Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok !
24V-os váltófeszültségről működő szinkronmotor forgásirányát kellene változtatnom, a motor ha feszültséget kap bármelyik irányba elindulhat. Következőképpen kellene működnie: 1.Táp be, elindul balra, később végálláskapcsoló kikapcsolja. 2.Táp be, elindul jobbra, későbbvégálláskapcsoló kikapcsolja. Milyen megoldást gondoltok, ebben kérnék segítséget. A motorról némi tájékoztató Jani fórumtárs tollából A motor nem 220 csak 24V-os a többi egyezik "Nagyvonalakban e motor felépítéséről és működéséről egy pár szót... Ez a motor egy 220V AC-s szinkronmotor (+fogaskerék áttétel). (Rendszerint a motoron az üzemi fesz és freki mellet megtalálható a motor tengely fordulata is Pld: 375min.) A motor áll egy állandómágnest tartalmazó forgórészből és egy 220Voltra méretezett tekercsből. Az, hogy a tekercsnek ne csak kettő pólusa legyen, úgy érik el, hogy a tekercs vasmagját kettő fél darabból készítik el, és a belső (forgórész felöl), páros számú füleket hajtanak le. Ezek a fülek egymás mellet helyezkednek el, vagy helyesebb, ha egymás között-et írok. Ezt az egész szerkezetet lágyvas házba szerelik össze, amit általában szegeccsel rögzítenek. A feszültség rákapcsolásakor az állandómágnes mindkét irányba el szeretne indulni. De a tehetetlensége miatt "véletlenszerűen" felvesz egy forgásirányt. „Mint ahogyan írtátok!” Ott, ahol nemszámít a forgásirány, ez kb. ígyvan. De legtöbb típus tartalmaz a forgórésznél egy kis kilincs szerkezetet-melyet egy rugó tart alaphejzetben. Ez a szerkezet (mint egy segédfázis) induláskor segíti a forgórészt, hogy a megfelelő irányban indul el. (Ezeket kézzel forgatni csak egy irányban lehet.)" Köszi Gerenk
Csak egy godolatom van: Én 28 éve pont a szinkrongépekből érettségiztem a Bláthy Ottó Erősáramú Szakközépiskolában. Akkor még ezekről csak tanultunk. Viszont egy biztos az, hogy ez reluktancia motor amit az állandómágnes körül létrehozott lágyvas pólusok inditják meg és mivel a terhelés kicsi így beugrik szinkronba. A baj csak az ,hogy ez bármelyik irány lehet. Miután itt segédfázis nincs lásd.. Egyfázisú motor igy tehát nem lehet kijelölt forgásirány. Bár szerintem a gyártók csak egy forgásirányba méreteznek mert akkor valami trükköt elkövetnek. Sajna én már erről lemaradtam.
Valahogy úgy képzelem el a kapcsolást, hogy az elektronika addig kapcsolgatja a tápot a motorra amig egy forgásirányt figyelő egysége helyes forgásirányt állapít meg és engedélyezi a motortápot, majd a végálláskapcsoló kikapcsol és átállíja a rendszert ellenkező forgásirányra.
Erre kellene valami elv, vagy kapcsolás. Még annyit, hogy a motor hajtóművéből természetesen a forgásirányt meghatározó kilincsszerkezetet el kell távolítanom.
Ilyen motorok vannak a pl. a Hajdú automata mosógépek
programkapcsoló egységében, vagy szinkron faliórákban stb.
Van is mert enélkül nincs fluxuseltolódás magyarán forgómágneses mező. Kösz a kiagazítást.
Nem értek ezekhez a motorokhoz, de ahelyett, hogy eltávolítod a kilincsszerkezetet, nem lehetne még egyet beépíteni ellenkező irányban? Úgy, hogy valahogy változtatható legyen éppen melyik aktív, akár elektromos (elektromágnes) vagy mechanikai úton. Tehát arra gondoltam, hogy amikor elér a motor az egyik végállásba, akkor lekapcsolja a tápfeszültséget és ellenkező irányba állítja a kilincsmechanikát. A tápfeszültség újboli ráadásakor elindul az ellenkező irányba, majd annak végállásánál az előző folyamat ismét lejátszódik.
Nagyon compact kis egység, nem szeretném mechanikusan megbontani, elektromos megoldást keresek.
Egyébként függönymozgatásra szeretném használni.
Sziasztok!
Remélem jól fogalmaztam meg a témát, ha nem akkor elnézést. Leírom a problémát, és hogy mit szeretnék. Adott egy Sankyo M2LJ49ZT12 típusu samsung mikróban használt 220v-os feszültségü 3w-os motor. A probléma a következő: Amikor bekapcsolom az áramot, akkor elkezd forogni pl balra. Aztán kikapcsolom, majd be, és akkor jobbra. Majd megismételem, és megint jobbra. majd megismételem, és megint balra. Semmilyen szabályosság nincs benne, van amikor egyhuzamba 3-4x egyiránybe forog, aztán meg ellentétesen. Hogyan lehetne a forgásirányát egyirányusítani? Nem vagyok nagy elektronikai zseni, ha létezik valami kapcsolási rajz azt megköszönöm, de minden hasznos információt is szívesen fogadok. Köszönöm.
Hello, Véleményem szerint erre nincs kapcsolás, mert ez a tulajdonság a motor szerkezetéből adódik. Ha ennél jobb ötletet nem kapsz, helyezz el egy mágnest a motoron. Vélhetőleg nincs elég jól árnyékolva ez ellen, meg nem mondom, hogy pontosan hogyan és hova, kisérletezd ki.
Vannak ugyanis olyan motorok, amelyek mágnesesen ki vannak "egyensúlyozva". Ezek bármely irányba foroghatnak, hogy merre, az a véletlen, illetve a tápfesz kezdő fázisa dönti el. Ám ezt az egyensúlyt fel lehet borítani, a kvarcórák léptetőmotorjaiban például egy csappal, ami némi asszimmetriát visz a rendszerbe, igy az csak az egyik irányban foroghat. Nálad is ez lehet a probléma, gondolom, a motort már nem akarod megbontani, véleményem szerint ez a kevésbé invazív módszer eredményt hozhat.
Szia!
Egy ilyen motorban láttam gyári megoldáskét hogy a motor tengelyén elhelyezett racsni meggátolta az ellenkezö irányba forogást. Mikor rosz irányba indult volna akkor megállototta a motort, gondolom jo ponton és a másik iránba indult el. |
Bejelentkezés
Hirdetés |