Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverter készítése
 
Témaindító: Tomy666, idő: Máj 24, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   25 / 60
(#) tib12 hozzászólása Jún 5, 2011 /
 
Helló mindenki, találtam ezt és szeretném megépíteni, de a 2N3055-ből 10 darab elég drága szeretném azokat helyettesíteni elég kis feszültségen ( azaz kb max 100 watton használnám vagy még annyin se) azt szeretném tudni hogy oldhatnám ezt meg olcsóbban. Előre is kösz mindent.
(#) nem válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Igenigen, teszek fel képeket, akartam is!
A 27VDC szűrésénél az első 100nF-os kondik még nem túl "szépen" vannak rátéve a vezetékekre, de muszáj volt az árnyékolt térrészbe érve egyből megszűrni. Az inverterből kimenő vezetékek árnyékoltak.
Képek és bekötés az egyik, panel kapcsrajz pedig a másik pdf-ben (a rajzon 100ohmos feltöltő és "0" ohmos leengedő ellenállás szerepel a FET-eknél... ezen a valóságban érdemes lehet változtatni, próbálkozni, mert valószínűleg nem ez a legjobb érték-páros, de így működőképes mindenesetre). Köszönöm a segítségeket még egyszer!
(#) m.joco hozzászólása Jún 7, 2011 /
 
Hello
Az egyik barátom a lecserélt házimozi mélynyomóját szeretné használni a kocsijában. Az üzletben kapható 12V/230V inverterrel meg lehetne egyszerűen oldani a táplálást? Valószínűleg a mélynyomóban nem kapcsolóüzemű táp van, nem lenne gond, ha az inverter nem szinuszos feszültséget állít elő?
Üdv.
(#) Peter65 válasza m.joco hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Szia!
A hagyományos erősítőkben, a hálózati transzformátor után diódás hídra kötött pufferkondenzátorok szoktak lenni, amelyek kb. a csúcsfeszültségre töltődnek fel. Az inverter kimeneti feszültségének csúcsértéke jelentősen kisebb is lehet ennél. Ettől még akár működhet is a rendszer, mert a végerősítők általában elég tág feszültség határ között képesek elüzemelgetni. Egyszer egy egyszerűbb inverterről kellett volna egy hangosítási rendszert kipróbálni. Na az erősítők egy része azért ne működött, mert a koppanás gátló áramkör nem érzékelt elég magas feszültséget, és nem kapcsolta rá a kimenetre a hangfalat. Szóval a szinusz fesztültség nem olyan fontos, de ettől még kétesély; vagy jó lesz vagy nem.
(#) kisedison válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Hegesztőhöz kéne. Csúcsban mértem 18.74kW-ot.
(#) erbe válasza kisedison hozzászólására (») Jún 10, 2011 /
 
Akkor már egyszerűbb 24 V-ról közvetlenül hegesztőinvertert készíteni. Ez lehet akár trafó nélküli Boost-konverter megfelelő kimeneti karakterisztikával.
18.74 KW az már legalább 400 A. Vagy még több. Mit hegesztesz? Sínt, tengerjáró hajót?
(#) Peter65 válasza kisedison hozzászólására (») Jún 11, 2011 /
 
Egy meglévő hegesztő készülékhez kellene az inverter? Ha igen, ha nem, valószínűleg célszerűbb azt az utat járni, amit erbe ajánlott.
Az akkumulátor telepnél miért nem lehetséges a feszültségszint emelése (feltételezem, sok párhuzamos aksi van, amit sorba is lehetne elvileg kötni)?
(#) kisedison válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
18db 12V 50Ah - s akku párhuzamba és ebből van kettő sorba. Max. 10sec ideig 7380A vehető ki.
(#) laci669 hozzászólása Jún 18, 2011 /
 
Sziasztok!
1kérdésem lenne,800w-os házivízműhöz mekkora és milyen inverter kell (akksi mekkora kell Ah/ó)
(#) ludus válasza laci669 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Attól függ mennyi ideig akarod üzemeltetni... Sajna a vízmű szivattyújához szinuszos inverter kell ami ugye nem olcsó, akksinál a darabszám a csillagos ég, minél több van annál tovább bírja! Mivel töltenéd vissza?
(#) laci669 válasza ludus hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Autóról, kint a hegyen ahol víz van,(villany meg nincs) önözni a veteményest, de vaterán láttam olyat a elvileg vissza is tölt
(#) ludus válasza laci669 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Hát nem tudom... Ha azt nézed hogy a 800W-os motorhoz kell mondjuk egy 1000-es inverter és megnézed annak az áramfelvételét akkor nem áll olyan jó a projekt szerintem!
(#) pucuka válasza laci669 hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Az akkuk töltésére aggregátor esetleg nem jöhetne szóba?
Mondjuk öntözéshez megfelelne egy kis benzinmotoros szivattyú, egy nagyobb víztartállyal. Minden energia átalakítás hatásfok romlással, veszteséggel jár, ráadásul egy autót használni aggregátornak, elég bizarr ötlet, igencsak szükségmegoldás. Az inverter meg miből töltene vissza?
(#) ludus válasza pucuka hozzászólására (») Jún 18, 2011 /
 
Szerintem jobban jár a kolléga egy agregátorral és az inverteres cuccot meg el kell felejteni! Nekem is van egy kis agregátorom a nagyobb fogyasdztókra, az inverterről meg csak kis fogyasztók mennek a vízparti tanyán.
(#) dobiedvin hozzászólása Jún 27, 2011 /
 
Olyan kérdésem lenne, hogy ha egy rendes szivattyút szeretnék akksiról működtetni, akkor milyen szinuszhullámú inverter kell? Vagy hova kell a módósított?
Ha azt írják hogy folyamatos teljesítmény 500W, csúcstelejesítmény 1000W akkor azt az 1000 W-ot mennyi ideig tudná biztosítani kb?
Valaki légyszíves válaszoljon mert sűrgős lenne!
Előre is köszönöm...
(#) erbe válasza dobiedvin hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Az 1000 W-os csúcsteljesítményt csak néhány másodpercre tudja leadni, amíg pl. lefutnak a PC tápoknál a bekapcsolási folyamatok (konditöltés...).
Nem rezsó, porszívó, vagy más komolyabb házt. eszköz.
Az 500 W-ot addig, amíg ki nem merül az akku. Normál esetben a beleépített ~7 Ah-s, ami 5-8 perc. Ha külső akkuról akarjuk folyamatosan üzemeltetni, alább kell adni az igényeket, 250-300W, vagy pedig komoly hűtést beépíteni.
Milyen az a rendes szivattyú? Rendes pl. a magyar Niagara, kefés soros motorral, ami bármiről elmegy, még akkuról is. Vagy a ruszki búvár memránszivattyú, ami kizárólag váltó 50 Hz-ről megy. Kíváncsi lennék, mit művel a kváziszinuszos inverterrel? Lehet hogy simán dolgozna vele.
(#) nem válasza dobiedvin hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
a "rendes" szivattyú gondolom azt takarja, hogy 50Hz-es 230VAC szinusz kell neki (tehát mintha fali csatlakozóba dugnád).
Ha 500W a normál és 1000W a csúcsteljesítmény, akkor mindenképpen olyan inverterre van szükséged, ami mondjuk le bír adni 1200W-ot is akár, mert biztonsággal ki kell tudnia szolgálni a csúcsteljesítményt is és egy elektronika sem szereti, ha maximumon van járatva. Legalábbis ez az én véleményem. Valószínűleg egy 1000W-os sem fog leégni, de az a +20% már nem nagy különbség. Venni akarsz vagy építeni? Mert ha építeni, akkor minimális többletköltséget jelent, hogy 1200W-os 1000 helyett.
Vannak itt a topicban mindenféle megépíthető inverterek, szerintem nézegesd őket. Persze az is kérdés, hogy milyen bemenetet akarsz/tudsz adni az inverternek? 24V egyenfeszültséget mondjuk? Azt is tudnod kell, hogy az 1200W a 24V-os egyenfesz oldalon 50A áramfelvételt jelent, ami már jelentős, tehát nem lehet akármiről meghajtani. Mondjuk normál esetben az 500W-os üzemállapotban ez csak 20A, ami azért már kezelhetőbb történet.
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Elnézést, az elején az akkus rész szünetmentesre vonatkozik. Az azonos teljesítményű inverterek a névleges teljesítményt folyamatosan tudják, de a csúcsot azok is csak néhány másodpercig. Az adatlapon fel szokták tüntetni ezt az időt.
(#) nem válasza erbe hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
szerintem ezekbe a szivattyúkba bele van k*rva egy 230Vos AC motor.. nem hinném, hogy nagyon megsértődne, ha a szinusz csúnya.
(#) erbe válasza nem hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
A mai "gazdaságos" szivattyúkban kétökölnyi kis motor van, ráírják, 1200W. Persze tudja, de az is csak 1-2 percig. De ha folyamatosan nyomnia kellene a köbmétereket napokon át, hát...
A négyszögjeltől meg a mütyür vasmagja ciripelni kezdene és felforrósodna.
(#) nem válasza erbe hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Persze, a nagyfrekvenciás összetevőket nem szeretik a tekercsek, sajnos tapasztaltam már amikor fojtót építettem, de hát nem is négyszögjelre gondoltam azért.
Egyébként a teljesítményt nyílván az adja ki, hogy x névleges feszültségre (ami gondolom itt 230VAC) megindul valamekkora áram az armatúra ellenállás függvényében és akkor valószínűleg ez kiadja az 500W-os névleges teljesítményt. 1200Wot leadni tudó inverterre azért gondolok, hogy szükség van, mert induláskor az ACmotor felvesz nagyobb áramot a névlegesnél, de üzemállapotban szerintem nem lépi át az 500W-os átlagot, ha 230VAC van a bemenetén. Persze lehet, hogy érdemes valami indítókondenzátort betenni, mint ahogy a fűnyírókban szokás... bár azt nem tudom, hogy van megoldva, hogy annak a töltése induló állapotban ne jelentsen túl nagy áramfelvételt az invertertől... meg esetleg érdemes lehet olyanban is gondolkodni, hogy egy mondjuk 600W-os invertert csinálni és a motort egy kapcsolható előtét-ellenállással indítani, amit aztán, mondjuk 1 mp után egy relével ki lehet kötni... lágyindítást építeni bele magyarul.
(#) dobiedvin hozzászólása Jún 28, 2011 /
 
Elnézést, rosszul fejeztem ki magam, mert nem a szivattyúmotorra van írva hogy 500W folyamatos 1000W csúcs hanem az inverterre.
Az inverter az akkutól mindig annyi áramot kér amennyit a fogyasztó ugye?
Rendes szivattyúk nálam a 230 AC-ről működők.
Arra gondoltam inkább veszek egy folyamatos 1Kw-os invertert és akkor ha netán nagyobb motorhoz kell akkor is jó lesz. Az gondolom nem baj ha jóval nagyobb az inverter mint a motor teljesítménye.
Mégegy: mekkora ezeknek az áramvesztesége kb?
(#) dobiedvin hozzászólása Jún 29, 2011 /
 
Legalább erre válaszoljatok:
Egy sima 230V AC-s vilanymotor elmegy módosított szinusszal, vagy károsodik mindenképpen?
(#) nem válasza dobiedvin hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
az inverter nem vesz fel nagyobb teljesítményt, mint a leadott teljesítmény + a veszteség. a veszteség nem jelentős szerintem, a tranzisztorok hő formájában leadnak pár10 W-ot... ezért nem szokás kicentizni az invertert. A lényeg, hogy attól, hogy nagyobb teljesítményű invertert veszel, mint a terhelés (szivattyú) teljesítménye, abból nem lehet baj, akkora teljesítményt ad le, amennyit a szivattyú felvesz. de nem az inverter be és kimenő árama fog megegyezni (elhagyva a veszteséget), hanem a be és kimenő teljesítménye, ami I*U (áram x feszültség). Tehát mondjuk ha 500W-ot veszel ki 230V-on, akkor az kb. 500W/230V=2.2A, de a bemeneten (ha a bemenet 24Vos) ez 500W/24V=21A.
Az inverter teljesítményvesztesége nem jelenős, nem kell számolnod vele, szerintem.

Másik: nem feltétlenül lesz baja a motornak, kérdés, hogy mit értesz "módosított szinusz" alatt? Lehet tudni valamit a szinusz alakhelyességéről?
(#) dobiedvin hozzászólása Jún 29, 2011 /
 
Talán kváziszinusznak mondják vagy közelítettnek, tehát nem teljes négyszögjel hanem már egy kicsit csillapított.
(#) nem válasza dobiedvin hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
hát figyelj erre azt tudom mondani (utalva erbe hozzászólására), hogy minél jobban négyszögjel, annál inkább telítésbe megy a motor tekercselése, amitől melegszik, ami egy időn túl károsodáshoz vezet. abban szinte biztos vagyok, hogy nem kell neki matematikailag tökéletes szinusz... nincs valami kép a vásárolni kívánt inverter kimeneti jeléről? adatlap? gyártó honlapja?
(#) nem válasza dobiedvin hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
amúgy ha a gyártó azt írja, "kvázi szinusz", az szerintem nem rossz.. szóval ha korrekt az elnevezés, akkor jóval közelebb kéne állni a szinuszhoz, mint a négyszöghöz.
(#) dobiedvin hozzászólása Jún 30, 2011 /
 
A hirdetés linkjét elküldhetem hátha te abból már többet tudsz. Nem használt.
ez lenne az
(#) ekkold válasza dobiedvin hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
A "módosított szinusz" , "kvázi szinusz" és hasonlók reklámszövegek és annyira is kell elhinni. Magyarán általában 3 szintű, PWM négyszögjelről van szó. A valódi szinuszhoz annyi köze van mint mackósajtnak a brummogáshoz. A motor hosszú távon nem fogja szeretni.
(#) bope válasza erbe hozzászólására (») Jún 30, 2011 / 1
 
Üdv!
Ami nekem van orosz membrános szivattyú az működik síma négyszög jelről is! De kb. kétszeresen melegszik a hálózati meghajtáshoz viszonyítva. Ha szárazon (vízhűtés nélkül) szórakozol vele 10 percet bír csak ki.
Tehát csak vízbe merítve használható. Csak azok a típusok használhatók négyszögjeles inverterről, amelyik típusnál a membrán aretáló mozgatását mágnestekercsel végzik és a tekercs be van öntve műgyantával a házig, hogy le tudja adni a fölös hőt. Tehát nincs benne forgó motor és KONDENZÁTOR! A kondi kivégzi az invertert. Motoroknál is (egyfázisú kondenzátoros) ez a probléma. A kondi rövidzárként viselkedik minden fél periódus elején, igaz csak igen rövid ideig de ez elég hogy perceken keresztül fennálló pulzáló 100 Hz áramlökések, valamint a részlegesen feltöltődött kondenzátor kisülésekor keletkezett feszültség tüskék kikezdjék a "mezei inverterek" lelkivilágát. Ha valaki kísérletezni akar akkor árnyékolt pólusú motort használjon, abban nincs kondi. Segédfázisos motornál is van remény, csak kondi helyett fojtótekercset kell használni a 90-fokos fáziseltolás létrehozásához. Már több ilyen megoldást üzemeltem be, fűtés keringető szivattyúk négyszögjelű inverteres meghajtásához. A mai napig működnek.
Következő: »»   25 / 60
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem