Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   38 / 82
(#) Mallar hozzászólása Máj 13, 2011 /
 
Sziasztok. Ma reggel feldobtam a fényérzékelőt a robot elejére. Ez is kb olyan minősíégű mint a robot De ezmár csak ilyen marad. Mivel most nincs itthon a fényképező, csak egy mobilos videó van róla. 3gp, remélem nem gond. Összedobtam egy vonalkövető algoritmust, nem a legjobb, de már ma nem fejlesztem tovább, hagyok holnapra is
DaviS köszi szépen a fájlokat. Az infrás szenzor nagyon klassz kis valami, szerintem megtervezem a nyákot hozzá és legyártok többet is, mivel jóval olcsóbb mint a szonár és ugye pénz beszél, kutya...

vonalon belul

vonalkoveto
(#) Prome hozzászólása Máj 15, 2011 /
 
nagyon off:

mit jelent ez a sok
kék hozzászóláskódszám?
(#) KTobi válasza Prome hozzászólására (») Máj 15, 2011 /
 
[OFF]Azok a hozzászólások száma kék, amit nem olvastál az utolsó ittléted óta. Tehát amiket az után írtak, hogy utoljára ezt a topicot nézted.
(#) martin6789 hozzászólása Máj 15, 2011 /
 
Sziasztok
Értetek a program íráshoz?
Én nem.
Ha írok egy programkódot magyarul és felteszem a netre, akkor valaki megírja rendes program kódba?

Olyat tervezek egy vincseszterre felviszek hangfájlokat és zenébe amit egy vezérkő fog működtetni úgy hogy
van egy robotom amit több helyen felszerelek mikrofonnal,a mikrofont egy vezérlő elektronikára (egy spektrum analizátorra ) kötöttem , erre van kötve a vincseszter is, a vezérlő elektronikából megy ki a zene egy erősítőbe és onnan a hangszórón távozik a hang.

Példa erre:
Én mondom szia a robot vissza mondja "szia" .
Én mondom játszol velem a robot vissza mondja hát persze.

ha valakinek van ötlete a kódot megírni az írjon és felteszem a szöveget.
(#) KTobi válasza martin6789 hozzászólására (») Máj 15, 2011 /
 
Szállj le a fellegekből! Ennél sokkal, de sokkal egyszerűbb dolgokkal kell kezdeni. A hang kielemzéséhez szerintem el kell a PC, halódóknak egy erősebb PIC is lehet, hogy jó. Ez nagyon nem kezdő feladat.
(#) DaviS válasza martin6789 hozzászólására (») Máj 15, 2011 /
 
PIC32-es szériával lehet hangot elemezni, de az ehhez szükséges könyvtárak 1910000 Ft+áfa+posta. A karácsony pedig messze van. Szerintem kezdj valami egyszerűbbel, vagy kezd el tanulni valamilyen programnyelvet pl: MikroC vagy PicbasicPro (ez utóbbit akár autodidakta módon is könnyen elsajátíthatod)
(#) Zozi85 válasza KTobi hozzászólására (») Máj 15, 2011 /
 
Ne vedd el a kedvét, pont ezek a nagy törekvések visznek előre a felfedezések útján

Egyébként nem is lehetetlen a dolog ha lebontja kis feladatokra. Az viszont tény, hogy nem fogja neki senki lekódolni szívjóságból.

Tanulni viszont lehet belőle, nem is keveset.
Ha sikerül megcsinálnom az új motorvezérlőmet a robotba én is hangfeldolgozással akarok kísérletezni.
(#) Fizikus válasza martin6789 hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Szia!
Mar ne is haragudj, de szerintem halvany fogalmad sincs arrol, hogy az altalad felvazolt "egyszeru" feladat milyen bonyolult is valojaban.
Most kapasbol ketfele lehetseges megoldast tudok javasolni (egyik sem lesz olcso, mert az elso viszonylag sok penzbe, a masodik sok-sok idobe kerul):

1: a) Vegyel (vagy epits) egy Arduino-t es ismerkedj meg vele, tanuljad meg hogy hogyan kell programozni, egyszerubb eszkozoket vezerelni vele.
Arduino Uno

vagy

DFRobot DFRduino

b) Vegyel egy EasyVR Hangfelismero modult (26 gyarilag beepitett parancs, 32 felhasznalo altal megadhato parancs).
EasyVR Hangfelismero modul

c) Olvassad el az alabbi cikket:
Carlitos' Projects: Vezeteknelkuli, beszediranyitasu Arduino Robot

Ha letoltotted a megfelelo Arduino konyvtarakat, akkor ezekkel mar "viszonylag egyszeruen" megoldhato a hangvezerles. De ez is csak kb 32 parancsszot fog tudni.

Ha azt szeretned hogy a robot valaszoljon is akkor olvassad el ezeket:
Beszedszintetizacio Ardunio-val (mikrovezerlovel megvalositva)
Beszedszintetizacio PC-n

Ha ennel okosabb robotot szeretnel, ami tobb parancsot is megert, akkor ezt javaslom:

2: Kezdj el a programozassal ismerkedni es csinald meg az egeszet sajat magad (es irj rola cikket ide a hobbielektronikara, mert en is kivancsi vagyok a megoldasra). Javaslom hogy olvasgass egy kis szakirodalmat a beszedfelismeresrol, a Fast-Fourier Transzformaciorol (FFT), Digitalis Jelfeldolgozasrol stb...
(#) bodgabo válasza Fizikus hozzászólására (») Máj 16, 2011 /
 
Én egy ilyen feladatot nem biztos hogy mikrovezérlővel kezdenék megoldani. Talán FPGA-val hatékonyabb lenne, bár azokkal még csak most kezdek ismerkedni... és ámulok hogy miket tud....
Itt egy jó példa.
(#) martin6789 hozzászólása Máj 19, 2011 /
 
Sziasztok
Köszönöm a jó ötleteket,és továbbra is várom a jó ötleteket tőletek.
(#) borvendeg hozzászólása Máj 28, 2011 /
 
Hello!
Nem kifejezetten elektronikai téma de hátha tud valaki segíteni.
Egy webkameraképbe kellene nekem szárkeresztet belevarázsolni. Addig jutottam, hogy life frame van feltelepítve a gépemre ez kezeli a beépített webcamot. Így ezzel kísérleteztem. Tud efekteket tenni a képbe pl:keret,rács stb. Ezeket *.png formátumban tárolja egy mappába. Ide tudok is bemásolni pl. paintbe rajzolt png-t de akkor az kitakarja a kameraképet. Hogy tudnám megcsinálni, hogy csak aszálkereszt látszódjon?
Minden megoldásra nyitott vagyok. Nem kifejezetten life frame programhoz mert ez csak a beépített camot kezeli.
Azt elfelejtettem írni, hogy az általam készített és egy gyári png-t összehasonlítottam és csak a bitmélységben különböztek. Ez lehet a megoldás kulcsa? Ezt paintbe nem tudtam állítani...
(#) vagnerjazon válasza borvendeg hozzászólására (») Máj 28, 2011 /
 
Szerintem az lehet a gond hogy nem átlátszó a kép hátere, hanem fehér. Nem tudom, hogy paint-ben lehet-e ezt állítani, de photoshopban(vagy gimp-ben) be lehet állítani, hogy a háttér átlátszó legyen.
Remélem, tudtam segíteni.
(#) borvendeg válasza vagnerjazon hozzászólására (») Máj 28, 2011 /
 
Köszi! Töltöm le a gimpet. Sajnos nem nagyon értek hozzá de majd elválik sikerül e...
(#) vagnerjazon válasza borvendeg hozzászólására (») Máj 28, 2011 / 1
 
Úgy kell csinálni, hogy amikor új képet hozol létre (Fájl->Új...), a megjelenő ablakban a "Speciális lehetőségek"-et le kell nyitni, majd a "Kitöltés ezzel:"-nél ki kell választani az "Átlátszóság"-ot.
(#) borvendeg válasza vagnerjazon hozzászólására (») Máj 28, 2011 /
 
Nagyon szuper köszi! Sokat segítettél!
(#) vagnerjazon válasza borvendeg hozzászólására (») Máj 28, 2011 /
 
Nagyon szívesen, örülök neki.
(#) vagnerjazon hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Úgy döntöttem, építek egy strapabíró lánctalpas alvázat, amelyen valami vékonyabb fajta ékszíj lesz a lánctalp. Úgy szeretném megcsinálni, hogy ne legyen gond ha emelkedőn kell menni, vagy ha át valami akadályon. A kérdésem az lenne, hogy ez a folyamatosan forgó szervó vajon elég erős lenne-e ahhoz, hogy teljesítse az elvárásokat? Ha nem, akkor milyen motort/szervót ajánlotok helyette?
(#) hackerfish hozzászólása Máj 31, 2011 /
 
Üdv!
Egy ehhez hasonló robotkát szeretnék építeni:
Bővebben: Link
Csak PIC-kel. A váz és a motorok megvannak, a napokban össze is rakom a "mechanikát".
Ilyen fotoellenállásokat rendeltem:
Bővebben: Link
Az előtétellenállás nekem ~8.5MOhm-ra jött ki. Jól számoltam?
A motorvezéréshez mit célszerű használnim? H-hidat / esetleg valami vezérlő IC-t, mint a cikkben? A PIC-em típusa 16F627. RA-t bemenetnek állítottam, RA1 és RA2 komparátorként működik. Szóval 8 digitális kimenet marad az RB porton.
A motor ilyen:
Bővebben: Link
5V-ról szeretném járatni.
(#) lazsi válasza hackerfish hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Szia!

Az előtétellenállást biztosan nem jól számoltad. A képlet szerint a két érték (sötét - 1 MOhm és világos - 24..72 kOhm) mértani közepe, vagyis mindenképpen a kettő közé kell esnie.

A másik dolog: Ha komparátorként használod a bemenetet, amire kötöd a fotoellenállást, akkor csak annyit tudsz érzékelni, hogy egy érték alatt vagy felett van a fényerősség. Az eredetiben ADC-re van kötve.
A PIC-et nem ismerem, de gondolom abban is van ADC.
(#) puli122 válasza vagnerjazon hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Szia!
Szerintem nem jó döntés a szervó ilyen feladatra. Nem is túl erős, mechanikailag is gázos, és nem is túl strapabíró, arról nem is beszélve hogy lassú. Ha meg valamiért megakad a lánctapad, be is daráltad a szervóban az áttételt. Én hasonló feladatra ebből használok egyet egyet oldalanként. Kiválóan működik, bivalyerős, a max sebessége is tökéletes, és kis sebességen is jó nagy a nyomatéka. Van belőle jó pár féle, én konkrétan azt használom, amit linkeltem.
A vezérlése sem bonyolultabb mint egy szervóé, gondolom mikrovezérlőt teszel mellé.

Üdv: Peti
(#) puli122 válasza hackerfish hozzászólására (») Máj 31, 2011 /
 
Az általad linkelt motor nem lesz jó. Nézd meg már 3V-on pörög 14.000-ret. Az nagyon sok. Áttétel kell rá, vagy más motor, de te itt inkább egy szervóval járnál jobban. A cikkben DC motor van, de mind gyárilag áttételes.
(#) Fizikus válasza hackerfish hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Szia!

Az altalad linkelt motor helyett vegyel ket db ilyet:
atteteles modellmotor
Ezek mar jok lesznek!
(#) vagnerjazon válasza puli122 hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Köszönöm szépen. És ha ilyet használok, akkor ilyennel meg lehet hajtani őket, jól gondolom?
(#) hackerfish hozzászólása Jún 1, 2011 /
 
Köszi a válaszokat! A motorokat sajnos már megvettem. Előbb kellett volna megkérdeznem...
A vezérléssel nem lehet megoldani valahogy?
A motorokat egyébként úgy gondoltam, hogy oldalanként kettő párhuzamosan kötve. Vagyis négykerék meghajtásos lenne, és tudna helyben forogni. A négy motor együtt elég erős lesz nem?
Ha jól emlékszem, az egyik cikkben lévő motorvezérlő IC-vel lehetett állítani a sebességet.
Az én PIC-emben sajna nincs analóg bemenet, ezért is próbálkoztam a komparátorral. De ha muszáj, kinézek egy másik fajta picet.
(#) borvendeg válasza hackerfish hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Nem lesz jó az a motoráttétel nélkül... Sajnos kis fordulatszámon nem lesz nyomaték. Valamilyen áttétel kell!
(#) hackerfish válasza borvendeg hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
A hestore-ban kapható áttételes motor nemigazán tetszik. Valami kompaktabb, kisebb kéne. Van rá esély, hogy valakivel elcserélhetném a már meglévő 4 motort nekem megfelelőkre? Érdemes lenne felraknom az apróhirdetésekhez?
(#) borvendeg válasza hackerfish hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Egy próbát megér de ezek nem túl komoly motorok de lehet valakinek éppen ez kell. Ha igazán jót akarsz bár nem tudom mennyire komoly a projekt ,akarsz e rá annyit költeni, akkor ott van a conrados link van náluk többféle is. Én tuti olyat fogok használni a következő roboton. Egy hibájuk van, hogy encoder nincs rajtuk.
(#) bankimajki hozzászólása Jún 1, 2011 /
 
Vakerán 2500Ft/db áron egész jó szervókat lehet találni. kb. 10kg/cm-es nyomatékkal.
(#) vagnerjazon válasza vagnerjazon hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Ja és ennél a motorvezérlőnél a SENSE A-t és a SENSE B-t hova kell kötni, és milyen ellenállás kell oda (RSA és RSB)?
(#) Mallar válasza Fizikus hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Én is azokat az áttételes modellmotorokat használom meghajtásra. Csak ajánlani tudom. Az áttétel mindíg probléma, és ez tökéletes megoldás. Csavarokkal frankón tudod is rögzíteni és már mehet is. Le kell kicsit faragni majd egyik oldalt a tengelyből, mert elég hosszú, viszont az vasfűrésszel könnyen megvan. Ha jól emlékszem 3 as tengelye van. Én egy nagyobb játékautó műanyag kerekét fúrtam újra 3 as fúrófejjel. Azthittem kell majd ragasztani vagy ilyesmi a tengelyre, de nagyon passzosan ment rá és nem is moccan, nem forog rajta miután ráhúztam. Tök simán ment az összeszerelés. Képeket láthattok régebbi hozzászólásaimban. Ajánlani tudom első robotnak. Gyorsabb is lesz mint amire neked szükséged van
Következő: »»   38 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem