Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LM317 mint katódellenállás
Témaindító: zalaipeter, idő: Okt 1, 2021
Témakörök:
Sziasztok.
6P3C csővel épitek csöves PP végfokot, most az egyszerűség kedvéért csak egy csővel rajzolom le az elképzelésemet.. Az ötletemet az indikálta, hogy a két cső katódárama nagyon pontosan együtt fusson, még a cső öregedésekor is. A katódellenállást elkóval át kell hidalni, azt pedig minőségi gépnél kerülni kell, ugyan a katódellenállás ad némi stabilitást. Nagyobb áramnál nagyobb katódfeszültség lesz, ami zárásba viszi a csövet, némileg stabilizálja a munkapontot. Az előfeszt nem szeretem, ezért a katódba egy áramgenerátort képzeltem el LM317-el, minden csőhöz külön. Hidegitő kondinak azért 10 µF-ot tennék, mert az áramgenerátor belső ellenállása nagyon nagy, ezért nem kell nagy kapacitás szerintem. A 33 V-os Zener megakadályozza, hogy egy csőmegfutás, esetleg zárlat esetén a stabkockára ne kerülhessen a megengedettnél nagyobb feszültség, 37 V-ot ad meg a katalógus. Csőzárlatnál a Zener kinyit, és kiveri a 200 mA-es biztit. Mi a véleményetek ?
Szia!
Azért azt nem ártana átgondolnod és letesztelned, a katódfeszültség hogyan változna az idők folyamán, illetve mennyire zavarna be az esetleges változás. Az odáig rendben van, hogy a 317 bemenete sacc +5....30 V között biztosítja a 60 mA konstans katódáramot, de visszafelé nézve, hová áll be a katódfeszültség ( Ube 317 ), ha nincs külön előfesz. A 317 bemenete odaáll így, ahogy a cső akarja... visszafelé nincs szabályzás.
Biztos oka van annak ha így szeretnéd megcsinálni, még ha én nem is értem azt. A katódban lévő dolgok azért elég jól bele szoktak szólni a hangképbe, ennél fogva én LM317-et biztos hogy nem tennék oda. Már egy minőségi audió ellenállás is jobb mint egy mezei ellenállás, de a legjobb az, ha nincs a katódban semmi. Nem értem mi a bajod a negatív előfesszel, de minden szempontból jobb. Nem szól bele a hangképbe, nincs felesleges disszipáció a katód alatt és nem kell annyival magasabb tápfeszültség mint amennyi a katód ellenálláson esik.
Tranzisztoros áramtükör?
Nem akarom a feltalálói vénádat szorongatni, de ennek annyi értelme mint vadászkutyára a légfék.
Legalább is a fellelhető csöves szakirodalom szerint. Azt meg nem árt figyelembe venni A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
Ilyesmire gondoltam.
https://diyaudioprojects.com/Tubes/EL84-Push-Pull-Tube-Amp/
Nézd meg az előző hsz-emnél PL.2.
Csak rá kell kattintani. Ugyanaz.
A katódfeszültséget az adott 60 mA áramhoz szükséges A-K feszültség határozza meg. Ia/-Ug1 karakterisztika, paraméter az anódfeszültség.
Azt én se. Egy áramgenerátorral szeretném stabilan tartani a munkapontot. Szerintem ez nem ördögtől való. Meghajtóban kiválóan működik mind műszeresen, mind füllel. Most végfoknál próbálkoznék vele.
Idézet: „Azért azt nem ártana átgondolnod és letesztelned, a katódfeszültség hogyan változna az idők folyamán, illetve mennyire zavarna be az esetleges változás” Mi a mondanivaló? Mi az az idők folyamán? 1 év, 2 év, 4 év, 8 év? A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2021
Azért azt a 10 µF-ot gondold át...
A mondanivalóm az, hogy nem véletlenül foglalkoznak sokan a csövek öregedésével - mindenki új csőre vadászik, ha erősítőt kíván készíteni.
A másik: kössél be egy 317-et zalaipeter kapcsolásának megfelelő értékekkel, beállításban 26...32 voltot kiadó változtatható feszültségű tápra ( Ut ), állítsd be a 60 mA áramot, hogy áramgenerátorként működjön. Ez az Ut feszültség természetesen kisebb is lehet a tényleges kapcsolástól függően. Kössél sorban a 317 bemenete ( Vin ) és a táp kimenete ( Ut ) közé egy változtaható ellenállást ( Rv ), amit 0...47 ohm között tekerhetsz. Itt ugye a 60 mA biztosítása mellett 0 - 2.8 volt feszültég eshet, ebből adódóan a Vin mászkálni fog az éppen aktuális Ut és Rv értékétől függően, közben a 60 mA konstans. Jelen esetben pedig a Vin a katódfeszültségnek felel meg, Rv pedig nyilván más értékkel képviseli azt az ellenállást, amit majd a cső képvisel az idők folyamán. Közben ugye a vezérrács gnd-n van. Az automata rácsfesz beállítás miatt a katódfesz ( Vin ) fog mozogni, mert a 317 a határai között biztosítani fogja a 60 mA-t. A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2021
Még egyszer beírok, mert közben úgy látom, elmentünk már a PP felé tényleg.
"6P3C csővel épitek csöves PP végfokot, most az egyszerűség kedvéért csak egy csővel rajzolom le az elképzelésemet." Egy csővel egész más az ábra, mint PP-nél. Szerintem újra kellene gondolnod a skiccet és az első beírásodat is, minden ahhoz kapcsolódó beírást pedig töröltetni.. Egy cső alá végfokban ne tegyél be ( nincs értelme ) áramgenerátort, normál üzemi körülmények között. Vagy a cső nem tudja, hová álljon be, ha pedig nyugalmi áramra gondolsz, mi lenne a pozitív vezérlőfesz tartományban, honnan lenne pl. 82 mA max anódáram, ha megfogja a "317 kör"? Egyébként az Ia/-Ug1 karakterisztikán ha jól megnézed, az anódvisszahatás jelentéktelen ( Ua...Uk feszültség?? ). Az automatikus katódfeszültséget ( vagy -Ug1 ), vele az anódáramot a katódkomplexum határozza meg. "Az ötletemet az indikálta, hogy a két cső katódárama nagyon pontosan együtt fusson, még a cső öregedésekor is." Itt már ugye 2 csőről írsz, pp-ről, tehát ÚJ skicc kell az elképzelésedről - jó lenne, ha a konkrét elképzelésedet csatolnád a pp végfokról, anódfeszültséget és a csövenkénti katódáramokat is feltüntetve.. Mindjárt másról beszélhetünk. Egyébként ha bármi okból nem egyformán öregedik a 2 cső ( előjött gyártási hiba pl. ), a közös 317 ezt nem fogja kompenzálni. Tartani fogja az "együtt" ... mA-t. A trimmerrel tudsz csak kompenzálni csőcseréig. " Nagyobb áramnál nagyobb katódfeszültség lesz, ami zárásba viszi a csövet, némileg stabilizálja a munkapontot." Ez egy elvi kérdés, nem is tartozik ide. Aki már javított régi csöves rádiót, ECL8x, EL84 katódban láthatott jópár pl. 150-160 ohmot megégve, rajta esetleg 9...12 voltot is mérve - a cső nem foglalkozott a "stabilitás " kérdésével, hanem majdnem 2x annyi áramot vezetett már - aztán jött a torzítás, füst és katódelkó meghibásodás. " Az előfeszt nem szeretem, ezért a katódba egy áramgenerátort képzeltem el LM317-el, minden csőhöz külön." Itt megint visszatérek a beírásom elejére, olvasd vissza. Ennek nincs értelme. "segítő": én a kezdő skiccre írtam be, az "egy csövesre", amit - a pp-s linkkel már nem foglalkoztam.
A kérdező azt az alapvető dolgot hagyta figyelmen kívül, hogy a csövön nem csak egyenáram folyik hanem a vezérlés árama is, ami érdekesen fog kinézni ha az áramgenerátor ott van. A PP-nél a közös katódba talán még működhet, mert ott amíg az egyik csövön csökkenő addig a másikon növekvő áram folyik.
A lényeg hogy ő ezt kipróbálta, mint műszakilag mint hangilag rendben lévőnek találta, szóval ne vegyük el a kedvét. Csak azt nem értem, akkor mi a kérdés, meg hogy akkor a gyártók miért a két hagyományos módszert alkalmazzák.
Igen, erről írtam az "egycsöves" skiccnél.
A többi már nem érdekes. |
Bejelentkezés
Hirdetés |