Fórum témák
» Több friss téma |
Középleágazásos 2*12V -os trafóval könnyedén meglehet csinálni.
És azt kihagytam hogy a kapcsolás rajzát ha valaki tudná mellékelje legyen szíves
Előre is köszönöm
Üdv, mindenkinek!
Én szeretnék épiteni egy TDA7294-es erősitőtés ahhoz kell nekem +/-40V egyenfesz és nemtudom hogy milyen szekunder feszültségű trafót vegyek hozzá? Nemtudnátok nekem segiteni? :help:
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!!
Üdv mindenkinek!
Épitek egy TDA7294-es erősitőt mint ahogy azt mát emlitettem is pár hozzászólással korábban és az a gondom hogy én szeretnék az erősitő tápjából +/-42V-ból csinálni +/-35V még külön a subwoofer szűrőmnek! Ezt hogy tudnám megoldani? A válaszokat előre is köszönöm.
A trafónak legyen 5 kivezetése, vagyis egy középpont, ehhez képest szimmetrikusan a +- 35V-nak megcsapolás (erre a diódahíd, és a két 35V-os pufferoló kondi), majd +- 42V-nak megfelelő tekercsvégek, másik diódahíddal, és pufferokkal. Szerintem ennél egyszerűbb nincs.
Neked nem mond semmit az a szó hogy stabilizátor?
Hát igen, de azért elég sokat kéne neki lefaragni 42V ból 12V-ra! mert a +-35V az azért kell hogy zener diódán keresztül stabilizálja a 12v-ot.
Milyen szubszűrőd van neked, hogy +/-35V kell neki?
Műveleti erősítők vannak benne? Ha igen, akkor inkább +/-15V-ban gondolkodj. A trafó szekunderéről, ami ugye 2x30V AC, egyutas egyenirányítással csinálj külön a szűrőnek, szimmetrikus pufferelt tápot, amire már rákötheted a 7815-7915 stabokat, mert jócskán +/-35V alatt lesz a feszültség.
Ezt nem értem. Most hirtelen még 12V-is kell? 35-ről volt szó. Sziveskedj pontosan leírni, hogy tulajdonképpen mit is akarsz, mit kell neki tudni, mire akarod használni, egyéb paraméterek..... ....... .
Ne keljen már mindet harapófogóval kihúzni belőled!
Nekem úgy tűnik, hogy 12V-ról menne a szűrő, a 35V pedig azért került képbe, mert egy 7812 stabnak ennyi a maximum bemeneti feszültsége. Ha jól tippeltem, akkor alább már leírtam egy lehetséges megoldást. A 30V AC egyutas egyenirányítása és pufferelése a lényeg, erre már rá lehet kötni bármilyen stabot :yes:
Egyutasnál is ugyanannyi a csúcsfeszültség, nem ad megoldást ez a módszer.
Tudom, akkor küldted amikor írtam. De az már tényleg mindennek a teteje, hogy még egy kérdést sem lehet rendesen megfogalmazni, Miért kell mindig vagy ötször visszakérdezni, hogy hogyan is gondoltad? Majd legközelebb valami ilyesmi választ fogok adni : sorry, nincs most nálam a kedvenc kristálygömböm.
Jó az, hidd csak el!
Ennél a modulomnál is ezt a módszert alkalmaztam a védelem táplálására. A képen is jól látszik, hogy az egyik AC tápágról egy 4004-es megy a védelem pufferéhez. 2x29V AC trafóval teszteltem, a végfok így +/-40V ról ment, a védelem tápja 22V a stab előtt, utána pedig, értelemszerűen kb 12V. A módszer abszolút működőképes, egyébként nem ajánlottam volna :yes:
Én elhiszem, hogy lehet akkora kondit választani, aminél a átlagfesz nem lesz több, mint 22V. Ha oda "méretes" kondit teszel, nem tudod megmagyarázni, miért ne lenne ott is kb. 40V. Nyilván, valamivel kevesebb, de nem sokkal. A kis értékű kondin viszont nagy a brumm, amit a stab. IC-d lesimít. Így működik, de ez egy előfoknál nem a legjobb megoldás.
Hidd el meg tudnám magyarázni
De inkább azt mondom, hogy hadd próbálja már ki Demcar kolléga, azt amit ajánlottam neki. Egyutas-együtemű egyenirányítás, tápáganként 1000µF a szűrőnek és ennyi.
Ha nagyon biztosra akarunk menni, akkor egy jól méretezett ellenállásoszót is beiktathatunk, de ennél tovább nem érdemes bonyolítani egy előfok, vagy szűrő tápellátását.
Na a helyzet az, hogy van nekem a végfok ami +-42V ról megy és van nekem az előfok ami a szűrő és annak +-12v kell és van nekme hozzá kapcsolás ami +-35V-ból csinál egy zenerdiódán keresztül és egy kondin keresztül meg egy ellenálláson keresztül +-12V os tápot csinál a szűrőnek és ez a táp csak maximum +-35V-ról mehet és nekem azt kellene megoldani hogy ennek a +-12V-os tápnak a bemenetére tudjak adni +-42V a megengedett +-35V helyett.
Remélem igy már érthető voltam.
Persze, világos a dolog :yes:
Ha precíz akarsz lenni, akkor csinálj a zéneres helyett, egy osztós tápot neki. Sok gyártó is alkalmazza a módszert, csak jól kell méretezni. De akár a meglévő zéneres tápodhoz is csinálhatsz egy ellenállásosztót. Ilyesmire gondoltam:
Köszi a tippet nagyon tetszik a dolog meg is fogom épiteni és ez tuti jó lesz!
Csak még egy kérdés hűtőborda kell a kér stabilizátorra? Egy subwoofer szűrő fog róla menni.
Szerintem te nagyon félreérted.
Már van trafója , és +-42V lett a tápja. Bizonyára 2x30V AC trafója van. Ha nem toroid akkor nagyon nehéz lesz szétszedni , és újra összerakni ,miután letekert belőle annyit ,hogy 2x25V AC legyen belőle. Egyébként ilyen trafóbol már építettem tda 7294 -es végfokot. Ha nem 4 ohm-ra használod akkor jó lesz. a +-15V meg így is megoldható ,nem kell külön tekercs a trafóra. Bővebben: Link Ah most nézem ugrott egy oldalt annyi hozzászólás volt , már nem törlöm ki .
Igazad van, de átrajzoltam, mert most látom, hogy az osztóról lemaradt egy elkó
Így már oké:
Kössz az átrajzolt kapcsolást!
Sokat segitettél evvel most nekem!
Megépitettem azt a tápot amit mondtál és működik is csak annyi a baja hogy a + részén 11,8V van a - részén pedig 12,2V van, ez nem baj?
És még az hogy terheletlenül eléggé melegednek az ellenállások (470R/2W), vagy ez természetes?
Igen, ha 40V ra ról megy, akkor majdnem 1W-ot elfűtenek darabonként, ez természetes és bírnia kell.
Az alacsonyabb feszültségű stab IC gnd-jét ha megemeled egy diódával (katóddal az ícé felé), akkor kb 12,4V-ot fog adni, de ha így hagyod, a 0,4V-os különbség sem fog problémát jelenteni az előfoknak.
Oké. Tehát akkor igy ahogy van minden rendben van.
Nem fogom felbojgatni a dolgokat.
Persze jó lesz az úgy, majd meglátod :yes:
Felesleges lett volna ezért külön trafós tápot építeni |
Bejelentkezés
Hirdetés |