Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Telefonvonalakról általában
Most mondom, kicserélték. 1-2 hete voltak itt...
Üdv!
Abban kérnék segítséget, hogy ha van egy telefonos hálózatom és szeretném megmérni a a két telefon közti jelszintet, esetleges zajt jelgenerátor és oszcilloszkóp segítségével, akkor hogyan védem ki, hogy az eszközök földelése ne másítsa meg a mérést. Ezért kéne földfüggetlenné tennem a mérőkapcsolást. Minden ötletet megköszönök, addig tovább bújom a netet és a könyveket.....
Egy transzformátor a legegyszerűbb (bár ez is hamisít) Vagy minden műszerből elemeset választasz.(esetleg leválasztó transzformátor , de az nem annyira biztos) Bár azt sem írtad, a rendes telefonhálózathoz van e köze, ha nincs szerintem nem gond a földelés.
Mi ilyen esetben leválasztó trafót (az oszcilloszkóphoz) használtunk. Illetve "csévét" (transzformátor). Hívják vonallezáró csévének is. A lezárásokkal és az egyenfeszültséggel gondjaid lesznek... Esetleg "Puskás" trafó két 110 Voltos tekercsét felhasználhatod cséve helyett.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2015
Analóg telefonok Voip teszthálózaton vannak összeköttetésben. Ezt elfelejtettem írni.
Először is megnézném, hogy a VoIP készülék központoldali végződése valóban földfüggetlen-e.
Kell készítened egy előfizető oldali végződést (egy korrekt előfizetői végződés megold minden leválsztási problémát), vagy preparálsz egy telefon készüléket, és azon méregethetsz egy (ahogyan többen is mondták) egy 1:1 trafón keresztül. (a trafót kitermelheted pl. egy régi szgépes telefon modemből) Trafó helyett használhatsz két kb. 2 µF/63 V -os fóliakondit, mindkét ágban (a jel-, és a földvezetékben is). A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2015
Idézet: „Egy transzformátor a legegyszerűbb (bár ez is hamisít)” Miért hamisítana? Minden távközlési mérő berendezés transzformátorral kezdődik.
Hát teljesen ideális transzformátor ritka: pont 1:1 áttétellel, valamint a frekvencia átvitele sem éppen lineáris. Vágott/határolt szinusznál/négyszögjelnél is tud érdekes dolgokat "hazudni" (ha még egyenfeszültséget is le kell választani, a kondenzátor megint egy plusz frekvencia függő valami.) Ha meg csak egy találtunk egyet, az végkép nem ideális. Műszerekben valószínűleg utána kompenzálják az általa létrehozott hibát. Más kérdés, mennyire pontosan akarják mérni a telefonokat, ha csak szinte megy nem megy alapon, illetve nem különösebben pontosan akkor tökéletes. Házilag meg jobbat úgy sem tud.
Általában igazad van. De a vezetékes átvitel technikában egy meghatározott frekvencia sávot kell átvinni adott impedanciák között. A leválasztásra, mérésre használt transzformátorok beiktatási csillapítása a használt frekvencia tartományban 0,5 - 1 dB körül van, és meglehetősen lineáris. Ez az a hamísítás, amire hivatkozol? Ha jól emlékszem, akkor az adási jelszint 3 - 6 dB, a vételi jelszint -14 dB körül van, jobb helyeken több fokozatban állíthatók.
Az átvitel technikában a mérőjelek (az egyszerűség kedvéért) színuszos jellegűek, a torzításuk (négyszög) aránylag kicsi, a sokkal inkább az érthetőségre koncentráló mérések a torzítás helyett a jel/zaj viszonyt favorizálják, mert ennek a tényezőnek a hatása a legnagyobb. Egyébként az alapsávi sávszélességben átvitt beszéd energia sűrűsége az 1 - 2,5 kHz -es tartományban a legnagyobb, és az ebben a tartománybani jelek harmonikusai jelentős részben kívül esnek az átvitt sávon. Ahol a torzítás is fontos, pl a sokcsatornás berendezések átviteli közegeinek mérésére is inkább a linearitás, az intermoduláció mérése szokásos, ez jobban, alaposabban vizsgálja az átvitel minőségét, mint egy torzításmérés. A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2015
Idézet: „Analóg telefonok Voip teszthálózaton vannak összeköttetésben.” Akkor a "gateway" közel van (méterekről beszélünk), az meg tudja a dolgát. Közötte az "IP" nem hoz be csillapítást. Nem értem a kérdés értelmét... Hacsak nem neked kell engedélyezni a cuccot A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2015
Üdv!
Szóval van 2 telefonom ami a két végpont, ezek között van egy hálózat amihez nem nyúlok. Csak az anlóg részel foglalkozom, csinálok egy hívást majd a telefonokat leveszem a két végéről és a meglévő hívást átcsíptetem a mérő áramkörömre ami, az egyik végére kötök egy jelgenerátort 600 ohmos ellenállással, 2 kondenzátorral és egy leválasztó trafóval, majd a túloldalra is egy leválasztó trafó és 2 kondi egy 600 ohmos ellenállás és az oszcilloszkóp...mármint elméletileg így kell megcsinálnom...de még nem csináltam meg... Így elvileg megtudom mérni a telefonok közti beiktatási csillapítást és majd ha átrendezem akkor az áthallást is. Kérdés...honnan tudok szerezni vagy venni nekem megfelelő nagy impedanciájú és nagy induktivitású leválasztó transzformátort? Idézet: „meglévő hívást átcsíptetem a mérő áramkörömre” Ha 600 ms alatt el tudod végezni az "átcsíptetést, akkor jó, ha nem, akkor a vonal bont. Idézet: „honnan tudok szerezni vagy venni nekem megfelelő nagy impedanciájú és nagy induktivitású leválasztó transzformátort?” Hogy venni hol lehet, azt nem tudom, de hagyományos tárcsás analóg telefonvonalból bonthatsz "félhibridet", amire a mérésnél amúgy is szükséged lesz. (jobb lenne teljes hibrid, de azt végképp nem tudom hol lehetne venni, esetleg lehet készíteni megfelelő méretezés után. M42 -es közönséges szilíciumos vasra kell tekerni 4 db egyforma menetszámú tekercset. Bővebben: Link Bővebben: Link Idézet: „Ha 600 ms alatt el tudod végezni az "átcsíptetést,” A magyar szabvány az 125 ms, szóval bele kell húzni. Sokat szívtunk annó az import "Pana" telefonokkal (600 ms "Flash"), a magyar hálózatban (természetesen bontott a központ). De a 125 ms esetén is van az a része, hogy akkor meg tárcsahangot ad a központ, mert hogy azt hiszi, hogy konferencia beszélgetést akarsz kezdeményezni... Idézet: „majd ha átrendezem akkor az áthallást is” Erre nem tudtam görcsöt kötni Másik topicból tudnék idézni, hogy "ha elmondanád hogy pontosan mit és mért szeretnél, akkor jobban tudnánk segíteni".
Az átcsíptetés redukálható párhuzamos rákapcsolódás, majd a telefonrész lebontása.Esetleg egy rendes váltó kapcsolóval/relével is megoldható. Nem gondolnám kivitelezhetetlennek. Persze az átcsíptetés tényleg elég lassú.
Üdv!
rosszul fogalmaztam, nem átcsíptetem hanem a egy kábelt aminek a kettő végén RJ11 aljzat van, azt átalakítom úgy hogy a közepére A és B pontra kivezetek egy-egy banándugót, majd mikor a telefonálást megtörtént, akkor a banándugót rádugom a fojtótekercsre, ami már össze van építve a mérő áramkörömmel....így a hívás nem szakad meg és simán lehúzhatom a telefonokat...csak az a gondom, hogy 600Ω és 550Ω ellenállást, 4,7 és 10-es micro kondenzátort Fojtótekercs kéne ami az átfolyó áram hatására nem veszíti el az induktív jellegét, I.dc=20...50mA közötti, bírja az egyenáramú mágnesezést és Henri nagyságrendű legyen az értéke. hol kapok?hogy keressek rá?...milyen paraméterre figyeljek? köszi a választ!
Mondjuk a tekercsen kár átfolyatni a vonaláramot, a vonalra egy ellenállás, vele párhuzamosan meg a tekercs egy kondenzátorral sorba kötve.
elvileg ezt kéne megvalósítanom....te mire gondolsz?
http://indafoto.hu/erian44/image/23383696-cc30c48a/user#nagyitas
Marad a fojtó ha a mérésedhez ez kell. A telefonközpont részére a tekercs biztos nem ideális illesztés.Azonban arra figyelj a tekercs ellenállása kb 600 ohm legyen, akkor áll be a jó vonaláram.
Rendes telefonban egy tranzisztoros áramgenerátor van. Ezt szokták egyszerűsíteni egy 600 ohmos ellenállással.Egyébként meg hamár így kitaláltad, az induktivitásod egyben transzformátor is lehetne a végén egy 600 ohmos terheléssel, amin már mérhetnél is.Talán ez volna a leginkább kézben tartható mérési elrendezés. Egyébként lehet elég lenne egy régi jófajta hardveres modem telefonos része. még nagyon szét sem kellene bontani, csak a transzformátor szekunder oldalát leválasztani. Nem tudom miért akarsz mérni, de minden a vonalra általad kapcsolt alkatrész befolyásolja a mérést.Így maximum összehasonlításra lesz alkalmas.
Látom, vásárolni akarsz.
A 600 ohm nem a vonal ellenállása, hanem az impedanciája. A vonalra olyan ellenállást kell kötni, ami lérehozza a minimális vonaláramot, ami 20 mA. Ez kb. 2,5 kohm, ez a hurokellenállás. Ebbe persze beleszámít a központtól hozzád vezető réz érpár ellenállása is, tehát akkora ellenállást kell használnod, hogy 20 mA -nél nagyobb áram legyen. Ehhez már egy 1 kohmos ellenállás is elegendő. Ezt az ellenállást szokás helyettesíteni elektronikus éramkörökben egy 20 mA -es áramnyelővel, aminek a váltakozó áramú impedanciája több 100 kohm is lehet, tehát váltakozó áramú szempontból nem terheli a vonalat. Ebből az is következik, hogy az az ellenállás, amivel a hurkot zárod, 1, és 2,5 kohm között bármi lehet. (hagyományos tárcsás telefonokban a mikrofon ellenállása zárja a hurkot, az pedig bármi lehet, de biztos nem 600 ohm. Pláne nem egy szénmikrofoné) Ha erről a vonal lezáró ellenállásról 2 db 2,2 - 10 µF -os fólia kondival leválasztod a hangfrekvenciát, arra már rákapcsolhatod a trafódat. Ezt a trafól lehet lezárni 600 ohm -mal, de erre a célra megfelel 620 ohmos 0,6 W -os, 1 % -os ellenállás. Ezen végezheted a méréseidet. Minden alkatrészt (a trafót kivéve) megtalálhatsz a HEStoréban. A trafót beszerezheted egy számítógépes modem (1:1 áttétel), bontásra ítélt telefon "csévéje", vagy akár régi kimenő, fázisfordítós zsebrádió bontásából. Ha nem 1:1 az áttétel, azt a mérésnél figyelembe lehet venni. A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2015
Ami Erian kérdését illeti, szerintem minden le van már itt irva többször is. Összeszedtem a lényeget, sokkal több energiát nem fektetnék ebbe a témába.
Idézet: „Először is megnézném, hogy a VoIP készülék központoldali végződése valóban földfüggetlen-e.” Igen, ez valóban kérdés. Ha független, akkor nem kell transzformátorral vacakolni. Ha nem független, akkor kell transzformátor. Idézet: „Közötte az "IP" nem hoz be csillapítást. Nem értem a kérdés értelmét...” Pontosabban akkorát, amekkorát beállitott a hálózat megalkotója. Meg azt sem, hogy miért "pont" oszcilloszkóppal kell szintet mérni (bár lehet). Ami az általad feltett mérőkpacsolást illeti, teljesen felesleges mindkét ágba kondenzátort tenni. Egy is elég (ha van transzformátor). Ha nincs, akkor meg kettő sem segit. Fojtótekercs kiváltható tranzisztorral (kollektortól ellenállás a bázisra, bázis emitter közé egy nagyobb elektrolit kondenzátor. Nem baj ha darlington). A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2015
A trafókról, ill. induktivitásokról még annyit érdemes tudni, hogy ha egyenáram folyik át rajtuk akkor "elvesztik induktivitásukat" bár ez így nem igaz, mindenesetre jelentősen lecsökken az induktivitásuk, legalábbis a zárt vasmagúaknak. Légrés alkalmazásával ez a hatás csökkenthető. De használnak a telefonkészülékekben egy olyan megoldást, hogy a trafó azon tekercsét, amin az egyenáram átfolyik megfelezik, megosztják, és a két egyforma terhelést (egyik a lezáró művonal, a másik a mikrofon áramkör) a két végére teszik. Így a trafón átfolyó nagyjából azonos egyenáram hatása kiegyenlítődik.
Gafly praktikus a két kondenzátor használata, mert a IP telefon központoldali végződése koránt sem korrek megoldás, nincs is igazán szükség rá, hiszen szabványos, földfüggetlen előfizetői készüléket kötnek rá. Ilyenformán a mérőkapcsolásnak is ezt kell megvalósítani, és ha két kondi van, nem kell godolkodni túl sokat, hogy ki kivel van.
Nem teljesen állt össze nekem még, esetleg letudjátok rajzolni, hogy ti milyen kapcsolást ötleteltetek ki mert lehetne ez is meg az ez jó, de ha látom úgy könnyebben kigyulladna az a bizonyos körte a fejem felett cc<(-o-)
A képet meg úgy linkelni ide mint ahogy én, köszi Trafónak ezt néztem ki: http://lomex.hu/hu/webshop/#/page,0/search,lm-np-1001-B1/stype,1/sidx,1 Fojtótekercset akkor ne is keressek...vagy ha igen akkor hol találok egy középmegcsapolással ellátott nagy induktivitású trafót?...csak ha bontok valahonnan? köszönöm a választ!
Én még mindíg nem tudtam összerakni hogy pontosan mit és miért szeretnél, pedig keményen igyekeztem.
http://www.uni-obuda.hu/users/wuhrlt/IH_labor_2/II_meres/Telefon%20...se.pdf
Ez a vázlatom amiből építkezem.
Olyan szépen korrekt módon minden le van írva, nem kéne megtanulni, megérteni?
Ezeket a méréseket otthon nemigen tudod elvégezni, mert nincs egy működő képes alközpontod. Kell hozzá egy alközpont, aminek legalább két (áthallás mérésekhez négy) előfizetői végződése van. Azok között mérhetsz különböző paramétereket.
Igen, igazad van abban, hogy meg kéne értenem mindent, igyekszem ennek eleget tenni.
Olyan helyen vagyok ahol működő alközpontok a rendelkezésemre állnak, a hálózat is kész van és működik. Csak mivel még tanuló vagyok és fejődni akarok előre így a meglévő rendszert szeretném megvizsgálni és a hibákat (amennyiben van benne) fellelni. Viszont ehhez fel kell építenem a mérést ott helyben. Köszönöm a sok tanácsot.
Telefonos kollégáknak szól a kérdés:
Több "riasztós" kolléga jelezte, hogy egyes riasztók, vezetékes átjelzők csak normál, vezetékes, analóg kapcsolaton működnek, Digi, UPC, T, stb. digitális vonalakon -ill. azok termináljaival nem működnek együtt. Vajon melyik átviteli jelzés tér el az európai szabványtól ezeken a vonalakon? A gyártók esküsznek, hogy a riasztók szabványos jelzéseket használnak. Ha esetleg tudja valaki, hogy hol az eltérés, mi a probléma, akkor a gyártóktól lehetne kérni módosítást, hogy digitális vonalakon/terminálokkal is működjenek !
Érdekes módon mikor áttértünk IP alapú telefonra, attól kezdve már nem tudtunk egy nyugdijjas otthon menüs alközpontba betárcsázni az előzőleg gond nélkül működő telefonról. Mobilról meg ment. Az régen az invitel szolgáltatta net addig nem működött normálisan, míg a telefonvonal és a modem közé egy csillapító tagot nem építettem be. A telefonnal betárcsázáskor mondjuk ezt nem próbáltam, lehet ott is működött volna. A riasztók gondolom szabvány dtmf kóddal,frekvencián működnek, maximum a jelszinttel lehet játszani.
Kedves haragati,
sok jó hírrel nem szolgálhatok. Ami a mobilt illeti, az természetesen működik, hiszen nem az "agyon tömörített" hangból kell "kibányászni" a DTMF kódot, hanem a telefon "elküldi" hogy "mit szeretett volna fütyülni" és a másik végén a hálózat "fütyüli". Az a része, hogy az IP hálózatban mennyire korrektül van kezelve a DTMF, az egy másik dolog. Sok módja van korrektül lekezelni (és elrontani is). Klasszikus "vezetékes" (értsd POTS) esetben 64 Kbit/s, 8 bit "clean" kódolás esetében nincs semmi gond. IP telefon esetében megvalósítás függő, ha megy megy, ha nem akkor nem (gondolj csak bele, hogy egy 20...40ms-os csomagba gyömöszölik bele a hangot. Na ebből okoskodja ki a másik oldal a kódot)... Riasztó gyártó erről sokat nem tehet. Lehet áttérni GSM átjelzőre. Ja hogy az pénz? Hát igen. Hogy nem viszi át a plusz információt.? Hát igen. Lehet cserélni a cuccot? Hát igen. Hekkelni persze lehet, de a vezetékes telefónia ki fog halni hamarosan (na jó, ameddig életben tartják a díjcsomagok, persze nem, de amint látjuk azért nem működik már most sem mindíg).
A dtmf rendben van, én a többi jelzésre gyanakszom.
A készülékek tárcsáznak, de a visszajövô jelzéseket nem veszik valamiért figzelembe. Sajnos nekem nem ilyen vonalam van, és mefelelö mérövevöm sincs, ezért várom, a visszajelzést! |
Bejelentkezés
Hirdetés |