Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   41 / 82
(#) boldivi válasza Fizikus hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Szia!

MMA7455L gyorsulásérzékelőt és egy ismeretlen gyro-t egyelőre. A gyorsulásérzékelő /CS lábát sikeresen leszakítottam egy áthelyezés során, így várom az úgy gyorsulásérzékelőt. Így a kísérleteket csak akkor tudom folytatni, ha megérkezett. A PID-ig és a Kálmán szűrőig (tettem fel ábrákat a Segway topikba) jutottam eddig, illetve van két átalakított HXT900-as szervón 1-1 75mm-es repülőmodell kerék, melyeket egy plexilaphoz rögzítettem. Sajnos 3-5V-ról a szervók lassúnak tűnnek, de ha kész kiderül mire elég.
Valahogy így néz ki a robot-próbapanelem (melléklet).
Van rajta soros port, SPI, I2C, 2xPWM a motoroknak, 2x érzékelő bemenet fordulatszám méréshez, 8 analóg bemenet, jumper-ek, stb. Mivel volt egy kitermelt Atmega16 MCU-m, ezzel terveztem a panelt.

Szerk.: a gyro-t egy koax helikopterből termeltem ki.
(#) Fizikus válasza boldivi hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Szia!
En is epp most allok neki egy egyensulyozo robotnak, de csak egy ultrahangos szenzort fogok hozza hasznalni. Most a PID algoritmussal baratkozok...
(#) boldivi válasza Fizikus hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Én a PID-et egy PC ventilátorral teszteltem aminek van impulzus kimenete. A követhetőség kedvéért 1000 vagy 100ms időzítéseket használtam.
Nekem a csatolt kód vált be eddig. Remélem a robotnál is beválik.

pid1.h
    
(#) Fizikus válasza boldivi hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Koszi! Attanulmanyozom...
(#) martin6789 hozzászólása Jún 29, 2011 /
 
sziasztok
Segítséget kérnék
tudtok jó robotos oldalakat ?
én nemnagyon találtam
(#) borvendeg válasza martin6789 hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
Robot építős?
(pl.:Bővebben: Link)
Robot alkatrészvásárlós?
(pl.:Bővebben: Link)
Robot versenyes?
(pl.:Bővebben: Link)
Milyen robotos honlap érdekel?
(#) martin6789 hozzászólása Jún 29, 2011 /
 
borvendeg
engem mindegyik érdekel
(#) borvendeg válasza martin6789 hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
Akkor ennyit tudtam segíteni.
Esetleg a saját robotomról képek:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) martin6789 hozzászólása Jún 30, 2011 /
 
valaki tud még robotos oldalakat ?
(#) bodgabo válasza martin6789 hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
GOOGLE
(#) Zozi85 válasza martin6789 hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Csinálj egy oldalt Anyag bőven akad a neten, bár ha saját fejlesztésről csinálod sokkal jobb.
(#) mrgrassy válasza borvendeg hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
nagyon tetszik a kis robotod
(#) martin6789 hozzászólása Júl 1, 2011 /
 
borvendég
szép robotot építettél nagyon jó
(#) mikrofarad hozzászólása Júl 9, 2011 /
 
Nekem van otthon egy 16F84(A) PIC égetőm.Lehet ezzel AVR-t programozni?

(Ha lehet valaki legyen szíves adja meg mit hova kössek!)
(#) matheattila hozzászólása Júl 9, 2011 /
 
Sziasztok, én is szeretnék készíteni egy rádió frekvenciás távirányítós robotot melyen lenne egy platform ami mindig vizszintesen állna annak ellenére, hogy a talaj göröngyös.
Tippeket szeretnék kérni azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudnám megoldani a platform dolésszögének mérését illetve a platform mozgatását mivel tudnám megoldani?
A mozgatásra gondoltam kis pneumatikus munkahengerekre (pl 4 db a platform 4 sarkába) vagy kis motorokra fogasléccel (4 db) szivem szerint az utóbbit próbálnám meg mert nem igazán szeretem a pneumatikát és hidraulikát
A robot mozgatásán is gondolkodok, hogy lánctalpas legyen vagy 4 kerekű (a két hátulsó hajt és a két első vezet).
Ebben szeretnék tanácsokat kérni, hogy mit hogy érdemesebb
Előre is nagyon szépen köszönöm
(#) Fizikus válasza matheattila hozzászólására (») Júl 9, 2011 / 2
 
Hat nem kis feladatra vallalkoztal...
A platform dolesszogenek a merese lassu valtozasok eseten megoldhato egy 3 iranyu gyorsulasmero hasznalataval (Pl. itt van ra egy pelda:Bővebben: Link )
Ha nagyobb gyorsulasok is fellepnek, akkor mindenkeppen kell egy giroszkop is, es a ket erzekelo jeleit az un. Kalman filterrel kell kombinalni, hogy hasznalhato erteket kapjunk.
A hidraulikus es pneumatikus moszgatas szerintem egy kis robot eseten nem jarhato ut. Egy un. delta robottal viszont 3 szervo felhasznalasaval eleg egyszeruen megoldhato ( Bővebben: Link )
Ha tudsz lanctalpas fem epitojatekot vagy gyerekjatekot szerezni, akkor kezdesnek mindenkeppen jobb a lanctalpas meghajtas, mert egyszeru a vezerlese (csak 2 DC motort kell vezerelni).
(#) matheattila válasza Fizikus hozzászólására (») Júl 9, 2011 /
 
Tudom, hogy nem egyszerű, mivel majd ez lenne az államvizsgám
Ez a gyorsulásmérő nagyon megtetszett, úgy hogy azzal fogom csinálni
A delta robot is jól hangzik, a helyváltoztatásra ha találok lánctalpat akkor azzal ha meg nem akkor 4 kerékkel (estleg hátul egy differenciálművel).

Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat, ez most sokat segített, egész héten gondolkoztam hogy lehetne megoldani
(#) Fizikus válasza matheattila hozzászólására (») Júl 10, 2011 / 2
 
A lanctalphoz 2 otlet:
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Erre kell meg 3 db kis 9g-os modellszervo meg valamilyen mikrovezerlo, es szinte kesz is van.
Bővebben: Link

A taviranyitas lehet bluetooth-os, de hasznalhatsz 433.92 MHz-es ado-vevo radiomodulokat is.
Bővebben: Link

Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) matheattila válasza Fizikus hozzászólására (») Júl 10, 2011 /
 
Köszönöm a sok segítséget
A távirányítást mindenképpen rádiofrekvencián szeretném megoldani de addig még arra lesz időm, ugyanis csak jövő ilyenkorra kell kész legyen, most még csak infókat gyüjtök, hogy mit hogy lenne érdemesebb, hogy aztán ne utólag kinlódjak vele
(#) kameleon2 hozzászólása Júl 26, 2011 /
 
Szia Fizikus!

Tetszett az AVR-es cikk! Én ugyan propellerrel kínlódom, de nekem is hasznos volt a leírás. Szívesen megnéznék ugyanerre a hardverre (shift regiszter+MCP) egy i2c-s felhasználást is, mert most éppen itt akadtam meg Ugyanis a propellernek nincs analóg bemenete és MCP-vel gondoltam megoldani. Mindössze egy db ellenállás értéket kell beolvasnom, de ez lehet eszközönként más (EIB PEI). Persze, ha nem is előadás formájában, de segítséget remélhetek - az is jól jönne. Az is megoldás, ha egy-két sima DIO lábat tudok felhasználni, mert párhuzamos DIO-ból van jelenleg kihasználatlanul a 32-ből 24...
(#) Fizikus válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 26, 2011 / 1
 
Az I2C az kicsit mas a kozos busz es az eszkozok cimzese miatt. En olyan ADC IC-t hasznalnak ami tud I2C-n keresztul kommunikalni. Pl ezekhez hasonlot (a netre rakeresve ez volt az elso 2 talalat, nezz korul, biztosan van 1000 fele, kulonbozo tokozasu/felbontasu/csatornaszamu stb...)
Bővebben: Link
Bővebben: Link 2
A shift regiszter helyett pedig egy Microchip MCP23008 8-bites I/O Expander IC-t hasznalnek az I/O portok bovitesre es a LED-ek vezerlesere.
Peldaalkalmazas MCP23008-re:
Bővebben: Link 3
En is foglalkoztam roviden az I2C-vel:
Bővebben: Link 4
(#) Fizikus válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 26, 2011 /
 
Kicsit utanagondoltam, es arra jutottam hogy vegso esetben, ha mindenkeppen shift regisztert es MCP3202-t akarsz hasznalni, nem pedig I2C-s IC-ket, akkor irhatsz egy szoftveres SPI algoritmust is. Es akkor tudod hasznalni a shift regisztert es az MCP3202-t is. Nem lenne olyan bonyolult, mert annyira nem kritikus az idozites, es csak I/O labakat kell kapcsolgatni + roluk allapotokat beolvasni. Csak arra kell ugyelni hogy ne legyen tul gyors az adott eszkozhoz.
(#) kameleon2 válasza Fizikus hozzászólására (») Júl 27, 2011 /
 
Szia Fizikus!
A 3021 jó lenne a méretei miatt, én is ezt néztem ki magamnak - sajnos kötött méreten belül kell megoldjam az eszközt. Így a propeller párhuzamos kimenetét használom - a shift regiszter nem kell, hiszen van felesleges - még nem használt láb bőven. A segítséget köszönöm - elmélyedek egy kicsit az általad belinkelt írásokban.
(#) puli122 hozzászólása Aug 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Robotika workshop lesz nemsokára a FabLab-ben. Aki Pesti és érdekli a téma itt nézhet utána:

Bővebben: Link
(#) tmarcell hozzászólása Aug 29, 2011 /
 
Sziasztok!

Most ismerkedek a szervo motorokkal. Azt tapasztaltam, hogyha áram alá helyezem a motort, akkor egy picit megmozdul. Ezt a nem kívánatos mozgást el lehet valahogy kerülni?
(#) borvendeg válasza tmarcell hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Arra gondolsz, hogy bekapcsolás után beáll egy bizonyos pozícióba? Ha igen akkor nem hiszem hogy ez elkerülhető. Ezt a vezérlő elektronikája csinálja.
(#) KTobi válasza borvendeg hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Szerintem bekapcsoláskor összeszed egy kis zavart amit jelnek érzékel. Szerintem még nem jutott odáig, hogy vezérlést is adjon rá.
(#) boldivi válasza tmarcell hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Szia!

Milyen "szervómotor"? Hogyan helyezed áram alá?
(#) Zozi85 válasza tmarcell hozzászólására (») Aug 29, 2011 /
 
Ezt csak úgy kerülheted el, ha előbb adod rá a vezérlést mint a tápot. Én is sokat szenvedtem vele de egy 10ms késleltetés megoldotta. Az okozza, hogy mikor indulna az első impulzust hosszabbnak érzékeli aztán vissza korrigál.
(#) kiborg válasza Fizikus hozzászólására (») Aug 30, 2011 /
 
Szia!
A második linked (régiójáték, tank fémépítő) nagyon gagyi, én is bepróbálkoztam vele, de esélytelen. Merev a szíj (mert a lánctalp egy gumi csík és kész) ahhoz hogy feszüljön és ne csússzon nagy erővel kell megfeszíteni, amikor meg nehéz a forgatása, ha áll pár napig felveszi az aktuális alakot és ameddig be nem járódik huppog és ugrál (pluszba nehéz onnan kimozdítani).

Üdv Kiborg
Következő: »»   41 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem