Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv mindenkinek!
Én nekem az volna a kérdésem hogyha én épitenék egy szimmetrikus tápot és arról hajtanék egy sbuwoofer szűrőt és mellette ugyan arról a tápról egy kelepet egy hővédelmet és egy hangszóróvédőt az úgy mehetne együtt? A segitséget előre is köszönöm!
Akkor meg kell látogatnom a tekercselő emberem
Üdv,
egy balek kérdésem lenne, tápegység ügyében. Szimmetrikus 2x12VAC szekunder, nem középleágazásos, hanem két külön kör. Kérdésem az egyenirányításra és pufferelésre vonatkozik, földszimmetrikus tápot igénylő fogyasztó (végfok) táplálására. Csináltam már ilyet, csak eszembe jutott, hogy töbféleképpen is lehet, és nem tudom eldönteni, melyik a jobb. 1. Külön egyenirányítás 1-1 Graetz-híddal, ezután közösítés, majd hidegítés, pufferelés. 2. Külön egyenirányítás 1-1 Graetz-híddal, ezután hidegítés, pufferelés, majd közösítés. 3. Közösítés, egyenirányítás 1 Graetz-híddal, a közös vezeték egyből GND-re, majd hidegítés, pufferelés. Szerintetek melyik a jobb, ill. hatékonyabb?
Kizárólag a 3. variációt érdemes preferálni.
Itt a válasz a kérdésedre!
Bővebben: Link
Hm, gondoltam, hogy ez lesz, én is ezért nem tudom eldönteni. Imi65 a hármast preferálná, djgombi kolléga szerint meg a kettes változat a nyerő. Ha jól emlékszem, én az eddigi projektjeimben meg az egyes változatot használtam.
A 3. variációhoz csak 1 diódahíd kell. Az a legegyszerűbb. Minőségben semmi különbség.
Itt van majdnem a lap alján a válasz miért ez a rajz a legjobb és átgondolva a dolgot nem is ír hülyeséget. :yes:
Bővebben: Link
Szerintem nézd át te is amit linkeltem mert valószínű ez a helyes táp.
Nem kell a neten megjelent cikkeket "Szentírásnak" venni. Az erősítők túlnyomó többsége a 3. variáció szerint épül fel, és mégsem brummog.
[OFF]A pasi elmond valamit, amit a másik kapcsolástechnika ugyanúgy nem szüntet meg, csak azt gondosan elhallgatja. Idézet: „A két kondenzátornak föld felé eső ágát nem tudjuk topológiailag szétválasztani, így az azokon megjelenő zavar feszültséget az áramkörünknek kell korrigálnia.” Miért, a másik verziónál nem összeköti? Akkor meg mit ért el vele? Itt a példa: Egyébként kivezérlés jelzőhöz nem kell szimetrikus táp , de van olyan előfok-hangszín ami szimpla tápról megy. Ezek együttes fogyasztása kb 100mA , de semmiképp nem 4A. Az erősítő tápjárol is lehet vételezni ennyi tápot. Bővebben: Link Nekem ez bevált . Hangja nem brutál , megfelelően kiemel , tranzisztorokban nem válogatós , lehet kísérletezni. Idézet: „A pasi elmond valamit, amit a másik kapcsolástechnika ugyanúgy nem szüntet meg, csak azt gondosan elhallgatja.” Időrendileg nézve lehet ,hogy ez a 120W -os erősítő évekkel korábban készült mint a VF-ek. Mindenkinek van joga fejlődni tanulni.(Nem néztem dátumot) Ha csak egy csatorna mono végfok lessz, akkor ott nemigazán kell félni a brumm-tól, de ha már kettő ,és azonos tápról megy akkor ott már biztosan lesz. A monoblokk kialakításnak ez a lényege , csupán a bemeneti GND-k vannak összekötve ,egyébként két teljesen ekülönitett önálló erősítőröl van szó.
De nekem mindenképpen olyan hangszín kéne ami 12Vos és már van egy a terveim között, a 4Aes táp pedig azért kell mert fogom majd fejleszteni a hengtechnikát és hogy ne kelljen akkor megint egy jobbat venni....
A 18V csak irányadó , szerintem 7- 25 V minden probléma nélkül működik.
Én a Kovidivi kapcsolását építem meg...
További infók róla:Itt
A kapcsolás Hobbielektronikáról van, csak a nyáktervet készítettem én, és csak azért vállalok felelősséget Írtam a hangszínszabályzók témába, hogy egymásra hatással vannak a potik, ennek ellenére én is használom, és még a hibája ellenére sem cserélném le Mert ez már készen van
rendben van
én most szerzem majd be holnap az alkatrészeket hozzá
Üdv!
Ide is beírom a kérdésemet, hátha ezt a topicot gyakrabban olvassátok A kérdésem a következő: szükségem van egy stabilizált +/- tápegységre. Vettem 7812 és 7912 IC-ket. Az a baj, hogy nem pontosan +12/-12 a feszültség a 2 ágon. egyik kb. +11,7v a másik -12,3v. Hogyan tudnám ezeket teljesen egy szintre hozni? Gondolom ez nagyon fontos egy erősítő esetében, ahol fontos a kimeneti 0v. Köszi.
Terheld le egy LED-del, vagy egy 1k-s ellenállással, és mérd meg újra.
A kapcsolást aminek a rajzát felraktad semmilyen esetbe se lehetne 12Vos trafóval működtetni úgy hogy 12Vot adjon le?
mert 9Vost nem nagyon találok:S
ez esetleg használható lenne?
http://www.hqelektronik.hu/info/hu/trafo12v_120hf.html
Le vannak terhelve. Megnéztem egy másik 7812-vel, azzal 12.3v a 11,7 helyett. Ekkora szórásuk van a stab ICk-nek?
Valahogy ki kellene egyenlítenem a két csatornát
Valahol régebben láttam , hogy a 7812 GND lábát egy diódán keresztűl kötötték a gnd-re. Igy 0.7 Voltal kevesebb lett a kimeneten. Valamint zener dióda is volt. Azt hiszem valami változtatható feszültségű tápegység volt. Talán Rádiótechnikában.
Na, szétszedtem teljesen és újraépítettem a tápot egy kicsit másmilyen kapcsolással.
Graetz kocka helyett 1N4007 diódákat használtam, mindegyik diódával párhuzamosan egy 100nF-ot kötöttem be. Ez a kapcsolása. Megmérve a feszültséget már sokkal jobban egyezik a két ág, de még mindíg nem teljesen. +12.24V -12.09V Nem tudom, hogy ekkora különbséggel lehet-e valamit tenni. Másik, táppal kapcsolatos kérdés: Stab IC előtt 1000µF utána 4700µF van. A kapcsolás szerint az IC elé kéne betenni a nagyobbat, de mivel a 4700µF kondim csak 25V-os és majd' 20 volt lenne rajta, így nem kockáztattam: betettem inkább kisebb kapacításút de nagyobb feszültségű kondenzátort elé és utána a nagyobb kapacitást. Szerintetek ebből nem származik semmi hátránya a tápnak? Búgás, zaj, akármi?
A stab IC-k előtt és után a pufferekkel párhuzamosan én szoktam rakni 100nF-os kondit is. Amelyik IC a nagyobb feszt adja /7812 vagy 7912/ Annak a GND lábára tegyél egy trimmert, ezzel tudsz valamennyit visszább venni a kimenő feszből.
100nF-ot tettem én is, sőt, egy-egy 10µF kondit is mindkét ágba.
Esetleg válogatással, többféle diódát kipróbálva.
Mármint milyen diódára gondolsz? Csak a Graetz hídban vannak diódák, de a stab IC után van probléma a feszültség-különbséggel, azt meg nem szabadna befolyásolnia az IC előtti feszültség-különbségnek.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |