Fórum témák
» Több friss téma |
Soskajoska nem kapott anno választ.
Step up-down konverter, kis terhelésre. Bővebben: Link 18. oldal. bbatkának is segítség lehet ez a doksi.
Köszönöm a válaszaitokat.
Ezt a túlbonyolított FET vezérlést találtam a neten (csatoltam) és rájöttem hogy kicsit elnéztem. Szerintem is túlzás, de ezen már nem akartam spórolni. (Az MC34063A adatlapja szerint 1,5A csúcsáramot bír.) Szóval bírnia kell. Tehát ahogy a legtöbb példa kapcsolásban is van, a 2.-es lábra egy 470 ohmos ellenállás GND-re. A 2.-es lábtól a FET gate-jéig 100ohm és ez a snubber. Ez a snubber valami védődióda szerűség? Inkább lerajzoltam az egészet. Csatoltam a javított tranzisztoros meghajtást és a tranzisztor nélkülit is.
Sajnos kell a trafós leválasztás mert egyébként a Nokia összeakad a riasztóval. Most megyek ebédelni, mert már nagyon éhes vagyok.
A szekunder köri menetszámokon még gondolkozok. Még végig kell gondolnom, elvileg a feszültségosztó határozza meg a feszültség értékét. R4,R3,POT1
Hello!
Ha mondjuk az adatlap NPN es Step down-t használom akkor lehet 20V ból 12V ot csinálni 2-3 A-re? TDA 2003 as hoz kéne Persze erős tranyóval
Lehet. Csak megfelelően méretezett tekercs, dióda, és puffer kondi kell.
számításhoz kapcsolófreki 20khz (3-as lábra a kondi 470pF) tekercs minimum 200uH/3A A puffer kondi meg legyen legalább 1000uF. Lehetőleg több kondiból összeállítva.
Régebben találtam az MC34063-ra egy számító programot. Sajnos csak a belső tranzisztorát használja. Csatoltam egy számítást.
Mintha a vateran ilyet arulna valaki. Rendeltem is 5db-ot probakepen.
138Ft/db-ért vettem a RET-ben. Érdemes Vaterázni ezért?
Köszönöm szépen ez jól jött
Azért még van kérdésem:L=150uH toroid Ct=1000pF Zener:ZY12 Hát ezek úgy a legközelbbi alkatrészek a megadottakhoz képest A tanyót lehet úgy berakni mint az adatlapon? Meg a 2 es kivezetésnél van egy ellenállás azt elhagyatom? >
Szóval a tranyó(s meghajtófokozat) nélküli is jó kell, hogy legyen. Ahogy irtam , 400V-os FET-tel el fog menni snubber nélkül. A zener inkább a földre kötendő, mint a gate-re.
A szekunder azért jobb, ha alacsonyabb menetszámú, mert hosszabb impulzusokkal tölti a kimeneti kondit, és jobban kihasználjuk a vasat, ill kisebb vas is elég.
Kezdjük a toroiddal. Ha lehet inkább nagyobbat keress(500-600uH). Legalább 3A-es legyen.
Ct=1000pf helyesen rajzolva a 3-as lábon. A baloldali puffer értéke attól függ hogy a bejővő tápfesz mennyire szűrt. Legyen 2000µF/25V C0 értékével ne spórolj legyen legalább 2000uF, lehetőleg több darabból összeállítva. Mivel a számításban 749mA szerepelt. Sajnos mint látod ez a számítás nem azokkal a feltételekkel számol, ami neked szükséges, ezért javaslom az értékek megnövelését. Ebben a kapcsolásban zenernek helye nincs. A dióda az egy schottky. Legyen 3A-es. Ha jól emlékszem, amit én használok (1n5822), az 3A-es.
Igen a szekunder menetszámokkal kapcsolatban én is arra jutottam hogy a primer fele lesz pont abból az okból, amit írsz.
Ezt az érdekes védődiódás megoldást az egyik RT évkönyvben találtam. Ha gátolja müködést majd kiszedem. A tranyó nélkülihez már megterveztem a NYÁK-ot. Délután neki kezdek. Köszi a tanácsokat. Majd ha elkészül, akkor beszámolok róla.
Az 1N 4148-al sorbakötött zener értékét ajánlatos megnövelni legalább a fet zárófeszültségének kétharmadára,különben romlik a hatásfok,illetve nagyon melegednifog,és az1N 4148 lehet,hogy el is pukkan.
A gate,és a test közé viszott illik egy~15V-os zenert beiktatni,ez biztosan megvédi és az 555 sem "akad" ki.
Köszi. Körülnézek hátha találok még itthon zenert.
Háát igen látszik hogy eddig csak 1N4007-el volt dolgom
De ha megépítem ezt akkor nem bírja el a 3A ert meg az az Iout az gondolom a max terhelést jelenti... Szóval az alváz nagyjából kész de akkor a tranyót hova rakjam nem tudnál egy kapcsit adni Ez hülyeség?
Néhány hozzászólással előréb belinkeltél egy MC34063 adatlapot. Annak a 10. lapján "Step-down With External NPN Switch"
Illetve a kapcsolás cikkek között találsz egy "UV levilágító szkenert" Ott 19V -ból csináltam 11V-ot. Gondolom tudod hogy Uki=1,25 x (1 +R2/R1) Ha 2n3055 tranyót használsz akkor annak kell már egy kis hűtés. Ha nagyon ciripel a kapcsolás, akkor Ct értékét csökkentsd le 1nF-ról. Érdekes hogy az általam használt kapcsolásban a hamis Toshiba 2n3055 -ből jön a hang. Lehet hogy az élettartama növelése érdekében nekem is meg kellene növelnem a kapcsolási frekvenciát. Már 10órát legalább üzemelt.
Amit belinkeltél ábrát azon nem láttok a 2-es kivezetésre kötve ellenállást. Viszont ha egy kiegészítő tranzisztoros változatra gondolsz, akkor kell egy 470ohm a 2.-es láb és GND közé.
Az "A" kiegészítés szerintem a tokozásra utalhat. Igazán nem tudom. Ami nekem van "AP1" utójelzésű. Esetleg hőfok működési tartomány? Én is Kellemes ünnepeket kívánok mindenkinek ! Már korábban eszembe jutott. A TDA2003-nak nem szimetrikus tápegység kell. Annak idején a Rádiótechnikás cikkek jól átcseszték a fejem a TDA2030 kapcsolással. Kiderült hogy nem 18V-nál hanem 2x18V-nál adja le a 20W-ot.
Igen a tranyós változatra gondoltam akkor mésem hagyom el a 470-Ohmot
Tudom hogy nem szimmetrikus kell a TDA2003-nak vagy ez esetleg szimmetrikusat csinál (akárhogy nézem csak a "dual output"-nál van szimmetrikus rész
A Googleval töltsd le a TDA2003 adatlapját, érdemes.
Az ajánlott DC=18V. A max.megengedett=28V DC=12V (4ohm) => 4W DC=18V (4ohm) => 9W
Ooops egy picit benéztem gondoltam 10W car radio amplifier akkor 12V (hisz az akku 12V-os)
Már meg van építve de akkor nem 12Vot hanem 15Vot adok neki Szerinted jó lesz a BD243C?
Ígértem hogy beszámolok a flyback-os verziós tapasztalatokról.
Arra jutottam hogy kombinálnom kell a kapcsolóüzemű stabilizátort egy hagyományossal, mert a jelenlegi verziónak is az üresjárati feszültsége 8V, ami 100mA terhelésnél 6V-ra esik vissza. A Nokianak meg egy stabil tápfesz kell. Módosítások: Az alábbi módosítások szerint Vki=6,1V (100mA) Vki=5,7V (1000mA) C1=1000pF (ezzel az értékkel működött a legstabilabban) R3=4,7K D7,D5,D6 elhagyva Tekercs HAGY M2 fazékmagra Al=4900 L1=32menet (1mH) L2=20menet (400uH) L3=10menet Egyetlen dolog, ami még nem tiszta hogy az 1n5822 10sec 1000mA terhelés hatására is már forró. A módosított rajz csatolva.
Tehetnél rá egy kis előterhelést,10-20mA elég lenne,mindjárt nem szaladna meg a fesz üresjárásban sem.
Ennél a kapcsolásnál a 280uH-s tekercs helyett a 220uH vagy a 330uH a jobb? Nem kapható 280-as. Bővebben: Link
Sziasztok!
Ui. áramköröm van a PDA-m autós töltőjében. A minap túlmelegedett, kicseréltem az IC-t. Azóta nem hajlandő tölteni, ahogy rádugom a PDA-t leszabályoz. Adatlapja szerint 1A-t bírna, nem tudom elhinni, hogy annál nagyobb terhelést kapna, ahogy azt sem értem, hogy előtte miért működött, ugyanazt a típust tettem a helyére. Már a diódát is cseréltem, nem változott a helyzet: a visszajelző LED (a kimeneten van közvetlenül) addig világít, amíg nem csatlakoztatom a készüléket rá. Van ötletetek mi lehet még a baj? Hogyan lehet állítani a max. áramerősséget? Lehet egyátalán? Köszi előre is! Gy.
Több lehetőség is eszembe jutott.
1, Nemcsak az IC károsodott benne 2, Rosszul forrasztottad be. 3, Tönkrement a PDA-ban valami.
Köszi, de a többi néhány alkatrészt ellenőriztem. Mivel égett szaga volt, arra következtettem, hogy túlmelegedett valami, de az ellenállásokról/kondenzátorokról nem égett le a festék.
Kimeneten megjelenik az 5V, aztán leesik -> mintha leszabályozna a túl nagy áramfelvétel miatt. PDA tölthető a hálózati töltővel, ill. használom üzemszerűen.
Nézd meg a 34063 adatlapját, benne van az alapkapcsolás. Van benne egy sönt az áramérzékeléshez, azt nézd meg, nem nyúlt-e meg...
Azért jó volna tudni, hogy mennyi a PDA áramfelvétele, lehet, hogy határon van... Üdv Inhouse |
Bejelentkezés
Hirdetés |