Fórum témák
» Több friss téma |
Idézet: „Ha van egy spéci kristályod, akkor az infra dióda segítségével zöld lézered is lesz. De azokhoz nem igazán értek.” Ha nem tudod, miért mondod? 780nm-ből nem lehet zöldet csinálni, csak 808nm-ből.
Akkor a zöld lézerben 2 az 1-ben kristály van?
Zöld diódalézerben általában egy Nd:YVO4 és egy KTP van.
Az a kérdésem hogy van e olyan áramgenerátoros kapcsolás ami 12 voltról kb 340 ma tud leadni ja és hogy ekkora áramnál mekkora lézer sugár várható eddig 240 ma -nál kb egy centi volt a max
Mi volt egy centi? A fókuszált pont? Az semennyire nem függ össze az árammal, csak a lencsével, amivel fókuszálod.
Fókuszált pont meg amúgy is a lézer önmagában sem tudót többet a lencsékkel sem mentem többre
Igen,van olyan áramgenerátoros,megnyomod a kis fényképezőgép ikont és átlapozgatod a találatokat.Ha még akkor sem tiszta,segit bárki.
Miért kell ezt minden oldalon elmondani többször is,hogy használjátok a kereső funkciókat?
Sziasztok!
Szétszedtem a DVD írómat, és találtam benne egy furcsa formájú lézert, a képen mellékelve, meg egyet még a fém részbe beleépítve. Azt szeretném kérdezni hogy melyik a 650 nm-es, illetve az IR? És még azt hogy kivegyem-e a fém házból, a lézert, mert gondolom hogy a prizmák már párhuzamosítják a fényt, azaz hogy érnék el erősebb fényt, ha kivenném vagy ha bennehagynám? Gravírozásra szeretném használni ezért a legjobb hatásfokot kellene elérnem! Köszi előre is!
Gravírozáshoz kicsi lesz. Bővebben: Link
Mielőtt belefogsz, van egy másik topic "lézergravírozás" azt is olvasd el. Fórumtársunk DVD lézerrel foglalkozó oldala: Collector DVD lézer
Lehet hogy ha itt tetem föl a kérdést akkor az a problémám hogy nem tudom kiszámítani hogy melyik kapcsolás mekkora áramot ad le
Ajánlott megoldás és leírás: Szupepe áramgenerátora
Egyszerű, de lézerhez kevéssé ajánlott: LM317-tel Tranzisztorokkal: 10-350mA Vagy itt: Skori áramgenerátorai Ezeket innen a fórumból bányásztam!
Kösz ehhez a kapcsoláshoz bármilyen pnp tranzisztor jó vagy csak az az egy ?Bővebben: Link
Ami az áramot bírni fogja, persze ráhagyással.
Az impulzusüzemű áramgenerátorok alkalmazhatóságát már kitárgyaltuk a lézerdiódák szempontjából-(Skori site-ján találhatóak) :
nem ajánlott Még egy áramgenerátor,a FET lehet bármilyen 3A feletti N csatornás.
Teljesen igazad van. Skorié ledhez valók, a lézerdióda sokkal érzékenyebb.
Szia!
Köszi a válaszod! Mostmár sikerült működésre bírnom a diódát, anyi lenne a kérdésem hogy milyen módon lehet jól fókuszálni? Van benne vagy 3 lencse, meg még egy ami közvetlen a írandó lemez alatt van, és melyikekkel, milyen módon bírnám legjobban fókuszálni? köszi előre is!
Itt olvashatsz rólaBővebben: Link
Üdv!
Olvasgattam a topicot, és találtam már mindenfélét a kollimálással=fókuszálással kapcsolatban, és azt kell mondanom, hogy jól össze is kavarodtam... mindenki mond mindent.... Szeretnék többet megtudni arról, hogyan lehet szépen párhuzamosítani a nyalábot úgy, hogy nagyobb távolságban is aránylag kicsi legyen a széttartása és hogy kicsi legyen az átmérője...vagy állítható legyen... milyen lencsékkel lehet ezt megoldani és hogyan szóval mindent az optika részről és főleg, hogy az olvasó/író fejekből kiszedett "hengeres" és fókusz lencsékkel mit lehet kezdeni, használhatom-e kollimálásra őket, ha igen hogyan kell megcsinálni.... szóval ehhez szeretnék segítséget kérni, információkat... jah igen, esetleg lehet tudni, hogy egy ősrégi (>10éves) csak síma CD-olvasóban található IR dióda hány mW-os? és a CD/DVD írókban lévő IR dióda hány mW-os? a piros diódát már tudom hogy 150 körüli a névleges, de az IR is érdekelne. Üdv.
Akkor mindjárt az elején szögezzük le, hogy a továbbiakban ne keveredj bele.
A kollimálás, és a fókuszálás nem egyenlő. A kollimálás az sugárpárhuzamosítás, azaz a diódából kilépő sugárnyalábok kissé(illetve eredeti helyükön a fejben meghatározott szögben) széttartanak. Ezen nyalábokat párhuzamosítják a kollimátor lencsékkel. Fókuszlencse a fejben kizárólag a lemez alatti rugókon mozgó lencse, ami pontba húzza össze a nyalábokat. Szét kell válogatni a lencséket, aztán kísérletezni. Ősrégi dióda pár mW-os lehet, hiszen az olvasási teljesítmény 0.7mW. Az újabbak 40-80mW körüliek.
"A kollimálás az sugárpárhuzamosítás," ---> igen tudom, de azt nem tudom, hogy miért tettem egyenlőség jelet a kollimálás és a fókuszálás szavak közé..... szerintem per jelet akartam tenni....
Szóval van itt nekem mindenféle lencsém, amiket az olvasó/író fejekből szedtem ki... ezekkel szeretnék próbálkozni, hogy létrehozhassak egy kollimált fénysugarat de úgy, hogy lehetőleg minél kevesebb lencsén kelljen átvezetni a fényt... Sajna a legtöbbje szerintem fókuszlencse, de találtam olyat is, aminek mindkét oldala domború, csak az egyik fele domborúbb mint a másik.... Szóval ilyen "alapanyagokkal" kell kísérleteznem és azt szeretném megtudni igazából, hogy ezekkel hogyan érdemes elindulni... Üdv.
Üdv mindenkinek.
miközben ezt a weboldalt néztem rájöttem hogyan lehet még ennél is egyszerűbben és talán még pontosabban is párhuzamosítani kettő vagy három lézersugarat. Eszembe jutott hogy van valahol egy "szétrobbantott" írófejem amiből annak idején "kidobáltam" néhány dolgot. Ami megmaradt az a műanyag fej benne a nagyméretű fix lencsével és kettő darab félig áteresztő tükörrel. A diódák körülbelül 90 fokban álltak benne itt lehet bevezetni a sugarakat plusz egyet a nagy lencse alatt fekvő tükrön keresztül, ezen tükör alatt egy keskeny hosszú rés foglal helyet. Ily módon talán kevesebbet kell állítgatni és még pontosabb is lesz az illesztés. Egy próbát megér, remélem megtalálom.
Hali.
Nem akarlak elkeseríteni, de felejtős a dolog. Ott kezdődik hogy ez állíthatatlan, már pedig állítási lehetőség kell de ilyenen nem sok van, vagy nulla. A gyárban ahol a fejeket csinálják sem tudják állítás nélkül gyártani, pár tized mm vagy 1-2 fok eltérés, és nem azt csinálja amit kell, és kétlem hogy tudnál ilyen pontosan dolgozni(ha igen akkor elnézést). A dvd író fejekből kb 4 dolog ami jó nekünk, 650nm dióda, 808nm dióda, a "nagyméretű fix lencse", és a "kisméretű" mozgó lencse. Azok a bizonyos félig áteresztő tükrök nem jók ilyen kombinálási célra, révén hogy az egyik irányból a 650nm(piros) fényt engedik át, a másikon pedig a 808nm(infra) fényt, így nem lehetséges vele a kombinálás, de ha lehetséges lenne akkor mindenki ezt használná, de sajnos nem. Üdv gábor
Üdv Yello.
Állítás alatt pontosan mit kell érteni? Nem az a kérdés hogy tudok-e tized mm-es pontossággal dolgozni hanem hogy lesz-e hozzá türelmem. Megtaláltam a fejet, azok a tükrök a zöld lézerfényt elég szépen átengedik, az egyik pedig meg is kettőzi (pirossal, kékkel nem tudom kipróbálni) ráadásul az oldalon amit belinkeltem projects menüben vannak RGB scenner-ek amik hasonlóan működnek (képen).
Most nézem hogy ez a vacak kis prizma is jó valamire (nemcsoda, hiszen csak a lemezről visszavert sugarat töri meg).
Hali.
Állítani azért kell hogy a két sugarat pontosan egy sugárrá egyesítsed mert ha egyik is eltér akkor már nem párhuzamos, és akkor vége a sugárnak. Megvallom őszintén zöldell nem próbáltam, viszont az hogy megkettőz az pont hogy nem jó, itt nekünk az kellene hogy 2 sugarat összehozzunk, és itt jön a pontosság, ha nem dolgozol elég pontosan akkor az meglátszik, a sugáron, pl. az eső 10cm nem látod hogy szét tart a sugár, de pl 20-30 méteren az már centiket jelent. Amit te belinkeltél képet az ismerem, sőt az egész oldat, nekem afféle tankönyv volt, nem tudom mire gondolsz a képen, de ha arra ami a kéket egyesíti akkor egy PBS cube, egy hangyányit más mint a dvd-s tükrök. De ha az rgb ben a színek egyesítésére gondolsz akkor az a Dicromatikus tükör, ami ugyan az mint a dvd-s tükrök, csak más színeket eresztenek, illetve vernek vissza. De ha tényleg érdekel a dolog akkor itt és itt van pár érdekes kép, lehet rajta csámcsogni, ezt én készítettem. Üdv Gábor.
Vacka kis prizma...épp most vettem,nagyjából,kiváncsi leszek milyen vacak lesz...
Semmi másra nem jó mint kettő sugarat egybe hozni,de azt optikailag tökéletesen.Felületei AR(anti Reflective) bevonatosak a kisebb optikai-fény-veszteség miatt. Dichromatikus tükör:üveglap(BK7 optikai üveg)felületére speciálisan gőzölt réteggel,ami a frekvenciákat(hullámhosszt,szint) részben/részlegesen nyeli el. Amit a linkelt oldalon láttál(actros),tükrözött sugarak egyesitéséből áll,az összhatás rendkivül rossz.Bár a végét spéci lencsékkel javitják,de mégis az eredő sugárátmérő 10-12mm is lehet! Kinek kell ilyen sugár a lézershow-jába?
Üdv epyn!
Láttam a hirdetésed a 450mW-os lézerről, ha jól látom akkor 4 lézersugarat egyesítesz, hogyan? Csak egymás mellé tükrözöd őket vagy PBS kockát is használsz?
Csak kettőt és az a kettő van átengedve a kockán,tükrözés nincs.
Igy a sugár a lehető legvékonyabb. A kép régebbi,az a dolog egész jó lett,de nem az igazi megfelelő anyagok hiányában,fejlesztés folyamatban.
A régi "modulom" igy nézett ki.
Az elején ugye a tükrözés miatt dupla sugarat látni,de ez 3-4 méter után egybe "olvad". Sajna a gyenge alap(2.5mm alu) miatt sokszor elállitódott,mostmár 5mm vastag lapra szerelek. A borda és az alap között peltier van,passziv hűtés 4 diódánál már nem elfogadható,5 perc alatt 40-50 fokosra melegedett az egész. |
Bejelentkezés
Hirdetés |