Fórum témák
» Több friss téma |
Tehát akkor
BRIAN W. KERNIGHAN – DENNIS M. RITCHIE A C programozási nyelv Az ANSI szerint szabványosított változat c. könyvet olvassam el?!
Elsőnek jó lesz, de a PIC-hez még kell olvasgatni meg példaprogramokat nézegetni... A példaprogramokat nézegetni nagyon hasznos, abból is sokat tudsz tanulni!
Steve Idézet: „Na, tehát, honnan tudom megszerezni a parancsot amit kell használnom, meg stb. ami kell most?” Naszóval én erre dobtam le az ékszíjat! Igyekezz szabatosan fogalmazni, mert ez egy szakmai fórum! A parancsot nem kell megszerezned, minden parancs a C fordítóban benne van ami számodra szükséges lehet. De! Az első, hogy a PIC-et, mint elektronikai alkatrészt meg kell ismerjed! Ehhez a PIC-hez való adatlapot kell részletesen elolvasnod, megértened! Ha már ismered, akkor tudni fogod, hogy melyik regisztereket hogyan kell beállítani, ill. kiolvasni, hogy pl. az A/D mért értékét megkapd egy változóba tedd, stb. Az adatlapok segítenek példákkal is, bár legtöbb esetben Assemler példák vannak. Ezért javasolt először Asseblerben kezdeni. Ez azért is jó, mert a C elfedi a lényeget, azaz a regiszterek kézzel való beállításait(Az osztályok és az Open segítenek, ha már érted mi miért van, de káros a tanulásnál). Az Asm-ban mindent lépésenként kell elmagyarázni a PIC-nek, ez szintén segít megérteni, hogyan is működik egy programozható áramkör. Az összes parancs benne van a PIC adatlapjában, részletes leírásal. Sok példa is van a neten. Fontos, hogy megértsd, ez nem PC amit csak programozni kell, ez egy elektronikai alkatrész, ezért az elektronikát is meg kell tanuld! Ne akarj holnapra mindent megérteni, ez a te esetedbe kb. egy év lesz, ha ügyes vagy! Ha nem annyira, akkor kettő, de ez sem vész! Neked van időd, hidd el, megéri nem feladni! Itt bármit kérdezhetsz, de ne csinálj bohócot magadból, ha az infót elolvashatod, megtalálhatod a neten, vagy az adatlapban. Szóval okos kérdéseket próbálj feltenni és előtte keress, tanulj! Jó tanulást!
Okés, csak valami még mindig érthetetlen számomra!
Miben tanuljak assemblyben, vagy C-ben, mindenki a másikat pártolja, ezért már totál össze vagyok keveredve. Mindenki a kezdőknek Assemblyt mond, mások azt mondják , hogy a C-t tanuljam, az sokkal okosabb, jobban megtanít majd. Mitévő legyek ebben az esetben akkor? Idézet: „BRIAN W. KERNIGHAN – DENNIS M. RITCHIE A C programozási nyelv Az ANSI szerint szabványosított változat” Az alapokat az a konyv nagyon jol megadja. Csak ne feledd el, hogy a PIC-es C forditok tobbnyire nem ANSI C-k, hiszen nem tudjak az osszes szabvany elemet betartani az architekturalis kulonbsegek miatt. Ezek tobbsege a C konyvtarat erinti, de vannak olyanok is pl, hogy nem hasznalnak integer promociot hog kod meretet csokkenthessenek. Hosszu lenne most bele menni, de ha mar egyszer tudod a C-t akkor ezeknek a kulonbsegeknek a megertese nem jelenthet nagyobb gondot en szerintem.
Roviden es tomoren: Ha Assemblyben tanulod meg, akkor meg kell hozza ertened hogyan mukodik a PIC es mi ketyeg benne, magyaran mintha szakorvos lennel. Ha C-zel, akkor mint a saman kavarsz valamit a levegoben es az LCD-n megjelenik a szoveg amit szeretnel es a tobbiek leborulnak elotted milyen ugyes voltal Ha pedig nem jelenik meg a szoveg, akkor szidod az Isteneket, hogy de hat ez eddig mindig mukodott es most miert nem... Kb igy latom a kulonbseget
Na akkor ilyet nem tudom szabad-e indítani, de egy szavazást kérek, min. 3 embertől, Trudnai, tőled is várom a szavazatot, hogy akkor melyikkel is !
Inkább döntsd el magad. Egyébként nem emlékszem, hogy bárki a C-t ajánlotta volna neked, hanem te jöttél azzal, hogy hogy tanulhatnál C-t, erre kaptál jó válaszokat.
Egyébként meg MPLAB-ban kell tanulnod mindkettőt, miután az a fejlesztői keret. Hogy milyen nyelven, azt neked kell eldöntened trudnai kiváló intelmei alapján!
Én a sámános katyvaszolás mellett döntöttem. (Szerintem meg ez olyan dolog a trágya vs. műtrágya. Érteni kell mindkettőhöz és kész.)
De. Mondjuk a C (ansit) meg tanultam. Nekem kedvesebb a C, jobban átlátom. (A gépi kódú programozást már 80-as években is utáltam...)
Én is ASM-ben kezdtem(és szeretem ma is), de most főkép C-ben programozok(mert azt is megszerettem). De ez nem azt jelenti, hogy C-ben kéne kezdeni, vagy igen?
Mondom: Ez ízlés dolga mint a műtrágya... Ha valaki rendelkezik rálátással a hardver és szoftver oldalra is, már el tudja dönteni, hogy neki melyik a simább ügy. A magas szintű nyelvek nekem valók, mert lusta dög vagyok.
Na, ebből sem sokat értettem meg, megint egy ide, egy oda, kéne egy döntő válasz.
De ha valami nem úgy megy, ahogy elképzelted, akkor ugye megnézed mire fordítódik a forrás? Na ugye, hogy nem jó hasonlat a műtrágya(kiszórom, aztán csak növekszik a növény...)! Abból hogyan készítesz igazit! ?
A döntő választ neked kell meghoznod, ezt már írtam.
Akkor C. Már ezt próbáltam bütykölni is eddig, meg Vic-nek is erről szól a kurzusa, a C compiler is tetszik, mint program...
Pedig mindketten ugyanazt írtuk... Mind a kettőt kell ismerni. :yes:
Ja, de azért nem fogok elsőnek dupla annyit tanulni, mikor még az egyiket sem értem..
Azt mondtuk, hogy első a PIC és nem a nyelv! A PIC-et pedig az ASM-on keresztül lehet megérteni. Tanulni pedig mindig sokat kell, különben véged! Erre akár mérget is vehetsz!
Akkor viszont nem is tudsz különbséget tenni. Ellenben érdemes lenne az alapoktól kezdeni (led villogtatás) és utána nekikezdeni a komolyabb dolgoknak (A/D). Ha már megy a konfiguráció és a led villogtatás bármilyen (!) PIC-re, akkor el tudod dönteni, hogy melyik nyelvvel folytatod.
Okés.. Most csak azt sajnálom, hogy nem mehettem műszaki suliba, most gimibe megyek, és műszaki óra nuku, meg persze egy műszaki suliban könnyebben menne a dolgom, fősulira meg nem mehetek saját tudással, amit itthon tanultam..
Idézet: „fősulira meg nem mehetek saját tudással, amit itthon tanultam..” Dehogynem, majd éretségi után. Legalább lesz egy az osztályban, aki érti is amit tanítanak! Az ember az iskolában csak töredékét tanulja meg annak, amit majd a munkája során összeszed. Emellett az lesz a legjobb szakember, akinek a munkája és a hobbija is ugyanaz, azaz szereti amit csinál. Na ilyen szerencsés ember kevés van. Szóval ha a hobbid miatt választasz szakmát, és jól műveled a hobbit, akkor az csak szerencsés párosítás lehet!
Dontsd el milyen szinten szeretned megtanulni a mikrokontrollereket eloszor is. Ha eleg a samankodas, akkor C -- azzal is szenvedni fogsz de nem kell bele asnod magad hogyan kell gyokot vonni 0-ak es 1-ek osszeadasaval Cserebe ha valami van, hogy mit tudom en, az interrupt nem azt csinalja amit kellene vagy nem megy XYZ akkor nem kitalalni fogod a megoldast hanem kerdezoskodni fogsz es jobb esetben forumokat olvasni es googlizni es ha valakinek mar volt hasonlo vagy ugyanolyan problemaja akkor remelhetoleg mukodik az altala kinalt megoldas amit kiollozol -- tovabbra sem biztos fogod erteni miert, de mukodni fog es boldog leszel.
Vagy: Bele fektetsz nem kis energiat, es napi 4 ora tanulas mellett 2-3 honap alatt eljuthatsz egy viszonylag jo szintre ahonnan mar csak felfele ivelsz es minden reszletet egy ido utan ismered vagy legalabbis tudod hol nezz utana. Es akkor meg attol C-zhetsz, de ha elakadsz akkor is fogod tudni nagyjabol, hogy mi az abra, vagy ki fogod tudni nyomozni.
Na akkor itt van mégegy szavazás: asm-el kezdj.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |