Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Témaindító: george_b, idő: Nov 30, 2007
Témakörök:
Az Általad kinézett Optoflash 5W-os LED ajánlott meghajtó árama 1,2 A. Mivel negatív a hőfoktényezője, nomeg gondolom maximális fényerőn akarod használni, áramgenerátorral illik meghajtani és hűtőbordára szerelten szabad üzemeltetni.
Cél IC-k pl: AX2002, MCP73871, MP2607. Ezek nagy hatásfokú, egyszerű, olcsó, kapcsolóüzemű, fényerő szabályozási lehetőséggel rendelkező áramgenerátorok. Létezik egyszerűbb, disszipatív meghajtás is, de az sok áramot pazarol, sok hőt termel, nem használható ki a maximális fényerő, ezekért power LED-ekhez nem ajánlom.
Üdv Barátom
Ebből mi lesz Gáborom?? Valami discofény?
Üdv!
Ezeket az IC-ket hol lehet beszerezni? A hestore, sos, hq-ban sem talátam egyiket sem. A fényerőszabályozás nem fontos, és a hűtést is meg tudom oldani, a (közel) maximális fényerő viszont számít. Lényegében semmi extra funkciót nem szeretnék, csak annyit, hogy ha megkapja a 12 voltot (esetleg 5öt) akkor világítson rendesen.
Discoféééény?? Az meg micsoda? Nem szoktam én olyanokat csinálni.
AX2002: DealExtreme (www.dealextreme.com, Hong-Kong), szerelt áramkör, kb 2$;
MCP73871: ChipCad (www.chipcad.hu) nettó 350 ft, bementi feszültség: 4,5-6V; kész áramkör (fejlesztő demó): MCP73871DM-VPCC vagy MCP73871EV, nettó 3900 ft. MP2607: ChipCad, nettó 460 ft, bemeneti feszültség: 4,5-12V.
Nem sikerült módosítani az előző hozzászólásomat:
Eh, összekevertem két dolgot: MCP73871 és MP2607 Li-Ion töltők, bár áramgenerátorok Ezek között válogathatsz: www.chipcad.hu, Árlista - Termékek - Alkatrészek - Monolithic Power Systems - LED meghajtók. Pl: MP2481, nettó 280 ft, katalógus. Ez az IC 12V-tal táplálva akár 3 sorbakötött Optoflash 5W-os LED-et is meg tud hajtani 1,2 A-rel (12V>3 LED*3,4V).
Üdv!
Felhívtam őket, beszéltem egy emberkével, ő is azt mondta, hogy az mp2607 az töltő Van viszont komplett kész áramkörük is 2000ft+áfáért. Ha nem lesz más megoldás, akkor lehet rendelek belőle. Titokban azt reméltem amugy, hogy meg lehet oldani valami ellenállásos módszerrel is. Köszi a segítséget!
Leírom még egyszer (eltűnt a módosító hozzászólásom):
lehet ellenállással is meghajtani LED-et. DE: az Optoflash 5W-os LED katalógusa alapján: az ajánlott 1,2 A áramnál a nyitófeszültsége 3,4-4 V közötti, 100 fok Celsius felett csökkenteni kell az áramot, 100 fok Celsiusnál a fényereje lecsökken 70%-ra a 20 fok Celsiushoz képest, a hőmérséklet-nyitófeszültség jelleggörbét nem tartalmazza ez a doksi. Ezen gyártási szórások miatt nagy a bizonytalanság az ellenállásos meghajtásnál, azaz könnyen tönkremehet a LED-ed (megsül vagy 1,5 A fölé megy az áram). HA bevállalsz fényerő csökkenést, akkor 12 V tápnál: (12 V-3,4 V)/1,2 A=7,17 Ohm-os (E12, 10% tűrésű sorból: 8.2 Ohm, E24, 5%-ból: 7,5 Ohm), teljesítménye: 8.2 Ohm*1,2 A=10 W (vagy 7,5*1,2=9 W). Ekkor a tápodnak stabil 12V-ot és legalább 14,4W-ot kell leadnia, amiből kb 5W-nyi hőt a LED-ed termel, 10 W-ot az előtét ellenállásod fűt el. 5 V tápfeszültségnél: (5-3,4)/1,2=1,33 -> E12 ->1,5 Ohm, 2 W, E24 -> 1,3 Ohm, 2W. Ez drága, pazarló, kis hatékonyságú meghajtási mód. Előtét ellenállásos meghajtást csak kis áramú LED-eknél használunk (kb 20mA-ig).
Ha ideiglenesen akarod megoldani az áramgenerátort, vagy nem zavar a hatásfok romlás, akkor használj LM317-et áramgenerátoros kapcsolásban. Egy darab 1ohm-os ellenállással (2W) kell kiegészíteni az IC-t, azaz 2db alkatrészből lehet építeni áramgenerátort.
Cserébe ez is fűt elég rendesen, de pl teszthez, vagy időszakos használathoz tökéletes! Jah, és szerintem lapul a fiókban, ha nem, akkor 100ft alatt van az ára.
Üdv!
Folyamatos üzem lenne, discofényben. Ha hűtéssel elviseli akkor jó lenne az is nekem.
Üdv!
Nem tudjátok, létezik 2A-es LED meghajtó IC ? Vagy ha nem, akkor 2db 1A-est lehet 1 közös ellenállásról ("mono" potival) vezérelni? A LED-eket a kapcsolásuktól függően 1 vagy 2A-re tudom bekötni. A feszültség 12V lenne (1A-nél) vagy 6 V (2A-nél). Tehát az 1A is megoldható, de a 2A-re mégis azért lenne szükség, mert így kisebb feszültségről mehet, ami az elemek szempontjából lenne érdekes. Az lenne a jó, ha egyetlen ellenállás értékének a változtatásával 0-tól maximumig lehessen állítani az áramot. Illetve akár egy egyszerű nyomógombbal is be lehessen kapcsolni az IC-t (addig világítana a lámpa amíg tartom a nyomógombot, tehát nem az elem vezetékeit (2A-t) szakítja meg, hanem csak ilyen néhány mA-es jelet). Nekem csak IC típusokra lenne szükségem (1 vagy 2A-es) LED meghajtó IC-kre. Sajnos nagyon nehéz ezeket beszerezni. Látom már itt több típust is linkeltetek, mégis jó lenne, ha általatok ismert típusokat tudnátok nekem összegyűjteni. Nagyon megköszönném. Üdv: zoka
Ha egyszerűen és gyorsan akarod Recom RCD-24-1.00 -vel 1A-ig szabályozhatod az áramot, 4,5-36V között működik. Nem egy olcsó IC.
Nézz szét Skory weblapján itt pl. a 2. kapcsolás is akár jó lehet neked. Ha ki/be akarod kapcsolni, a nyomógombot a táp felőli oldalra tedd, ne a LED áramát szakítsd meg!
Hello! Tényleg nem olcsó, de egész jó ötletek vannak Skory weblapján is. Ha több időm lesz, belenézek jobban
Köszi!
HA vennéd a fáradtságot és körülnéznél itt:
www.chipcad.hu, Árlista - Termékek - Alkatrészek - Monolithic Power Systems - LED meghajtók (ahogy írtam már csütörtökön is), láthatnál sokféle áramgenerátoros LED meghajtót, sokféle árammal, amik fényerő szabályozhatóak, olcsók, beszerezhetőek, kevés külső alkatrészt igényelnek, jó hatásfokúak. Ötleteket tudok adni, időt és fáradtságot nem (ezekszerint nem olvastad el az általam ajánlott IC leírását sem, amiből minden kérdésedre találtál VOLNA választ...).
Tudnátok abban segíteni hogy hol tudok cree ledet vásárolni magyar országon?Chipcad-et hívtam ők már nem forgalmazzák ,Sos-nél nincsen amit szeretnék,Farnell-nél van de kb 3000huf a led és 7000 a szállítás.
Az új xml sorozatból szeretnék vásárolni. Ez lenne ami érdekel:http://www.cree.com/products/pdf/XLampXM-L.pdf
Itthon tudtommal nem forgalmaz senki, mivel a CREE nem foglalkozik kis tétellel újabban. (1000-2000 db alatt...)
A ChipCad sem adott el eleget és emiatt estek ki a forgalmazásból. Én most rendeltem a LED-Tech -től. Led Tech oldala Paypal-os fizetés, rendben volt minden. Egyedüli problémám volt velük, h Magyarország-ra rosszul számolja a webshop-juk a postaköltséget. Telefonon egyeztettem velük, mondták, h valóban így van, küldjem el email-ben. Így 10 EUR volt a postaköltség.
Na meg is rendeltem a Led-tech-től 2db ledet.Mindkettő igen nagy áramú.3 és 5 amper a max. áramfelvétel.Ehhez milyen áramgenerátort lehet csinálni?
Bár az érdekes hogy nemrég vettem egy led lenser p17 lámpát és abban is csak egy ellenállás van.Mégis 5 év garit adnak rá. http://www.led-tech.de/de/High-Power-LEDs-Luminus/SST-Serie/LUMINUS...7.html http://www.led-tech.de/de/High-Power-LEDs-Cree/CREE-XM-Serie/CREE-X...0.html
Ranezesre stepdownt. De mekkora feszrol akarod hajtani?
Altalaban stepdown, aztan annak a sense vezeteket egy muv.erositorol hajtod, aminek a bemente egy, a leddel sorba kotott kis erteku ellenallason eso feszultseg. mondjuk lm2679
Latom, maximalisan ki akarod hajtani oket, de szerintem ez nem helyes. A maximalis megengedett aram kozeleben nagyon gyorsan oregszik, erosen melegszik es a hatasfoka durvan csokken.
Ha valaminek 1.7A a tipikus arama, szerintem durva haromszoros arammal hajtani...
Nem szeretném maxon használni.Kb 70%-ra gondoltam ami szerintem még hosszútávon működik.Néztem tesztet pl a cree ledről és igaz hogy csak láthatóan de kb 2A-től felfelé már nem nőtt a fényerő.(bár ezt lehet nem jól láttam)
Sajnos amit leírtál nekem kínai.Nem ez a szakmám A táp 3db góliát elem,de van pl lítium góliát elemem(nem akku)ami 3.6voltos.Azt szeretném hogy kívülről a lámpa gyári maradjon.
Teljesen igazad van, ha lesz kicsit több időm, megnézem őket. Köszönöm a segítséget!
Üdv!
Na megérkeztek a ledek a led-tech-től.
Kipróbáltam az SST-50-et.De valamit nem igazán értek.A fényerő kicsit gyengébb mint a gyári p17 lámpa.Ezt nagyon furcsának tartom mivel a gyári lámpa 220 lumenes,ez a led meg min.500 lumen. Mivel a gyári lámpában is csak egy előtét ellenállás van én is evvel próbáltam.Ki is számoltam hogy ha a nyitófeszültség 3.4v és max 4 ampert akarok a ledre engedni akkor 4,5 voltos tápfesz mellett 0,27 ohm kell.Először 1 ohmot raktam elé biztos ami biztos és egy labortápról adtam neki az áramot.A feszültséget beállítottam 4,5 voltra,majd az áramot elkezdtem feltekerni nulláról.Az folt a furcsa hogy 4 amper fölé ment simán az áramfelvétel.Végül több variáció után 5 ohm kerűlt a led elé.Igy mértem 3,7 ampert. Valamit nagyon elszámoltam??
Szerintem valamit elmertel.
Ha 4.5V es 5 Ohm eseten at tudtal rajta engedni 3A aramot, akkor ez atirna a fizika alapjait. Valoszinunek tartom, hogy a feszultseg jocskan 15V felett volt mar... Az egyszeru labortapok tobbsege nem tud ekkora aramot adni. Ha mutatos muszert nezel, biztos, hogy a jo skalaerteket nezted? Egyebkent a LEDet arammal kellene meghajtani, az az osszehasonlitasi alap. Ra van irva (legalabb az adatlapjara), hogy mekkora aramot visel el hosszabb ideig.
Hello!
Már régóta gondolkoztam rajta,de most inkább megkérdezem. Egy ilyen LED (5W) elég erős lenne a Simson-ba? (Vagy esetleg több)
Esetleg tobb.
De igazabol nem ezen mulik, hanem, hogy elfogadjak-e a hivatalos szervek. Ha nem torodsz ezzel, akkor szabad a palya. De inkabb egy, erosebbet tennek a helyedben a konnyebb fokuszalhatosag miatt. A huteserol viszont gondoskodnod kell. A regi, egyszeru izzo miert nem jo?
Azért gondoltam a LED-re,mert talán erősebb és szebb a fénye,mint az égőé.
De most megnéztem ennek a LED-nek az árát és inkább lehet,hogy tényleg marad a "sima" égő.
Igen valamit biztos nem jól mértem,csak nem akartam tönkretenni a ledet mert nem két forint.
A labortáp 10 ampert tud 40 volton. Nem a feszültséget növeltem(azt beállítottam fix 4,5 voltra) hanem a kimeneti áramot szabályoztam.Digit műszert is rákötöttem,de valamit biztos benéztem. Erről a ledről van szó http://www.led-tech.de/produkt-pdf/luminus/pds_001345_rev_03_sst_50...on.pdf Tudom hogy áramgenerátor kellene hozzá,de egyenlőre csak a fényerőt szeretném látni hogy mit lehet belőle kihozni. Ma újra mérem a dolgokat.
Én maradnék a normál izzónál.Ha belerakod a ledet valószínű hogy a fénycsóva sem lesz megfelelő mivel az a foncsor teljesen máshoz készült.
Nem tudom milyen izzó kell a simóba de pl az osramnak a night braker izzói szép fehéres fényt adnak és a fényerő is jobb mint a normál halogén izzóké.Bár ez sem olcsó.
Tényleg maradok akkor a sima égőnél,mert nem ér annyit az egész,amennyibe kerülnének a LED-ek.
Meg,ha jól tudom,akkor a LED-ek nem szórják úgy a fényt sem,mint a sima izzók. Köszönöm a válaszokat mindkettőtöknek! |
Bejelentkezés
Hirdetés |