Fórum témák
» Több friss téma |
Kipróbáltam mindenféle variációt. A legjobb eredményt a szimpla OPA alkalmazása adja, csak ellenállásokkal.
Kedves proli007!
Azóta a gyerek nagyon örül a quadnak, de számomra lenne még valami ami egy kicsit aggasztó. Nem lehetne valahova egy potit betenni, ami a maximum gázkar álláshoz tartózó PWM-vezérlést állítja? Gondolok itt arra, hogy mondjuk fél poti állásnál, csak 0-50% a teljes gázkar út szabályzása. Próbálkoztam a kimenetre rakott 1k ellenállás helyett 1k-s trimmerpotival, úgy hogy a szénpálya megy az ellenállás helyére, a csúszkája tovább a pwm szabályzóra... Nem működik. Nem tudom miért, de a poti állításával a pwm szabályzó is "elindul", úgy, hogy a gázkar alap helyzetben van. Fogalmam sincs mitől. Nem lenne esetleg valami egyszerű ötlet, hogyan tudnám én ezt megoldani? Tervezem majd, egy nagyobb fordulatú motor beszerzését a quadba, és hogy könnyebb legyen az átállás. Minden ötlet érdekel. Előre is köszönöm.
Hello! Akkor pedig valami hibát követél el, mert működni kellett volna a dolognak. A fokozat kimenetén 0..5V jel van, ha leosztod 50%-ra, akkor 0..2,5V jelnek kell kijönni.
Nem lehet, hogy nem egyenfeszültséggel vezérlődik a hangmodul? Az eredeti helyén a távirányító vevőjéből szinte biztos nem egyenfeszültség jön ki.
Ezek szerint nálam van a hiba. Én úgy próbáltam, hogy minden össze volt kötve, lehet, hogy leválasztom a pwm generátort, és rámérek ennek az áramkörnek a kimenetére, látni fogom a hiba okát. Nekem az elég, hogy annak úgy jónak kell lenni. A többire rájövök (remélem), hogy mit rontottam el. Köszönöm a segítséget.
Hello! Ez nem az a projekt. Itt a gázkart kellett illeszteni egy PWM vezérlőhöz.
Sziasztok! Érdekelne, hogy szerintetek audio célra melyek a legminőségibb, hobbistának is elérhető műveleti erősítő ICk?
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2019
Szia!
Meggyőződésem , hogy csak a 14db elektroncsőből épitett (,műveleti erősitős technikájú) erősitő üti meg azt a minőséget! De ne feled a jobb/bal sodratú -aranyozott --hangszóró vezetékeket se ! Hát még a hangládák ! De még a tájolásuk is? Már csak az a kérdés, mit halgatnál rajtuk? Miért nem élőben egy zenekart?
Kiszajú, kis torzítású, gyors műveleti erősítő a jó.
Tessék az adatlapokat böngészni, összehasonlítani az adatokat, azzal is tanulsz. A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2019
Kezdésnek nézz körül az Analog Devices,és a Texas kínálatában.
Az AD797-tel nem nyúlsz mellé, de tudom ajánlani a Texas OPA 2132,2134, stb műveleti erősítőit is. Megfizethető, jó minőségű áramkörök.
Csatlakozom. Az LM4562 elég jól sikerült darab, és árban sem vészes.
Kedves fórumtársak!
Kaptam egy rajzot kedves fórumtársunktól (proli007), ami néhány hozzászólással feljebb van. Az úgy működik is. Csak közben a gyerek kapott egy elektromos kisautót is. Rendeltem ehhez is hall ic-s gázpedált, de ez nem fordítva adja a jelet, mint a gázkar. 0%-nál kb 1V, 100%-nál kb 4.2V a gázpedál kimeneti feszültsége. Gondoltam semmi baj, megcserélem a műveleti erősítő invertáló, nem invertáló bemeneteit és kész is, de így nem működik. Nézzen már rá valaki legyenszíves, mit kellene modosítani a rajzon. Az sem lenne baj, ha a kimeneti tranzisztor is lemaradna, mert így az áramkör 8V-ról menne, és a kimenetnek max 5V- ot kell tudnia.
Köszönöm, hogy ismét segítesz. Had legyek kicsit értetlen. Néhány mondat, mi miért, hogyan. TL431 referencia fesz. állít elő? Ha jól gondolom R2/R3+P2 erősítés. P1 funkciója? Zener dióda, gondolom védelem a kimeneti nagy feszültség ellen. Csak ha tényleg, nem akadékoskodok. TL431 nem lehetne helyettesíteni valamivel?
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2019
Így van. Le kell vonni az 1V-ot, ehhez referencia kell és beállítani az erősítést, vagy is a meredekséget.
Estét!
Építettem egy precizíós egyenirányítót LT1078-as műveleti erősítővel, lásd kapcsolási rajz. Mitől gerjedhet (már ha valóban gerjedés) az egyik félperiódusban? A teszt kedvéért a műveleti erősítőt kicseréltem egy TL082-re, ezzel viszont szinte tökéletes. A nullátmeneteknél látható "anomália" maradt, ami kb. nem érdekel de a gerjedés eltűnt.
Szemmel láthatóan sem precíziós ez az egyenirányító! Minimum az, hogy lassú ez az IC, ha kHz-es frekvenciákat akarsz vele egyenirányítani.
Ha megnézed az IC-d adatlapját, láthatsz benne egy korrektebb egyenirányítót is...
1.Talán attól, hogy nem lehet 1x-es erősítésre visszacsatolni... Kevés a fázistartaléka hozzá. Más OPAMP, amit vissza lehet csatolni 1x-es erősítésre is, vagy külső kompenzálás...
2. Azért mert nincs nagyfrekvenciás táphidegítés a tok közelében. (Nekem egyszer olyan szélsőséges esetem is volt ettől, hogy a műveleti erősítő kilyukadt és füstölt is... Táphidegítő kondi elhagyása miatti gerjedés...) A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
Erre gondolsz (lásd melléklet)? Próbáltam, 100 Hz felett nagyon nagy a torzítás, az egész innen indult ki (valahonnan előkerült egy ilyen IC, azt sem tudom, honnan van).
Sebesség? Halvány lilám sincs, hogy elég-e vagy sem. De akkor miért jó az egyik periódusban?
1: Passzolok, ennyire nem vágom az analóg témát. Az adatlapi kapcsolás nem jött be, valahol aneten találtam ezt a kapcsolást, mint precíziós egyenirányító.
2: 100 nF-ok vannak.
Igen, arra! De írják is, hogy kb 100Hz-re még jó lehet... A TL082 egy több nagyságrenddel gyorsabb opa!
A pozitív félperiódusokra nézve a B opa egy kissé elfuserál feszültségkövetőként funkcionál. Negatív félperiódus esetén viszont 1x-es invertálóként működik. Így első esetben része a visszacsatolásnak is, tovább lassítva az amúgy is lassú kapcsolást... A gyári kapcsolásban ilyen nincs, csak negatív félperiódusban működik az első opa, a pozitívban "ott sincs". Tehát jóval gyorsabb a te verziódnál...
Ismersz olyan precíziós egyenirányítót, ami 16 - 18 kHz-ig jó lehet? Hangfrekvenciás jelet (mikrofon felöl érkezőt) szeretnék egyenirányítani. Én nem nagyon tudom megítélni (mint a mellékelt ábra is mutatja), melyik jó, melyik nem. A neten van egy csomó variáns...
A TL082-vel épített variáns miért nem jó neked? Ki kell nullázni az offsetet, ha zavaró mértékű és annyi.
Jajj. Inkább megyek aludni. Teljesen megfeledkeztem róla.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
Szia. A kapcsolás úgy működik, hogy negatív félperiódusban a diódán keresztül záródik a visszacsatoló hurok. Azonban a pozitív félperiódusban áthalad a hurok a második IC-n is, így annak fázistolása is hozzáadódik a fázistoláshoz.
Hello! Eljött a tél, így a gyerek quadja bekerült a fészerbe (el tudom tőle venni), kiszereltem az egész szabályzó részt, hogy megvizsgáljam, miért nem működött a potis dolog. Rájöttem. Rosszul mértem. A PWM generátor szabályzó potijára 3 vezeték ment. Fekete(ami a +5V), Sárga (a poti csúszkájá) és a Piros (ami a GND). A poti helyett raktam be ezt az áramkört. Félre vezettek a vezeték színek, én azt gondoltam, a fekete a GND... Így minden inverz lett. Viszont, hogy az áramkör működött az azért volt, mert ugyan a gázkar 0,8V-4,2V közt szabályoz (0,8V-Alaphelyzet), a pwm generátor bemenete +5V bemenő jelnél áll 0% kitöltési tényezőn, ha csökken a feszültség nő a kitöltési tényező. Viszont, ha a 1k-os ellenállás mellé potit teszek 50% állással, az "lehúzza" a pwm generátor bemenetét, és az beáll, 50% kitöltési tényezőre, alaphelyzetben lévő gázállásnál. A poti 0%-100%ig változtatja a kitöltési tényezőt, úgy hogy a gázkar nem ad jelet (0,8V-on van). A kérdésem, hogy akkor hogy tudnám szabályozni a kimeneti max pwm jelet? Annyit csináltam, hogy a 47u kondit megfordítottam a GND felé. Próbáltam, a meredekség állításhoz rakni a potit, hogy a 82k ellenállással sorba raktam egy 1M-os trimmert, de ennek állítása a kimeneti szintet is húzza. Tudnál segíteni nekem? Már ég az arcom, hogy mindig segítséget kérek... Előre is nagyon köszönöm.
Hello! Most már sikerült elérni, hogy nem értem az egészet. Inkább azt írd le, a gázkar milyen tartományban ad jelet. Melyik lenne a minimum és a maximum. Valamint hogy a PWM bemenetnél milyen feszültség a minimális és maximális kitöltés. Valamint hogy mit szeretnél korlátozni és hogyan. (Már mint gázkar állása szerint.)
(A kondi az invertáló kapcsolásban azért van a tápon, hogy bekapcsoláskor ne 100% kitöltés legyen.) |
Bejelentkezés
Hirdetés |