Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Időzítő
 
Témaindító: Mekkmester, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   22 / 75
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
És hogyan tudom a 20mA beállítani rajta?
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Hello!
Például így egy soros ellenállással,a nyitófeszültségnél magasabb tápfeszültség alkalmazásával. Még egy segédprogram is van hozzá, mint láthatod..
üdv! proli007
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
És az úgy jó hogy megépítem az időzítőt és a kimenetre rákapcsolom a kiszámolt ellenállást?
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Hello! Így van de sorba kapcsolva vele a diódát (diódákat). üdv! proli007
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Nekem a levilágító viszont párhuzamosan van megépítve...
(#) proli007 válasza t.gergo hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Hello!
Nem túl szép, hármasával kellett volna sorba kötni, és 12V-ról járatni. De ha már így van, akkor 5V-ról járasd, és a másik (párhuzamos) led-el számold ki az ellenállást.
IRFZ Fet helyett lehet LR024-et kellene alkalmazni, a táp miatt.
üdv! proli007
(#) t.gergo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Szia.
Akkor köszi mindent!
(#) Brownie0306 hozzászólása Máj 29, 2011 /
 
Sziasztok.
Tudnátok nekem segíteni abban, hogy hogyan építhetnék meg egy időzítő áramkört, ami egy pici villanymotort kapcsol ki - be?
Mondjuk az ON állapot 2sec és az OFF is 2sec.
Az is fontos lenne, hogy a lehető legegyszerűbben kéne összerakni, hogy minél kisebb helyen elférjen, mondjuk egy 2cm x 4cm-s panelen (nem nyomtatott nyáklap, mert olyat sajnos nemtudok készíteni)
Sajnos nem ismerem, az ic-k működését, sőt az elektronikához sem nagyon értek.
Mivel hordozhatóra szeretném csinálni, ugygondoltam, hogy elemmel működne. ha kell neki 12volt, akkor ilyen kicsi 12voltos elemről működtetném.(nembaj ha pár óra alatt lemerül [de azért jó ha bírja sokáig]), ha viszont elég neki 1,5 vagy 3-6 voltos gombelemről oldanám meg..
nem kell rá ki-be kapcsoló kapcsoló, az elem betételével hoznám működésbe az időzítőt.

Ha lennétek olyan rendesek dobnátok pár infót, hogy hogyan álljak neki, illetve egy kapcsolási rajzot is csinálhatnátok rá...
(#) proli007 válasza Brownie0306 hozzászólására (») Máj 30, 2011 /
 
Hello!
Egy NE555-el meg lehet oldani. De minimum a 3V, és a motor feszültsége/árama sem mellékes a megoldásnál.
üdv! proli007
(#) Brownie0306 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Köszönöm szépen, sikerült megépíteni, végül más időzítés mellett döntöttem, de köszönöm...
esetleg nem tudod/tudja valaki, hogy hol tudnék venni pici rezgőmotort? olyat mint ami a telefonokban van?
néztem vaterán, de ott konkrétan telefonokhoz van aranyárban...
(#) kaqkk válasza Brownie0306 hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
http://mobil-telefon.vatera.hu/mobiltelefon_tartozek/alkatresz/nokia_alkatresz_es_tartozek_csere_allatra_is_1457553424.html Itt például 150ft egy rezgőmotor
(#) Brownie0306 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 3, 2011 /
 
sikerült szereznem rezgőmotort...
nokia 3310 ből.
beforrasztottam, és egy műanyag félcsövet tettem fölé, hogy ne akadjon bele semmibe...
viszont nem mindíg működik rendesen... most per pillanat 2db sorbakötött AA-s elemről megy, és néha időzít, olyan 6-4 másodperes időközökben (ami elvileg jó a 330kohm-os ellenállásoknál), viszont néha nem kapcsol ki, mégcsak be sem lassul, hanem folyamatosan megy...aztán volt h levettem róla az elemeket, aztán visszatettem és működött, de nem találtam benne logikát, hogy mitől romlik el... lehet h nem megfelelő neki a 2db 1,5 voltos ceruzaelem? próbáltam mással is, 12voltos pici ceruzaelemféleséggel= csak folyamatosan ment
2xAA-s elemmel = néha megy néha nem (?)
1xAA-s elemmel ugy elsem indult...

az én esetemben a két változó ellenállás 330kohm mindkettő, és a változó kondenzátor pedig 10uF.
a 555ös ic 4es és 8as lábközött pedig van egy 47kohm-os ellenállás.

valami ötlet esetleg, hogy mindíg jól működjön?
jah a kondenzátorok fóliák, nem kerámiák, ez gond?

szerk.: megin miután pihentettem pár percet, működött.. és amint hozzáértem a nyáklaphoz (pöttyös próba) megint csak folyamatosan ment... lehet, hogy valami a statikussággal lesz?
(#) proli007 válasza Brownie0306 hozzászólására (») Jún 5, 2011 /
 
Hello!
- Nem mérted meg a motor áramfelvételét.
- Írtam, hogy minimum 3V szükséges. (1AA elem hány volt?) Ha a telep feszültség össze esik a motoráram miatt, akkor gond lehet. A motor árama nem lehet több, mint 100mA.
- Ez nem lassulhat. Vagy bekapcsol, vagy ki. Ha lassul, akkor már vagy a telep feszültség esik össze, vagy az IC nem bírja a terhelést.
- A kondikat, amit írtál nem is értem. Az ellenállások R1 és R2 oda van írva, melyik milyen értékű. C kondi 22µF-os. C2 tök mindegy milyen, 10..100nF közötti. A C3-al párhuzamosan tegyél egy 100µF-os kondit.
- De ezt a megy-nem megy viselkedést, vagy a tápfesz csökkenése, vagy valami forrasztási hiba okozza. pld. ha folyamatosan megy, a kondi nem tud feltöltődni. Vagy szakadt R1/R2 köre, vagy a kondi hibás, vagy fordítva van bekötve.
- Mérni kell a feszültségeket az IC lábán, mikor nem működik.
üdv! proli007
(#) blackdog hozzászólása Jún 28, 2011 /
 
Sziasztok!

Én is küzdök egy időzítővel. Először 555+4017+AND kapu segítségével csináltam meg, de ez azért sok egy időzítőhöz.
Látom proli007 már dobott be párat azokkal próbálkoztam, de belátom béna vagyok.
A lényeg:
Egy adott jelre (legyen a 12V tápfesz) induljon el az időzítő 10sec késéssel, ha letelt a 10sec akkor 5-10-15 (beállítástól függően) percre legyen magas szinten a kimenet majd álljon le és ne induljon újra az időzítés.
4060 IC-vel próbálkozom, de nem jön össze a 10 sec. késleltetés és a reset részét sem látom át.
Igazából kicsit nehezen bírom megérteni ennek az IC-nek a működését.

Kedves Gábor ugye tudsz segíteni?
(#) enree hozzászólása Jún 28, 2011 /
 
Sziasztok!
Megépítettem Vicsys kolléga időzítő kapcsolását, nagyon szépen működik, csak a 7805 úgy fűt, mintha fázna, ezért arra gondoltam, kikapcsolom beállítás után a kijelzőt, hiszen nem órának, hanem időzítőnek használom. Hogy lenne a legcélszerűbb? Én arra gondoltam, hogy teszek egy plusz kapcsolót, ami elveszi a shiftregiszter tápját, ez járható út?
E.
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Jún 28, 2011 /
 
Hello!
Megpróbálok segíteni, de ezúttal nem oldom meg helyetted a feladatot. Mert az eddig nem volt célravezető..

Itt két időzítésről van szó. Egyszer bekapcsoláskori 10sec, majd egy monostabil működésű 5-10-15min. Tekintve, hogy a két idő között hatalmas eltérés van, nem érdemes egy fokozattal megoldani. Megoldás lehet a 10 másodpercre egy 555 ami tápfeszültséget ad egy 4060-nak, ha letelt a 10sec. Ez után a 4060 "lekéslelteti" az 5-10-15 perc időt, és leáll.
A 4060 a következő képen működik:
- Van egy RESET bement, ami ha magas szintű, minden számláló kimenete alacsony, és a belső ütemgenerátor is áll. Minden tápfesz bekapcsoláskor érdemes egy pillanatra RESET jelet generálni, mert akkor a számlánc "nulláról indul". egyébként meg ahonnan kedve van, és az első késleltetés ideje változó lehet. Ezt szolgálja általában a RSESET bemeneten lévő RC tag.
- A belső ütemadó ütemidejét, egy ellenállás és egy kondi határozza meg, a t=R*C*1,15 alapján. (Ez impulzus idő, nem periódus idő, mert az. ennek kétszerese.) A kondi a 9-es lábra, az ellenállás a 10. lábra, csatlakozik. A 11-es lábon lévő ellenállás ajánlott értéke kétszerese a 10-es lábénak.
- A bináris számlánc leosztja az ütemadó jelét, így minden Qx kimenet az előtte lévő Qx-1 kimenet, idejének kétszeresét adja. (Arra ügyelni kell, hogy az IC kevés lábszáma miatt, Q4-ig nincs kivezetve, illetve a Q10 sem.)
- Tekintve, hogy a számlánc bináris, egy Qx kimenet impulzus idejét (míg az magas szinten van), a kettő hatványával lehet kiszámolni. Vagy is T=t*2^x
- Tehát mondjuk 100kohm ellenállással és 100nF-os kondival a Q8 kimeneten a következő időt kapjuk.
t=100k*100n*1,15=0,0115sec majd T=0,0115s*2^8=2,944sec.
- A T idő letelte után, a Q8 kimenet magas szintre vált, és ezzel a számlálás megállítható, ha egy diódán keresztül ezt a magas szintet, bevezetjük az ütemgenerátor 11-es lábára. Mint ahogy itt is látható.
- Ha a tényleges kimeneten a T késleltetési ideje alatt nem alacsony, hanem magas szintet szeretnénk a Q8 kimeneten, akkor a kimeneti jelet invertálni kell.
- Az időzítés beállítására két mód kínálkozik. Vagy változtatjuk az R tagot (potival, vagy kapcsolóval) az ütemadóban, vagy másik-másik Q kimenetet használunk. De a Q kimenet választásával, az idő értéke mindig a kétszerese lehet, hiszen ez egy bináris számlánc. Megoldás lehet, ha kapuáramkörökkel, vagy diódákkal kapuzzuk (összegezzük) a Q kimenetek idejét.
- Nálad megoldás lehet, ha az ütemadó idejét úgy választod meg, hogy valamelyik Qx kimenet impulzus ideje 5perc legyen. Ekkor a Qx+1 kimenet ideje 10perc, és a kettő ÉS kapuzott ideje 15perc lesz.

Egyébként egy 555/4541-el egyszerűbb megoldás kínálkozik. A 4541 hasonló felépítésű mint a 4060, csak a kiválasztott Q kimenet, két A-B bemenettel választható ki. Viszont egy bemenettel monostabil módba kapcsolhatjuk, automatikus RESET áramköre van, és a kimenet magas/alacsony szintjét is egy bemenettel kiválaszthatjuk. (Tehát invertálni sem kell.)
Erre is találsz itt példát, csak itt a 4541 vezérli az 555-öt, és nem fordítva.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza enree hozzászólására (») Jún 28, 2011 / 1
 
Hello!
Nem biztos, hogy célravezető, mert a bementek ettől még logikai szintet kapnak, és lehet terhelik a PIC-et.
Inkább azt javaslom, hogy az LS164-MR lábát húzd alacsony szintre (egy 2,2k ellenállással fel a tápra, majd a kapcsolóval le a GND-re). Ekkor minden kimenet alacsony lesz, és nem fog világítani a kijelző.
üdv! proli007
(#) enree válasza proli007 hozzászólására (») Jún 28, 2011 /
 
Már megint tanultam valamit... és megint tőled! :wave:
Köszönöm!
Endre
(#) Oraculum hozzászólása Jún 28, 2011 /
 
Üdv
Nekem lenne egy olyan kérdésem hogy tudtok-e olyan kapcsolást (lehetőleg 555tel) ami óránként 10-15 percre behúz egy 220v-os relét?
Ha lehet minél egyszerűbbet
Thx
(#) proli007 válasza Oraculum hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
Hello!
555-el nem lehet órákat késleltetni, csak számláló kiegészítéssel. De lehet számodra ez is megfelelő lehet. De gondolom nem a relé 230V-os, hanem amit kapcsol az 230V.
üdv! proli007
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Jún 29, 2011 /
 
Köszönöm!
Érthető és korrekt válasz. Most kísérletezem vele egy keveset.
(#) blackdog hozzászólása Júl 2, 2011 /
 
Sziasztok!

Most már nagyon ég a "pofám". Most vagy ennyire hülye vagyok vagy nem tudok kérdezni, de a lényeg, hogy nem bírom összehozni az időzítést.
Kell nekem egy engedélyező láb.
Kell nekem egy kimenet aminek az idejét állíthatom.
Mindaddig amíg az engedélyező láb L szinten van addig a kimenet is legyen L szinten.
Ha magas szintre vált akkor a kimenet is legyen magas (5-10-15 percig).
Ha az engedélyező láb L szintre vált akkor álljon le az időzítő és rezetelje a számlálót.
4060-al próbáltam eddig megoldani és jó is lenne, de itt invertálni kell a kimenetet ami nekem nem jó mert, ha leállítom az IC-t akkor ugye a kimenet az inverter miatt magas szinten marad.
Hogyan tovább
(#) proli007 válasza blackdog hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Hello!
Úgy is van.. Vagy az engedélyező jellel kapuzzad a kimenti jelet. (Úgy is az engedélyező jelet is invertálnod kell, így a RESET jellel és egy tranyóval lehúzhatod a kimeneti inverter kimenetét is.) Vagy használj 4541-et, és kapcsold a tápját.. (A célszerű megoldást úgy is csak akkor találod meg, ha megnézed mihez illeszted, és ott mik a követelmények)
De ha egyszer "rákattansz" a Parsic programra, akkor "úgy is maradsz"..
üdv! proli007
(#) kaqkk válasza blackdog hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Ha van kedved próbáld ki ezt a kapcsolást , tesztelve még nincs de elvileg azt csinálja amit leírtál

idő.png
    
(#) blackdog válasza proli007 hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Tudom, hogy ha uC használnék akkor sokkal könnyebb lenne az életem, de itt az egyik cél az uC mentes megoldás.

Ezek szerint a 4060 nem képes "fordítva" működni? Tehát alapból minden kimenet magas szinten van.
Akkor teszek a végére egy AND kaput és úgy jó lesz. Csak elakartam kerülni +1 IC használatát.
(#) proba válasza blackdog hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Ha jelfogót vezérelsz vele ,egy PNP tranzisztort a táp felé bekötve szintén invertál.( bár ezt nem lehet az engedélyező jellel invertáltatni.) A másik lehet kapni egy kapus IC-ket is ,igaz SMD-ben láttam még csak.
(#) Robotsyte hozzászólása Júl 4, 2011 1 /
 
Sziasztok, nem hiszem, hogy jó címet adtam meg, de nem igazán tudom, hogy hogy is hívják ezt.
Nekem egy olyan (minél egyszerűbb) áramkör kellene, ami figyeli a bejövő jelet, és csak a beállított jelhosszúság (csak pár másodpercről volna szó) után ad kimenőjelet (mondjuk egy relének). A kimenőjel ha nem bonyolult akkor egy előre beállított ideig tartson. Az egész autóba kellene, tehát kb 11-16V közötti feszültség tartományban lesz használva.
A legjobba az lenne, ha mikrovezérlő nélkül megtudnám oldani, mert még nincsenek a használatához kellő felszereléseim.
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) blackdog válasza Robotsyte hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Bővebben: Link

Ezért miért kellett új topic? Na meg nem ártana egy árnyalattal érhetőbben fogalmazni.
(#) Robotsyte válasza blackdog hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Hát igen így már én is rákerestem, de olyat nem találtam ami nekem kellene.
(#) Robotsyte válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 4, 2011 /
 
Valóban ez nem jutott eszembe...
A kocsim riasztójához kellene, ugyanis egy telefont akarok rákötni, hogy gyorshívóval hívjon. A működése csak annyi, hogy kiforrasztok egy billentyűt, és ha a relé rövidre zár akkor a telefon hív is. Ezt mindet a sziréna jeléről vezérelném, csak mikor lezárom a kocsit akkor is akkor is "csippan" egyet. Ezt szeretném kiküszöbölni.
Következő: »»   22 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem