Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   284 / 607
(#) neocska válasza reloop hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
A trafo nem is olyan huzos...Én ma neki kezdek a nyák tervezésének, Alkatrészek azok majdnem minden van itthon nekem, trafo..az meg egy cimo féle kapcsoloüzemü táp lenne. Érdemes lenne duplázni vagy cserélni valami ütösebbre a tranzisztorokat?
(#) Bassmester válasza DJanosi hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Jobban jársz ha kisebb trafó helyett csinálsz rá egy normális hűtést. Ez az ícé nem a jó hatásfoka miatt vált közkedveltté, ha maximálisan ki akarjuk használni, akkor hűteni kell nincs mese. A hűtésre ilyen megoldást ajánlok, nagyon hatékony.
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Amire ki szerettem volna még térni, az mindenhol a hatásfok oszlop. 10W kimenő teljesítmény esetén a disszipáció a következő:
párhuzamos - 8 Ohm: 30W
párhuzamos - 4 Ohm: 45W
p.-híd 8 Ohm: 66W
p.-híd 4 Ohm: 102W
Vagyis ahhoz, hogy a párhuzamos-híd kimenetén 4 Ohm-on 10W-ot elérjünk, 100W hő keletkezik. Szerintem brutális.

Most szeretnék egy univerzális erősítőt építeni, ami: szobai zenehallgatásra, házimozira, hangosításra is alkalmas. 5.2 csatornás lenne. 5x100W és 2x300W sub. Kis helyen elférne, a teljesítményt 5db párhuzamos és 2db párhuzamos-híd kapcsolás tudná szolgálni...

Már a mérési táblázatom is mutatja, hogy ez bizony nem lehetséges.

A hangosítás indokolja a teljesítményt. 1000W az össz kimenő teljesítmény (centerre itt nincs szükség). Az IC-k száma: 16db. Disszipáció legyen 16*50W=800W. Tehát 1,8 kW táp kellene. Persze "zene" esetén kevesebb is elég.
Az esetek többségében egy szobai zenehallgatás során nekem összesen 100W kimenő teljesítmény bőven elég. Vagyis 10%-on járatnám az erősítőt jó esetben, mégis 500W hő keletkezne, mert itt csak 20% a hatásfok. (Persze mindez Ohm-os terhelésnél, szinusz jellel igaz) Hangszóróval, zenével nem ilyen jelentős a melegedés.

Az, hogy kis helyen elférne, nem kivitelezhető: maga a táp is óriási, a hűtőbordákat meg talán el sem bírnám...
Vagyis nem lehetséges az említett "univerzális" erősítő megépítése az IC-vel. Alacsonyabb kimenő teljesítményhez eleve olyan IC kellene, ami kisebb tudású pl: TDA1554. Csak így lehet hatékony az erősítő.

Ha a tápfeszültség tudná követni a terhelést, akkor növekedne a hatásfok. Kis hangerőn, alacsonyabb impedancián kisebb tápfesz stb...
Ez ugye nem lehetséges. Tény, hogy nagyon tetszik az erősítő hangja, de szerintem a melegedés a legnagyobb hátránya. Mert nagy borda kell, feleslegesen nagyobb táp és hosszú távon a fogyasztás sem elhanyagolható.

Úgy látom, hogy a megoldást csakis a kapcsolóüzemű táp és erősítő jelentheti, viszont kételkedek a hangminőségében. Minden esetre nem kellene hűtőborda, és 1kW táp elég lenne.

Nektek mi a véleményetek, ha ilyen tudású 5.2 erősítőt építenétek ? Bevállalnátok ezt az IC-t, a legalább 20kg-os súlyt (ami könnyű szállíthatóságot biztosít ugye ), a rossz hatásfokot halk zenehallgatás esetén ? Vagy rémeket látok?
(#) Bassmester hozzászólása Aug 25, 2011 /
 
Szerintem itt is sokaknak megártott a meleg...
(#) reloop válasza neocska hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
A tranzisztorok tökéletesen megfelelnek.
(#) zoka válasza zoka hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Kitaláltam hogyan lehetne mégis hatékonyabban megoldani a kérdést. A 2db párhuzamos-híd panel csak hangosítási üzemmódban kerülne hidalásra. Egy vezérlőjel és néhány relével ez könnyen megoldható. A többi 5 nyák, amiken párhuzamban van 2-2 IC normál esetben +/-40V-ról menne, míg takarékos üzemmódban +/-25 vagy kevesebbről. Ezzel a két megoldással alacsony hangerőn hallgatva javítható a hatásfok (nem is keveset). Hogy ne legyen olyan nagyon nehéz, a táp kapcsolóüzemű lenne. Ezt a takarékos üzemmódot 1 kapcsolóval át lehetne állítani. Kérdés, hogy a kettős táp 25/40V megoldható-e egy kapcsolóüzemű táppal, vagy 2 külön táp kell. Az erősítő 2 szintes lenne, alul a táp-rész egy fém lappal elszigetelve, felül pedig a bordák, erősítők, meg nyilván kell még egy elő/hátlap rész
(#) zoka válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Nem is kicsit
(#) reloop válasza zoka hozzászólására (») Aug 25, 2011 /
 
Szia! Érdeklődéssel olvastam amit írtál. Köszönöm, hogy közreadtad. Nagyon érdekes, hogy valóban létezik olyan táp/terhelés párosítás amikor egy szinten túl a kimeneti teljesítmény növekedése ellenére csökken a disszipáció.
Megtalálható valahol ennek a matematikai modellje?
(#) zoka válasza reloop hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Hello! Igen, az adatlapon és az én méréseimen is látható, hogy egy bizonyos kimenő teljesítményig folyamatosan nő a disszipáció, majd ezután elkezd csökkenni. A görbe mindig ezt a jellegzetes alakot veszi fel, az, hogy hova kerül a csúcspontja (hány W kimenő teljesítményhez), a tápfeszültségtől és a terhelő ellenállástól függ, biztosan lemodellezhető, majd keresgélek hozzá valami képletet

Mindenféle modell nélkül az megfigyelhető, hogy a disszipáció csúcsa nagyjából a maximális kimenő teljesítmény (ahol még nincs clip) felére vagy kicsivel az alá tehető, holott azt gondolná az ember, hogy például 100W kimenő teljesítménynél több hő keletkezik, mint 30-nál, pedig ez nem így van.
Adatlap TDA7294 (+/-40V Rl=8Ohm)
30W: Pdiss=41W
100W: Pdiss=29W (ha elnéztem valamit, bocsi)

Éppen ezért pazarló az erősítő. Melegedéssel büntet, ha nem maximumon hajtod
(#) sanca2 válasza zoka hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Szia

Mivel AB osztályú ( ha jól tudom ) kis hangerőn A osztályba megy és akkor nagyobb az áram felvétel mint B osztályban

Üdv
(#) Bassmester válasza zoka hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Ez ilyen. Jó hűtés, jó táp aztán szólhat :yes:
Az olcsósága miatt még mindig gazdaságosabb mint az UCD (a 200W-os géposztályban)
(#) reloop hozzászólása Aug 26, 2011 /
 
Helló! Rendbe hoztam egy CT506 dobozába épített régi erősítőmet. Trafó-, táp csere, hűtőtönk-,lágyindító-, védelem beépítés és újra kábelezés volt rajta. Sokkal kellemesebb eszköz lett belőle.
Kinézetre ilyen lett.
(#) Bassmester hozzászólása Aug 26, 2011 /
 
Készülget a legújabb cuccom
Tápegység, végfok (TDA 7294 híd), védelem egy 12×20 cm-es nyákon.
Aktív dobozhoz terveztem. Még nincs kész, de a tápot már teszteltem.
Íme:
(#) reloop válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
Nagyon profi
(#) bajtaig válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 26, 2011 /
 
A táp rajzát linkeld már légy szives.Köszi.
(#) Bassmester válasza bajtaig hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Milyen rajzát? Ez egy sima rezonáns táp, IR2153-mal, olyasmi mint a Cimó-féle, csak itt egy 1,8VA-es nyáktrafó táplálja a vezérlést, merthogy sok van belőle itthon és valahogyan fel kell használni. Nyák rajzra gondoltál? Az ebben a verzióban egyben van a végfokkal és a védelemmel... mint ahogy a fotón is látható.
(#) Fecni válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
***
Mit kérsz a dokumentációért?

* Hoppá törölve ! Legyélkedves mellőzni ezeket a szlengeket köszi !
(#) bajtaig válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Köszi!
(#) Bassmester válasza Fecni hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Nem kérek érte semmit!
Ha meg akarjátok csinálni szívesen felrakom a LAY-t, miután az egész egységet leteszteltem. Mint írtam, még csak a tápegység részét próbáltam ki.
(#) Fecni válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
*** előre is, én csak nagyon messziről értek ezekhez a dolgokhoz.
(#) sanca2 hozzászólása Aug 27, 2011 /
 
Sziasztok

Ezt a file-t mivel tudom megnézni ?? amp05sch.eps

Köszi
(#) sanca2 hozzászólása Aug 27, 2011 /
 
Valaki próbálta már ezt a módosítást az R.CS. tagban?
(#) sanca2 válasza sanca2 hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Az R3 as ellenállás RC tagját nem jól írtam be 22nF körüli kell lehet............
(#) sanca2 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Köszi

vcpremium program jó lett

sikerült megnyitni és módosítani a rajzot

Üdv
(#) blackdog hozzászólása Aug 27, 2011 /
 
Sziasztok!

TDA7294 erősítőm (mono módban) próbálom mérni.
Kerestem a neten 1kHz színusz hangot.
Bővebben: Link

Ezt megnéztem szkóppal és valóban 1 kHz és színusz.
Rövid időre (különben kiszakad a dobhártyám) rákapcsoltam a hangfalra és gyorsan rögzítettem a képet a szkópon.
Mérési eredmények:
Szkópról leolvasva:
1 kHz színusz
AC állásban 30.2V cs-cs

Hangszóró:
8 ohm

Na most én ezek alapján kiszámoltam az áramot ami 3,75 A lett.
Majd a kimenő teljesítményt ami 112,5W
Valahol szerintem hibáztam, de hol?
(#) imre8407 válasza blackdog hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Mondjuk ott hogy hangszórót használtál.
(#) WaRL0 válasza blackdog hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Használj müterhelést! Hangszóróval nem tudod pontossan lemérni mert változik az ellenállása.
(#) blackdog válasza WaRL0 hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Ok. A hangszóró helyett a kimeneten 8,7 ohm ellenállás huzal van.
Az eredmény ugyan az.
Kíváncsiságból multiméterrel is mértem a kimenő AC feszültséget, de az meg csak 10,6 V mért amivel csak 12,5W a teljesítményem.
Nem értem, az egyik túl sok a másik túl kevés.

Trafó: 2x28VAC 350VA toroid. Puffer 2x 10000 µF + 4700 uF.
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Annyi még, hogy üresjáratban +-38,2 VDC és jelen terhelés mellett +-1VDC esik.
Gondolom ezzel nincs gond.
(#) WaRL0 válasza blackdog hozzászólására (») Aug 27, 2011 /
 
Próbáld meg 50hz szinuszal, és úgy mérd multival.
Következő: »»   284 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem