömböt 130 fokra, amit beállított idő után (kb 10sec) le kell hűteni hidegvizzel ami az alutömbbe épített csőkígyón keresztül folyik. Eddig ez fűtőbetéttel volt megoldva, de elég lassú a visszamelegítési idő. kb5 perc. Szerintetek meg lehet oldani a fűtést indukciós melegítéssel? a legjobb lenne egy rezsót átalakítani. A másik probléma, hogy a gép öntöttvasból van, és az lehet, hogy jobban melegedne mint az aluminium. le lehet valahogy árnyékolni? á
Láttam már videóban elvileg az alu is lebegett a hevítőben, a hangszórónál meg nem kell, hogy tömb legyen, üreges is lehet, elég, ha az a része fém, amit mozgat, arra lehetne rögzítve valami könnyebb membránként.
De ha az elektromágnestől hő lesz, akkor úgy se jó.
Szerintem nem.
De van pár kérdés amikre választ adsz, akkor... Alumínium fajhője mennyi? 1 kg alu 5 perc alatti melegítése 100 fokkal mekkora teljesítmény igényel?
alu fajhője 0,88 kJ/kgC
jelenleg a rendszer úgy működik, hogy egy kb 50 kg-os vastömb van befűtve folyamatosan 160 fokra egy 3 kw-os fűtőelemmel, arra van szerelve a hűthető aluminiumtömb. Az alu hőmérségletét egy pt100-as hőfokszabályzó figyeli, és sűrített levegővel szabályozza 130 fokra a hőmérsékletét. Ha munkafolyamat van akkor vízzel kb70 fokra kell hűteni az alutömböt ez kb fél perc. a folyamat befejeztével meg kell várni, míg újra 130 fokos lesz ez kb 5 perc. Termelékenység szemponjából kicsit lassú. A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2015
Sziasztok!!!Mecséri Péter vagyok és a Rába vagon és gépgyárben kezdetem dolgozni induktorüzemeltetőként.Mivel egyszerü villanyszerelő vagyok sok dolgot nemértek,ezért merészkedtem közétek.Az első kérdésem tán,hogy hol tudok utána nézni bővebben ezknek a régi indukciós hevitőknek?
Szia!
Mit értesz régi alatt. Azt ami nem digitális, hanem analóg?
Sziasztok! Lehet, hogy hülyeségnek tűnik, de mennyibe kerül házilag megépíteni és üzemeltetni egy ilyet?
Cél: középkori fegyverek elkészítéséhez szeretnénk használni kollegával - ő ért az elektronikához - és a lényeg, hogy megérné-e ilyet csinálni és üzemeltetni egy "hagyományos" mondjuk gázégős kemencével szemben? Előre is köszi a választ.
Szia!
Házilag sajnos elég nehéz lesz olyat építeni, ami tud helyettesíteni egy kemencét. Nekem a max egy 1.5 kW-os hevítő volt. Azt még el lehetett volna vinni 2 kW-is. Viszont egy kovács kemence 30-40 kW-nál kezdődik. A felhasználása viszont annyival praktikusabb, hogy a hő a fémben keletkezik, így nincs lényeges energia veszteség, valamint időben is sokkal gyorsabb.
a kemence szó azt hiszem idézőjelbe tehető jelenleg. annyi kell, hogy felhevítse a vasat/acélt annyira, hogy kalapálható legyen. ez általában kard pengét, dárdahegyet, tőrt, ilyesmiket jelentene.
Ez viszonylag könnyen kivitelezhető egy egyszerű ZVS oszcillátorral. Van itt vent a topikban Pimi9-nek a kapcsolása. Annak annyi a hátránya, hogy a bemenő feszültség 4 szerese halad kesztül a félvezetőkön. Ïgy marad a max 40-50 VDC bemenő fesz, plusz izmos fetek. Tehát először kell egy izmos táp, ami legalább 1kW-ot tud és ad legalább 30VDC-t. Ha ez megvan akkor a többi már gyerekjáték.
Sziasztok
Milyen anyagból érdemes csinálni a munkatekercset ?? Milyen átmérő, hány menet?? Én 12v os akkuról szeretném megoldani a táp kérdést ha lehetséges..vagy esetleg 2 db akku... Ehhez tudtok-e ajánlani kapcsolást..? köszönöm
Elméletileg megoldható a melegítés koncentrálása az alumíniumtömbre, ha az alkatrészek geometriája ezt lehetővé teszi. Ha az alumíniumtömböt körbeveszi az öntöttvas, akkor nem az alutömb fog melegedni.
A munkatekercset általában vörösrézből csinálják, de a legjobb az ezüst, az vezet a legjobban. Az átmérő attól függ, hogy amit akarsz melegíteni, az éppen beleférjen. Ha csak kisérletezel, 5 cm belső átmérő megfelelő, vagy ahhoz közeli, attól függ mit találsz amit be tudsz fogni a satuba és rá tudod tekerni a csövet.
A pimi9 nevű kapcsolás a legegyszerűbb, ha egyet visszalapozol a fórumban, mindjárt ott lesz. Akkuról működik szerintem, de a pimi9 nevű kapcsolásban nincs túlterhelésvédelem, ezért nagyáramú MOSFET-et érdemes belerakni.
Szia
Milyen átmérőjű rézcsövet használjak ?? 6-8-10 vagy vagy vastagabb vékonyabb ??Hány menetet érdemes tekerni ?? Mert vennék 5 m hajlítható rézcsövet/ azt hiszem ezt használják a klima szerelők, és ebből készítenék több tekercset kisérletezni...Olyan lenne lenem a jó ami lapos tekercses mert arra rá tudnám tenni az anyagot mert nem biztos hogy befér a tekercs belsejébe..pl egy nagy csapágy külső gyűrűje...
Szia!
Csapágyra ne henger alakú tekercset csinálj. Arra sokkal jobb a lapos spirál forma. Olyan ami az indukciós sütőkben van. Viszont oda jó nagy feszültség fog kelleni. Csapágy melegítésre, amúgy tényleg az indukciós főzőlap a tuti. Plusz még át is alakítható.
Szia
Szerintem az átalakított sütő nem biztos , hogy jó lenne nekem..Én edzeni / hőkezelni szeretném az acélt..Ide nagyobb teljesítmény fog kelleni..+ Csőből készült munkatekercs , hogy lehessen hűteni.. A hozzászólás módosítva: Szept 2, 2015
Vannak sütők, amiből kijön 2kW-t is. Az itteni hevítőkkel nem hiszem, hogy eléred ezt a szintet. Oda már érdemesebb frekvencia figyelős vagy fix rezonancián lévő ( utánhangolt ) kapcsolást építeni. Ott lényegessn nagyobb feszültsêggel lehet dolgozni. A feszültség határozza meg a mágnenses tér nagyságát és a tekercsben felvett áramot. Így az önrezgő kapcsolások ( LLC ) nem képesek 40-50 Voltnál többre a tranzisztorok feszültségkorlátja miatt.
Sziasztok
Pimi9 féle kétfojtós kapcsolásnál a két teljesítmény FET et ki lehet váltani valami olcsóbbal ?? IRFP4668 eléggé drága... |
Bejelentkezés
Hirdetés |