Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv Mindenkinek.
Van egy kis problémám a tuneremmel, hátha valakinek van ötlete mi is lehet a hiba. Egy NAD 4150/PROTON AT-200 asról van szó. Bekapcsolás után, ha nincs rajta az antenna, akkor sistereg, ahogy kell, de amint ráteszem az antennát azonnal elhallgat. Állomáskeresés közben mutatja a jel erősségét, de nem áll meg sehol. A Bartók frekvenciáján max hangerőn nagyon halkan van valamennyi műsor de elenyészőnek tekinthető. A vakerán vettem, az eladó szerint tökéletesen működött, postázással kaptam meg, lehet hogy kapott pár ütést. A burkolatot levéve mindent a helyén találtam. Előre is köszönöm C.
Üdv! Vettem egy RT6303S tunert, az lenne a problémám, hogy nagyon gyengén jönnek be az adók FM sávon épp hogy világít egy led a jelerősség jelzőnél, tiszta zajos. Probáltam teleszkóp, és szalag antennával is. A kérdésem ezekhez ennyire komoly antenna kell, vagy valamilyen hibája lehet? A házimozis tunerem is egy szál dróttal elég gyengén veszi az adókat, de azért befogja mindegyiket, a Videoton nagy ügyködések árán is csak max. két erősebb adót fog gyengén, meg párat, de ott egy led sem világít.
Valószínűleg valami hibája van. Kérdés, hol laksz? Mert mifelénk a rendszerváltozás óta még antenna sem kell, egy 10 cm-es csavarhúzó is teljes térerőt produkál némely érzékeny rádiónál az antenna helyére bedugva. A Videotonnak van helyi adó állása is, remélem, nem abban próbáltad, emlékeim szerint ugyanaz a kapcsoló, ami az AM széles sávot kapcsolja. Ezen kívül ezer helyen lehet benne mindent eltekerni, a térerő jelzőt is a saját szájízed szerint kalibrálhatod, ha tudod, melyik. Az amelyik utoljára járt nálam, fólia repedése volt a tunerben, elég ótvarul van megtervezve ezeknek a nyák-ja, azon a ponton, ahol nekem át kellett kötnöm, biztosan problémás másnak is, de lehet hangolási gond, vagy tranzisztor probléma.
Azóta is töröm rajta a fejemet, valamelyik rezgőköri tekercs, vagy annak a hangolófeszültsége, vagy a TDA1062-re csatlakozó fólia volt hibás, multiméterrel hamar megtaláltam, szabad szemmel nem volt látható, de valamelyik nagyon vékony helyen volt szakadása.
Értem, köszi, és ugyanilyen hibát produkált? Megnézem mindjárt amit írtál.
Teljesen érzéketlen volt. Talán 1-2 adó szólt rajta nagyon halványan. De megsúgok neked valamit: Nagyon ritkán volt az életemben még két egyforma rádiónak is ugyanaz a hibája. De az a rengeteg trimmer is mind hibaforrás. A szegecseléseknél szoktak azok kontakt hibázni. Ha jó a térerő mérőd, egyéb műszer nélkül is kielégítően maximumra lehet a köröket hangolni, de egy rajz, és kis hozzáértés nem árt, mert csak azt érdemes piszkálgatni, amelyik ahhoz a hullámsávhoz tartozik, amit hallgatsz, ekkor az is kiderül, hogy amelyik nem hangol, az rossz.
Tuner modul javításhoz azt 1-2 arasznyi szalagkábellel szoktam kilógatni a készülékből, úgy már jobban lehet működés közben hibát keresgélni. A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2013
Köszi, hogy segítesz. Nos most átforrasztgattam a tunert, és képzeld ebben is volt szakadás az ic-nél, de már javította valaki, viszont most odajutott a dolog, hogy egy kábelt bedugva 2-ig felmegy a térerő az adóknál, és az alsó frekinél a Music FM-nél 4 led világít, ilyen még sose volt.
Szerk.: na ezt jól elkiabáltam, visszaraktam az árnyékolást, erre megint semmi....ilyenkor mi van? A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2013
Sziasztok!
Lenne egy Orion ST1025-ös gépem, ami monóban megfelelő bár lehetne érzékenyebb, sztereóban viszont nagyon zajosan szól. A hi blend kapcsoló ami "lerontja" a sztereót valamit javít a dolgon, de azzal is kellemetlenül sok a susmorgás. A térerő kielégítő, a környező szlovák adók brutális teljesítménnyel adnak. Fater 25-évvel ezelőtti felvételeit hallgatva leesett az állam, hogy milyen jól szólt. Az összes elkót kicseréltem, de a helyzet nem javult igazán. Mit lehet tenni vele? Az RFT dekóder ic cseréje segíthet? Esetleg idővel elmászott valami beállítás? Jelenleg dipól antennát használok, de már megvan egy Iskra FM50-es is, csak tetőkonzolt kell gyártanom hozzá Az Orion ST240, Vidi Cleopátra, Vidi 7300S és ez közül melyik jobb szerintetek?
Szelektivitás problémára hiába cserélgetsz elkókat. Meg kellene nézned, a KF-ben hány piezó szűrő van? Esetleg lehetne bele még plusz szűrőt tenni. Ezt a mini tornyot nem ismerem. Elektro tanyás rajz felismerhetetlenül rossz minőségű. Az Orion nagy tornyát használták régebben etalonnak, azt hiszem, az jó. (ST240?)
Szia! Érdekes, hogy magam is ugyanilyen rádiót használok már hosszú ideje, semmi bajom vele. Jó antennát kell készíteni, mondjuk 3 elemes Yagi már jó. A környékeden valószínűleg az adó irányítottsága játszik közre. Itt nem a szlovák adókra gondoltam. A Cleopátrát nem ajánlom, nálam negyed óra után hirtelen elhangolt, bár nem néztem utána rendesen, hogy tápfesz, vagy az alkatrészek okozzák a problémát. A másik két tuner, ha jó állapotban van, érdemes használni. Ugyan az ST 240 egy alkatrész temető, de mégis egyféle etalon, mint fentebb a kolléga írta.
Szia! Valamikor nekem is volt ilyen problémám, akkor régen a Petőfit minálunk csak magas antennával llehetett venni, még a forgatós antenna sem volt rá gyógyszer, és bezavarta valami román (vagy szerb?) adó, ezért sutyorgott, de csak sztereóban. Érdekes módon, a bal és a jobb csatorna hangfrekvenciás pontjainak összezárása is majdnem ugyanúgy megszüntette a zajt, nemcsak a sztereo dekóder kikapcsolása. Kollégáim akkoriban egy 54 kHz-es aluláteresztő szűrőt ajánlottak, amit meg is építettem, sajnos a panel beépítésekor elszállt a sztereó dekóderem, ezért inkább lemondtam róla. A mai viszonyok között itt nálunk már nincsen ilyen jelenség, amióta a városunkban kiépítették őket, minden adó helyi adónak számít, bejön egy darab vezetékkel. Nekem az anno Tungsram fénycsövekért cserélt dán rádióm van, alapállásban az érzékenysége kielégítő, de a tuner és a KF közé berakott plusz 1 tranzisztor jelentősen feljavította. (Próbálkoztam előbb antenna erősítőkkel is, de csak ez segített, méghozzá nagyon sokat.) Kristikoma! A Kleó-ban az a rengeteg trimmer, meg a 741 a tunerben nem igazán nyerő. Le kellene ellenőrizni a hangoló fesz. stabilizátort, és a hidegítő kondik is átvezethetnek, volt nekem egy 100 nF, Videotonban, ami úgy viselkedett mint egy Zéner dióda. (Csak bizonyos fesz felett vezetett, hidegen kimérni nem lehetett, de miatta összevissza hangolódott a készülék. Fura nemde?)
Az érzékenység csökkenése két dologból származhat. Valamelyik erősítő fokozat meghibásodása, vagy elhangolódás. Mivel az erősítés javarészben a KF -ben történik, az erősítés csökkenés ezekben a fokozatokban keresendő. De általában az AM, és az FM KF fokozatokban ugyanaz az erőstő fokozat működik, így akkor az AM -en is érzékenység csökkenésnek kell lennie.
Úgyhogy szerintem az érzékenység csökkenés oka valószínűleg elhangolósás lehet. A sztereo vételnél a sávszélesség kb. a duplája (360 kHz) a mono állapotnak 180 kHz) így sztereo állásban a zaj is nagyobb, ezért az érzékenység csökkenés, ami kb. 6 dB csökkenést jelent. Ha a sztero dekóder nem működik jól, (kapkod, váltogat) annak oka lehet a pilotfrekvencia (19 kHz) elégtelen szintje, amit szintén elhangolódás okozhat. Szerintem először egy alapos újrahangolást megérdemelne. Az orion kapcsolástechnikailag sokkal korrektebb, a Videotonnál jellemző a gyenge stabilitás, amit erős AFC -vel kompanzáltak. Ennek vannak jelentős hátrányai
Már azóta nincs meg a Cleopátra, mikor váltottam ST 1025-re. Ha mégis szereznék egyet, hasonló hibával, megnézem az általad említett alkatrészeket, ha kell, ha nem, kicserélem.
Köszi a sok választ, megpróbálok időrendi sorrendben válaszolni!
- mindösszesen 1db 10.7 MHz-es kerámiaszűrő van, nemigazán vagyok járatos abban, hogy miként lehet ezeket csereberélni - már be van készítve az 5 elemes 7dB-es Yagi, csak rendes konzol kell hozzá, mert jelenleg csak a padláson van - nem kimondottan rossz az érzékenysége, de jobbnak kellene lennie. Amik furcsa jelenségek számomra: -antenna nélkül annak rendje és módja szerint nem világít a térerőjelző (3db led), de amint rádugom az antennát, függetlenül attól hogy állomáson van-e vagy sem, 1-es térerőt jelez, sőt javarészt állomásról elhangolva is megmarad "tuned" állásban. A legtöbb állomás 1-2-es térerőt produkál, és egészen közel helyezett fm transzmitterrel sem lehet "kiakasztani" úgy, hogy teljes maximumot jelezzen, illevte zajmentes legyen. Más rádióval még több tíz méterről is hibátlan a vétel. -Adóra hangolva a dekóder nem váltogat, megmarad sztereó állásban végig, viszont néhány frekin adás híjján is átvált, bár ott monóban is lehet hallani valamiféle modulációt, talán valami kommunikál ott. -A harmadik dolog, hogy hangolás közben halkan ugyan, de folyamatosan változó frekvenciájú hangot hallok, olyan 4-500Hz-es magasságút, ezt nemtudom hogy hiba-e más rádiónál nemvettem még észre. Az FM KF+demodulátor egy A225D nyugati nevén TDA1047. A doksija és az Orion rajza alapján az erősítését az R531 állítja be. Ez előtt van a szűrő, amit egy BF199 hajt meg. Ezekszerint errefelé lesz a kutya elesve? Hangolni merre-hogyan kell/lehet? Belepiszkálásnak, turkálásnak nem láttam nyomát sehol.
Idézet: „A legtöbb állomás 1-2-es térerőt produkál, és egészen közel helyezett FM transzmitterrel sem lehet "kiakasztani" úgy, hogy teljes maximumot jelezzen, illetve zajmentes legyen. Más rádióval még több tíz méterről is hibátlan a vétel.” Ilyet az iskolában tapasztaltam, mikor az oktatási technikus rádugta a szintén ST 1025-öt a kábel TV-re, ahol vannak rádióadók. Ő mondta, hogy az eltérő potenciál miatt kiment a keverőből a BF 961-es MOSFET, a rajzon az antenna után található. Lehet venni is, és cseréld ki! Nem nyúlnék a KF-hez, sem a sztereó dekóderhez. Idézet: 1 darab szűrő minálunk még zsebrádióba is kevés, az olyanokon két adó egyszerre jön. (A Class FM94.9 és a radio88 95,4). Sorba kell őket kötni, van rádióm, amiben a helye is megvan, csak kihagyták, én pótoltam. „- mindösszesen 1db 10.7 MHz-es kerámiaszűrő van, nemigazán vagyok járatos abban, hogy miként lehet ezeket csereberélni” Idézet: „az antennát, függetlenül attól hogy állomáson van-e vagy sem, 1-es térerőt jelez, sőt javarészt állomásról elhangolva is megmarad "tuned" állásban.” Idézet: „-A harmadik dolog, hogy hangolás közben halkan ugyan, de folyamatosan változó frekvenciájú hangot hallok, olyan 4-500Hz-es magasságút, ezt nemtudom hogy hiba-e más rádiónál nemvettem még észre.” A közelben dolgozó számítógépek, kapcsolóüzemű tápegységek, energiatakarékos égők (fénycsövek) tudnak produkálni ilyen széles sávú zavarokat. Megkeresni őket úgy tudod, hogy sorban mindent áramtalanítasz. A saját lakásodban ezeket kiszűrheted. A szomszédnál viszont nem sok remény, hogy beengednek.
Én egyébként ezekre gondoltam, jó rádióba, ha nincs ezen kívül benne még néhány rezgőkör, 1 darab szűrő ezekből kevés. Megpróbálhatsz a rádiódba tenni a BF 199 bázisára, vagy a kollektorra sorba, a középső láb a test, a másik kettő mindegy, a becsatoló kondenzátorral vagy a másik szűrővel sorba, hátha jobb lesz.
Ezekben például három darab KF filter van. Ezen gondolkozzál el, és a környezetedben található zavarforrásokon. Üdv.
A kollégák kicseréltetnének veled mindent, csak úgy látatlanban.Ha a FET lábain annyi mérhető, ami a rajzon van, akkor általában jó. Én először is összehasonlítanám egy jó rádióval, vagy olyan helyre vinném, ahol biztosan jó a vétel. Azután lekötném a tunert, és a jó rádióból lógatnám át a KF jelet egy koax kábellel. Az IC-k hez én sem nyúlnék, hangolni ebben a rádióban nem sok mindent lehet, de meg lehet próbálni. Ez a fajta tuner nem hajlamos a gerjedésre, de látatlanul nem esküdnék, hogy a rádiódban (vagy a közelében) nem gerjed semmi. Volt dolgom viszont életemben néhány gyárilag nem túl érzékeny készülékkel. Sok rádiót eleve úgy terveztek, olyan helyre, ahol bivalyerős helyi adók hemzsegnek. Magyarországra a 90-es évekig ez nem volt jellemző, éppen ezért a Videotonok a külföldieknél sokkal érzékenyebbek, Orionom viszont sosem volt. (A rajzod alapján olyasmi, mint a dán, az se volt igazán egy csúcs a plusz tranzisztor beépítése előtt) A nem elég érzékeny rádióimmal a tuner és a KF közé beépített plusz 1 tranzisztor (Vagy FET) szinte mindig csodát tett.
Köszi a segítséget mindenkinek!
Megpróbálok próbanyákra összehozni egy több elemes kf szűrőt/erősítőt, de előtte még próbálkozok finoman hangolni a kf részen. A BF961 helyett van próbára BF963, remélem jólesz helyette. Fejleményeket megírom!
Nekem, ha javítok mindig van kéznél egy etalon, amit elvileg felülmúlni memigen lehet, és ahhoz hasolítgatom, főleg a külföldi adókon tesztelek. Van itt nekem egy pár, zsebrádió, vagy autós, azoknak csak 12 volt és hangszóró kell, a fedelük könnyen lejár, ha közelemben laknál, akár szívesen adnék is egyet.
Sziasztok!
Van egy Grundig T8200 tunerem. Minden jól működik rajta, de a kijelzője nem megy. Ebben kérem a segítségeteket. Mi okozza ezt a hibát? Manualt letöltöttem már.
Üdv! Ha LCD s vizsgáld meg jobban. Talán a háttér világítása égett ki.
Valaminek meg kell világítania az LCD hogy látni lehessen a karaktereket. Ez lehet izzó, led egyéb...Ezt keresd meg és ellenőrizd a működését. A hangsúly a hátteren van.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2014
Szia!
Ha LCD a kijelzője, izzó hiba. Fluoreszcens, akkor a negatív tápfeszültségeket méregesd, fűtés tápja is lehet rossz.
Üdvözletem!
Egy Orion ST 240 tunerrel van gondom. A hangolóegység CCIR-részéért felelős alkatrészek valamelyike lehet a hibás, ugyanis a CCIR-en nagyon érzéketlen, még méretezett tetőantennával is sutyorog a vétel. Az OIRT-on egy CCIR-OIRT-konverter segítségével a vétel tökéletes, még egy darab dróttal is maximális a JELSZINT-műszer kitérése. A hangolóegység a felújítás előtt és után is ugyanezt a jelenséget produkálja. (A felújítás alatt azt értem, hogy a 9 db kerámia trimmert egyenként kicseréltem, a csere után egyenkénti behangolás... - Már nagyon sok készülék hangolóegységét felújítottam, tehát ezzel semmi baj; abban reménykedtem, hogy ez a hülye hiba í]y megszűnik, de nem...) Hogy biztosra menjek a minél pontosabb diagnózisra vonatkozóan: keresztbe cseréltem egy másik ST 240-nek a hangolóegységét ezzel és a tapasztalatok abszolút megerősítést nyertek, hogy a hangolóegységgel van a baj, ugyanis a másik készülékhez tartozó hangolóegységgel a tuner kitűnően működött és ugyanakkor abból a készülékből, amelyből a hangolóegységet kivettem, szintén produkálta a jelenséget: csak a CCIR sávban érzéketlen volt. Mit tegyek, melyek pontosan azok az alkatrészek, amelyek a CCIR-vételért felelősek, esetleg mivel kezdjek, ha cserélgetni szeretnék alkatrészeket a hangoltkörökben és melyeket? Remélem, a FET és az S042P keverő IC nem hibás, mert ezeket már nem kapni (és gondolom, azért sem lehetnek hibásak, mert akkor az OIRT-on is rendetlenkedne). Egyébként az S042P lábain a feszültségek a kapcsrajzban közölteknek megfelelőek. Sajnos, ide vonatkozó nagyfrekis méréseket nem tudok végezni (és bevallom, nem is tudom, mit és hogyan mérjek...) Arra rájöttem, hogy amikor FM2-re (CCIR-re) van kapcsolva, akkor a -10 V-os fesz él a modulátor-körökben.... A segítségeket nagyon köszi. Üdv. A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
Szerintem a hangoltkörökben max. a varicap(-ok) lehet(-nek) hibásak, de valószínűbb, hogy ezek tápja nem tudja a teljes fesz. átfogást. Mérd a tápot a "varicap" tápponton, ill. még esetleg kontakthibás a hangolópoti! Az SO 042 ma is kapható. A mod.fesz -10V pont jó.
Köszi. Ha jól értem, a 18-as ponton mérjek? (A varicap táppont alatt azt érted?) - Ugyanis az változik, attól függően, hogy hova hangolok. A hangolópoti kizárt, hogy rossz, mert a másik hangolóegységgel tökéletes a gép. Ebből következően biztos, hogy csak a hangolóegységben lehet a hiba. Azt viszont megnézem, hogy egyenként, a varicapok katódján mennyi a fesz. Valamint a katódhoz képest is méregetni fogok. Az a gyanúm, hogy valamelyik hangoltkörben elvész valami fesz... Ha jól gondolom, a -10 V-hoz legközelebb eső alkatrészekkel érdemes kezdeni. Ha van még ötlet, köszi.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |