Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Témaindító: george_b, idő: Nov 30, 2007
Témakörök:
Pár megjegyzés:
- 2-3W-hoz combos hűtés fog kelleni! A "normál", 1..3W-os LED-ekhez kínált fémlapocska messze nem elég magában, az csak azért van, hogy legyen mire ráforrasztani a LED-et, és utána a fémlapot tudod immáron könnyebben felfogatni az igazi hűtőfelülethez. - A hidegfehér LED-eknek barátságtalan (és világítás szempontjából kevésbé hatékony) a fénye. A 4000-5000K közötti lenne az ideális. - Az E-jelzés nélküli izzók felszerelése közúti forgalomban illegális. - A 3W-os LED fénye teljes fényerőn sokkal erősebb, mint ami egy helyzetjelzőtől elfogadható lenne -> ha nincs megfelelő fényterelő/prizma előtte, akkor vakítani fogja a szemből jövőt -> hamar problémáid lesznek. - A soros ellenállás biztosan működik (úgy kell méretezni, hogy a max. feszültség mellett se lehessen nagyobb az áram, mint a névleges érték - ebből következően alacsonyabb feszültségnél valamivel alacsonyabb lesz az áram és a teljesítmény), de nagyon messze van a hatékonytól (a feszültségek arányában fog megoszlani a teljesítmény, tehát ha 3.5V jut a LED-nek és 13V jön az akksiból, akkor a 2-2.5W hasznos teljesítményre fog jutni 6-7.5W haszontalan is, amit az ellenállásnak kell elfűtenie -> még nagyobb hűtőfelület kell).
En egy 10W-os ledhez egy kb 13-6cm-es regi CPU hutot hasznalok venti nelkul, ugy, hogy a LED-en csak 500mAh-megy keresztul 900 helyett. Ahhoz, hogy a ledek elettartama nagy legyen, elengedhetetlen a megfelelo hutes.
Nekem is cpu hűtőn van a 10Wos, de én 900mA-el hajtom és nincs gond. Az érdekesség inkább a nagyobb teljesítményű led + aktív hűtés esetén érdekelne.
Kellene valami pwmel szabályozható áramgenerátor. Egy hőszenzorral figyelném a led hőmérsékletét és ha nagyon melegszik visszavenném a fényerőt. Létezik (készen - ebay) pwm-el szabályozható táp? Én még nem találtam... Esetleg ez az lehet? A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2013
Ha megnézed a képeket az Ebay-en láthatod,hogy MBI6651 LED meghajtóval van szerelve a linkelt termék.Ez az adatlap szerint fogad PWM jelet.
Ha 10W-os LED-et akarsz meghajtani akkor javaslom a PT4115 meghajtót.Ezt lehet PWM-mel és DC leszültséggel is vezérelni(a kimeneti áramot ezzel a fényerőt is).Hasonló módon lehet kivitelezni mint a csatolt ábrán,csak át kell számolni a neked megfelelő értékekre.
Hát leginkább 100W-os ledet szeretnék szabályozni, mert ott félek nagyon a túlmelegedéstől!
Tehát csak védelem szempontjából érdekes az áram csökkentése, mert lehetőség szerint maximum fényerőt kellene használnom.
Üzemeltesd a ledet olyan 20-30%-al alacsonyabb áramról, és sokat fog az élettartam csökkenni, meg a termelt hő is!
Kisebb áramról üzemeltetve miért csökkenne az élettartam?
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2013
Bocsi, elírtam! :$ NŐNI fog az élettartam, nem csökkenni! A termelt hő viszont csökkenni fog, a fényerő viszont alig észrevehetően lesz halványabb!
Hello! 50w-os 37 voltos ledhez tudna valaki ajánlani egy stabilan működő áramgenerátort?
Én LM3409 -el működő kapcsolással használom egy AMD CPU hűtőbordán ventilátoros hűtéssel a nyers táp 40 V ezt birizgálja az LM minimális külső alkatésszel. Az IC fogad analóg jelen0-1.24V -ot ezzel a fényerőt állítod be ide én termisztort kötöttem ha a venti nem tudja lefújni a hőt akkor korlátoz. Ekkora teljesítmény már nem vicc kísérletezés közben rendesen el kellett takarnom a led-et mert iszonyatosan vakít! vigyázz te is !
Sziasztok!!
Érdekelne hogy mi a különbség ezek a LED-ek között. Melyik a jobb? A karakterisztikájuk többnyire meg egyezik. Pár dolog nem: - Fényáram: 1.- 1400-1600lm 2. -1300-1500lm - Feszültség: 1. -30V-34V DC 2. -20-45V DC - Dimenzió 1. 23mmx26mm 2.-52mmx46mm Az első olcsóbb. Írásvetítőbe akarom használni. Előre is köszönöm a segítséget. A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2013
A bal oldali egy COP (chip on board) led, aminek elméletileg jobb a hatásfoka, egyenletesebb a fénye, jobb a hőelvezetése és vékonyabb. Hogy ebből a valóságban mi teljesül azt nem tudom.
Melyiket vegyem meg? Olcsóbb sokal az első.
Jó kérdés... az COB elméletileg jobb, de ahhoz nem lehet külön optikát illeszteni. De nincs tapasztalatom vele.
Túl olcsónak találom. Meg túl kicsinek is.
Mondjuk ebben a tokban már duplájába kerül. 56mmx56mm nagyságú.
Ez talán nagyobb 64 mm átmérőjű. A kör alakú COB mellett talán 2 érvet tudnék letenni. Kör alakú, a vetítőben való felhasználás miatt ez talán célszerűbb a fókuszálás miatt. A COB LED-ben szórtabban vannak elhelyezkedve a LED-ek, emiatt egyenletesebb a felszínén a fényerő, mint az általad linkelt négyzet alakú LED-ben, melyben 2 sorban helyezték el a chipeket.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2013
Még egy dolgot figyelembe kell vennünk. Gondolom nem új írásvetítőt építesz, hanem meglevőben cserélnéd le az izzót. A meglevő optika és mechanikai tulajdonságok figyelembevételével, mekkora lehet a COB led átmérője? (Persze ha nagyobb, közelebb viszed a lencséhez)
A hatásfok (Lumen/Watt) szintén fontos tényező- Mindkettőhöz kapható meghajtó?
A színhőmérséklet sincs megadva, bár - gondolom én - írásvetítőnél mindegy.
Fényáram: 1.- 1400-1600lm. Hideg fehér mindkettő: 6000-6500K
Meghajtót csak a négyzethez adnak. Majd össze dobok egy áramgenerátort az nem nagy gond. laszlokunstar A méretnek nincs jelentősége. Ilyen nagy darab az egész. 10cm-töl több távolságom van a led állítására. Az Ebay-en milyen olcsók a LEDek, én 9eurót fizetek érte
A LED maga persze hogy olcsó. A felfogatás, hűtés, lencse, ezek a drágák.
Én azt a kérdést feszegettem, hogy mindehhez hány Watt elektromos teljesítményt igényel az adott eszköz. 65-80 Lm/W nem éppen a csúcs, de már elfogadható.
Azt nem tudom de szerintem elég lesz. Jelenleg egy 250w-os halogén izzó van benne.
Hűtésnek egy grafikus kártya bordát használnék+ ventilátor. Lencsére nincs szükségem eredetileg sincs benne csak egy fény eloszlató műanyag valami. A LED nek kb ugyan az a sugárzási szöge mint az izzóé. A különbséget meg magasság állítással megoldom.
Üdvözletem. Nekem is volt ilyen elgondolásom. Csak én sima hagyományos 5mm-es tokozású nagy fényerejű ledeket kötöttem sorba, és tökéletesen működött. A váltóáramú részbe a diódahíd elé egy kis értékű 2W-os ellenállás, meg egy váltóáramú kondenzátor az áram korlátozására a másik oldalra. Az egyenirányított áramot pufferelni kell. Körülbelül 300-310V A gyakorlat azt mutatta, hogy ha a led megadott feszültségértékével osztottam az egyenirányított és pufferelt hálózati feszültséget, akkor a darabszám sosem stimmelt, és elég nagy eltérés volt. A darabszám függ a ledtől is. Kb 100 ledet kellett sorba kötni. De a rendszer működőképes, és tartós, ha az áram le van korlátozva akkorára amit a led elbír. Az áram a kondenzátor értékétől függ. Annyira megbízható konstrukciót lett, hogy volt egy cég ami ezt árulta fényvető formájában, és én csináltam a táphoz a nyáklapokat. Pár éve volt. Pontos adatokra nem emlékszem már sajnos, és a vincseszter amin voltak halott. Ezt ki kell számolni, és aztán kísérletezni. A legnagyobb probléma ezekkel a nagyobb teljesítményű ledekkel, hogy magas a feszültség igényük. És emiatt nagy esély van arra, hogy a tápfeszültség nagyon nem fog stimmelni. De próba szerencse... Az elv működik. Én nemrég vettem 10W-os ledeket. Elvileg 32-34V. 30.43V-on több mint 20W-ot adott le! Tehát sajnos a megadott adatok csak tájékoztató jellegűek... De pl. abból ha sorba kötnénk kezdetnek 10-11-et, akkor lehet hogy valami lenne belőle. De az már kb 110W! Az már közvilágításnak is sok De azért jó kísérletezést, én bátorítalak.
Az egy dolog hogy 30,4V-on próbáltad, az áram fontos a ledeknél, nem a feszültség...
Az irasvetito eredetileg pontszeru fenyforrasra konstrualt eszkoz. A sokwattos led meg szor mindenfele, mert sok elemi fenyforrasbol all. Szerintem kepet alkotni nem idealis.
A hutes meg azert gazos, mert az irasvetitoben felfele vilagit az izzo, igy huteni alulrol kell, ami megint rossz hatasfoku. Esetleg vizhutes vagy hocsoves (laptopbol herelt) hutes?
Nem véletlen a királyvárosban volt az a cég, ami most csőd alatt van? Tvben is szeerpelt.
Amúgy gyakorlatilag utcai világításnak kell, oda nem sok a 110W Én mondjuk 100W-os ledeket kötnék sorba egy csarnokon belül. Ez is már 1000W felett lenne, de még mindig kevesebbet fogyasztana a csöveknél! Most 5kW van, ezt kellene csökkenteni fényerő vesztés nélkül. Esetleg nincs valakinek 2-300V 3A áramgenerátor ötlete? A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2013
Hát ez az én írásvetítőm minden de nem pontszerű, mivel eredetileg egy ízó volt benne ami minden felé világított csak egy pontba nem. Meg vettem azt amivel tápot is kaptam majd meglátom mit produkál. Hűteni egy grafikus kártya hűtője fogja(aktív) az szerintem bőven sok lesz neki. 1500-1600Lm-es.
Ha kissé túl hajtanám a LED-et az menyire tetszene neki??? Mondjuk 10%-al. 4200forint kompletben A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2013
Idézet: „Ha kissé túl hajtanám a LED-et az menyire tetszene neki???” Nagyon boldog lenne, rövidebb élettartammal hálálná meg.
Az az élet tartam csökkenés milyen mértékű??
|
Bejelentkezés
Hirdetés |