Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotika kezdőknek
Szia!
MMA7455L gyorsulásérzékelőt és egy ismeretlen gyro-t egyelőre. A gyorsulásérzékelő /CS lábát sikeresen leszakítottam egy áthelyezés során, így várom az úgy gyorsulásérzékelőt. Így a kísérleteket csak akkor tudom folytatni, ha megérkezett. A PID-ig és a Kálmán szűrőig (tettem fel ábrákat a Segway topikba) jutottam eddig, illetve van két átalakított HXT900-as szervón 1-1 75mm-es repülőmodell kerék, melyeket egy plexilaphoz rögzítettem. Sajnos 3-5V-ról a szervók lassúnak tűnnek, de ha kész kiderül mire elég. Valahogy így néz ki a robot-próbapanelem (melléklet). Van rajta soros port, SPI, I2C, 2xPWM a motoroknak, 2x érzékelő bemenet fordulatszám méréshez, 8 analóg bemenet, jumper-ek, stb. Mivel volt egy kitermelt Atmega16 MCU-m, ezzel terveztem a panelt. Szerk.: a gyro-t egy koax helikopterből termeltem ki.
Szia!
En is epp most allok neki egy egyensulyozo robotnak, de csak egy ultrahangos szenzort fogok hozza hasznalni. Most a PID algoritmussal baratkozok...
Én a PID-et egy PC ventilátorral teszteltem aminek van impulzus kimenete. A követhetőség kedvéért 1000 vagy 100ms időzítéseket használtam.
Nekem a csatolt kód vált be eddig. Remélem a robotnál is beválik.
sziasztok
Segítséget kérnék tudtok jó robotos oldalakat ? én nemnagyon találtam
Robot építős?
(pl.:Bővebben: Link) Robot alkatrészvásárlós? (pl.:Bővebben: Link) Robot versenyes? (pl.:Bővebben: Link) Milyen robotos honlap érdekel?
borvendeg
engem mindegyik érdekel
valaki tud még robotos oldalakat ?
GOOGLE
Csinálj egy oldalt Anyag bőven akad a neten, bár ha saját fejlesztésről csinálod sokkal jobb.
borvendég
szép robotot építettél nagyon jó
Nekem van otthon egy 16F84(A) PIC égetőm.Lehet ezzel AVR-t programozni?
(Ha lehet valaki legyen szíves adja meg mit hova kössek!)
Sziasztok, én is szeretnék készíteni egy rádió frekvenciás távirányítós robotot melyen lenne egy platform ami mindig vizszintesen állna annak ellenére, hogy a talaj göröngyös.
Tippeket szeretnék kérni azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudnám megoldani a platform dolésszögének mérését illetve a platform mozgatását mivel tudnám megoldani? A mozgatásra gondoltam kis pneumatikus munkahengerekre (pl 4 db a platform 4 sarkába) vagy kis motorokra fogasléccel (4 db) szivem szerint az utóbbit próbálnám meg mert nem igazán szeretem a pneumatikát és hidraulikát A robot mozgatásán is gondolkodok, hogy lánctalpas legyen vagy 4 kerekű (a két hátulsó hajt és a két első vezet). Ebben szeretnék tanácsokat kérni, hogy mit hogy érdemesebb Előre is nagyon szépen köszönöm
Hat nem kis feladatra vallalkoztal...
A platform dolesszogenek a merese lassu valtozasok eseten megoldhato egy 3 iranyu gyorsulasmero hasznalataval (Pl. itt van ra egy pelda:Bővebben: Link ) Ha nagyobb gyorsulasok is fellepnek, akkor mindenkeppen kell egy giroszkop is, es a ket erzekelo jeleit az un. Kalman filterrel kell kombinalni, hogy hasznalhato erteket kapjunk. A hidraulikus es pneumatikus moszgatas szerintem egy kis robot eseten nem jarhato ut. Egy un. delta robottal viszont 3 szervo felhasznalasaval eleg egyszeruen megoldhato ( Bővebben: Link ) Ha tudsz lanctalpas fem epitojatekot vagy gyerekjatekot szerezni, akkor kezdesnek mindenkeppen jobb a lanctalpas meghajtas, mert egyszeru a vezerlese (csak 2 DC motort kell vezerelni).
Tudom, hogy nem egyszerű, mivel majd ez lenne az államvizsgám
Ez a gyorsulásmérő nagyon megtetszett, úgy hogy azzal fogom csinálni A delta robot is jól hangzik, a helyváltoztatásra ha találok lánctalpat akkor azzal ha meg nem akkor 4 kerékkel (estleg hátul egy differenciálművel). Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat, ez most sokat segített, egész héten gondolkoztam hogy lehetne megoldani
A lanctalphoz 2 otlet:
Bővebben: Link Bővebben: Link Erre kell meg 3 db kis 9g-os modellszervo meg valamilyen mikrovezerlo, es szinte kesz is van. Bővebben: Link A taviranyitas lehet bluetooth-os, de hasznalhatsz 433.92 MHz-es ado-vevo radiomodulokat is. Bővebben: Link Bővebben: Link Bővebben: Link
Köszönöm a sok segítséget
A távirányítást mindenképpen rádiofrekvencián szeretném megoldani de addig még arra lesz időm, ugyanis csak jövő ilyenkorra kell kész legyen, most még csak infókat gyüjtök, hogy mit hogy lenne érdemesebb, hogy aztán ne utólag kinlódjak vele
Szia Fizikus!
Tetszett az AVR-es cikk! Én ugyan propellerrel kínlódom, de nekem is hasznos volt a leírás. Szívesen megnéznék ugyanerre a hardverre (shift regiszter+MCP) egy i2c-s felhasználást is, mert most éppen itt akadtam meg Ugyanis a propellernek nincs analóg bemenete és MCP-vel gondoltam megoldani. Mindössze egy db ellenállás értéket kell beolvasnom, de ez lehet eszközönként más (EIB PEI). Persze, ha nem is előadás formájában, de segítséget remélhetek - az is jól jönne. Az is megoldás, ha egy-két sima DIO lábat tudok felhasználni, mert párhuzamos DIO-ból van jelenleg kihasználatlanul a 32-ből 24...
Az I2C az kicsit mas a kozos busz es az eszkozok cimzese miatt. En olyan ADC IC-t hasznalnak ami tud I2C-n keresztul kommunikalni. Pl ezekhez hasonlot (a netre rakeresve ez volt az elso 2 talalat, nezz korul, biztosan van 1000 fele, kulonbozo tokozasu/felbontasu/csatornaszamu stb...)
Bővebben: Link Bővebben: Link 2 A shift regiszter helyett pedig egy Microchip MCP23008 8-bites I/O Expander IC-t hasznalnek az I/O portok bovitesre es a LED-ek vezerlesere. Peldaalkalmazas MCP23008-re: Bővebben: Link 3 En is foglalkoztam roviden az I2C-vel: Bővebben: Link 4
Kicsit utanagondoltam, es arra jutottam hogy vegso esetben, ha mindenkeppen shift regisztert es MCP3202-t akarsz hasznalni, nem pedig I2C-s IC-ket, akkor irhatsz egy szoftveres SPI algoritmust is. Es akkor tudod hasznalni a shift regisztert es az MCP3202-t is. Nem lenne olyan bonyolult, mert annyira nem kritikus az idozites, es csak I/O labakat kell kapcsolgatni + roluk allapotokat beolvasni. Csak arra kell ugyelni hogy ne legyen tul gyors az adott eszkozhoz.
Szia Fizikus!
A 3021 jó lenne a méretei miatt, én is ezt néztem ki magamnak - sajnos kötött méreten belül kell megoldjam az eszközt. Így a propeller párhuzamos kimenetét használom - a shift regiszter nem kell, hiszen van felesleges - még nem használt láb bőven. A segítséget köszönöm - elmélyedek egy kicsit az általad belinkelt írásokban.
Sziasztok!
Robotika workshop lesz nemsokára a FabLab-ben. Aki Pesti és érdekli a téma itt nézhet utána: Bővebben: Link
Sziasztok!
Most ismerkedek a szervo motorokkal. Azt tapasztaltam, hogyha áram alá helyezem a motort, akkor egy picit megmozdul. Ezt a nem kívánatos mozgást el lehet valahogy kerülni?
Arra gondolsz, hogy bekapcsolás után beáll egy bizonyos pozícióba? Ha igen akkor nem hiszem hogy ez elkerülhető. Ezt a vezérlő elektronikája csinálja.
Szerintem bekapcsoláskor összeszed egy kis zavart amit jelnek érzékel. Szerintem még nem jutott odáig, hogy vezérlést is adjon rá.
Szia!
Milyen "szervómotor"? Hogyan helyezed áram alá?
Ezt csak úgy kerülheted el, ha előbb adod rá a vezérlést mint a tápot. Én is sokat szenvedtem vele de egy 10ms késleltetés megoldotta. Az okozza, hogy mikor indulna az első impulzust hosszabbnak érzékeli aztán vissza korrigál.
Szia!
A második linked (régiójáték, tank fémépítő) nagyon gagyi, én is bepróbálkoztam vele, de esélytelen. Merev a szíj (mert a lánctalp egy gumi csík és kész) ahhoz hogy feszüljön és ne csússzon nagy erővel kell megfeszíteni, amikor meg nehéz a forgatása, ha áll pár napig felveszi az aktuális alakot és ameddig be nem járódik huppog és ugrál (pluszba nehéz onnan kimozdítani). Üdv Kiborg |
Bejelentkezés
Hirdetés |