Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egytranzisztoros erősítők (Zen)
Lapozás: OK   28 / 33
(#) steelbird válasza Lacaboy hozzászólására (») Máj 18, 2011 /
 
Ebből a kapcsolásból csak úgy tudnál nagyobb teljesítményt kihozni, ha maga a hangszóró lenne a fet munkaponti ellenállása. De a hangszórón átfolyó egyenáram nem tenne jót a hangszórónak.
A munkaponti változás az elkók miatt lesz, lassan áll be a gate körben a feszültség a nagy kapacitások miatt.
(#) Lacaboy válasza steelbird hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Azon gondolkoztam,hogy kéne egy olyan hangszóró aminek az állandó mágnese helyén tekercs van és alaphelyzetben vagy kifele vagy befele maximum kitérésen van. Ha a tekercs megkapja a feszültséget behúzza 0állásba a membránt. A lengőtekercset megfelelő polaritással be kell kötni a kimenetre. Ezzel így dupla kimeneti teljesítmény lenne elérhető,mert az állótekercs a munkaellenállás és az ellen fázisban dolgozik a lengővel. Lehet,hogy hatalmas hülyeség,de elméletileg szerintem működik
(#) pucuka válasza Lacaboy hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Azért ez a téma már inkább valamelyik hangszórós topikba tartozik.
Nem tudom mire jó a "kifordított" hangszóród. Nem véletlenül alakult ki a mai rendszer. Ahhoz hogy a membránt behúzza valami a légrésbe, a membránon valamilyen, mágnesnek, vagy mágnesezhető anyagnak kell lennie. Az ilyen anyagoknak viszonylag magas a fajsúlya, a membránnak pedig a lehető legkönnyebbnek kell lennie. Akkor gondold tovább a dolgot.
Egyébként így működtek a régi elektrodinamikus fejhallgatók, ahol egy igen vékony membrán volt lágymágneses anyagból
(#) bgsf válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
A membránon is tekercs van!
Voltak és vannak is ilyen hanszórók. Az állandó mágnest egy tekercs helyettesíti és a lengőcsévén ugyan olyan tekercs van mint egy sima hangszórón.
(#) bencikusz hozzászólása Máj 19, 2011 /
 
Sziasztok!

Ma délután egy 30 perces projekt keretében építettem egy ZEN-t. Ezt a kapcsolást csináltam meg : Bővebben: Link
A véleményem az a kapcsolásról, hogy szól.
Tanulásra tökéletes, és talán okoz egy kis örömöt annak aki most ismerkedik az elektronikával. Lehet ha van időm és kedvem akkor próbálkozok más konstrukcióval. Van egy két ötletem. (izzók tranyók ledek... )

Minden jót. Üdv. bencikusz
(#) pucuka válasza bgsf hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Azon a membránon bizony semmi nincs, csak a membrán. Alatta van egy U alakú lágyvas, amin két tekercs van, mindkét szárán. A régi CB 66 os telefon hallgató betétje is hasonló volt, csak abban volt még egy mágnes is, ami a membránt előfeszítette.
(#) Lacaboy válasza pucuka hozzászólására (») Máj 19, 2011 /
 
Kicsit félre írtam a dolgot, nem kell az állórésznek sehova se vonzania egyszerűen egy olyan hangszóró kell amin van lengőtekercs is de az állórész is tekercs, ez a tekercs a munkaellenállás. Ha szól a zene akkor a mágneses tér is változik így ha az ellen fázisban van bekötve a lengőtekerccsel akkor a membrán valamivel nagyobbat fog mozdulni,így nagyobb teljesítményt lehetne kivenni a kapcsolásból. Tulajdonképpen azért gondolkodom ilyenen,hogy ne menjen teljesen kárba a munkaellenálláson eldisszipálódó áram. Így is fűtene,de ha kivezéreljük a végfokot akkor a hangszóró tudna hasznosítani belőle. De ezeken csak elméletileg gondolkodom nem tuti,hogy jól működne.
(#) koncsik03 hozzászólása Máj 23, 2011 /
 
Van egy (bár elég értelmetlen) kérdésem.Bővebben: Link
A kapcsolásban az irf 540 jelölése hogy két láb össze van kötve vagy tényleg össze kell kötni a két lábat?
(#) koncsik03 hozzászólása Máj 23, 2011 /
 
Inkább azt kérném ha lehet hogy egy irf540-es és végtranzisztorral bővített nyáktervet kérnék (mert így már nem nagyon kell bajlódni a lábkiosztással).
(#) deadlyroberta hozzászólása Máj 23, 2011 /
 
Germánium tranzisztorosat keresek valaki tud segíteni?
(#) pucuka válasza koncsik03 hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Miért lenne összekötve? A tokon bellüli összekötéssel azt jelölik, hogy az az elektróda a souce, amely össze van kötve a hordozóval, a substráttal. Neked semmi tennivalód nincs, kaptál egy három lábú eszközt, amit a rajz szerint kell használni
(#) Abukodonozo válasza deadlyroberta hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Nem érdemes már germánium tranzisztorokkal foglalkozni. Zajosak és nagyon szeretnek hőre megfutni, kínlódás...
(#) koncsik03 hozzászólása Máj 24, 2011 /
 
Az irf540 és az irf530-es feteknek ugyan az a lábkiosztása?
(#) koncsik03 hozzászólása Máj 24, 2011 /
 
Sajnálom én nem értem ezeket a csúnya feteket.
Ha valakit megkérhetnék akkor nagyon alaposan elmagyarázná vagy berajzolná nekem hogy melyik láb hová tartozik?
Nagyon megköszönném.
Bővebben: Link

azt hogy alaposan azt úgy értettem hogy aki van olyan kedves és ráér az berajzolná a gate-t a draint-és a source-t
(#) mark.budai válasza koncsik03 hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Ami a körön belül van az a FET belseje, azzal nem kell most foglalkoznod. A körön kívülre 3 kivezetés megy. Na, azok a fet lábai. Ha magaddal szembe fordítod az IRF540-et úgy, hogy lefele állnak a lábai, akkor ez a lábkiosztás: G-D-S. A rajzon pedig felül, ami a kondenzátorra megy, az a D, középen, ami oldalra megy a potméterre, az ellenállásra és a bemenet utáni kondira az a G, az alsó, ami a testre megy, az meg az S.
(#) koncsik03 válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
(#) pucuka válasza mark.budai hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Nem egészen. A linkelt rajz lehet hogy hibás, de leginkább hiányos. A rajzon a FET földelt source (emitterkövető) kapcsolásban látható, tehát táppontra földhöz képest negatív feszültséget kell adni. Az egyezményes rajzjel szerint a tokon belül a substrat van összekötve a source -val, ami viszont a rajzon felfelé van az áramgenerátor (áramnyelő) felé. Ebből következik, hogy az a source, és a drain van a földön. Ez így egy source (emitter) követő kapcsolás.
(#) Abukodonozo válasza pucuka hozzászólására (») Máj 24, 2011 /
 
Szia!

Igazad van, rossz a rajz, a fetet lefele meg kéne fordítani tükörképben. Mellesleg az enyém a rajz, sajnos megesik az ilyesmi, ha az ember "péjntben" rajzolgat.
(#) koncsik03 hozzászólása Máj 25, 2011 /
 
Helló!
Az izzót kicserélném ellenállásra akkor hány ohmos ellenállás kéne?Van itthon 1ohm 5w-os ellenállás az jó?
Bővebben: Link

Köszi!
(#) koncsik03 válasza koncsik03 hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
A pnp változatnál a plusz felőli láb a bázis,a bemeneti a kollektor és a kimeneti az emitter?
bd244-est használok.
(#) Abukodonozo válasza koncsik03 hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Tranzisztoros alapkapcsolás, tessék számigálni! Például: Bővebben: Link
(#) koncsik03 hozzászólása Jún 15, 2011 /
 
Valaki be tudná linkelni azt az oldalt ahonnan leszedhetem a zen áramkörszerkesztőt?Én a google-ban nem találom.
(#) bencikusz hozzászólása Júl 13, 2011 /
 
Mayan!

Meg tudod mondani, hogy honnan van ez a doboz? Bővebben: Link

Előre is köszi.
(#) Mayan válasza bencikusz hozzászólására (») Júl 13, 2011 /
 
Vaterán vettem valakitől, 1eFt volt. Házi készítésű amúgy.
(#) hideg83 hozzászólása Júl 22, 2011 /
 
Sziasztok.Megépitettem ezt a kapcsolást.P60NF06-Fet-tel 21Wattos izzokat raktam bele terhelésnek.12volt tápfesz mellett 1.16 Amper az áramfelvétele.Elég jól szól sokkal rosszabra számitottam.8 Ohm 3Wattos hangszorót hajtok vele.
(#) danka- hozzászólása Júl 26, 2011 /
 
Üdv.

És mi történne,ha lehagynám a kicsatolókondit,és a munkaellenállás egy kimenőtrafó lenne,aminek a szekunderén lenne a hagszóró.
Hülyeség?
Tápfesz mehetne jóval feljebb,irfp640et használok jelenleg,de még az is 100Volt.....
(#) Abukodonozo válasza danka- hozzászólására (») Júl 26, 2011 /
 
Tökéletes az ötlet, de elég nehéz jó kimenőtrafót találni.
(#) teddysnow válasza Abukodonozo hozzászólására (») Júl 26, 2011 /
 
Van nekem valahol BEAG hangoszlopból 100V-os trafóm. Érdemes próbálkozni vele vagy ne is keressem?
(#) varttina válasza danka- hozzászólására (») Júl 27, 2011 / 1
 
Egy kimenőtrafós erősítőben, mivel jóval kisebb a nyugalmi áram, egy sima mezei tranzisztor is megállná a helyét.
(#) Abukodonozo válasza teddysnow hozzászólására (») Júl 27, 2011 /
 
Szia!

Érdemes lenne egy tapasztaltabb fórumtársat megkérdezni, azt hiszem találkoztam már a fórumon erről folytatott eszmecserével. Megpróbálom megkeresni, hátha segít.
Következő: »»   28 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem