Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Kábeli zűrzavar, avagy a drótok, alkatrészek hatása a hangra
Témaindító: highand, idő: Aug 12, 2009
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Növelem a zavarszintet: "Csoportfutási idő - ha valamely készüléknek különböző frekvenciájú jeleket kell egy időben és gyorsan feldolgoznia, elvárjuk, hogy ezek a jelek azonos idő alatt jussanak el a készülék bemenetétől a kimenetéig. Ha ez a feltétel nem teljesül, a csoportfutási idő nem konstans (leegyszerűsítve a dolgot: nem hűséges a fázisátvitel. Ebben az esetben megváltozik a rendszer impulzusátvitele: a jel alakja és csúcsértékei. Ezt a hibát jól meg lehet hallani."
Ezt a torzítást mérni is lehet: Bővebben: Link. A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2013
Sok mindent nem értek meg én sem ,mégsem tartom vudu-nak ezeket a dolgokat. Lehet van is magyarázat, de aki tudja, az biztosan nem fogja publikálni, mert hát a hi-fi nem csak hobbi, de valakinek üzlet is egyben.
Evvel együtt sem állítom, hogy a mérésnek és tervezésnek ne lenne a fontosabb szerepe, hiszen a sarokpontok pl. egy kiváló erősítőnél még is csak a kapcsolástechnika, és minden más ez után jön.
Tökéletesen egyetértek a véleménnyel. Minimális követelmény a hallható tartományon belül a lineáris fázismenet, ahhoz pedig sokszoros sávszélesség kell. Így vágja agyon az analóg hangszín szabályozó a minőségi végfokot...
Hello!
Gondoljon bele mindenki: ha a villásdugót fordítva dugjuk a konnektorba, mi történik? Semmi! És mégis van hatása a hangra (!).
Ha egy ilyen mozdulatnak hatása van a hangra, akkor ott valami nagyon el van barnítva. Tán meg kéne keresni.
Hálózati kábelnek adatátviteli célra gyártott kábelt NE HASZNÁLJATOK!
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2013
Így igaz, mindenki csak saját felelősségre. (Nekem még nem ütött át soha.)
Üdv mindenkinek!Itt olvasom ezt a vitát a tápkábelekről és a hangszóró vezetékekről.Nem tudom az itt vitatkozó emberkéknek hogy otthonukban milyen rendszeren hallgatnak zenét és milyen zenét? Vagy lehet nem is hallgatnak csak beszélnek olyan dolgokról amiket még nem csináltak.De azt tudom hogy akinek nincs meg a megfelelő rendszerek ezekhez a kábelekhez az bearanyoztathatja az összes tranzisztort a készülékeiben akkor sem fog jól szólni.És ezt nem azért mondom mert itt akár kit is le néznék hogy nem engedheti meg magának az anyagi helyzete miatt ezeket a drága dolgokat csak akkor arra kérem a kedves urakat hogy akik a másik oldalon állnak ne nézzék már őket hülyének és okoskodó hiszékeny illúziógyártó embereknek.Mert ez nem így van És itt még megjegyezném ahhoz hogy halljátok a különbséget nem kell hozzá több millió.Jó rendszert ki lehet hozni egész olcsón is csak sok helyen kell járni és fülelődni és nem kételkedni meg csak pusztán állandóan a fizika törvényei így meg úgy. Albert Einstein azt gondolta hogy fekete lyuk nem létezhet a fizika törvényei alapján és még is létezik.
Kisjelű (átjátszó) kábelnek nem próbáltad?
Próbáltam. Nagyon jó volt. Később SATA kábelből is készítettem interkonnektet. A hangfalkábelem meg CAT6-ból készült, egyik barátom készítette. De a CAT5 hangfalkábel sem rossz, én egy nem egészen noname hangfalkábelt váltottam le vele, háááát volt csodálkozás, az előzménye a dolognak pedig hosszú, de tanulságos
Hahá, szóval dugdostad előlünk az elixírt... Volt egy ilyen érzésem, ahogy a kábel adatlapjára és kapacitására/km(!) vetettem pillantást, hogy jó lehet ez nekünk.
Most megmértem egy kommersz RCA csatlakozós kábelt, 1m és 160 pF a kapacitása. Jó kis felülvágó szűrő...
Ezután meg ott figyel egy 100k-s poti, meg egy CC83 akár 100pF Miller kapacitása... Dehát igyekszünk kevés fokozattal elérni a szükséges erősítést, ugye... Mondjuk rajzoltam egyszer egy agyonkritizált bemenetet, ahol nem lép fel Miller kapacitás, na meg egyszer csináltam egy aktív kábelt is közel 0 pF kapacitással, valaki tán ide feltette a rajzát korábban
Idézet: „...na meg egyszer csináltam egy aktív kábelt is közel 0 pF kapacitással, valaki tán ide feltette a rajzát korábban ” Na igen, lehet hogy én...
Az induktivitását is megmérted? Mert ennek a rendszernek inkább rezonanciája van, mint egyszerű felülvágó jellege.
A Litze huzalból készített kábelt kipróbáltátok már? Én olyan konstrukcióra gondoltam, amit kipróbálnék, hogy sok huzalt párhuzamosan kapcsolva adódna egy nagyobb keresztmetszet. A sok szigetelt elemi szál miatt (Skin hatás) jó lenne a kábel nagyfrekis viselkedése, és a nagy keresztmetszet miatt pedig meglenne a nagy energiaátviteli képessége. Mondjuk kezdetnek lehetne párhuzamosítani 630 elemi szálat. Az egy 9x0,05 mm-es litze esetén 70 szál erenként. Az egyik Hifi Piacban olvastam egy ilyen kábelről.
0,91 uH
Én már próbáltam s a mai napig használom is. Egyszerű ferrit antennáról való litze-t használtam fel, nagyon korrekt.
Szerintem ez attól függ, jelentős-e a generátor belső ellenállása...
Na ez frankó, ki is próbálom majd, ha megjön végre a Litze huzal amit a Vaterán vettem. Amiket Simpi is linkelt azok is nagyon jó írások, erre gondoltam (amit régen is írtatok), hogy emiatt lenne jó.
Van márkás Cambridge Audio Studio Reference kábelem, de a litze-t meg sem közelíti .
Azt vettem észre minél régebbi a huzal annál jobb
Draut téma. Itt kivesézték a régi kanócokat is. Igaz a miértekre nem kapunk válaszokat.
Hát akkor érdemes lesz kipróbálni a Litzét. Amúgy milyen elrendezésben használtad? Csak egy-egy szál litze volt erenként? Csak összekötő kábelt készítettél belőle, vagy hangfalkábelnek, esetleg tápkábelnek? Még az erősítő belső kábelezésére lennék kíváncsi, ha Litzével csinálnánk meg.
Pinyó39: Ezt én is tapasztaltam, hogy a régi huzalok jobbak mint az újak. Ez valószínű azért van, mert a régebbi drautoknak más az anyaga. Volt nem egy nem kettő amelyik vas, vagy acélhuzal volt. Azt tapasztaltam, hogy nem a legjobb vezető anyagok adják a legjobb hangot. Kipróbáltam pl. a rozsdás és rücskös felületű acélsodronyt is, és meglepően jó hangot produkált. Vagy pl a manganinnak kicsit fémes hangja van, a kettőt kombinálva lehet jó eredményeket elérni. A vashuzal a mély szekcióban jó, a manganin viszont a magasaknak tesz jót. A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2013
Az átjátszónál egy -egy eret használok, valamint az erősítőn belül is a jelút evvel van kábelezve. Hangfalon nem próbáltam, nem volt belőle annyi. Viszont a cat7-et még ma kipróbálom hangszóró vezetéknek, kíváncsi vagyok jobb e az 5-ösnél.
Köszi.
Ma megjött a Litze amit rendeltem, úgyhogy kipróbálom az elgondolásom. Olyan vékony szálakból van, hogy nem is látom. Minden szál szigetelt. Tudod olvastam az Emanation kábelekről, az egyik Hifi piacban. Horror áron árulja a gyerek, valami hasonlót gondoltam építeni. Ő az átjátszó kábelbe 625 szálat rak be erenként a kábelbe 0,06mm-es szigetelt részhuzalból. Ergo Liztét csinál. Nekem ez 630-ra fog kijönni, mert 9 szál van selyemszigeteléssel ellátva és ebből 70-et ha egymás mellé helyezek akkor jön ki a 630 elemi szál egy érre. De két ér kell egy kábelhez, úgyhogy az összesen 280 szálat kell kifeszítenem egymás mellé. Ezt beburkolom valamivel (Zsugorcső, teflon szalag, PVC cső stb még nem tudom) hogy ne sérüljön meg, és meg kell még forrasztani őket. Hát elleszek vele egy darabig. Kíváncsi leszek a a CAT7 eredményedre. Abból hogy csinálsz hangfalkábelt?
Megcsináltam a gyorstesztet, az árnyékoló fóliákat most nem kötöttem gnd-re, majd úgy is meghallgatom. Kettő - kettő érpárat hosszan felblankoltam , majd össze sodortam. A hangszóró és az erősítő csavaros kontaktos így egyszerű rögzíteni.
A jelenlegi cat5-ös kábelt sok közül válogattam, így nem is akadt azóta sem párja. A cat7 elég jól szól, pici a különbség. Cseng-bong ,nagyon jól pozíciónálja a hangszereket, jó a tér mélysége, van levegője, teljesen leszakad a dobozról a zene. Kicsi torz hangot hallok a közép (énekhang) tartományban. Ezt egyenlőre betudom annak, hogy a kábel zsír új, áram még nem járt rajta, úgyhogy egyenlőre járatom. Majd egy hét múlva újra tesztelem.
Vesézték ám ezeket már régebben mások is...
Bővebben: Link
..és van róla egy komoly orvosi tanulmány is!
Gondolkoztam a dolgon. Esetleg bifiláris tekercseléssel vezetni a vezetékeket a kábelben? Így nem lenne induktivitása.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |