Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ventilátoros hűtő rendszer
 
Témaindító: mhorpheus, idő: Júl 11, 2011
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) mhorpheus hozzászólása Júl 11, 2011 /
 
Üdv!

Van 5 db különböző táp-ventilátorom. Ebből szeretnék egy hálózati áramról működő kapcsolható hűtőrendszert építeni.
Alap sufni barkácsoló vagyok, és ehhez szeretnék segítséget kérni.
Egy másik topicban olvastam h ezek a ventilátorok eltérő fordulatszámmal rendelkeznek, úgyhogy elkelhet minden ventilátor elé egy szabályzó.
Ami igazán kérdés lenne, hogy ezek a ventilátorok tudomásom szerint egyenárammal működnek, úgyhogy a hálózati áramot először egyenirányítani kéne és csak utána továbbengedni.
A másik, hogy ha a teljes feszültséget ráadom akkor a halálba pörögnek, szal akkor redukálnom kellene 5x12V-ra?
A harmadik hogy egyáltalán megéri egyenirányítóval próbálkozni vagy szerezzek egy sz.gép tápot inkább?
(#) Gabó válasza mhorpheus hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Hát igazából ha bontóba nézel számítógéptápot vagy könnyebb ha keresel valami 12Vos dugasztápot ami elég erős a ventkhez simán használhatod vele és még a 230Vos hálózattal se kell külön szórakoznod ami elég veszélyes!
(#) vikipapa válasza mhorpheus hozzászólására (») Júl 11, 2011 /
 
Helló. A szabályzásra Ez egy bevált dolog. Mindegyik ventilátorhoz csinálsz egyet és akkor külön tudod szabályozni a fordulatszámokat. Ahogy Gabó mondta, szerzel egy dugasztápot és arra kötöd rá a szabályzókat és akkor meg is van az egyenáram.
(#) mhorpheus válasza vikipapa hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Igazából számítógép tápom van egy pár, úgyhogy arról akkor lehetne működtetni, viszont azokat hogy kapcsolom be?
Mert az ATX-es tápot az alaplap kapcsolja be. Azt hogy lehet kézzel indítani?
(#) Gabó válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 12, 2011 /
 
Én egy 25Wos ellenállást kötöttem rá égő helyett
De elindul terhelés nélkül is csak akkor nekem nem adott ki 12V-ot csak 10V-ot.
(#) zolee1209 válasza Gabó hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Én úgy tudom, csak az AT tápot kell előterhelni a biztonságos működéshez... Van egy ATX tápom, amit akkor használok, mikor +/-12V-ra van szükségem. Nem veszi zokon, ha nincs rajta terhelés. Mikor szétszedtem, mintha láttam is volna benne ellenállást valamelyik kimenetén. Nyilván emiatt...
(#) mhorpheus válasza zolee1209 hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Én se tudom hogy szükséges-e terhelni.
Amúgy próbáltam beindítani de valahogy nem akarta az igazat. Az zöldet kötöttem össze a mellette levő feketével de nem indult vala.
Amúgy később még próbálkozok csak le van sérülve mind2 kezem valamilyen szinten így meg nem akarok árammal szórakozni
(#) Gabó válasza mhorpheus hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
Akkor szerintem jobba jársz egy sima dugasztáppal azt nemkell berhelni semmi és ha a fordulatszám szab se fontos akkor csak bekötöd és bedugod indítod
(#) Ricsi89 válasza zolee1209 hozzászólására (») Júl 14, 2011 /
 
Én is indítottam már terhelés nélkül ATX tápot, csak ha leterheltem a 12V-os ágat kb 5-6A-al, akkor eléggé leesett a fesz. Ha terhelve volt az 5V-os ág, akkor nem esett a fesz a 12V-os ágon sem nagyobb terhelés hatására sem.
(#) mhorpheus válasza Gabó hozzászólására (») Aug 9, 2011 /
 
Na sikerült véletlenül szereznem egy 12V-os dugasztápot. Erre ráhegesztettem a ventit ami szépen pörgött is. Na már most!
Felmerült bennem az igény (mert mért ne?) hogy akkor megduplázom a teljesítményt és ezen felbuzdulva összecsavaroztam 2 ventit. Mind2 12V-os. Az eredetin még rajta volt egy olyan tű-csatlakozó a másodikon viszont csak kábel lógott, de egy kis ügyeskedéssel az az egy csatlakozó szépen elbírja mind2 ventilátort. A 12V-os adapter még így is meghajtja mindkettőt, bár gondolom célszerű szereznem egy legalább 24V-os adaptert hogy megfelelő teljesítménnyel üzemeljenek.
Menet közben felmerült bennem 2 kérdés:

1.) ha több mint 24Vos adaptert állítok szolgálatba az mennyire rongálja a ventilátorok elektronikáját? Előfordulhat az hogy a távoli jövőben mondjuk elektromos tüzet okoz ha 30Von dolgoznak?

2.) A ventilátor által megmozgatott légmennyiséget ki lehet valahogy számítani?
Mármint nyilván ki lehet ha ismerjük a fordulatszámot és a többi szükséges paramétert, de így vakon ész nélkül két mezei 12Vos ventilátor esetében lehet pontos mérőszámot produkálni? van ennek állandója hogy 12Von mennyit pörögnek percenként? Vagy valahogy mérni kéne?
Csak az a baj h nincs high speed kamerám
(#) zolika60 válasza mhorpheus hozzászólására (») Aug 9, 2011 /
 
A 12V-os ventilátornak nem tesz jót a 24V. Ki jön belőle a füst. Elég a 12V-is táp, ha megfelelő teljesítményű. A légszállítás mértékét a ventilátor adatlapján megadják.
(#) mhorpheus válasza zolika60 hozzászólására (») Aug 10, 2011 /
 
Nos akkor adott az alábbi két ventillátor:

Ventillátor 1

D80SH-12
Related Voltage : 12VDC
Related Speed : 2600RPM
Related Current : 0.18A
Air Flow : 32.0CFM
Noise Level: 34dBA
12*0.18 = 2.16W

Ventillátor 2

RDM8025S
Bearing System : Sleeve
Rated Voltage : 12VDC
Operation Voltage : 6.0~13.8V
Rated Current : 0.11A
Rated Speed : 2500RPM
Air Flow : 29.5CFM
Static Pressure : 2.6mmH2O
Nois Level : 29dBA
12*0.11 = 1.32W

Ezekhez van egy ilyen táp:
Adapter

12V
500mA = 0.5A
12*0.5 = 6W

Hogy ha a teljesítmény adatokat nézem akkor azt látom hogy ez a táp teljesen optimális hogy meghajtsa a két ventillátort ugye?
Teljesítménybe bőven belefér a feszültség megegyezik
akkor nem is kell másikat keresni ugye?!
(#) Ricsi89 válasza mhorpheus hozzászólására (») Aug 10, 2011 /
 
Igen ez így jó neked.
ha megnézed az egyik venti 0,18A-t, a másik pedig 0,11A-t vesz fel. A te adaptered meg tud 0,5A-t. Ez jóval alatta van az adaptered max áramánál. Nyugodtan elbírna még egy ilyen ventivel is az adapter.
(#) mhorpheus válasza Ricsi89 hozzászólására (») Aug 10, 2011 /
 
Igen akkor jól gondoltam. Lenne viszont egy kérdésem ezzel kapcsolatban. Ha az egyik 0.11-et a másik 0.18-at vesz fel azt hogy oldják meg egy kábelen keresztül? ilyenkor az egyik kevesebbet vesz fel? ki alkalmazkodik kihez?
(#) Ricsi89 válasza mhorpheus hozzászólására (») Aug 10, 2011 /
 
A kábelnek itt semmi köze ahhoz, hogy mennyit vesz fel egyik, illetve a másik. A motor maga ennyit vesz fel és kész. A vezeték az csak egy közvetítő közeg.
(#) mhorpheus válasza Ricsi89 hozzászólására (») Aug 10, 2011 /
 
ok..akkor már csak a felszerelés marad
(#) xzilon válasza Ricsi89 hozzászólására (») Aug 23, 2011 /
 
"Alap sufni barkácsoló vagyok" irtad a kezdo posztban.
Akkor ugy kepzeld el, mint a viz folyik 2 kulonbozo csapbol.
Amig a vizmuvek birja (0.5A) addig maximalisan birfolyni a 2 csapbol 0.11A es 0.18A
fuggetlenek egymastol.
(#) laca50 hozzászólása Okt 3, 2014 /
 
Sziasztok.
Van egy 24v to 230V inverterem.
Megadta magát a benne lévő hűtőventilátor. (40x40x10 DC 24v 0,06A)
Egyszerűen nem találok ilyen paraméterekkel rendelkező ventit sehol.
Vagy a méret, vagy a volt nem stimmel.
Hogyan tudnám megoldani egy DC 12V-os venti beszerelését, hogy ne tegye tönkre a 24V-t?
Mit kellene elé berakni?
Esetleg 2db. 12V-os venti sorba kötve megoldás lehet?
(#) BEMcorp válasza laca50 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Valószínűleg egy sima 12V-os stabkocka megteszi a venti elé (7812).
Lehet, hogy a 100mA-es kisebb típus is elég lehet (78L12)
(#) laca50 válasza BEMcorp hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
Köszi szépen.
Még egy kis segítség kellene a bekötésével kapcsolatban.
Nem igazán értek az elektronikákhoz, de 1-1 forrasztás azért megyeget.
Szóval a 7812-nek van 3 tüskéje. (Output, Ground, Input)
Gondolom az input-ra kell kötni a 24V-ot, az output-ból kijövőt pedig a 12V-os ventilátorhoz. De a középső ground tüskét hová kell kötni?
(#) BEMcorp válasza laca50 hozzászólására (») Okt 4, 2014 /
 
A testpontra (venti fekete vezeték). Ha megteheted, egy-egy kb 100nF-os kondit tegyél az IC lábaira (in-gnd és out-gnd). Nem fontos a pontos érték, csak az IC gerjedése ellen kellene.
(#) laca50 válasza BEMcorp hozzászólására (») Okt 5, 2014 /
 
Köszi.
Meglátjuk mi lesz belőle!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem