Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Nosztalgia - elektroncsövek, és (h)őskori technikák
Témaindító: ZLED, idő: Feb 17, 2007
Témakörök:
Sőt!
A HAM-bazár-ban lehet kapni D9B(V), orosz tűs germánium diódát is, 5db csak 100 Ft, ami megfelel az OA1160-nak, ha nem elérhető. Én detektoroshoz használtam/használom és kiváló dióda.
Köszönöm a segítségét! Úgy néz ki, hogy szert teszek az eredeti csövekre (AZ1 és EBF2), így a rádiók eredeti állapotban maradnak! De legalább tudom, van más megoldás is a pótlásukra. Ha lesz még ilyen irányú kérdésem, keresni fogom, ha nem bánja! Még egyszer köszönöm!
Sziasztok.
Iminek hála sikerült normálisan összehoznom az astabil multivibrátoromat. Köszönöm még egyszer
Örülök, hogy sikerélményed van. Tényleg szépen pislog.
Nagyon Jó lett, Gratulálok!
A tranyós/ledes félék után igazi színfolt ilyet látni.
Én örülök a legjobban, hogy végre megy. Két heti szenvedés után Imi65 megsúgta a jó megoldást.
Na , nem vagyok nagy szakértő, már találkoztam ilyennel, de szerintem az hogy egy 9V-os elemről akarod működtetni, nem lesz hosszú élettartamú,(mármint amíg szól, persze elemcsere és ok) de villogni a haveroknak tényleg jó. Ha újra összefutok azzal a kapcsolással elküldöm
Lehet építeni elég komoly csöves erősítőt 9 V -ról is, sőt létezett 6 V -ról is, (autórádió) de még 2 V -ról is. (K sorozatú csövek) Arról azért ne feledkezz meg, hogy azért ezek a jelentős áramokat vesznek fel, ezért szükség lesz egy nagy kapacitású akkumlátorra. Az anódfeszültséget elő lehet állítani akár mechanikus, akár elektronikus inverterrel.
Azért figyelmesebb is lehetnél, amire válaszoltál, azt a témanyitó tette fel több mint öt évvel ezelőtt, és kapott választ is rá. Nem mondta azt sem, hogy 9 V os elemről üzemeltetné, bár még az sem lehetetlen, ha elég nagy az elem
Sziasztok!Ha valakinek kedve támad hozzá nyomtathat Tungsram csődobozt! Íme a kiterített képe
A hőskori technika temaban szeretnék erdeklődni. Vettem egy régi, hőskori telefonos pótcsengőt, mert tetszik a hanga es a formaja, gondoltam bekötöm a kapucsengőhöz, hogy használjam is. Persze nem jött be mert mas feszültséggel működik a kettő. van esetleg valami ötletetek, hogy hogyan lehetne ezt megoldani? A kapucsengő 12V-os, a pótcsengő pedig állitolag 75-110V. Talan be lehetne kötni a 220Vra is, de nem tudom.
Köszi előre is.
A pótcsengő 75 - 110 V /25 Hz. Hálózati frekvenciával üzemeltetve nem igazán jó. A kapucsengőről üzemeltess egy relét, ami egy 25 Hz -es csengető generátor jelét rákapcsolja a pótcsengőre. A csengető generátor lehet egy egyszerű blocking oszcillátor, amit egy 2 ×110 V / 2×12 V nyáktrafóból elkészíthetsz.
köszi a választ. Sajnos még nem tudom, mi az a blocking oszcillátor, de megpróbálok utánanézni. Már nálam van a csengő, nagyon szép darab, és kaptam hozza egy két alkatrészt is, nem tudom, ezekkel lehet-e valamit kezdeni.
A csengőt megmértem, az 500Ohm az megvan mindkét tekercsen, remélem akkor működik is majd. A kis fekete csengő trafóból kettő is van, sajnos mind a kettő 220V/8V. A primer kör ellenállása 1050Ohm korul van mindkettőnél, remélem ez jót jelent, meg nem kötöttem be sehova. A kis szürke alkatrész egy ugyanilyen csengőből származik, be volt kötve a csengőbe hogy hogyan és hogy miért azt nem tudom, de szerintem csak párhuzamosan lehetett valahogy.Vajon az mi célt szolgált? Az alkatrészekből fel lehet felhasználni valamit esetleg? Megnéztem a csengőmet is a lakásban, nincs külön trafója, az is lehet, hogy a ház saját hálózatán lóg és nem a lakás villanyórájából kapja az áramot. Sajnos itt a házban minden olyan régi, hogy fixre van kötve minden a villanyóra és a biztosítékok körül, annyi csupasz vezetés se lóg ki a mostani csengőből, hogy megmérjem hány volttal megy. A csengőről levettem a burkolatot és a szigetelt vezeték direkt bemegy a tekercsbe, sehol egy csavarkötés vagy hasonló. Le kellene szednem azt a falra szerelt fekete lapot, amire a biztosítékok is szerelve vannak, de ennyire még nem barmolnám szét a hálózatot, majd akkor, ha a csengő tutira működik. Arra gondoltam először, hogy a nyomógomb mögé, azaz a csengő helyére bekötöm a trafót és arra a csengőt, de akkor még mindig 220-at kap és 50Hz-et, vagy legalábbis közel ennyit. Nem lehetne valamit sorba kötni a csengővel hogy csökkenjen a feszültség? Köszönettel
Ohh, az a csengőreduktor gyermekkori emlékeket idéz fel bennem (is)!
A szürke alkatrész egy kondenzátor. Zavarszűrésre volt a csengővel pérhuzamosan. Nem tudom, hogy eredetileg párhuzamosan vagy sorba vannak kötve a csengőben lévő tekercsek. Ha párhuzamosan soros kötés esetén mehet rá a 230V. A nyomógombon semmiképp ne legyen ez a feszültség, mert balesetveszélyes. Inkább a reduktorral egy relét kapcsolj a nyomógombbal és az működtesse a csengőt.
Szia, köszi a választ. Azt hiszem, sorba van kötve a két tekercs. Szoval kössem rá a kondenzátort párhuzamosan és rendben lesz, legfeljebb gyorsabban csöng, remélem működik majd. Arra jutottam, hogy a mostani csengő helyére bekötöm a reduktort, és a primer körre a az új csengőt. Igy a nyomógombban csak a mostani, kb 8V lehet majd. Hétvégén ki is próbálom.
Nekem van egy ugyanilyenem. A két tekercs egymással sorba van kapcsolva. Ahogy pucuka is írta:max 110V és 25Hz frekvenciájú un. "csengetőfesz."-el működik igazán(ezt kapták hajdan a telefonok híváskor). 50Hz-el vagy nem szól, vagy jó magas hangon-talán.
A kondenzátor nem zavarszűrésre, hanem egyenáram (vonali áram) leválasztására való. Ha enélkül kötöd a vonalra a csengő tekercseit, akkor zárja a hurkot, ami azt jelzi a központnak, hogy felemelted a kagylót.
Blocking oszcilátor A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2012
Sziasztok!
R545 rádióban EBF80 helyett EBF89 van. Okozhat ez valamilyen gondot? Onnan jöttem erre rá, hogy mikor kb 2 éve megvettem a cuccot a Kossuth rádió a ferrit antennéjával még egész jól szólt, de mostanra már nagyon halk és "gurgulázós" ( mintha 2 oldalsávos helyett csak egy oldalsávos AM-et hallgatnék ) Külső antennával egy ideig jó volt, aztán már legyengült. ECH81-et cseréltem, nem lett jobb. A jövő héten kapok EBF80-at, és csak úgy szétnéztem a kütyüben, hát látom, hogy más csőtipus van benne. A hangolást csak utoljára hagynám, mert se műszerem, és hát ha bármihez nyúlok, akkor az szerintem szét fog esni/törni a kütyüben.... Az ECH meg az első EBF csövet ha mozgatom valami kontakt hiba lehet benne, mert recseg és pattog. Gondoltam foglalat csere, de hát az elég macerás. A Szerelési technolgia nem volt éppen topon amikor ezt csinálták....
Sziasztok ! Hobbiszinten régi rádiók felújításával foglalkozom.Tudna-e valaki segíteni abban, hogy hol tudnék beszerezni 1 db UBC 41 tip.elektroncsövet ?
köszi sziasztok Varga Ferenc
Szerintem esélytelen, vagy nagy szerencsével sikerül. ECC40 esélyesebb, csak a diódákat germániumdiódákkal be kell "csalni" a kapcsolásba.
"mi az a blocking oszcillátor" Ha jók az emlékeim a régi tv készülékekben az eltéritő ferekvenciát állitotta elő. Amit szonkronizáltak a sugárzott szinkronjelekel.
Szép napot!
Rádióamatőrök iskolája című könyv alapján szeretnék építeni. Kérdeésem, hogy az EF6, EL3, 6BE6 csöveket mivel lehetne helyettesíteni?
Sajnos 1:1 ben megfelelője nincs, korszerűbb csöveknen általában nagyobb a meredekségük, erősítésük. Csak funkcionálisan tudod helyettesíteni.. Az EF6 -ot EF80, EF86 --al, Az EL3 -at EL84 -el, A 6BE6 -ot EH81, vagy ECH81 -el válthatod ki. Persze mások kissé a paramétereik, de attól még használhatók, csak kicsit másképp kell beállítani.
Üdv mindenkinek .
Igazából nem tudom ide való-e , két kép 1950-es Élet és Tudományból való . A fő cím tetszik , nem olvastam el . Képet elforgattam. A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2013
Ez a cikk nagyon jó korrajz. Popov valóban nagy tudós volt, csak elkövette azt a hibát, hogy nem szabadalmaztatta a találmányát(pedig a cári Oroszo.-ban megtehette volna), Marconi viszont igen, és kapott is rá oltalmat; hogy időben melyikük alkotta meg előszőr, azt szerintem ma már senki sem tudja.
Köszi szépen. Lassan jó lenne ha szólna a csengő. Ilyen blocking oszcillatort nehez barkacsolni, vagy ki kellene szednem valami tv-ből? Egyaltalan lehet ilyet kesziteni?
Ahhoz képest hogy ezt a szép csengettyűt múlt év októbere óta kerülgeted, nem sokra jutottál vele
Én a helyedben megpróbálnék egy egyszerű 400V 2A-es diódát sorbakötni vele a 230V felől, és nagy baj nem lehet. Ha eredetileg telefon segédcsengő volt, akkor 110V 25Hz, amit a diódán keresztül kap , épp jó kell hogy legyen neki. A dolgot kicsit bonyolíthatja, hogy a csengőgombra nem illik hálózati feszültséget (egyáltalán a fázist) kivinni. Ezért esetleg szükség lehet két kis csengőtrafóra, amit szembefordítva 230V>8V===nyomógomb====8V>230V ---> dióda> "antik csengettyű" megoldással kivitelezni. A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2013
köszi szépen, kicsit pató pálos, tudom, de azert csak elkészül valamikor. Sikerült szereznem régi bakelit dobozos trafókat, én is ezzel oldanám meg, de ez a diódás megoldás tetszik, remélem be is válik. Majd augusztuban valamikor, ahogy igy haladok
Üdv mindenkinek.
Nincs itt valaki Heves megye környékén aki normálisan letud tesztelni OS18/600 , és 4654 csöveket ? Ösze kénne őket válogatni , de az sem lenne elhanyagolható ha EL12 csöveket is biztosnságal tudna tesztelni és EBC 3 csöveket !! Rafilm 100 meg Rafilm 25 erősítőim vannak azokba kellenek ezek |
Bejelentkezés
Hirdetés |