Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NiMh akku-töltő
Szia, Ha már összekötöted, a kiegyenlítő áram az összekötésen fog átfolyni a cellák között, he nem egyforma a karakterisztikájuk. Ez nyílván nem ildomos, ezért ajánlottak azonos állapotú cellákat, az összekötésre.
Sziasztok!
Valószínűleg nyitott kapukat döngetek a kérdésemmel: Olyan kapcsolási rajzot szeretnék amivel tudok 1,2v-os AA és AAA akkut és 9V-os akkut tölteni és jelzi a töltöttségi szintet. Van (volt) három gyári töltőm de szerintem egyik sem végzi a dolgát és mérgemben kidobáltam őket Köszi előre is !
Üdv!
Bármelyik, az itt megtalálható egyszerű áramgenerátoros kapcsolás jó neked. A töltöttségi szintet kijelezni nincs értelme, elég csak a töltést, a kisütést, a töltés végét és az esetleges hibát kijelezni pár darab LED-el. Sajnos az aktuális töltöttségi szintet nem lehet meghatározni a cella feszültségéből, mert a töltés után egy idő múlva beáll 1.2V-ra. Viszont, ha több információt szeretnél kijelezni, akkor a bonyolultabb mikrovezérlős megoldások felé kell elindulnod, ott akár lehet mérni töltéskor a betöltött és kisütéskor a bentmaradt töltést is, bár az is csak közelítő érték.
Sziasztok! A kérdésem az lenne hogy lehet e mérni egy ni-mh aksinak a töltés közbeni áramfelvételét, és hogyan? Csak azért kérdezem, mert akkor végül is nem az időt hanem az áramfelvételt lehetne figyelni a töltés során. Bár konstans áramú töltés mellett nem tudom hogyan lehetne figyelni az aksi által felvett áramot, de ki tudja. Vagy inkább maradjon a hőmérséklet figyelés? Segítségeteket előre is köszönöm!
Hello! Egy shunt ellenálláson. De mi értelme van, ha az állandó? Detektálni meg nem tudod vele a töltés végét, mert csökkenni nem fog. NiMh aksit meg nem lehet "töltési végfeszültségre" tölteni. Vagy a hőfok, vagy a -dV a megoldás.
Üdv Proli007 úr!
Arra gondoltam, hogy töltés közben az akkumulátornak nem változik e a belső ellenállása? És ha igen mennyit, mert ezen talán el lehet indulni. Ilyesmi áramgenerátorra gondoltam, csak nem akkupakkhoz, hanem 1 cellához.
Hello!
- Változik a belsőellenállása, csak kérdés, mi és hogyan, és mit kellene figyelni. Mert én nem tudom. Egyébként az aksi belsőellenállása nem egyszerű dolog, van statikus és dinamikus része is. Tehát más más mérsz, töltőáram mellett, a nélkül, és a töltés megszakítása után idővel. Valamint befolyásolhatja az aksi típusa, állapota, hőmérséklete, stb. Talán nem véletlen, hogy a töltőgyártók nem ebben az irányban indulnak el. Az aksigyártók meg a töltési feszültség-áram-hőmérséklet karakterisztikát közlik, belsőellenállásról általában szó sincs. (Sőt általában gyár által ajánlott töltőről sem.) - Az áramgenerátor kapcsolása nem jó. Mert ilyen végfokhoz, pld. TL071-et kel használni, de akkor a referenciát is a plusztáphoz képest kell előállítani, vagy ha LM358, akkor a referencia lehet a GND-hez képest, de NPN tranyó kell, és a shunt alul. Ugyanis az áramgenerátor az R1 ellenálláson állítja be a referencián beállított feszültséget. Ezt hasonlítja össze az IC és szabályozza a tranyót. Nálad meg a referencia a GND-hez képest van szabályozva, az R1 shunt meg a tápon van. De ha már TINA, akkor miért nem szimulálod le, egyből kiderül a turpisság..
Hello! Az áramgenerátoros topicba átmentem, mert a Tinában tesztelve rendben van a hibás kapcsolás így itt off. Ha gondolod ott leszek. Köszönöm!
Sziasztok. Kicsit lusta és túl elfoglalt vagyok végigolvasni több száz hsz-t. A segítségeteket szeretném kérni. Van egy straus akkus fúró/csavarozóm, de az akkuja igen gyorsan meghalt, mivel nincs töltöttség kijelző...18v nicd akku van benne. Arra gondoltam, hogy átépítem az akkut, 15db 1,2v 2500mah nimh AA (tölthető elem) segítségével. Nem forrasztanám össze a cellákah, hanem 4db-os elemtartókat használnék. Viszont kellene ehhez egy töltő kapcsolás, ami esetleg ki is jelzi, ha tele az akkupack.
Szia. Nem véletlenül vannak viszonylag széles és rövid szalagdarabokkal össze hegesztetve a cellák. Igaz takarékosnak és kényelmesnek tűnik, de egyéb műszaki oka is van. Egyik a helytakarékosság. A másik a stabil igen kis átmeneti ellenállású cella-összekötés. Ezt semmilyen elemtartó nem teljesíti. Felizzanak majd az első alkalommal a szorító rugók, és többet nem fog szorítani.
Tölteni meg pont ezt a fajtát elég nehézkes, bár a cellák sorosításával javul a detektálás, de mondhatnám, ha jót akarsz magadnak, akkor válogatott cellák kellenek. Helyedben, LI-ion akkukban és balanszeres töltőben gondolkodnék. 4-5 cella mégsem 15. A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2015
Köszönöm, belegondoltam én is ebbe, viszont anyagilag nem lenne mindegy, a li-ion sokkal drágább és nem biztos, hogy rá akarnék áldozni ennyit egy straus fúróra... A 15db akku, max 5000ft lenne. Nincs mód utólagosan, otthon forrfülezni őket, pl forrasztással?
A forrasztás tönkreteheti a cellákat. Száz forint körül van egy cella forrfülezése ponthegesztéssel, de kapható eleve forrfülezett cella is.
Megoldhatod okosban is. Nem muszáj vadiúj cellát venni. Laptop akksiban már eleve 6db van, abból a használt is elég jó állapotú cellákat tartalmaz. Biztosan van egyéb lehetőség is, Nekem van otthon vagy 8db, és csak 2db laptopakksit szedtem szét. Az egyiket 300Ft-ért vettem, a cellái átlagos állapotban vannak. A találkozón is volt egy srác, nála valami brutál kameraakksipakk, vagy hasonló volt, 500Ft-ért? De ha 2eFt-ért, az se drága. Kérdezz rá a találkozós topicban.
Az ebay-ről 5db lion cella sem sokkal drágább vagy ugyanannyi mint a 15db nimh, és azoktól többet ér. Az elemtartót felejtsd el, forrasztani kell, itt 10-20A-ek szaladgálnak.
Csak halkan jegyzem meg, hirdetett itt valaki régebben Samsung lion cellákat ilyen 300Ft körüli darabáron. Szépen megy vele az akkus fúróm is. A laptop cellát amit javasoltak is felejtsd el, az nem nagy áramok kivételére lett tervezve (nem fogja bírni). A Sanyo, a Panasonic, a Sony és a Samsung is gyárt nagy áramú akkut, akár 25-30A-est is.
Köszönöm a tanácsokat, fontolóra veszem, hogy mi legyen(ebben benne van egy új gép vásárlása is, minőségibb akkuval). Visszont a li-ion-hoz a balanszeres töltő, az nemtom mi. Azt tartom szem előtt(remélem megértitek), hogy megéri-e szenvednem, vagy vegyek újat. 15körül találtam Skil-t 1.2Ah nimh akkuval.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2015
Az, hogy cellákat külön külön figyeli, s vezérli a töltési folyamatot.
Ahogy én látom, az 1.2V-os akkuk sokkal gyorsabban tönkre mennek, mint a Lithium-ion Egyrészt, mert nagy az önkisülésük, másrészt mert az ember képes akár hónapokig nem használni egy ilyen gépet, és az akksik mélykisülésbe mennek. Mindenki panaszkodik a környezetemben, hogy a fényképezőgépekbe szánt tölthető elemek rövid ideig jók csak. Pedig van aki direkt a legmárkásabbat veszi, valaki a piaci-t, de a végeredmény mindig ugyanaz. Míg a lithium ion akksikkal nincs ilyen gond. Azok folyamatosan mennek tönkre, szépen, kiszámítható sebességgel. Gondolj csak a telefonokra. Alig lehet észre venni egy év múlva, hogy csökkent-e az akku kapacitása.
Hogy megéri-e, azt neked kell mérlegelned. Ha csak havi 1x veszed elő a gépet, lehet jobban járnál, ha vezetékessé alakítanád. Nekem így megy egy fúróm már több éve, vagy 3m vezetékkel. Még sosem volt vele olyan gondom, hogy pont lemerült És nálam is előfordul, hogy fél évig elő sem veszem, aztán meg napokig nyúzom. Ezt nem bírják az akksik. Viszont ha szereznél olcsón akksit, nem is kellene sok, tesztelni 12V-hoz mondjuk 3db már elég (3x3.7V=11,1), ez a 300Ft-os cellákkal 900Ft, ha van a fiókodban 3db 5V-os akármilyen telefontöltő, vagy USB, akkor veszel hozzá 3db TP4056-ot Ebay-ről (kb. 3-4$), összerakod, és innentől már használható is. Esetleg még lemerülésjelzőt raksz bele, bár azt mondták, hogy észre fogod venni, ha nincs szufla a cellákban, mert nagyon gyorsan esik a feszültsége, és nem tudja a fúrót megforgatni rendesen. Érdekes projekt, könnyen egy jól használható gépet kaphatsz. Persze ehhez idő is kell. És ha akarod, és nem elég az üzemidő, simán veszel még 3db cellát, és párhuzamosan kötöd a mostani 3db-bal. A töltési- és az üzemidő duplázódni fog, más nem változik.
Igazad van mindenben, a nete-k ben is 3x2 db van általában párhuzamosítva. 11,1V és 5200mAh van ráírva. Persze a 36V-os ütvefúró, kicsit más kategória....
Sziasztok! Szeretnék építeni egy kapcsoló üzemű lipo töltőt, minél kevesebb alkatrész felhasználásával.Szeretném a segítségeteket kérni hogy milyen ic felel meg erre a célra ami dip tokozású és az országban kapható?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Sziasztok!
Van egy túl okos akkumulátor töltőm amivel lehet több fajta köztük NiMh akkut tölteni. A beállításokban már elvesztem. R Peak Count: 1-3 között állítható. Cyc Count: 1-5 között állítható. CHG>DCHG és DCHG>CHG között állítható. Ezeket hova állítsam, vagy egyszerűbb AUTO töltésre kapcsolnom ahol megadom a max áramot és cellaszámot és kész? Köszönöm a segítséget!
Egyszerűbb lett volna , ha annak a nagyon okos töltőnek pontos nevét leírtad volna , és hátha van valakinek hozzá kezelési .
Szia!
A neve IMAX B6AC V2. Leírásban nem taglalja mit hova állíts és ezzel mit érsz el, csak a menüt részletezi.
Talán ez segít valamennyire .Bővebben: Link
Üdv!
Nincs ilyenem, de nem egy bonyolult kitalálni, ha ismered az akku típus tulajdonságait. Peak Count -> Ez valószínűleg a teljes feltöltődéskor jelentkező feszültség csúcsérték detektálás érzékenységét állítja be. Szerintem 2-en jó lesz. Cyc Count -> Ez az, hogy hány töltési ciklust végezzen el a töltés folyamán. Ha újak az akkuk, akkor 1. Öregebbeknél formázással több töltést tudsz belepaszírozni (nem a névlegesnél többet, csak visszanyersz kicsit az elvesztett kapacitásból), ízlés szerint növeld. CHG>DCHG DCHG>CHG -> Ez a töltési módot állítja. Első, tölt-kisüt. Második, kisüt-tölt. Az elsőnek nem tudom mikor van haszna, így a második a jó. Töltés előtt kisüti az akkut egy bizonyos feszültségszintre (általában 0.9-1V). A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2015
Köszönöm!
Óvatosan kipróbálgatom, nehogy tönkre tegyem az akkukat.
Azok a dolgok pl fogkefe,kisporszívó amik egész nap rá vannak dugva a töltőre és NIMH aksi van bennük nem mennek tönkre?
A dolog nem megy tönkre, csak az akku(pakk)ja. Nem valószínű, hogy komoly elektronika lenne bennük.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |