Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Lemenő/felmenő Napfény imitálása digitálisan
Témaindító: mugencivic typeR, idő: Feb 2, 2010
Témakörök:
Sziasztok,szeretnék egy olyan áramkört létrehozni ami a felmenő ill, a lemenő napfényt imitálja akváriumi környezetben.
Tehát egy időzítővel kellene napfelkeltekor növelni a a fény erejét majd este ugyanez ellenkezőleg csökkenteni a fényerőt ezzel imitálva a természetes fényviszonyokat. Aki tud segíteni ebben a dologban azt megköszönném.
PIC-el el lehetne intézni mindent. Az időzítést, és pwm-el fényerőt szabályozni. Már csak az a kérdés ki írja meg rá a programot.
Szia! Szerintem a legegyszerűbb, ha kiraksz egy fényérzékelőt a szabadtérbe, esetleg az ablakba, és azzal vezérled az akváriumi lámpát.
Igen tudom, picel lehet, lehet ott atmellel is. Egyenlőre most a séma érdekelne, hogy lehetne összekapcsolni a vezérlést a teljesítmény elektronikai részével, szóval valami elvi kapcsolási rajz kellene
Ez szerintem ezért nem lenne jó, mert az akvárium trópusi, a trópusokon meg nem délután 4-ig van világos
Helló!!
Hát igen.Elég érdekes téma.A megoldás nm olyan nehéz csak programozói tudás kell hozzá.Írsz vagy keresel egy kész óra programot, persze mikrokontrollerest. Feltételt és/vagy ciklust használva megvizsgálod,hogy ha ... óra van, akkor a pin kimenetén lévő fénytest erősebben vagy gyengébben világít. Ezt nem digital hanem analog módonkell vezérelni.Olyan lesz mint egy digitális potencióméter.Én Arduino-ban programozok, adok egy példát: /* An open-source clock for Arduino. This project will be enhanced on a regular basis (cc) by Rob Faludi http://www.faludi.com http://creativecommons.org/license/cc-gpl
Tehát nem olyan bonyolult, csak kell legyn egy kész Arduino panel bootloaderestől beégetve és kell ismerned a nyelvet. Persze én most nem eröltetek senkit,hogy tanulja meg. Csak próbáltam segíteni. De szinte biztos vagyok,hogy erről a nyelvről még nem is hallottál. Van más megoldás is. Mittudom én PWM, vagy egyszerű analóg kapcsolási rajz,fotoellenállással,vagy fototranzisztorral. De hátha akad valaki aki megírja neked ezt a progit pl. MPLAB-ba és/vagy olyan nyelvre, amelyre neked van pl. égető,vagy ismered vagy... Sok sikert!! A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2014
Szerintem a legmegfelelőbb csatoló eszköz az optotriak, esetleg az optocsatoló.
Szia!
Tekintettel arra, hogy akváriumi környezetben szeretnéd használni, fontosnak tartom, hogy ne hálózati feszültségről üzemeljen, hanem törpefeszültségről, az élet- és balesetvédelem érdekében. Ekkor a legegyszerűbb vezérlés a PWM. Az egyenirányított, szűrt tápfeszültséget valamilyen tranzisztorral meg kell szaggatni, ezzel az eljárással a táp effektív értékét változtatva lehet a fényerőt szabályozni. PWM vezérlésre van néhány téma a fórumon, ez ügyben nézz szét a keresővel.
Nem ezt a nyelvet nem ismerem, kicsit olyan C és java keveréke, nem a programozás zavar engem, azt én is meg tudom írni (azt hiszem ) égetőm is van, Egy kacsolás kellene hogy mi mivel van összekötve és hogy lehet a legegyszerűbben kivitelezni.
Ez attól függ, hogy milyen fényforrásokat használsz. Más vezérlést igényel egy 12V-os halogén, mint egy 230V-os kompakt fénycső.
Íme 1-1 kapcsolás.
230V-os fényforrásra: Bővebben: Link Törpefeszültségű fényforrásra: Bővebben: Link (A szolenoid helyére képzeld az izzó(ka)t.)
Power ledeket akarok vele meghajtani, sokat törtem a fejemet és szerintem egy sima pic12-vel meg lehet oldani, használnám a PWM modulátorát majd még kapna egy meghajtó fokozatot a power led miatt.
Van egy másik verzió is digitális potit vezérelni egy pic-el meg plusz egy praktikeres időzítőt rakni hozzá, hogy be lehessen állítani az imitáció kezdetét és végét
Szia!
A gyári akváriumlámpák mind ivétel nélkül sima hálózati fesszel működnek! Nem nagyobb a baleset veszély, mint egy konyhai mosogató feletti lámpának. Érintésvédelemmmel el vannak látva, tehát ha nem bontják meg akkor semmi gond velük. A PWM azért nem jó mert bonyolult, és például fénycsőre nem jó, annak nehéz szabályozni a fényerejét. A legtöbb gyári akváriumvilágítótest pedig fénycsöves... Vagy hagyományos, vagy kompakt. Ezért nem jó a PWM vezérlés.
Szia!
Ne küzdjél PIC-el, meg ilyenekkel... Valahol megvan a Hobbi Elektronika újságban egy akvárium fényszimulátor. Nagyon egyszerű áramkör. A szimulátor először bekapcsol egy sima izzólámpát aminek szép lassan 0-100%-ig növekszik a fényereje. Mikor elérte a 100%-ot akkor átkapcsol a fénycsőre és a lámpa kikapcsol. Az időzítést simán megoldhatod egy boltban kapható 2500Ft-os digitális időzítővel. Ha lesz időm akkor megkeresem a délután.
Igen, tudom, hogy a fénycsöveket nehéz dimmelni, nekem viszont power ledes (Cree) fényforrásom lesz, ezt viszont PWM-el jó szabályozni, de én minden alternatívára vevő vagyok , ha megkeresnéd azt a cikket megköszönném.
Sziasztok. Egy kis segítséget szeretnék kérni. Holdfény lámpát szeretnék össze rakni, készíteni. Olyat ami úgy viselkedik mint a hold amikor előbújik a felhő mögül.(egyre erősödik) a fénye. És ezt hordozhatóvá szeretném csinálni távirányítós kapcsolással. Lehetséges???
|
Bejelentkezés
Hirdetés |