Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   552 / 843
(#) Monster02 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Helló! Átnéztem a terveket de ami a 16.oldalon található kapcsolási rajzzon az nem egyezik teljesen a nyák tervel. pl: ha meg nézed a r18-as számon lévő ellenállást 100Ohm és a nyákterven megkeresed a R18 alkatrész egy tranzisztor collektorára csatlakozik rá.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2014
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Nem értem a felvetésed. Ha eltérést találsz, akkor azt jó lenne konkrétan megnevezni, mert így van esélyem megnézni.
Az emíltett R18 NEM 100R hanem 100kR, ami jelentős eltérés. A rajzon is, és a terven is, az egyik fele a "nullához" csatlakozik, a másik pedig IC2 3-as lábára + T3 kollectorára + C9 pozitív lábára csatlakozik, tehát ez pontosan azonos a rajzzal (az előszabályzó v3.0-ás rajzát néztem, a panel is ahhoz készült -gondolom-).
(#) Monster02 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Ó valóban én régi rajzot találtam meg volna ? Igazad van , sajnálom figyelmetlen voltam. Bocsi
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2014
(#) Alkotó válasza Monster02 hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
Nem tudom ez a rajz honnan van, de biztosan nem a leírás 16. oldaláról. Ami ott van, azt vedd alapul a panelkép ellenőrzésekor.
(#) Monster02 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 9, 2014 /
 
A képet itt találtam amikor végigolvastam 560 oldalt. Csak véletlenül ez akadt a kezemre azt nem gondoltam volna hogy kinyomtassam a 16.oldalon lévőt és össze hasonlítsam azzal. még egyszer elnézést!
(#) Electricboy válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Sziasztok!

Ma haladtam a tápommal megcsináltam a rajz szerint a zénerek bekötését, szerencsére elfért a nyák fólia oldalán bár nem a legszebb, de működik (4-11 es láb közt 28V van). A táp szabályoz áramkorlát is működik minden rendben lenne, viszont az áramkorlátot jelző led függetlenül a potik állásától folyamatosan világít. Mi lehet a gond?(Max kimenő feszültségem 25V, Trafóm 24V 10A)
(#) scooby_ válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Hühűűű! A fene vinné el, látod, erre nem gondoltunk! R8-at próbáld meg 47K-ra R9-et pedig 12K-ra változtatni. Az IC most mekkora tápfeszültséget kap? Mekkora feszültség van az IC 3-as illetve az IC 7-es lábán Uki 12V mellett terheletlenül?
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2014
(#) Electricboy válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Ha erre gondolsz: az IC 11-4 es lábán tehát a tápja és a föld közt 28V van ami az adatlapja szerint éppen belefér. Igaz a rajzon pont fordítva van a számozva a föld és az ic tápja de ezt persze figyelembe vettem.
(#) scooby_ válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Mivel a táp 20V-ról megugrott 28V-ra, ezért az IC/a komparátor referenciája is "elmászott". A 3-as lábon ez miatt mindig magasabb feszültség van mint a 2-es lábon, ez miatt a komparátor mindig át van billenve. Módosítani kell a referencián. Nem tudom, hogy ha azt a 17,3V-ot ha visszaállítjuk, akkor az úgy jó-e. Meg kellene próbálni. Számításaim szerint ehhez R9-et 5,1k-ra kéne változtatni. Ha minden rendben, akkor ott 17V körüli feszültséget kell majd mérned.
Szerk: Most nézem, hogy a komparátor referenciaágának feszültségosztója a főágra csatlakozik. Az 5,1K-s ellenállás csak abban az esetben jó, ha az IC 4-es lábára csatlakozik a 3,3K-s felső lába. Ha ez nem kivitelezhető, akkor azt írd le, hogy mekkora a nyers pufferelt feszültség, és akkor ahhoz igazítjuk az osztótagot és akkor csak egy ellenálláscsere az egész.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2014
(#) Electricboy válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Köszönöm a magyarázatot. Akkor csak R9-et módosítsam első körben?
(#) scooby_ válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Fent módosítottam a hozzászólásomat. Azt az értéked add meg még, és akkor az szerint megpróbáljuk belőni.
(#) Electricboy válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Nos mértem a 3as lábon 28.7V, a 7es lábon 27V. Itt nem módosítottam semmi ellenállás értéket.
A 3.3K az ic 4es lábához kapcsolódott viszont én a zeneres rajzot követtem ezért ott megszakítottam a vezetősávot és odakötöttem egy vezeték darabbal a + tápra. (ha érthető )
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2014
(#) scooby_ válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Na látod, hogy fentebb van a 3-as láb? A 2-es lábat ha jól látom a rajzból, Kb. 1,5V-tal tolták lejjebb. Akkor tegyük mi is ezt, állítsuk be 25,5V-ra. Ekkor R8 maradjon 22k, R9 viszont 5,6K-ra növekszik. Most már annyi mindent számoltunk. Remélem a tápod 30-33V körül van, mert ahhoz számoltam. Szerk: Jobb lett volna, ha marad az IC 4-es lábán s a stabil 28V-ból osztjuk le a referenciát, mert akkor ha a pufferelt feszültség nagy terhelés hatására leesik, akkor a komparátor bemenetén még stabil marad a feszültség. De akkor így is jó. Ha így hagyod, akkor a most leírt érték szerepel. Ha vissza akarod kötni, akkor pedig megint más érték kell, R9 helyére 2,2K. Referencia ekkor 25,45V körül.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2014
(#) Electricboy válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 13, 2014 / 1
 
Közben szimuláltam is R9 módosításával tényleg pont 25.5 V lett. És a led is kialudt a szimulátor szerint. Már csak a valódi kapcsoláson kell tesztelnem amire már csak holnap kerül sor, de hiszek neked is és a szimulátornak remélem működni fog. Holnap azért megírom. Köszönöm szépen a segítséged megint!
(#) scooby_ válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 13, 2014 /
 
Rendben! Várom a válaszod, Én is kíváncsi vagyok.
(#) Electricboy válasza scooby_ hozzászólására (») Márc 14, 2014 /
 
Hello!
Tökéletesen működik 5.6k-val.
Köszönöm szépen!
(#) scooby_ válasza Electricboy hozzászólására (») Márc 14, 2014 /
 
Ennek örülök! Nagyon szívesen!
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2014
(#) tuskabalazs hozzászólása Márc 14, 2014 /
 
Sziasztok!

Fontolom az Alkotó féle labortáp 2.7.1 verziójának megépítését a jövőben , összeszedtem a kapcsolást , nyáktervet stb , viszont 30V 5Amperbe szeretném megépíteni , alul van egy piros mező ami 50V-5A alkatrészeket ír le , nekem elég ezeket kicserélni és megtáplálni a 26 Volt váltóval nemde? És így 30V 5ampert támogat a tápegység?
(#) Ghoost válasza tuskabalazs hozzászólására (») Márc 15, 2014 /
 
Szia, Szep reggelt!
Ezen kapcsolas szamozasa a v2.7.4-nel jar mar. Sot van egy ujabb is ami a v2.7.4 -v2 koddal talalhato.
Ha atolvastad a forum temat akkor talalkozhattal sok segitseggel is.
Az elso, egy jo tanacs, hogy az Umax x Imax erteke kisebb legyen, mint 100-120W
Elmegy nagyobb hatarokkal is de csak ESSZEL.
Aztan itt van egy segitseg a szamolashoz. Csak be kell irni a kivant parametereket es a tablazat leirja a szukseges ertekeket a modositashoz.

Idézet:
„...alul van egy piros mező ami 50V-5A alkatrészeket ír le , nekem elég ezeket kicserélni és megtáplálni a 26 Volt váltóval nemde?...”
Eleg, de csak 30VDC-d lesz a vegen, S nem az emlitett 50V !
Illetve az se hatrany ha a trafo is tudja/birja az 5A terheltoseget.

Remelem tudtam segiteni............
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2014
(#) tuskabalazs hozzászólása Márc 15, 2014 /
 
Szia!

Sokat segítettél , köszönöm.
Tudom hogy csak 30VDCm lesz , arra is van szükségem 5 A mellett.
A 2.7.4 Nyáktervével , beültetésével és pozíciórajzával esetleg megtudnál dobni?

Köszönettel Balázs!
(#) scooby_ válasza tuskabalazs hozzászólására (») Márc 15, 2014 /
 
Szia!
Ha 30V 5A-re szeretnéd bekalibrálni a tápegységedet, akkor elég lesz csak az 5A-hez előírt értékeket megváltoztatnod, az 50V-hoz előírt értékeket pedig nem piszkálni, mert ez miatt hülyén fog szabályozni a feszültséggenerátorod. Értem ez alatt: A referencia szint eléri a 30V-hoz kellő értéket, de a potméteredet még tudod tovább tekerni és semmi nem változik, tehát a potméter végállása előtt már elérted a 30V-ot.
(#) Ghoost válasza tuskabalazs hozzászólására (») Márc 15, 2014 /
 
Szia!

Alkoto ezen hosszaszolasaban osztotta meg velunk a rajzolatokat.
(#) Alkotó válasza tuskabalazs hozzászólására (») Márc 15, 2014 /
 
"Megdobni egy tervvel..."??? Ezt a szlenget felejts el, nem sugároz intellektust.
Ezt is megnézheted.
(#) tuskabalazs hozzászólása Márc 15, 2014 /
 
Köszönöm szépen !
Igyekszem , csak a környezetembe ez van állandóan és akaratomon kívül átveszem.
(#) nooorbi hozzászólása Márc 16, 2014 /
 
Sziasztok!

Labortáp építésére készülök. Szeretnék bele egy szabályozható AC tápot is. De erről nem sok infót találtam. Valaki tudna segíteni?
(#) Alkotó válasza nooorbi hozzászólására (») Márc 16, 2014 /
 
Ilyen nagyjából nem létezik.
Vagy egy szabályozható toroid lehetne megoldás (drága mulatság), vagy ettől sokkal életszerűbb ha néhány okosan megváltozott szekundert készítesz, amiket egymáshoz kapcsolva, akár voltonkénti feszültségugrást is össze lehet kötözgetni. Ilyen feszültségsor pl. az 1V-2V-4V-8V-16V-32V. Ha mondjuk 43V kell, akkor 32+8+2+1 kombinációra.
(#) nooorbi válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
És ha egyenirányítás után szabályzom, aztán egy DC-AC konverterrel csinálok belőle újra váltóáramot?
Lehet hogy hülyeséget írok, annyira nem értek hozzá.

Mert ebben az esetben elég lenne az egyenáramú táp kimeneteit megcsapolni, és az mehetne is az átalakítóban.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2014
(#) Kovidivi válasza nooorbi hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
Szia. Amit keresel, ilyen megoldás nem nagyon létezik. Megteheted, hogy egy végerősítőt használsz, a bemenetre 50Hz szinuszt raksz. Mire kellene, minek van szüksége kifejezetten váltó feszültségre? A probléma, hogy honnan szerzel szinusz jelet? Különböző kapcsolásokkal megközelíteni meg lehet, ez sok esetben elegendő. De nem 230V AC-ről beszélünk. Amire te gondolsz, az leválasztó trafó, vagy hasonló arról már sok mindent lehet tesztelni. De egy 5V 1A-es telefontöltő elmegy már 80-90V DC-ről is, az pedig két sorba kötött kimenet a labortápon.
(#) fongab válasza nooorbi hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
Szia
Talán ez Vigyázz a bekötéstől függöen a 230V ből vonja le vagy a 0 hoz adja hozzá a feszültséget. De 0 tól egészen 250V ig tudod állitani, kb.:0,5...1V lépcsővel.
Mindenképp javaslom, a leválasztó trafót, hozzá!!
üdv.
(#) nooorbi válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 17, 2014 /
 
Motoromhoz(40 éves) amikor csinálgattam ezt-azt igencsak jó lett volna valamivel letesztelni az adott elektronikát. Motoron elég macerás rákötni a multimétert, oszcilloszkópot, meg amit ki akarok próbálni aztán húzni neki a gázt hogy nagyobb fordulaton mit produkál.
Ehhez persze nem kell pontos szinuszjel. Motor a szinusztól a fűrészfogon át a négyszögjelig mindent produkál, fordulatszámtól függően.

Másik dolog amire hasznos lenne az az eloxálás. Persze az megoldható egyenárammal is, de ha két ugyanolyan alkatrészt akarok csinálni akkor célszerűbb lenne váltóárammal.
Szóval ha egy végerősítőt néhány ezer ft-ból ki tudnék hozni akkor nekem megfelelne akkor is ha nem pontos a szinusz.

fongab, hasznos kis ketyere, de azért ekkora(és ennyiért) nem kell (jó, tudom hogy viszonylag olcsó, de ami keret van annak a nagy része a labortáp egyenáramú részére megy majd el)

És egy másik téma:
Van egy ilyesmi kis tápom. Lítiumos aksi töltésére használom. Szeretném ezt is beépíteni a labortápba. Szerintetek ha normál potikra cserélném a gyáriakat mennyire lehetne finoman szabályozni?
Valamint logaritmikus vagy lineáris potik lennének jobbak hozzá?
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2014
Következő: »»   552 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem