Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1399 / 3971
(#) szucsip hozzászólása Júl 18, 2011 /
 
Sziasztok!
(a kérdésemet pedig elfelejtettem feltenni)

A napelem cella öregedése szemrevételezéssel észlelhető? Mármint nem az öregedés folyamata, hanem az állapota.
Birtokomba jutott 1 napelemcella, még nem méregettem rajta semmi féle feszültséget, de nagyon érdekes barnás kirakódás van rajta. Olyan... kristályos

Ráadásul a fölötte lévő műanyag burkolaton is van abból a kristályos valamiből. Le lehet kaparni a műanyagról, ám magát a napelemet nem mertem megkaparni. Az a kristályos valami vízben nem oldódik. Holnap megpróbálom alkohollal.

A kérdés: mi az a barnás kirakódás, és miért néz ki úgy, mint ha összeráncosodott volna? (gyanítom, hogy nem vízkő lehet)
(#) john94 válasza szucsip hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Hello
Lehet,hogy most hülyének fogtok nézni,de egy vezeték nélküli egérhez szeretném ezt a 3V-ot,mert az elemet kb 1 nap alatt lemeríti és nem túl gazdaságos mindennap új elemeket venni és az "okosok" azt mondták nekem,hogy az újratölthető elem azért nem jó bele,mert az csak 1,2V-os.És azért ragaszkodok ennyire ehhez az egérhez,mert ez a legjobb egerem,legalábbis én ezt szeretem használ ni,pedig inkább akkor már a vezetékeset használnám,de most ezt találtam ki.
Ja és mindjárt lemérem mekkora az áramfelvétele az egérnek.
(#) nagy_david1 válasza john94 hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Hát az okosaknak annyiba igazuk van, hogy 1,2V de eddig én meg se tudom számolni hány ismerősömnél láttam az egeret működni akkuról. Persze biztos vannak kivételek is ezek szerint. A fényképezőgépekről köztudottabb, hogy nem nagyon képesek kezelni a helyzetet.
(#) john94 válasza john94 hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Elvileg 3v-on 1A-ert "eszik"
De nem lehet tudni ennél a műszernél...
(#) nagy_david1 válasza john94 hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Hát ez rengeteg. Ekkora áramnál messze még egy napot sem bírná.
(#) john94 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Akkor ez az ötlet felejtős.. Köszönöm szépen a segítségeteket!
(#) zuzmow hozzászólása Júl 18, 2011 /
 
Adjon Isten Urak!

Az lenne a kérdésem hogy olyan hangmodulátort hogy lehet csinálni meg mi a neve, ami a Kraftwerk együttes The Robots című számában hallható? Előre is köszönöm!
http://www.youtube.com/watch?v=VXa9tXcMhXQ
(#) szac64 válasza zuzmow hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Szia, melyik hangeffektre gondolsz? Van benne bőven
Esetleg a torzított hangú énekes hangjára?
(#) zuzmow válasza szac64 hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Pontosan!!
(#) szac64 válasza zuzmow hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Vocoder -nek hívják, :google:
(#) zuzmow válasza szac64 hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Hálás köszönetem! Jóéjt!
(#) gyulank hozzászólása Júl 18, 2011 /
 
Sziasztok!
Tud valaki valami kis egyszerű logikai kapcsolást arra, hogy egy eszközre egyszerre 2 tápot kapcsolva az egyiket leválassza?
Szóval alapból lenne benne egy elem, és a NYÁK-on egy USB csatlakozó. És gondolom, az elem nem örülne a másik feszültségnek, és szeretném, ha automatikusan leválasztódna az elem, ha USB-n kap feszültséget.
(#) szucsip válasza gyulank hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Egy darab P-N átmenettel megoldható.
Egyszerűbben: dióda

Innentől már gondold ki magad, és rá fogsz jönni milyen egyszerű a megoldás (remélem jól értelmeztem a felvetésedet)

Ha esetleg gond lenne az a 0,2V, ami egy schottky diódán esik, akkor FET-es megoldást javaslok, MOSFET-est.
(#) gyulank válasza szucsip hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Lerajzolnád, hogy hogy gondolod?
(#) gyulank válasza gyulank hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Talán így egyértelműbb.

elem.png
    
(#) tomi324 válasza gyulank hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Szucsip válasza PAINT-el fűszerezve.
Egy tisztességes SI dióda akkor nyit, amikor az anódján 0,5-0,6V-al magasabb feszültség van, mint a katódon. Így a 3 elem feszültsége 4,5V körül van, amikor azonban rákapcsolod az USB-t, a dióda lezár. Viszot ha lehúzod az USB-t, a dióda A-ján 4,5V lesz a K (0V) feszültségéhez képest, ezért a dióda nyit, és jó 3,9-4V fog megjelenni az áramokör kimenetén.

he.JPG
    
(#) gyulank válasza tomi324 hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Fú, igazából az USB 5V Elem 3V akart lenni, de így ez a 2,4V új elem mellett nem hangzik valami hosszú életű megoldásnak. Ha mondjuk az elem 9V-os lenne, akkor hogy lehetne megoldani? Bár nem szívesen használnék olyan nagy elemet. CR2032-es elemhez van beépíthető tokom, de fogalmam sincs, mit bír egy ilyen elem. Bár a 9V-osokra sincs ráírva. Szóval a méret miatt maradnék mégis ennél, csak lényeg, hogy ne nagyon fogyassza az elemet.
(#) Mybuster hozzászólása Júl 19, 2011 /
 
hellosztok!

USB-s Ledes lámpát szeretnék építeni! Aszt tudom hogy 500mA a MAX, de csak 100mA az alap mert a többit le kell kérni, Hány ledet kössek rá? 5db fehér Ledre gondoltam szerintetek ja és párhuzamosan kötném össze őket! HA véleletlenűl túl lépem a 100mA akkor letíltja a portot ?
(#) edison14 válasza szucsip hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Tudod mit ne figyelj rájuk. Nekem is volt vezeték nélküli egerem és én is tölthetős elemet használtam NI-MH-sat 2200mAh-sat. Simán elment az egér mindenféle cseszekedés nélkül 3 hónapig. Szerintem nem éri meg vele ennyit hülyéskedni vegyél elemet meg töltőt és kész.
(#) nferi1 hozzászólása Júl 19, 2011 /
 
Sziasztok!

A csatolt képen látható, fénymásolóból bontott montor vezérléséhez kérnék segítséget.
Sajnos ezidáig nem sikerült infót kapni rólla.
Segítségeteket előre is köszönöm.

P1010746.JPG
    
(#) bbalazs_ válasza nferi1 hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Oda van irva: DC, 24V, 1.5A
(#) nferi1 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Azt látom én is, viszont van még 4 láb.
LOCK és a P/S nem tudom hogy mi.
Ha csak a 0 és a 24V lábat kötöm be akkor nem történik semmi. (gondolom az N.C nincs bekötve, nem kell vele foglalkozni)
(#) john94 hozzászólása Júl 19, 2011 /
 
Hello!

Olvastam,hogyha 2 kondenzátort sorosan kötünk be,akkor feleződik a kapacitásuk.(pl.: 2db 100µF-es kondit,ha sorosan bekötünk,akkor csak 50µF lessz a kapacitás)
Ez vonatkozik Litium aksikra is?Vagyis,ha 2db 1200mAH-s aksit sorban kötök,akkor az csak 600mAH-s lessz?
Vagy esetleg ez ebben az esetben összeadódik?
Csak azért kérdezem,mert azt hallottam,hogy az akkumlátorokat annyi amperrel kell tölteni,ami a kapacitásuk egy tizede.
Most ezeket tölthetem 120mA-al,vagy csak 60mA-al?
Vagy 240mA-al töltsem?
(#) vicsys válasza john94 hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Ha két akkut sorbakötsz, akkor a kapocs fesz lesz a duplája. A teljesítménye marad az egy darabéval azonos. Mivel töltéskor mindkettőn keresztül folyik ugyanaz a töltőáram, gyanítom, hogy kétszeres fesszel és normál árammal kellene tölteni. Tehát 120mA-rel.
(#) john94 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Tehát akkor 2,4V-al töltsem 120mA-es áramerősséggel.
(Az akkuk 1,2V-osak,egy csavarozóból szedtem ki)

Köszönöm a segítséget
(#) bbalazs_ válasza nferi1 hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
A lockon latszik, hogy negalt jelet var, szoval azt kosd HIGH-ra, akkor nem lock- A masikon talan valami pulse jelet (negyszogjel) var. Annak a frekijevel fog forogni, esetleg PWM. Itt szerintem csak TTL jeleket hasznalj.

De az is lehet, hogy Pause\Start (vagy Spin) roviditese, mivel az S a negalt arra koss foldet.
Miutan van ket labad annak lehet osszesen 4 allapota, kis fantaziaval ra lehet jonni.
Ha nem ment a TTL egyik variacioban sem, probald 12V-tal.
De nem artana kicsit ranezni a cuccra alaposabban. Mi van a hutokalapok alatt? Milyen mas IC-ket latsz ott? Ezekre mi van irva? Neten adatlap keresese, stb.
(#) nferi1 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
1 ic van a borda alatt: LB1920 8UNG.
(#) vicsys válasza john94 hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Nem tudom pontosan, de a 2,4V nem lesz kevés a töltéshez?
(#) proli007 válasza vicsys hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Hello!
"A teljesítménye marad az egy darabéval azonos."
Gondolom a kapacitását akartad írni..

John 94:
Az aksi névleges feszültsége az 1,2V, hogy töltőáram is folyjon, ahhoz magasabb töltőfeszültség szükséges, és az áram korlátozásához áramkorlát. (egyszerű esetben egy ellenállás.)
De van hozzá, külön topik..
üdv! proli007
(#) MrBrown válasza pucuka hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Egy közvetlen fűtésű triódát kell fűtenem aminek ráadásul relative nagy (20V) a fűtőfeszültsége és abszolút nagy (3A) a fűtőárama. Ezért (mármint a közvetlen fűtés miatt) muszály egyenfeszültséget használnom. Ezt az egyeniráyítást szeretném megúszni a lehető legolcsóbban és a legkissebb helyigényel. A trafó külön erre a célra lesz tekerve így annak szekunder feszültségét optimálisra tudjuk választani a cél érdekében.
Következő: »»   1399 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem