Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   401 / 728
(#) goozthye hozzászólása Okt 13, 2011 /
 
Sziasztok!
Én MNC NOIR2, 30cm-es, 300/150W-os mélysugárzóval építettem 2db hangfalat
Csináltam 133 literes(nettó) dobozt,egyikbe 1db,a másikba 3db lyukat vágtam,hogy tudjak próbálkozni a reflexcsövekkel(növeltem-csökkentettem a hosszukat is),de sehogy sem az igazi. A reflexcsövek belső átmérője 9,5cm. Vannak hangdoboz tervező progik,de azon méretek alapján sem volt meggyőző az eredmény. Vagy ne is várjak túl sokat ettől a mélysugárzótól? A dobozban nincs osztás,egy légtér az egész. Ha van tapasztalatotok,segítsetek légyszi'! Köszi!
(#) strobi válasza goozthye hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Nem ismerem közelről ezt a hangszórót, de a 133liter borzasztóan soknak tűnik. A csövet így látatlanban 40Hz körülire kellene hangolni, de jó lenne mérések eredményét látni, megeshet ,hogy a te példányod eltér a gyári adatoktól valamelyest.Első körben a csövet méretezd át 40-45Hz körülire. A túlméretezett doboz csak annyit eredményez, hogy nem igazán lesz terhelhető.
(#) Action2K válasza zoka hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Ha csak egyedül szól, akkor is a teremakusztika még igencsak beleszól a hangzásba. A helyiség más és más pontján teljesen eltérően (kioltás/erősítés) hallható lesz.
(#) ptesza válasza strobi hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Pontosan így ahogy leírtad. Annyit pluszban ,hogy a rosszul megválasztott csőméret okozhat pár kellemetlen meglepetést.

- Suhog a csövön kiáramló levegő , ekkor növelni kell az átmérőt , de a hosszát is kell ilyenkor.
- Nem megfelelő hangolás: kiemelés vagy nem tud eléggé mélyre menni.
- Kicsi dobozméret nem megy eléggé mélyre , és lesz egy kiemelés az átvitelben, a túl nagy dobozban nem lesz terhelhető.

De még számtalan lehetőség van , hogy hogyan rontsunk el egy reflexdobozt.

A hangolás freki ellenőrzésének a legegyszerűbb módja a T/S mérés. Az impedancia görbéről közvetlenül leolvasható a hangolási freki.

A képen két doboz impedanciagörbéje látszik , a hangolási freki 45 Hz. Szintén mnc noir2 20 cm a mélyközép.

hangolás.jpg
    
(#) ptesza válasza zoka hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Érdekes dolog ez a fázis. Eléggé képlékenyen alakul , bármilyen változtatást is eszközölünk.

Az lenne a lényege , hogy a hallgató azonos fázisban hallja az egész tartományt. Szoktak olyant csinálni ,hogy minden hangszóró külön dobozba kerül , megpróbálják a hangszórók akusztikai tengelyét azonos fázisba hozni.

Egy példa:
(#) zoka válasza Action2K hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Szia! Igen ezt tapasztaltam én is. 45Hz-en olyan +12dB kiemelésem van, hogy csak na. Éppen ezt szeretném visszafogni a szűrővel amit most "terveztem" (inkább csak elloptam az ötletet) . Szóval ez a szűrő piszkálja a fázist is. Most mondhatnánk, hogy 45Hz nem is nagyon van a zenében, de ez óriási tévedés. A finom mélyek csak az alatt jönnek igazán!
(#) zoka válasza ptesza hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Hát igen. Abban reménykedem, hogy mivel a szatelit csatornákat visszafogom egy 100Hz-nél egy felül áteresztővel, valamint amúgy is csak 60Hz-ről indulnának, hogy ebbe az 50Hz alatti tartományba már nem ugatnak bele, és nem vesznek össze a szubládával.
Köszi.
(#) ptesza válasza zoka hozzászólására (») Okt 13, 2011 /
 
Elég ha zárt dobozt készítesz , akkor az F3 magasabbra esik ,és nem kell szűrőt építened 100 Hz-re.
(#) karpi válasza zoka hozzászólására (») Okt 14, 2011 /
 
Biztos vagy benne ?Mivel es hogy merted?. Milyen korulmenyek kozott ? Nem hiszem hogy sokat artana egy elektronikus EQ a melyeknel .Tobb hatasa van maganak a szobanak stb...

Van 45Hz a zeneben ...
Orgona 20Hz-tol
Zongora , sub-contra-octave A0 27.5Hz
Basszus gitar B (5-string) 30.8677 Hz
Nagybogo 40Hz (double bass )
(#) szabi992 hozzászólása Okt 14, 2011 /
 
Tegnap este elmentem a hangszórókért és itt a termése. És most szeretnék megkérni valakit hogy segítsen nekem mérni. Előre is köszi és mindenkinek további szép napot!
(#) goozthye hozzászólása Okt 14, 2011 /
 
Hali!
Köszi mindenkinek az infókat.
A WinISD-vel számolgattam, 133L-re,40Hz-re számítva 3cm hosszó csövet ajánl, 0,14mach mellett. 3db csőből pedig 22,5cm hosszúakat dob, 0,02mach mellett. Lehet,hogy levagdalom a csöveket,de félek,hogy ez sem lesz kolosszális,utána meg dobhatom ki őket. Szerintetek?
Kösz ! *
(#) strobi válasza goozthye hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Mekkora átmérőjű csövekből készítenéd? Ha 1db-al oldanád meg, szerintem 7-8cm-es megfelelő lenne már(bár nem tudom mennyire vegyem komolyan azt a 150W-ot ). Én személy szerint nem szoktam ilyen mach meg hangsebességbe belebonyolódni.
A doboz mérete miatt elég rövidre jön ki a csőhossz, ha 10cm-essel csinálod 3,7cm-es csőhosszra lesz szükséged.
3db 5cm-es csőböl pedig 2cm... Szerintem ezekkel a méretekkel lenne érdemes kipróbálnod. A doboz méretei miatt elég speckó méretek jönnek ki...
(#) zoka válasza karpi hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Idézet:
„Biztos vagy benne ?Mivel es hogy merted?”


Ha a 12dB kiemelésre gondolsz, a 45Hz-nél, az biztos. Amúgy mikrofonnal mértem, de ha valakinek van hallása hozzá, az mérés nélkül is egyből észreveszi ezt a zavaró döngést. Nincs ezzel gond, szerintem jellemző dolog a szobára ez a kiemelés. A szoba mérete is számít, másik helyen 30Hz-re "vándorol" ugyanez a kiemelés. Én csak "szobafrekinek" hívom ezt a jelenséget. A sarokban elhelyezett szubláda esetén a legerősebb a kiemelés. Amennyiben 30Hz-nél van kiemelése, úgy brutál jó mozihangok jönnek
Én sem hiszem, hogy gond lesz a szűrőmmel, megépítem először csak kísérlet ként. Nem nagy cucc, pár száz forint, ha nem válik be, egyszerűen kidobom
(#) szabi992 válasza szabi992 hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Egy olyan kérésem/kérdésem lenne hogy valaki át tudna-e jönni segíteni mérni ? Előre is köszönöm!
(#) ptesza válasza szabi992 hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Mivel akarsz mérni?
(#) szabi992 válasza ptesza hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Nem tudom. Csak szeretnék ehhez is segítséget kérni hogy tudjak haladni, mivel azt mondtátok, hogy a hangváltó tervezéshez kell mérni adatokat, és ezek éréseb szeretném hogyha segítenétek nekem.
(#) ptesza válasza szabi992 hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
Nemcsak a hangváltóhoz ,de a doboztervezéshez is kell mérni, thiele small azaz T/S paramétereket. Ez az alapja az egésznek. Neked az ARTA nevű programcsomag LIMP progija kell ehhez. Ebben tudok segíteni is.
(#) szabi992 válasza ptesza hozzászólására (») Okt 15, 2011 /
 
A program most már megvan. Megpróbálom használgatni egy kicsit. Majd jelentkezem ha jutottam valamire.
(#) ptesza válasza szabi992 hozzászólására (») Okt 16, 2011 /
 
Csak a program nem elég, kell egy ilyen kábel is.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Szóval igen.
Amúgy SBX2530.
Tudom, hogy nem túl jó, de alacsony a költségvetés és ebből szeretném kihozni a maximumot.
Amúgy mit jelent az, hogy még mindig csak 92dB???
(#) szabi992 válasza ptesza hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Köszi! Majd valamikor meg is építem csak most költözünk és robbantva lett a szobám.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Az 1W hatására 1m távolságban észlelhető hangnyomást szokták megadni érzékenységként. A dB-ben megadott mérőszámról érdemes tudni, 3dB már jól érzékelhető, 6dB kétszeres hangerő érzetet kelt. Egy 96dB érzékenységű mélysugárzótól (nem számít különlegesnek) meglepődnél a Sal után.
(#) voodoo válasza reloop hozzászólására (») Okt 17, 2011 /
 
Így van
Nem mindegy, hogy ugyan az a hangerő érzet 300 Watt erősítővel.... vagy elég hangos lesz a "csak 100 Wattossal".
Nem olyan rég tudtam meg én is mennyire fontos adat az érzékenység a hangsugárzóknál.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Megnéztem az adatlapot és szerinte az SBX 90 dB-t tud.
Az a +6 dB ennyit jelent?
(és most vegyük figyelembe azt, hogy az erősítő adott. 65W TDA7294. Nem tudok belőle többet kihozni )

[off]
Nem akarok új vitát nyitni minőségi kérdésben ez csak megjegyzésem:
Az SBX sugárzó kb. 7000 Ft. Egy hasonló paraméterű Visaton 20000 Ft. Közel 3x. Nehezen hiszem, hogy ennyivel jobb. És mindkettő 90 dB 30 Hz.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Érdemes megvitatni a kérdést, mondjuk itt: Bővebben: Link
Az SBX2530 nem rossz hangszóró a maga kategóriájában. Talán jobb választás lett volna az 5990,- Ft-os HA25-451. Bővebben: Link
Attól lehet drága egy hangszóró, hogy a megadott műszaki paramétereket ténylegesen teljesíti, a membrán elmozdulás jobban követi a kapcsaira vezetett elektromos jelet, több üzemórát használható.
Nem akarlak hangszóró cserére rábeszélni, csak szeretném veled megosztani azt a tapasztalatot, hogy a nagy gonddal készített erősítő élvezeti értéke elbukhat a hangsugárzókon. A dolog ráadásul fordítva is működik, egy gyatrának tartott végfok is jól tejesíthet egy gondosan megépített dobozzal.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Nos mivel már megvettem az SBX sugárzókat így valóban nem fogok újra költekezni, de még így is óriásinak tartom az árkülönközetet.
Főleg, ha az általad linkelt HSZ-t nézem. Még olcsóbb és jobbak a paraméterei mint a Visatonnak.

És akkor a SAL adatlapján mi az ami hihető?
Ha már 3db HSZ is van:
HA25-451
SBX2530
W250-S8

HA/SBX/W250
VAS = 138 / 103 / 121 L
Érzékenység = 92 / 90 / 90 dB
Qts = 0,4 / 0,4 / 0,32
Fs = 31,11 / 30 / 31 Hz

Nem tudom még miket kellene összehasonlítani.
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
A mellékelt kép mennyire felelhet meg a valóságnak?

SBX-W250.jpg
    
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Visaton mélyközéppel még nem volt dolgom, nem tudok a védelmére kelni. Valahol az élethű hangvisszaadásban lehet a titka.
Decibel témában egy hasznos olvasnivaló: Bővebben: Link
A műszaki adatok hitelességéről várd meg nálam tapasztaltabbak véleményét.
A SAL -hoz linkelt decibel/frekvencia ábrát tudnám kommentálni. 40Hz-en 84dB, 160Hz-en 95dB. Ilyen közeli frekvenciákon, ekkora érzékenység különbséget úgy vélem csak komoly veszteségek árán lehet korrigálni. Korrekció nélkül viszont az egészen mély hangok - bár jelen vannak - az elnyomás miatt gyengének érzékelhetőek. Ajánlom vedd fel a kapcsolatot jártas fúrumtársakkal és készíts a hangsugárzódhoz hangváltót. (A gyári univerzálistól óvakodj, egyet magam is birtokolok elrettentő példának: HV211A
.)
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
Ilyen elrettentő hangváltóm nekem is van

Amit leírtál abból kezdem érteni, hogy miért tűnik kevésnek a mélyhang. Hallás alapján csak akkor tűnik elegendőnek, ha az LM1038 Bass potit kb.75%-ban feltekerem.

Hangváltó nincs benne csak egy 2,2 µF fólia kondi a magason. 4,7 µF kondi mit változtatna rajta?
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Okt 18, 2011 /
 
A kondi az már hangváltó, 6dB/oktávos. A kapacitás növelésétől a magassugárzód már alacsonyabb frekvenciától is szólni fog. Óvatosan bánj vele, mert tönkre teheti a hangszóródat.
Következő: »»   401 / 728
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem